Προς το περιεχόμενο

Η Apple παραδέχεται ότι μειώνει τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές (αλλά για τους σωστούς λόγους)


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Θα πρότεινα σε μερικούς -μέρες που είναι- να φάτε κάνα μελομακάρονο γιατί δεν είστε ο εαυτός σας όταν πεινάτε...

 

Απο δω και πέρα δεν θα απομακρύνονται μόνο τα προσβλητικά μηνύματα...

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως είπες είναι premium κινητό.

Άμα δεν έχεις τα λεφτά να το συντηρήσεις καλύτερα μην το πάρεις.

 

Τι είδους λογική είναι αυτή;

 

Ίσα ίσα αφού είναι premium προϊόν ΔΕΝ θα έπρεπε να υπόκειται στις τακτικές της προγραμματισμένης απαξίωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν να περνεις εξακύλινδρο αμαξι κ μετά πο λίγο να δουλεύουν μόνο οι 4 επειδή μειώθηκε η χωρητικότητα της μπαταρίας.

Κομπλέ

Προκειμενου να διασωθει η μηχανη  ,να μην σβησει και να φτασεις στον προορισμο σου  .

Αντι για καθε μερα να του κανεις service  οπως  ειπε πιο πανω ο αλλος  που εκτελει ρουτινες καθε  βραδυ  η αντικα του  για να μπορει να δουλεψει ανεκτα την επομενη μερα .

Και να ερχεται ο αλλος με το παπακι απο διπλα  μεσα στην βροχη  και κατι να νιαουριζει πως αυτος πηρε παπακι και ειναι πολυ καλυτερο απο το 6κυλινδρο απο συνειδητη επιλογη και οτι θα μπορουσε να παρει 6κυλινδρο  αμαξι αλλα πηρε 6volto παπακι  .

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου κατι ομως, ειλικρινα. Οταν βγαζεις το κινητο σου στο τραπεζι στην καφετερια, γυρνανε ολα τα κομενακια του μαγαζιου να κοιταξουν εαν ειναι το X η το προηγουμενο μοντελο; Οχι δεν το κανουν, αδιαφορουν και συνεχιζουν να ψαχνουν τον ιδιοκτητη του X. Εκει ειναι η διαφορα τιμης, και διαφορα μπαταριας.... Ειμαι σιγουρος οτι τα ιδια σχολια λενε και εκει, δεν ξερω εαν εκει εχουν τον χρηστη "μονο σε αυτο το φορουμ ειναι μαζεμενοι ολοι οι mega super haters που διαβαλουν την αγια αυτη εταιρια, παντου εξω προσκυνανε μολις ακουνε την μαρκα" (δραματοποιημενη εξομειωση στο κλαστικο στυλ των υποστηρικτων) η αντιλαμβανονται οτι οπως υπαρχουν ανθρωποι που τους αρεσει μια εταιρια ετσι θα υπαρχουν ανθρωποι που δεν θα τους αρεσει.

Αυτο που θέλω να σου πω ειναι ότι κάτι τέτοια γκομενακια τα έχω γραμμένα :P

Δεν κανει το κινητό τον άνθρωπο. Όλοι μπορούν εύκολα η δύσκολα να πάρουν iPhone x . Σιγά το πράγμα. Και μετα που το πήρες ας πούμε τι έγινε ? Ανεβηκες σαν άνθρωπος ? ειλικρινά υπάρχει κόσμος που νομίζει έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν και οι μηνύσεις:

 

"About time. What they are doing is highly unethical. Their involvement with my property stops after payment."

~ MacRumors forum member

 

--https://www.macrumors.com/2017/12/21/apple-lawsuit-slowing-down-old-iphone-models/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θέλω να σου πω ειναι ότι κάτι τέτοια γκομενακια τα έχω γραμμένα :P

Δεν κανει το κινητό τον άνθρωπο. Όλοι μπορούν εύκολα η δύσκολα να πάρουν iPhone x . Σιγά το πράγμα. Και μετα που το πήρες ας πούμε τι έγινε ? Ανεβηκες σαν άνθρωπος ? ειλικρινά υπάρχει κόσμος που νομίζει έτσι ?

Ναι δυστηχως υπαρχουν αρκετοι. Πραγματικοι ανθρωποι διπλα σου, εγω βρηκα τετοιες αντιληψεις σε συναδελφους, που πηραν αυτοκινητο για να το δειξουν, δεν μπορουν να απαντησουν για ποιο λογο πηρα τοσα πολλα κυβικα και καθε Δεκεμβρη εχει κλαψα ...

Ξερω ατομο που εχει δυο apple κινητα και εχει μεσα καρτα οριακα για να κανει αναπαντητες, δεν ειναι οτι μου το ειπε καποιος, το ξερω, το ειδα με τα ματια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα υπαρχει κοσμος που εχει iPhone παλαιοτερο απο 1 αντε μαξ 2 ετων για να εχει προλαβει να φθαρει η μπαταρια; 

 

Ναι.

Ο περισσότερος.

 

https://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2015/07/09/how-often-do-americans-upgrade-their-smartphones-infographic/#69a158cc20ac

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολυεθνικές και τα κλειστά λειτουργικά αυτά έχουν. Σου λέει αν δεν το θέλεις μην το πάρεις. Αν το πάρεις δέχεσαι τους όρους. Και ναι μέσα στους όρους γράφει ότι μπορούν να κάνουν ότι αλλαγές θέλουν χωρίς να δώσουν λογαριασμό σε κανένα.

Υπάρχει μια πολύ απλή λύση να πάψουμε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.γ. Να σας θυμίσω, ότι ο καθένας παίρνει ότι θέλει και ότι δεν τα αγοράζει από το πορτοφόλι σας!

Τα πορτοφόλια μας έχουν γίνει δυστυχώς συγκοινωνουντα δοχεία. Για να πάρει ο άλλος μέρισμα κάποιος χάνει 40€ σε φόρους . Για να πάρει ένας επιχειρηματίας ένα note 8 δεν κόβει 100 αποδείξεις. Για να συντηρείται ο μηχανισμός σε ενα κόμμα και να έχουν blackberry, χάνεις από το εισόδημα σου για την επιδότηση τους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πεσμένη πρέπει να είναι η μπαταρία για να ρίξει το χρονισμό η συσκευή; Υπάρχει κάποιο όριο κάτω από το οποίο ενεργοποιείται η λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είπα εγώ ότι είναι premium.

Αλλά ξέρω ότι ότι είναι premium είναι για αυτούς που τα έχουν και δεν γκρινιάζουν.

 

Ότι είναι ποιοτικά premium υποτίθεται οτι είναι σχεδιασμένο για να κρατάει και όχι για να σε αναγκάζει να αγοράζεις καινούριο επειδή "πέφτουν οι επιδόσεις για να προστατευτεί το hardware". Δεν έχει να κάνει με τη γκρίνια των καταναλωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα υπαρχει αυτο το ερωτημα αληθεια ;

Απο την ωρα που καθε μερα εχεις ειδοποιηση να αναβαθμυσεις και καθε μερα σου κανει download χωρις καν μα σε ρωτησει , την αναβαθμυση που θελουν ακομα καο αφου την εχεις διαγραψει τοτε ειναι ξεκαθαρο πως σκόπιμα κανουν τις συσκευες πιο αργες.

Τωρα μερικοι φορανε παρωπιδες και εχουν κανει παραθεση σε 40 μηνυματα αλλα αυτο δεν αλλαζει γεγονοτα που δεν ειναι υποκειμενικα.

Εμεσα απο την ωρα που σε αναγκαζει να κανεις update κανει τη συσκευη χειροτερη.

Προφανος και η συσκευη βαση hardware καποια στιγμη θα αρχισει να δυσκολευεται να τρεξει το ολοενα νεοτερο software.

Αν δεν κανεις update θα πρεπει καθε μερα να πατας install later και να κανεις διαγραφη του update εφοσον συνδεθεις σε wifi.Η να γεμισεις τη μνημη του τηλεφωνου ωστε να μην εχει χωρο να το κανει download.

Και μιαε και το λεει στο αρθρο , το να κατευαζει καθε βραδυ το update δεν " ταλεπωρει " τη μπαταρια εστω και λιγο μερα με τη μερα ; τα συμπερασματα δικα σας.

Εγω εχω ενα 5s ακομα αλλα αισθητα πιο αργο απο 5s που δρν εχει τα update του.

Τα συμπερασματα δικα σας , τουλαχιστον σε οσους εχουν ικανοτητα αντικειμενικοτητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iphone 6 τριετίας και έχοντας αντιμετωπίσει το παραπάνω πρόβλημα επέλεξα να αντικαταταστήσω την μπαταρία καθώς το κινητό σερνόταν απαράδεκτα (600mhz μονίμως και 839Mhz όταν ήταν με το φορτιστή πάνω σύμφωνα με το DasherX). Στην infoquest σε ερώτημα που έκανα μου ζητήθηκε το ποσό των 120€ για αντικατάσταση μπαταρίας. Προτίμησα να αγοράσω μια απο ιντερνετικό μαγαζί που διαφήμιζε την μπαταρία ως "original" (δεν θεωρώ οτι πρόκειται για original μπαταρία αλλά θεώρησα ότι πρόκειται τουλάχιστον για μια καλής ποιότητας ή OEM) την οποία και αντικατέστησα μόνος μου για λόγους οικονομίας. Ολα πήγαν καλά με την αντικατάσταση.

      Η αντοχή της μπαταρίας φαίνεται να είναι η αναμενόμενη, στα settings>Battery δεν μου εμφανίζει πλέον το μύνημα περί φθαρμένης μπαταρίας αλλά: To κινητό εξακολουθεί να σέρνεται και η συχνότητα παραμένει 600 ή 839 ανάλογα με το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας. Επιχείρησα reset all settings χωρίς αποτέλεσμα και σκεύτομαι να δοκιμάσω και ολική επαναφορά της συσκευής αν και φοβάμαι πως δεν θα έχω αποτέλεσμα. Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα?

    

    Σύμφωνα με το δικό μου πρόβλημα (και εαν είναι όντως καθολικό), νομίζω πως προκύπτουν σημαντικά ζητήματα πλέον στις παλαιότερες συσκευές για πολλούς χρήστες που κρατούν περισσότερο χρόνο τα κινητά τους για λόγους οικονομίας βεβαίως. Αν το θέμα που αντιμετωπίζω είναι θέμα "φτηνής" μπαταρίας τότε μόνο ακριβές ασύμφορες αντικαταστάσεις μπαταριών θα λύνουν το πρόβλημα, αλλιώς αγορά καινούργιου μοντέλου. Και οι δύο παραπάνω λύσεις εξυπηρετούν τα συμφέροντα της Apple και τη διατήρηση της αξιοπιστίας της βεβαίως και είναι λογικό να τις προωθεί.

     Όσον αφορά την επιλογή της να μειώνει τις επιδόσεις αυτόματα χωρίς να μπορούμε να το επιλέξουμε εμείς υπάρχει και μια άλλη παράμετρος που εμένα τουλάχιστον με απασχολεί. Τι γίνεται στις περιπτώσεις που ο χρήστης θα ήθελε να χρησιμοποιήσει ενεργοβόρες και βαριές εφαρμογές με χρήση φορτιστή? Παράδειγμα οι εφαρμογές πλοήγησης gps. Δεν θα έπρεπε να δίνεται τουλάχιστον η δυνατότητα όταν η συσκευή τροφοδοτείται με ρεύμα να λειτουργεί με το μέγιστο των δυνατοτήτων της απο πλευράς επεξεργαστή? Το τελευταίο που θα ήθελα σε μια τέτοιου τύπου εφαρμογή θα ήταν να laggάρει. Τεχνικά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό, εφικτό που λέω, μήπως δηλαδή μια γερασμένη μπαταρία δημιουργεί τελικά πρόβλημα ακόμα και αν τροφοδοτείται με ρεύμα το κινητό απο τον φορτιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ολικη επαναφορα παιζει να στρωσει ,αν δεν στρωσει τοτε σιγουρα η apple με καποιο τροπο ανιχνευει το αν η μπαταρια ειναι γνησια 

 

επισης downgrade δεν γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...