Προς το περιεχόμενο

[HDD] INTENSO 4 TB EXTERNAL 99.90-10 Euro για επόμενη αγορά @ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ


baskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοριζικος.Ποιον δισκο εχει μεσα?

Μόλις τον σύνδεσα. Έχει Seagate μέσα και συγκεκριμένα το ST4000DM004-2CV104.

 

Επιδόσεις θα δω τις επόμενες μέρες που θα βάλω να μεταφέρω πολύ υλικό μέσα. Να δω και θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

'Ολες οι εταιρίες εμφανίζουν προβληματικά μοντέλα ανα καιρούς. Η Seagate είχε 1 μοντέλο το 2009 και από τότε βγήκε η φήμη. Επίσης είχε αστοχία σε ένα μοντέλο 3 Tb περυσι. Αντίστοιχα παραδείγματα, ίσως όχι τόσο μεγάλα σε έκταση έχουν και οι άλλες εταιρίες.

Οπότε ανεξάρτητα από το τι λένε οι φήμες, προσωπικά θεωρώ όλους τους δίσκους παρόμοιους από άποψη αξιοπιστίας. Είναι να μη σου κάτσει.

Άρα στην ερώτηση να τον πάρω, θα έλεγα ναι πάρτον αν σου κάνει η τιμή, οι πιθανότητες αστοχίας είναι παρόμοιες με άλλους δίσκους ακριβότερους.  Αν αποθηκευσεις  δεδομένα που θα σε πείραζε να χαθούν, έτσι και αλλιώς θέλεις και έναν δίσκο για Backup, οπότε πάρε 2 τέτοιους ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δυο ολόιιδιους από το 2016. Είναι ίδιο enclosure, καθώς και ίδιοι δίσκοι μέσα άρα θεωρώ ότι δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Ο ένας από τους δυο βγήκε από το κουτί του και έγινε εσωτερικός χωρίς πρόβλημα, και το κουτί ανοιγει ευκολα. Αν θυμάμαι καλά όταν βγήκε από το κουτί του ήθελε και πάλι να γίνει allocated στα windows. Με άλλα λόγια αν έχεις δεδομένα μέσα και τον βγάλεις για να γίνει εσωτερικός, θέλει μια μικρή διαδικασία για να ξαναδείς τα δεδομένα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός σβήνει αυτόματα μόνος του οταν μεινει σε καθεστως αδρανειας καποια λεπτα και μετα αν δεχτει εντολη προσπελασης να ξανακανει spin up? Ή ειναι συνεχεια στο on και πρεπει να τον ανοιγοκλεινεις με το κουμπι?

 

Και κατι ακομα το κουμπι απο τις φωτο φαινεται οτι ειναι on/off διπλης θεσης. Καποιος ανεφερε σε προηγουμενο ποστ οτι ειναι push-αριστο το κουμπι.

Τι ισχυει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπι ειναι διακοπτης on/off.Ισως στις πολυ παλιες παρτιδες να ηταν push.Παντως εχει σταμτησει να βγαινει με αυτον τον διακοπτη.

Ναι σβηνει μονος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να έχω θέμα άμα σβήνει μόνο του, εφόσον το κουμπώσω πάνω στο ρούτερ; μιας και είμαι εκτός σπιτιού αρκετές ώρες και με το κινητό κάνω δουλειά , προσθέτοντας αρχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αμπιστευτειτε σημαντικα αρχεια και φωτοφραφιες ο δισκος ειναι σαπιος γενικα αναλογα με την παρτιδα και μπορει να τα χασεις ολα ανα πασα στιγμη . Για δεδομενα μονο red και hgst

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αμπιστευτειτε σημαντικα αρχεια και φωτοφραφιες ο δισκος ειναι σαπιος γενικα αναλογα με την παρτιδα και μπορει να τα χασεις ολα ανα πασα στιγμη . Για δεδομενα μονο red και hgst

 

 

Δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση αν και οι red είναι NAS drives, άρα θεωρητικά καλύτεροι. Προφανώς δε μπορεί κανεις να αποδείξει κάτι πάντως. Και ακόμα και αν παραθέσεις 5 link για Seagate, θα παραθέσουμε από 5 ακόμα link για HGST, και WD RED και High failure rates (google it).

Σε ΚΑΝΕΝΑΝ δισκο δεν εμπιστευεσαι σοβαρά δεδομένα. Πρέπει να υπάρχουν σε 2 τουλάχιστον δίσκους για να πεις ότι είσαι οκ.

 

Προσωπικά έχουν περάσει δεκάδες δίσκοι από τα χέρια μου. Δε βλέπω καποια σημαντική διαφορά στην αξιοπιστία (οι παλιότεροι 10ετίας+ ήταν σαφώς πιο αξιόπιστοι). Μαλιστα οι χειρότεροι δίσκοι που εχουν περάσει από τα χέρια μου ήταν 2 WD εξωτερικοί 750 GB, οι οποίοι για κάποιο λόγο εβραζαν μέσα στο κουτί τους και χάλασαν σε χρόνο dt.

 

 

Για την άλλη ερώτηση, ο δίσκος μπαίνει σε αδράνεια όταν δε χρησιμοποιείτε, αλλά δε σβήνει τελειως. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με οποιοδήποτε εσωτερικό δίσκο. Αν έχει μπει σε αδρανεια, και πας να τον προσπελάσεις απλά θα καθυστερησει 1-2 δευτερολεπτα μέχρι να ξεκινησει. Είτε πάνω σε ρουτερ το χεις, είτε αλλού.

 

Στα θετικά:

Θερμοκρασίες πολύ καλές

Θόρυβος μηδαμινός

Ταχύτητες καλές (100+MB/s σε μεγάλα αρχεία- Το DiskMark βγαζει 180 mb/s αλλά δε ξέρω αν είναι αξιόπιστο).

 

Αρνητικά:

Το τροφοδοτικό του δε μου γεμίζει το μάτι. Είναι κλασσική κινεζιά. Δουλευω 1.5 χρόνο άλλο δίσκο χωρίς πρόβλημα, αλλά το οτι μοιαζει κινεζια δεν αλλαζει

Το κουτάκι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από άποψη σχεδιασμού-ποιότητας υλικών. Ενα απλό πλαστικό κουτί, αλλά  δε τρίζει/δε κάνει το δίσκο να βράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα εχω 6 τετοιους. 2x3TB και 4x4TB.Τους εχω αποκλειστικα για αποθηκη.Ισχυουν οτι γραφει ο φιλος πανω.Θερμοκρασιες ταχυτητες και θορυβος στα + του δισκου.Μονο ο τελευταιος που ειχα αγορασει απο κωτσοβολο χτυπησε με 0 χρηση.Δεν εχασα αρχεια απλα εβγαλε bad sectors.Εγινε αλλαγη απο κωτσοβολο στο τσακ μπαμ.

Δεν υπαρχει δισκος που να εγγυαται 100% αξιοπιστια.Χρυσοπληρωσα περιπου στα 90 ευρω πριν χρονια εναν wd black 1TB και τα επαιξε χωρις να εχει ζοριστει καθολου.Οταν το καταστημα εκανε την αντικατασταση με καινουργιο σφραγισμενο νεοτερο μοντελο wd black, τον βαζω στον υπολογιστη και ηταν νεκρος.Ξανα πισω για αλλαγη.Ειναι λαχειο οι δισκοι.Αυτο εχω καταλαβει περνωντας απο τα χερια μου αρκετοι δισκοι απο ολες τις κατηγοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...