Προς το περιεχόμενο

Η Google σκοπεύει να ανοίξει καταστήματα στην Ινδία για να αυξήσει τις πωλήσεις των κινητών Pixel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με μία νέα αναφορά, η Google σκοπεύει να ανοίξει φυσικά καταστήματα στην Ινδία, σε μία προσπάθεια να δώσει ώθηση στις πωλήσεις των smartphones της σειράς Pixel στη χώρα.
Τα καταστήματα ή αλλιώς “κέντρα εμπειρίας” αναμένεται να ανοίξουν μέσα στο δεύτερο μισό του 2018.

Η εταιρεία με έδρα στο Mountain View, στην California έστησε πρόσφατα κιόσκια σε εμπορικά κέντρα σε διάφορες πόλεις της Ινδίας για να επιδείξει τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες των smartphones της σειράς Pixel 2.
Σε μερικά μάλιστα είχαν εγκαταστήσει σκοτεινούς θαλάμους για να δείξουν την ικανότητα των νέων smartphones της Google στην φωτογράφηση σε συνθήκες με χαμηλά επίπεδα φωτισμού.

 

Και επειδή η ανταπόκριση από τους καταναλωτές ήταν καλύτερη από την αναμενόμενη, η Google θεώρησε ότι θα ήταν θετικό να ανοίξει φυσικά καταστήματα στη χώρα.
Μάλιστα εκπρόσωποι ορισμένων εμπορικών κέντρων επιβεβαίωσαν ότι η εταιρεία σκοπεύει να ανοίξει καταστήματα. Βεβαίως, στα συγκεκριμένα καταστήματα οι υποψήφιοι πελάτες της εταιρείας θα μπορούν επίσης να δουν και να δοκιμάσουν και άλλες συσκευές της, όπως τα έξυπνα ηχεία Home, συσκευές Chromecast, Pixel laptops ή headsets Daydream VR.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αχανής χώρα αχανής αγορά για οποιοδήποτε κατασκευαστή ακόμα και για μια εταιρεία με πανάκριβες συσκευές όπως αυτή...

 

Σχετικό - άσχετο: είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια για ένα δείκτη επαγγελματικής ευημερίας που έδειχνε πόσες ώρες - μέρες - μήνες χρειάζεται να δουλέψουν πολίτες από διάφορες χώρες του κόσμου για να αποκτήσουν ένα ipod.. στην Ινδία ήταν 170 ημέρες δουλειάς ενώ στην Νέα Υόρκη 8 ώρες!!! (αν θυμάμαι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ινδια θα παει να πουλησει το Pixel που κοστιζει κανα χιλιαρικο?

 

101944329-467325477.jpg?v=1408975919

 

me8527700-indian-busy-traffic-jaipur-cit

 

Συγνωμη κιολας. Μην παρεξηγηθω αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να που γνωρίζει και απο την αγορα της Ινδίας το κοινό του insomnia

επειδή βλέπω συνέχεια τέτοιου είδους σχόλια, εδώ είναι φόρουμ που μπορεί οποιοσδήποτε να πει τη γνώμη του όσο σχετική ή άσχετη.

 

Σε φόρουμ του εξωτερικού νομίζεις συμμετέχουν ειδικοί στην επιστήμη των υπολογιστών ή οικονομολόγοι ώστε να σου πουν αν θα είναι επικερδής πχ αυτή η κίνηση του Γούγλη στην Ινδία;;; δε νομίζω..

 

Μάλιστα σχολιάζοντας το site κερδίζει $$$ αφού πουλάει χώρο για διαφημίσεις.. 

 

;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ινδια θα παει να πουλησει το Pixel που κοστιζει κανα χιλιαρικο?

Εχει οσους πλουσιους εχουμε εμεις πληθυσμο, να μην παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απλα το επομενο το ονομαζεις νεξους, το ρίχνεις στα 600 και δεν προσπαθεις να ανταγωνιστεις την απλ που εχει ηδη δεσει τα θυματα της χειροποδαρα και τα χτυπαει αλυπητα καθε 6μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απλα το επομενο το ονομαζεις νεξους, το ρίχνεις στα 600 και δεν προσπαθεις να ανταγωνιστεις την απλ που εχει ηδη δεσει τα θυματα της χειροποδαρα και τα χτυπαει αλυπητα καθε 6μηνο.

 

Με το σχολιο σου, ετοιμασου για καταιγιδα υποτιμητικων σχολιων, απο "γνωστες", "νεοπλουτους" και fanboys.

 

Αλλα πραγματικα!

 

Αν το απλο Pixel 2 ηταν στα 500€ max, το εκανα κ preorder!

Και φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος με τη δυνατοτητα να το αγορασει που ταυτοχρονως εχει και το μυαλο να μην τα σκαει σε μ*λακιες, οποτε κι αλλοι θα συμφωνουν.

 

Ακομα αδυνατω να καταλαβω τι σκεφτοταν η Google οταν το τιμολογουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ χαζοί είναι οι Ινδοί να ρίξουν τόσα λεφτά; Δεν ξέρω αν έχω πέσει σε περιπτώσεις αλλά 2 Ινδούς που ξέρω οι οποίοι έχουν λεφτά με το κιλό , τόσα λεφτά δεν δίνουν για κινητό με την καμία. Θα προτιμήσουν κάτι με καλά specs αλλά πιο φθηνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ινδια θα παει να πουλησει το Pixel που κοστιζει κανα χιλιαρικο?

 

101944329-467325477.jpg?v=1408975919

 

me8527700-indian-busy-traffic-jaipur-cit

 

Συγνωμη κιολας. Μην παρεξηγηθω αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο

 σίγουρα θα υπάρχουν πλούσιοι εκεί που εκμεταλλεύονται όλους αυτούς στις φωτογραφίες που ποστάρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να που γνωρίζει και απο την αγορα της Ινδίας το κοινό του insomnia

 

 σίγουρα θα υπάρχουν πλούσιοι εκεί που εκμεταλλεύονται όλους αυτούς στις φωτογραφίες που ποστάρες

 

Οχι δεν εχω ιδεα απο Ινδια. Αλλα οπως και στην Αφρικη και σε ολες τις χωρες του κοσμου, σιγουρα και στην Ινδια θα υπαρχουν ζαμπλουτοι. Αλλα σε γενικες γραμμες, η Ινδια ανηνει στις αναπτυσομενες χωρες.

 

Δεν ειμαι η Google αλλα σαν Γιωργος με το φτωχο μου μυαλο πχ, αν ηθελα να ανοιξω καταστημα για να πουλαω κινητα της Apple, θα τα ανοιγα στο κεντρο του Λονδινου η τελως παντων καπου που ο κοσμος εχει λεφτα. Οχι στην Ρουαντα! Και δεν το λεω υποτιμητικα. Ο φτωχος δεν ανοικει σε καποιον κατωτερο Θεο.

 

Απλα στην Ρουαντα θα το δουν 10.000 και θα ψωνισουν οι 2 πλουσιοι, στο κεντρο του Λονδινου θα το δουνε παλι 10.000 αλλα θα ψωνισουν οι 200 γιατι οι κατοικοι της Ρουαντα η της Τζαϊπουρ δεν εχουν το ιδιο οικονομικο υποβαθρο με εναν Λονδρεζο η εναν Ευρωπαιο.

 

Η Ινδια ισως να κερδιζει σαν πλυθισμος αφου μετα την Κινα ειναι η δευτερη μεγαλυτερη σε υπερπλυθησμο χωρα στον κοσμο με κοντα 1.5 δις. Σιγουρα σε ολους αυτους πρεπει να υπαρχουν και πολλοι πλουσιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η google έχει και καλά τα android one για τις αναπτυσσόμενες τις χώρες για να αγοράζει ο γκοζμάκης και ίσως σε αυτά θα έπρεπε να επικεντρωθεί

 

αλλά σίγουρα σε τόσο τεράστια χώρα υπάρχουν και κάποιες δεκάδες εκατομμύρια πλουσίων 

 

απλά το pixel , διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για κάποιο ιδιαίτερα εμπορικό μοντέλο παγκοσμίως

 

δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούν ότι θα πιάσει στη συγκεκριμένη χώρα ώστε να ανοίξουν εκεί εξειδικευμένα καταστήματα 

 

δηλαδή καλή χρυσή η google και το android αλλά ποιος νοιάζεται για τα pixel? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντιλι να κλαψουν δεν εχουν στην ινδια και η google περιμενει να κανει θραυση το pixel. κοιμούνται και ονειρεύονται στην google. Μηπως να το σκεφτουν και για την Αφρικη ?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...