Προς το περιεχόμενο

Aπαράδεκτη αντιμετώπιση μαγαζιού - Σβήσιμο κακής κριτικής


Vassilis_24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραμονή πρωτοχρονιάς, η αδερφή μου είχε κλείσει τραπέζι με μεγάλη παρέα σ'ένα νέο μαγαζί στο Κολωνάκι, στο οποίο είχε ξαναπάει, στο Eliott.

Όταν έφτασε, δεν μπορούσαν να βρουν την κράτηση και παρόλο που το λάθος ήταν καθαρά δικό τους, δεν μπήκαν ποτέ στον κόπο να κάνουν κάτι για να διευκολύνουν την κατάσταση, με αποτέλεσμα ν'αναγκαστούν πρωτοχρονιάτικα να ψάχνουν για το πού μπορούν να πάνε.
Η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη και μάλιστα προς πελάτες, οι οποίοι είχαν ξανατιμήσει το μαγαζί τους.
Μετά από κριτική που έγινε στη σελίδα τους στο fb, όχι μόνο δεν απάντησαν αλλά έσβησαν την κριτική.

Εγώ δε συνηθίζω να πηγαίνω σε μαγαζιά που δε σέβονται τον πελάτη, γι'αυτό και το παραθέτω εδώ, μιας και δυστυχώς ο τρόπος που λειτουργούν τα σόσιαλ, επιτρέπει στο χειριστή τους να εμφανίζει μια όσο ψεύτικη εικόνα θέλει, σβήνοντας αρνητικές κριτικές και προσθέτοντας θετικές από τους εργαζομένους στο μαγαζί! (Ναι, έχει και από αυτές...)...

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αφου έγραψες κακή κριτική στο φβ τι θα έκανα θα την άφηναν :)

Η Google έχει την τοποθεσία το μαγαζί και απο κάτω κριτικές που δεν μπορεί να σβήσει κανείς, εγώ αυτές διαβάζω, αν και για το συγκεκριμένα θέμα βλέπω κάποιο μπέρδεμα και όχι δόλο

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ συνηθες αυτο με τις διαγραφες κριτικων στο FB. Πες της να γραψει κριτικη και στο google, εκει τα πραγματα δυσκολευουν για αυτους.

Εξυπακουεται πως δεν θα ξαναπερασετε ουτε απεξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αφου έγραψες κακή κριτική στο φβ τι θα έκανα θα την άφηναν :)

Η Google έχει την τοποθεσία το μαγαζί και απο κάτω κριτικές που δεν μπορεί να σβήσει κανείς, εγώ αυτές διαβάζω, αν και για το συγκεκριμένα θέμα βλέπω κάποιο μπέρδεμα και όχι δόλο

Πολλά μαγαζιά δε σβήνουν κακές κριτικές και απαντούν από κάτω, αυτά που σέβονται τους πελάτες τους, δηλαδή.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να το βρω στο google το μαγαζί, για να βάλω την κριτική.

Ξέρεις τι σημαίνει μπέρδεμα αυτές τις μέρες για κράτηση τόσων ατόμων.
Έπρεπε να βολευτεί κάποιος γνωστός που αποφάσισε να πάει τελευταία στιγμή.
Κι όταν την πατάτα την έχει κάνει το μαγαζί, οφείλει να βρει μια λύση, όποτε μου έχουν συμβεί εμένα παρόμοια περιστατικά, πάντα στο τέλος μ'εξυπηρετούσαν και γι'αυτό και με κρατούσαν ως πελάτη.

Εδώ βλέπεις, ούτε ένα συγγνώμη δεν είπαν...

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, orck είπε

Tripadvisor;

Oύτε εκεί, είναι αρκετά καινούριο μαγαζί, ίσως να φταίει αυτό, πλην fb και insta, δε νομίζω ότι υπάρχει πουθενά αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, orck είπε

Tripadvisor;

Εκεί δε τις σβήνουν αλλά:

α) δεν τις ανεβάζουν για άκυρες δικαιολογίες (πολύ σπάνιο αλλά μου έχει τύχει δυο φορές)

β) υπάρχουν εταιρείες που βάζουν παιδιά με 300€ το οκτάωρο να γράφουν κριτικές θεϊκές για μαγαζιά πελάτες τους...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σβήνονται οι κριτικές στο fb μονο τα post σε wall..

Αν καποιο μαγαζι ειναι γνωστο κ πας μια φορα το χρονο ειναι ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ οτι αν βρεθει γνωστος πελατης που ξερουν οτι θα χαλασει  πσρισσοτερα θα σας πιστολιασουν

Επεξ/σία από kage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναπηγαινε fb και ριξε ενα μοναστερο. Ψαξε να δεις αν υπαρχουν και google, e food, foursquare. Ριξε μαυρο παντου

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως εχετε συμπερανει οτι σβηνονται οι κριτικες στο fb. Προφανως δεν γνωριζετε τη λειτουργια της και προφανως την μπερδευετε με κατι αλλο, διοτι οι κριτικες ΔΕΝ μπορουν να σβηστουν παρα μονο απο τον συντακτη τους.

Τωρα αν με την εννοια "κριτικη" εννοειτε το "wallpost" ή τα comments σε δημοσιευσεις της σελιδας, ε προφανως ανηκετε στην κατηγορια αυτων που νομιζουν οτι ειναι "πλοκ" οταν δεν μπορουν να κανουν add μια γκομενα για καμακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Απορω πως εχετε συμπερανει οτι σβηνονται οι κριτικες στο fb. Προφανως δεν γνωριζετε τη λειτουργια της και προφανως την μπερδευετε με κατι αλλο, διοτι οι κριτικες ΔΕΝ μπορουν να σβηστουν παρα μονο απο τον συντακτη τους.

Τωρα αν με την εννοια "κριτικη" εννοειτε το "wallpost" ή τα comments σε δημοσιευσεις της σελιδας, ε προφανως ανηκετε στην κατηγορια αυτων που νομιζουν οτι ειναι "πλοκ" οταν δεν μπορουν να κανουν add μια γκομενα για καμακι.

Ξέρω ελληνικά.
Έγραψα την κριτική μου μαζί με το 1 αστεράκι μου, η βαθμολογία του μαγαζιού από 5, πήγε στο 4,4 και η κριτική μου ήταν πάνω.
Σήμερα που μπήκα, η κριτική μου είχε εξαφανιστεί και η βαθμολογία του μαγαζιού ξαναπήγε στο 5.
Ξαναέγραψα την κριτική μου, μαζί με το 1 αστεράκι, ακόμα είναι πάνω, όμως η βαθμολογία του μαγαζιού παρέμεινε στο 5, δεν υπολογίστηκε καθόλου η βαθμολογία που έβαλα, δεν ξέρω αν μπορούν να μπλοκάρουν κάπως χρήστες..

Τώρα λέγε εσύ ότι μπορεί να σβηστεί μόνο απ'το συντάκτη τους, τι να σου πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Vassilis_24 said:

Ξέρω ελληνικά.
Έγραψα την κριτική μου μαζί με το 1 αστεράκι μου, η βαθμολογία του μαγαζιού από 5, πήγε στο 4,4 και η κριτική μου ήταν πάνω.
Σήμερα που μπήκα, η κριτική μου είχε εξαφανιστεί και η βαθμολογία του μαγαζιού ξαναπήγε στο 5.
Ξαναέγραψα την κριτική μου, μαζί με το 1 αστεράκι, ακόμα είναι πάνω, όμως η βαθμολογία του μαγαζιού παρέμεινε στο 5, δεν υπολογίστηκε καθόλου η βαθμολογία που έβαλα, δεν ξέρω αν μπορούν να μπλοκάρουν κάπως χρήστες..

Τώρα λέγε εσύ ότι μπορεί να σβηστεί μόνο απ'το συντάκτη τους, τι να σου πω...

Δεν ειναι τι λεω εγω, ειναι τι λενε οι οροι της σελιδας που χρησιμοποιεις τους οποιους μαλλον δεν εχεις διαβασει. Κοινως ειναι τι λεει το facebook.

Για να το ξανακανουμε πενηνταρακια σε οσους βαριουνται να διαβασουν ή να googlάρουν αλλά εχουν ηδη διαμορφωμενη αποψη-θεωρια συνομωσιας (οτι οι μαγαζατορες σβηνουν τις αρνητικες κριτικες):

1. Κριτικες δεν σβηνονται παρα μονο απο τον συντακτη τους.

2. Αν στην κριτικη δεν τηρουνται οι οροι του fb, ο διαχειριστης της σελιδας μπορει να την κανει report και να σβηστει ΑΠΟ ΤΟ FB.

3. Οι κριτικες προσμετρουνται στη συνολικη βαθμολογια μιας σελιδας υπο συγκεκριμενους ορους (ενας ειναι). Αφηνω και κατι να το googl-αρετε.

 

Αν παρολα αυτα ακομα θεωρειτε οτι οι μαγαζατορες μπορουν να κανουν delete μια συγκεκριμενη αρνητικη κριτικη τοτε κανε με αντ , ειμαι πλοκ.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Δεν ειναι τι λεω εγω, ειναι τι λενε οι οροι της σελιδας που χρησιμοποιεις τους οποιους μαλλον δεν εχεις διαβασει. Κοινως ειναι τι λεει το facebook.

Για να το ξανακανουμε πενηνταρακια σε οσους βαριουνται να διαβασουν ή να googlάρουν αλλα εχουν ηδη ημιμαθη και διαμορφωμενη αποψη:

1. Κριτικες δεν σβηνονται παρα μονο απο τον συντακτη της.

2. Αν στην κριτικη δεν τηρουνται οι οροι του fb, ο διαχειριστης της σελιδας μπορει να την κανει report και να σβηστει ΑΠΟ ΤΟ FB.

3. Οι κριτικες προσμετρουνται στη συνολικη βαθμολογια μιας σελιδας υπο συγκεκριμενους ορους (ενας ειναι).

Αγνοειτε και το 1 και το 2 και το 3 και συμπερανατε οτι ο μαγαζατορας εσβησε την κριτικη.

Οκ, την έκανε ριπόρτ και σβήστηκε απ'το fb, κάνει μεγάλη διαφορά;
Ή διάβασε την κριτική το fb κι έκρινε ότι δεν τηρείται κάποιος απ'τους όρους του fb;
Δεν έγραψα κάτι περισσότερο από αυτά που έγραψα εδώ...
Εγώ δε θα έπρεπε να έχω ενημέρωση από το fb ότι η κριτική μου παραβιάζει κάποιον κανόνα, αν ίσχυε αυτό;
Η εκ νέου βαθμολογία μου γιατί δεν υπολογίστηκε;

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Vassilis_24 said:

Οκ, την έκανε ριπόρτ και σβήστηκε απ'το fb, κάνει μεγάλη διαφορά;
Ή διάβασε την κριτική το fb κι έκρινε ότι δεν τηρείται κάποιος απ'τους όρους του fb;
Δεν έγραψα κάτι περισσότερο από αυτά που έγραψα εδώ...

Φυσικα και κανει μεγαλη διαφορα. Για την ακριβεια δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες οτι ο μαγαζατορας βαζει χερι στις κριτικες.

Το οτι εκανε report μια κριτικη δε σημαινει οτι την σβηνει ο ιδιος. Ουτε συνεπαγεται οτι θα σβηστει η κριτικη απο το fb.

Πριν ξαναποσταρεις τα συμπερασματα σου κανε ενα κοπο και διαβασε πως λειτουργει το συστημα αξιολογησεων στο fb. 2 κλικ απεχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...