Προς το περιεχόμενο

Κατάχρηση της "ερώτησης" για επικριτικά σχόλια στις αγγελίες


Liakos_LILIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Liakos_LILIS είπε

δλδ θα γινει σαν γνωστο  SITE αγοραπωλησιας  (με αμαξια)  και θα ειναι αγγελια με 1 ευρω....

 

Έχει απαντηθεί ήδη αρμοδίως το συγκεκριμένο ερώτημα: επί του παρόντος και υπό αίρεση αφήνουμε το πεδίο των τιμών ελεύθερο. Αν, όμως, δούμε πανάκριβο αντικείμενο με 1 ευρώ (iphoneX νομίζω ήταν το παράδειγμα που δόθηκε) δεν θα περάσει έτσι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nas91 είπε
5 λεπτά πριν, nas91 είπε

 

Ωραια τοτε ας υπαρξει μια μηχανη αναζητησης και να ψαχνουμε ΜΟΝΟ αντικειμενα με τιμες.(οπως και στο γνωστο σαιτ)

Η να ψαχνουμε αντικειμενα απο 10 ευρω κ ανω για παραδειγμα.

Υπαρχουν λυσεις φιλε.

φυσικα αλλα δεν ειναι site για αγγελιες ΜΟΝΟ  οποτε καλα ειμαστε !

Επεξ/σία από Liakos_LILIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυστυχώς πολλές πι περιπτώσεις,οι Mods κάνουν ότι μπορούν,το αναφέρω γιατί ήδη δυο φορές με έχουν βοηθήσει,αλλά γίνεται ψιλοπανικος...Θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμένα ουκ ολίγες φορές!  Αλλά μερικοι έχουν την κατάχρηση στο τσεπακι  τους   Κ δεν σέβονται τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να επισημάνω εδώ ότι οι όροι χρήσης των αγγελιών ισχύουν κανονικά: δεν επιτρέπεται ο σχολιασμός της τιμής και, προφανώς, οι χαρακτηρισμοί.

Αν κάποιος, πάλι, υποψιάζεται πως κάτι δεν πάει καλά με μια αγγελία, στέλνει αναφορά και απέχει από κάθε άλλο σχολιασμό. Το αν μια αγγελία είναι ύποπτη, δεν θα το λύσουμε μέσω των ερωτήσεων.

Αυτές υπάρχουν ώστε να λύνεται κάποια απορία που έχει να κάνει με την περιγραφή, τεχνικά στοιχεία του αντικειμένου, ενδεχομένως τρόπους αποστολής κτλ. Όχι για το αν σας φαίνεται ακριβό ένα αντικείμενο.

Αν σας φαίνεται ακριβό, προσπερνάτε. Απόλυτο δικαίωμά μου να ζητήσω 1000 ευρώ για έναν τενεκέ τυρί. Σύμφωνοι, είμαι παράλογος και, προφανώς, θα μου μείνει απούλητος, αλλά δεν παύει να αποτελεί δικαίωμά μου.

Αντίθετα, πονηρές τιμές του στυλ 10 ευρώ και "πάρτε με τηλέφωνο να σας πω πόσο κάνει" δεν επιτρέπονται και αν δείτε κάτι τέτοιο μην το σχολιάσετε στις ερωτήσεις, στείλτε αναφορά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2018 στις 12:22 ΠΜ, Snoob είπε

Να επισημάνω εδώ ότι οι όροι χρήσης των αγγελιών ισχύουν κανονικά: δεν επιτρέπεται ο σχολιασμός της τιμής και, προφανώς, οι χαρακτηρισμοί.

Αν κάποιος, πάλι, υποψιάζεται πως κάτι δεν πάει καλά με μια αγγελία, στέλνει αναφορά και απέχει από κάθε άλλο σχολιασμό. Το αν μια αγγελία είναι ύποπτη, δεν θα το λύσουμε μέσω των ερωτήσεων.

Αυτές υπάρχουν ώστε να λύνεται κάποια απορία που έχει να κάνει με την περιγραφή, τεχνικά στοιχεία του αντικειμένου, ενδεχομένως τρόπους αποστολής κτλ. Όχι για το αν σας φαίνεται ακριβό ένα αντικείμενο.

Αν σας φαίνεται ακριβό, προσπερνάτε. Απόλυτο δικαίωμά μου να ζητήσω 1000 ευρώ για έναν τενεκέ τυρί. Σύμφωνοι, είμαι παράλογος και, προφανώς, θα μου μείνει απούλητος, αλλά δεν παύει να αποτελεί δικαίωμά μου.

Αντίθετα, πονηρές τιμές του στυλ 10 ευρώ και "πάρτε με τηλέφωνο να σας πω πόσο κάνει" δεν επιτρέπονται και αν δείτε κάτι τέτοιο μην το σχολιάσετε στις ερωτήσεις, στείλτε αναφορά.

Επειδή τώρα πρόσεξα το ποστ: Σε περίπτωση που θεωρώ ότι το ύφος της αγγελίας είναι προσβλητικό για τα μέλη, τι κάνω; Π.χ. βλέπω αγγελία που καταλήγει:"Χασομέρηδες που κάνουν χαζές ερωτήσεις και χάνω το χρόνο μου μαζί τους, μακρυά". Αυτό δεν είναι προσβλητικό για εμάς που τη διαβάζουμε; Εγώ ήθελα να πάρω ένα επεξεργαστή (ακριβό) και σε κάποιους πωλητές τους "έβγαλα την ψυχή" με τις ερωτήσεις μου, για να μπορέσω να καταλάβω αν αξίζει να δώσω τα χρήματά μου. Εν τέλει, αποδείχτηκε ότι 2 από αυτούς ήταν χαλασμένοι, ενώ και τα ίδια τα παιδιά (πιθανόν) δεν το γνώριζαν. Εγώ που δε γνωρίζω από τεχνικά θέματα, αν έπαιρνα έναν χωρίς ψάξιμο, τι θα έκανα μετά; Είμαι χασομέρης και τζαμπατζής, λοιπόν ή προστατεύω τον εαυτό μου... 

Δεν πρέπει να κάνω αναφορά σε τέτοια αγγελία και οι διαχειριστές δεν πρέπει να συνετίζουν αυτούς τους τύπους που κάνουν "εμπόριο" και τους "τρώμε το χρόνο";

Και κάτι τελευταίο: Όταν βλέπεις μια αγγελία που έχει 1500 αναγνώσεις μέσα σε 1-2 ώρες (λες και είμαστε στην Ινδία),  δεν είναι ύποπτη χειραγώγησης για να "τσιμπήσουν" κάποιοι αφελείς; Τι κάνετε γι' αυτό; Ευχαριστώ.-

Επεξ/σία από siralexgio7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 λεπτά πριν, siralexgio7 είπε

Επειδή τώρα πρόσεξα το ποστ: Σε περίπτωση που θεωρώ ότι το ύφος της αγγελίας είναι προσβλητικό για τα μέλη, τι κάνω; Π.χ. βλέπω αγγελία που καταλήγει:"Χασομέρηδες που κάνουν χαζές ερωτήσεις και χάνω το χρόνο μου μαζί τους, μακρυά". Αυτό δεν είναι προσβλητικό για εμάς που τη διαβάζουμε; Εγώ ήθελα να πάρω ένα επεξεργαστή (ακριβό) και σε κάποιους πωλητές τους "έβγαλα την ψυχή" με τις ερωτήσεις μου, για να μπορέσω να καταλάβω αν αξίζει να δώσω τα χρήματά μου. Εν τέλει, αποδείχτηκε ότι 2 από αυτούς ήταν χαλασμένοι, ενώ και τα ίδια τα παιδιά (πιθανόν) δεν το γνώριζαν. Εγώ που δε γνωρίζω από τεχνικά θέματα, αν έπαιρνα έναν χωρίς ψάξιμο, τι θα έκανα μετά; Είμαι χασομέρης και τζαμπατζής, λοιπόν ή προστατεύω τον εαυτό μου... 

Δεν πρέπει να κάνω αναφορά σε τέτοια αγγελία και οι διαχειριστές δεν πρέπει να συνετίζουν αυτούς τους τύπους που κάνουν "εμπόριο" και τους "τρώμε το χρόνο";

Και κάτι τελευταίο: Όταν βλέπεις μια αγγελία που έχει 1500 αναγνώσεις μέσα σε 1-2 ώρες (λες και είμαστε στην Ινδία),  δεν είναι ύποπτη χειραγώγησης για να "τσιμπήσουν" κάποιοι αφελείς; Τι κάνετε γι' αυτό; Ευχαριστώ.-

Όποιο μέλος θεωρεί ότι μία αγγελία ή ανάρτηση, γενικότερα, είναι προβληματική για τον άλφα ή βήτα λόγο, στέλνει αναφορά.

Το τι κάνουμε για την κάθε περίπτωση, είναι συνάρτηση διαφόρων παραγόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Όποιο μέλος θεωρεί ότι μία αγγελία ή ανάρτηση, γενικότερα, είναι προβληματική για τον άλφα ή βήτα λόγο, στέλνει αναφορά.

Το τι κάνουμε για την κάθε περίπτωση, είναι συνάρτηση διαφόρων παραγόντων.

Ευχαριστώ, αλλά πρέπει μα "σφίξετε" τους κανόνες περισσότερο, γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει. Κάποιοι το "χρησιμοποιούν" το σάιτ. Ευχαριστώ και πάλι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, siralexgio7 είπε

Επειδή τώρα πρόσεξα το ποστ: Σε περίπτωση που θεωρώ ότι το ύφος της αγγελίας είναι προσβλητικό για τα μέλη, τι κάνω; Π.χ. βλέπω αγγελία που καταλήγει:"Χασομέρηδες που κάνουν χαζές ερωτήσεις και χάνω το χρόνο μου μαζί τους, μακρυά". Αυτό δεν είναι προσβλητικό για εμάς που τη διαβάζουμε; Εγώ ήθελα να πάρω ένα επεξεργαστή (ακριβό) και σε κάποιους πωλητές τους "έβγαλα την ψυχή" με τις ερωτήσεις μου, για να μπορέσω να καταλάβω αν αξίζει να δώσω τα χρήματά μου. Εν τέλει, αποδείχτηκε ότι 2 από αυτούς ήταν χαλασμένοι, ενώ και τα ίδια τα παιδιά (πιθανόν) δεν το γνώριζαν. Εγώ που δε γνωρίζω από τεχνικά θέματα, αν έπαιρνα έναν χωρίς ψάξιμο, τι θα έκανα μετά; Είμαι χασομέρης και τζαμπατζής, λοιπόν ή προστατεύω τον εαυτό μου... 

Δεν πρέπει να κάνω αναφορά σε τέτοια αγγελία και οι διαχειριστές δεν πρέπει να συνετίζουν αυτούς τους τύπους που κάνουν "εμπόριο" και τους "τρώμε το χρόνο";

Και κάτι τελευταίο: Όταν βλέπεις μια αγγελία που έχει 1500 αναγνώσεις μέσα σε 1-2 ώρες (λες και είμαστε στην Ινδία),  δεν είναι ύποπτη χειραγώγησης για να "τσιμπήσουν" κάποιοι αφελείς; Τι κάνετε γι' αυτό; Ευχαριστώ.-

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να τα περιμένουμε όλα από τους διαχειριστές και να τους επιβαρύνουμε με δουλειά που δεν χρειάζεται. Μεγάλα παιδιά είμαστε άλλωστε.

Αν δείς τέτοιο περιεχόμενο τότε (για μένα) απλά προσπερνάς την αγγελία του απολίτιστου και προχωράς παρακάτω. Είναι και θέμα αυτοσεβασμού. Ο καθένας ας συνδιαλέγεται με όποιους επιλέγει. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2018 στις 8:36 ΜΜ, Teras1 είπε

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να τα περιμένουμε όλα από τους διαχειριστές και να τους επιβαρύνουμε με δουλειά που δεν χρειάζεται. Μεγάλα παιδιά είμαστε άλλωστε.

Αν δείς τέτοιο περιεχόμενο τότε (για μένα) απλά προσπερνάς την αγγελία του απολίτιστου και προχωράς παρακάτω. Είναι και θέμα αυτοσεβασμού. Ο καθένας ας συνδιαλέγεται με όποιους επιλέγει. ;)

Αρχηγέ μου, ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποιοι είμαστε, όπως σωστά λες, "μεγάλα παιδιά'. Για τα πραγματικά μικρά παιδιά του φόρουμ, που "τσιμπάνε' και δίνουν το χαρτζιλίκι τους, πρέπει να προνοήσουμε, θεωρώ. Γιατί αυτοί οι "κύριοι" κυρίως σε τέτοια μέλη απευθύνονται, "ευάλωτα".  Γενικά, θέλει πολλή προσοχή, γιατί όσο πάει και χειροτερεύει το πράγμα. Το insomnia πλέον, από "μαχητής' γίνεται "διάσημος", με όλα τα επακόλουθα (καλά και κακά)...-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw το search με βαση την τιμη θα ειχε πολυ νοημα (το ειπε καποιος πιο πανω). Οντως εχω πετυχει αγγελιες που θελουν κραξημο αλλα δε το κανω λογω κανονων (χειροκροταω βεβαια οταν το κανει καποιος αλλος),  αλλα αν κανεις αναζητηση και περιοριζεις την τιμη με max οριο την τιμη εμποριου πχ παρακαμπτεις τετοιες αγγελιες και ολα κομπλε. Στο θεμα των ερωτησεων, εχει νοημα σε πολλα σημεια. Συνηθως ειναι οντως λογω αμελειας του πωλητη αλλα οταν πουλας "προβληματικο" κομματι πχ γραψε και τι προβλημα εχει. Ολοι αυτο θα σε ρωτανε. Οποτε τωρα το ρωταει καποιος χυμα και εχουν ολοι απαντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2018 στις 2:07 ΜΜ, deafman είπε

btw το search με βαση την τιμη θα ειχε πολυ νοημα (το ειπε καποιος πιο πανω). Οντως εχω πετυχει αγγελιες που θελουν κραξημο αλλα δε το κανω λογω κανονων (χειροκροταω βεβαια οταν το κανει καποιος αλλος),  αλλα αν κανεις αναζητηση και περιοριζεις την τιμη με max οριο την τιμη εμποριου πχ παρακαμπτεις τετοιες αγγελιες και ολα κομπλε. Στο θεμα των ερωτησεων, εχει νοημα σε πολλα σημεια. Συνηθως ειναι οντως λογω αμελειας του πωλητη αλλα οταν πουλας "προβληματικο" κομματι πχ γραψε και τι προβλημα εχει. Ολοι αυτο θα σε ρωτανε. Οποτε τωρα το ρωταει καποιος χυμα και εχουν ολοι απαντηση. 

Θα γράφουν τιμή 1 ευρώ, γίνεται και στα αγγελιοσάιτ το ίδιο.

Λύση είναι να μπει αυτό και επιλογή price range (ελάχιστο και μέγιστο) για να τους πετάς έξω αυτούς.

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα σας. Να κανω μια παρακληση στους admin. Αν γινεται, οταν ακολουθουμε ενα μελος, να μην εχουμε υπενθυμηση της αξιολογησης αλλα υπενθυμηση αναρτησης της καινουργιας αγγελιας του. Με καποια μελη εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος και προσπαθω να τους ακολουθω. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...