Προς το περιεχόμενο

Κάτι έχει ένας συμφοιτητης μου


stalactite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλο μου δε νομίζω ότι θα μπορούσα να τον πω. Αλλα δεν ειναι και απλα ενας συμφοιτητης μου κανουμε παρεα. Οι υπολοιποι στην παρεα δεν ασχολουνται μαζι του και ειμαι ο μονος που κανει παρεα. Δεν το κανω επειδη νιωθω οτι ειναι μονος του αλλα ειναι πραγματικα συμπαθητικο παιδι και οταν ολοι ειναι αχωνευτοι, ο συμπαθητικος ξεχωριζει πιο πολυ. Αυτο για εισαγωγη. Εδω και ενα διαστημα το παιδι αυτο κατι εχει. Μιλαμε καθε μερα στο messenger, οχι οτι λεμε κατι σοβαρο αλλα νομιζω οτι μιλαει σε μενα πιο πολυ απο οποιονδηποτε αλλο στη σχολη (για να μην πω και γενικοτερα). Τελευταια καθε φορα που τον ρωταω αν ειναι καλα μου λεει οχι και οτι του χουν συμβει διαφορα. Επειδη δεν ηθελα να φανω αδιακριτος του ειπα απλα οτι σε μενα μπορει να πει οτι θελει. Του ειπα ακομα και για καφε να βγουμε οι δυο μας αν θελει να συζητησει κατι δεν ειπε οχι αλλα ουτε και ναι. Έχει αρχίσει να μην πατάει καθόλου στη σχολη. Από κοντά έχω να τον δω πολύ καιρό. Ακόμα και οι συμφοιτητες που του ευχηθηκαν για το νεο ετος, απαντηση δεν πηραν. Δεν ξερω γιατι, αλλα εχω την εγνοια του. Ειναι αρκετα εσωστρεφης και νιωθω οτι περναει δυσκολα και στεναχωριεμαι. Μπορω να κανω κατι; Αν δεν ηθελε να μου μιλησει εξαρχης γιατι να μου πει οτι δεν ειναι καλα και μαλιστα καθε φορα που τον ρωταω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να στο είπε για να επιβεβαιώσει ότι νοιάζεται κάποιος. Οπότε αν πιστεύεις ότι συμβαίνει κάτι ( εμένα ας πούμε όπως διάβασα το ποστ σου, σκέφτομαι ακόμα και την αυτοκτονία), προσπάθησε να τον πλησιάσεις περισσότερο. Πίεσε τον λίγο να βρεθείτε. Νομίζω αυτό θα έκανα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stalactite είπε

Φίλο μου δε νομίζω ότι θα μπορούσα να τον πω. Αλλα δεν ειναι και απλα ενας συμφοιτητης μου κανουμε παρεα. Οι υπολοιποι στην παρεα δεν ασχολουνται μαζι του και ειμαι ο μονος που κανει παρεα. Δεν το κανω επειδη νιωθω οτι ειναι μονος του αλλα ειναι πραγματικα συμπαθητικο παιδι και οταν ολοι ειναι αχωνευτοι, ο συμπαθητικος ξεχωριζει πιο πολυ. Αυτο για εισαγωγη. Εδω και ενα διαστημα το παιδι αυτο κατι εχει. Μιλαμε καθε μερα στο messenger, οχι οτι λεμε κατι σοβαρο αλλα νομιζω οτι μιλαει σε μενα πιο πολυ απο οποιονδηποτε αλλο στη σχολη (για να μην πω και γενικοτερα). Τελευταια καθε φορα που τον ρωταω αν ειναι καλα μου λεει οχι και οτι του χουν συμβει διαφορα. Επειδη δεν ηθελα να φανω αδιακριτος του ειπα απλα οτι σε μενα μπορει να πει οτι θελει. Του ειπα ακομα και για καφε να βγουμε οι δυο μας αν θελει να συζητησει κατι δεν ειπε οχι αλλα ουτε και ναι. Έχει αρχίσει να μην πατάει καθόλου στη σχολη. Από κοντά έχω να τον δω πολύ καιρό. Ακόμα και οι συμφοιτητες που του ευχηθηκαν για το νεο ετος, απαντηση δεν πηραν. Δεν ξερω γιατι, αλλα εχω την εγνοια του. Ειναι αρκετα εσωστρεφης και νιωθω οτι περναει δυσκολα και στεναχωριεμαι. Μπορω να κανω κατι; Αν δεν ηθελε να μου μιλησει εξαρχης γιατι να μου πει οτι δεν ειναι καλα και μαλιστα καθε φορα που τον ρωταω;

Μου φαινεται για κατάθλιψη... 

Πίεσε τον λίγο παραπάνω (με ωραίο τρόπο)  να βγείτε για καφέ ή κάπου που θα του αρέσει αυτουνού ουτοσωστε να τον πλησιάσεις λίγο περισσότερο. Πες του ότι κ εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα και θες να το συζητήσεις με κάποιον για να του δώσεις κίνητρο να σηκωθεί να έρθει. Επίσης δεν είναι κακο να του πεις ότι νοιάζεσαι για εκείνον και ότι ανησυχείς. Νομίζω ότι αν του το πεις αυτό μπορεί να σου ανοιχτεί λίγο. Και μη ξεχνάς ότι στο messenger μιλάει και απαντάει μόνο σε σένα που δείχνει ότι σε συμπαθεί και σε υπολογίζει. 

Επεξ/σία από lek88
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε του το παρακάτω για να μπορέσει να μιλήσει για όσα του έχουν συμβεί, και να τον κατατοπίσουν στις επόμενες (θεραπευτικές) κινήσεις του.

Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη (1034)

Αναφορά σε κείμενο

Η Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη (1034) είναι μια εμπιστευτική υπηρεσία που έχει οργανωθεί από το Πρόγραμμα «αντι-στίγμα» του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Ψυχικής Υγιεινής (Ε.Π.Ι.Ψ.Υ.) και προσφέρει σημαντικό έργο στο χώρο της ψυχικής υγείας από το Μάϊο του 2008, που ξεκίνησε η λειτουργία της.

Επίσης, μπορεί να του χαρίσεις κανένα βιβλίο για να εγκαταστήσεις μεγαλύτερη επαφή, και να περάσεις μηνύματα, πχ το "Η Δύναμη Των Εσωστρεφών". Ετσι και θα περάσεις το μήνυμα (εσωστρέφεια) και θα πάρει και κάποια βοήθεια ίσως.

Υπάρχει και ένα βίντεο για την κατάθλιψη (από το ομότιτλο βιβλίο), μέτριο, αλλά καλύτερο από το τίποτα... https://www.youtube.com/watch?v=zvNuJnh3Yxg

Αναφορά σε κείμενο

Σε συνεργασία με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (World Health Organisation / WHO), ο συγγραφέας και εικονογράφος Matthew Johnstone λέει μία ιστορία για το πώς αντιμετωπίζεται ο "μαύρος σκύλος της κατάθλιψης". Η φράση "Μαύρος Σκύλος" έγινε γνωστή από τον Ουίνστον Τσόρτσιλ που τη χρησιμοποιούσε, όταν ήθελε να περιγράψει τις μαύρες περιόδους κατάθλιψης, που βίωνε για το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του. Ο Ουίνστον Τσόρτσιλ έπασχε από μανιοκατάθλιψη.

 

Επεξ/σία από qwerty99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντρας είμαι. Δε σκέφτομαι τόσο την κατάθλιψη επειδη μου ειχε πει οτι του χουν συμβει διαφορα. Σκεφτομουν η οτι χωρισε με την κοπελα του η οτι κατι επαθε καποιος δικος του, γονεις, αδερφια κτλ. Προσπαθω χωρις να γινω πιεστικος να του πω να βγουμε. Ουτε στη σχολη δεν τον πετυχαινω που εχουμε καποια κενα για να μιλησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σε ξεμπρόστιασε ο tritonas. Εγώ ακόμα θυμάμαι εκείνο το extreme που έλεγες κάτι για κάποιον/α φίλο/φίλη χωρίς να διευκρινίζεις αν τον γουστάρεις και στο τέλος έλεγες οτι φοβόσουν μην σε σφάξει με το μαχαίρι το βράδυ στο σπίτι.

Πάντως χωρίς πλάκα επειδή διαβάζουν πολλοί, αν έχετε άτομο που πάσχει από κατάθλιψη ή πιστεύετε πως πάσχει, το καλύτερο είναι να βρείτε τρόπο να τον πείσετε να επισκευτεί ειδικό. Μην επιχειρήσετε αλχημείες και ειδικά αν μιλάμε για άτομα του αντίθετου φύλου και νομίζετε οτι με το φλερτ ή κάτι σχετικό θα γίνει καλύτερα, εκεί μπορείτε να το καταστρέψετε εντελώς και να υπάρχουν τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα εν αγνοία σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω τη στιγμη που θα διαβασω διαλογο aristos,lactate και stalactite για το ποτε θα ξεκινησουν τις διαδικασιες για ιδρυση νεου πολιτικου φορεα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, momotis είπε

Περιμενω τη στιγμη που θα διαβασω διαλογο aristos,lactate και stalactite για το ποτε θα ξεκινησουν τις διαδικασιες για ιδρυση νεου πολιτικου φορεα.

Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί η έχω χάσει επεισόδια.Ο δεύτερος με τον τρίτο δεν είναι ο ίδιος?Άλλοι είναι?

Κρίμα πάντως νέα παιδιά και να έχουν κατάθλιψη.Σημεία των καιρών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπος μπορει να εχει απλα τις "μαυρες του", να βαριεται τη ζωη του αυτη τη περιοδο, να χαλιεται γιατι δε πηδαει, γιατι εχασε η παναθα, η να ειναι απλα ακοινωνητος και εσωστρεφης. πιασε τον (απ'οπου σου κανει ορεξη :P) και μιλησε του, αμα παλι δε θελει (και δε σου λεει τπτ κουλα του στυλ "θελω να καθαρισω κοσμο/να φουνταρω απο το παραθυρο) ασε τον στην ησυχια του.

θα του περασει (η και οχι αν ειναι απλα ετσι το στυλ του)

16 λεπτά πριν, notist είπε

Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί η έχω χάσει επεισόδια.Ο δεύτερος με τον τρίτο δεν είναι ο ίδιος?Άλλοι είναι?

Κρίμα πάντως νέα παιδιά και να έχουν κατάθλιψη.Σημεία των καιρών?

ελα μωρε σημεια των καιρων, σε αυτες τι ηλικιες ολοι σε καποια φαση ειχαμε τις μαυρες μας για "χιλιους λογους" (που λεει και ο οικονομο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...