Προς το περιεχόμενο

Σώστε τον SSD σας απο πρόωρο 'χαμο'!


AliasAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωριζω αν ειναι θεμα που εχει αναλυθει ξανα στο site, παντως κοιτωντας τα δεδομενα στο προγραμμα HD Sentinel ανακαλυψα οτι καθημερινα γινονται εγγραφες δεδομενων στον SSD μου της ταξεως των 16 GB. Το θεμα ειναι οτι αυτον τον δισκο τον εχω μονο για το λειτουργικο και τα προγραμματα. Ο,τι κατεβασμα κανω, εγκατασταση παιχνιδιου, ακομη και τα saves απο τα προγραμματα τα κανω στον 2ο δισκο (hdd). Oποτε οι μονες εγγραφες που γινονται στον ssd ειναι απο τα updates των windows και των διαφορων προγραμματων, τα saves των παιχνιδιων και οτι αλλες εγγραφες γινονται για τις αναγκες των windows. Σε καμια περιπτωση ολα αυτα δεν ειναι 16 GB την ημερα.

Tι με νοιαζει ποσα GB γραφονται στον δισκο? Απλοϊκα η διαρκεια ζωης των ssd μετριεται σε ''lifetime writes'', δηλαδη ειναι συγκεκριμενο το μεγεθος των δεδομενων που μπορουν να εγγραφουν στον δισκο πριν αυτος χαλασει. Eιναι συγκεκριμενα τα TB που μπορουν να εγγραφουν και οσο πιο πολλη χρηση γινεται τοσο πιο γρηγορα θα χρειαστουμε καινουριο.

Ψαχνοντας να βρω τι ειναι αυτο που χρησιμοποιει τον δισκο τοσο πολυ καθημερινα πετυχα αυτο το αρθρο: https://www.servethehome.com/firefox-is-eating-your-ssd-here-is-how-to-fix-it/

Με λιγα λογια, ο firefox (και οι αλλοι browsers επισης) περα απο τα cookies και τα αλλα δεδομενα, σωζει καθε 15 δευτερολεπτα στον δισκο τις σελιδες που ειναι ανοιχτες αυτουσιες, δηλαδη κειμενο, φωτογραφιες κλπ. Προσωρινα μεν, στο δισκο δε. Αθροιστικα μαζευονται δεκαδες GB την ημερα. Ο λογος που το κανει αυτο ειναι για την λειτουργια αποκαταστασης σελιδων οταν 'κρασαρει' το προγραμμα. Δεν ξερω για εσας, αλλα εγω προτιμω να παιδεψω λιγο το μυαλο μου να θυμηθω τι ξερω γω βιντεακι στο youtube εβλεπα παρα να μειωνεται η διαρκεια ζωης του δισκου. Να σημειωσω οτι αλλαγη του browser δεν θα βοηθησει γιατι ολοι εχουν τετοια λειτουργια και το chrome ειδικα ειναι χειροτερο σε αυτο το θεμα απο τον firefox.

Η λυση που προτεινεται στο αρθρο (για τον firefox) θα μειωσει κατα πολυ τα GB χρησης και ειναι πληρως αναστρεψιμη:

Στην μπαρα διευθυνσης του firefox αντιγραψτε το:   about:config

Στην επομενη σελιδα κλικ στο 'accept the risk'

Στην επομενη σελιδα καντε αντιγραφη στην search bar κατω απο την μπαρα διευθυνσης το:  browser.sessionstore.interval

Θα σας βγαλει 2 επιλογες. Η πανω λεει:

browser.sessionstore.interval     modified     integer         15000

 

To '15000' που λεει ειναι το ποσο συχνα αποθηκευει τις σελιδες και ειναι σε millisecond. 1000 millisecond ειναι 1 δευτερολεπτο. Καντε διπλο κλικ στην πανω επιλογη και πληκτρολογηστε 1800000, δηλαδη να σωζει τις σελιδες ανα μισαωρο ή καντε υπολογισμο και βαλτε οσο προτιματε.

Αν αλλαξετε γνωμη αργοτερα καντε παλι το ιδιο και βαλτε παλι 15000.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω έναν αρχαίο vertex 128gb 5-6 χρονια τώρα σε ένα μηχάνημα που λειτουργεί πάντα 24/24, 7/7, 31/31, 12/12, 365/365 χωρίς άλλο δίσκο επάνω... η υγειά του με crystaldisk είναι άψογη εν αντίθεση με έναν άλλον που έκανα shut down/turn on 2-3 φόρες την ημέρα και λειτουργούσε 8-10 ώρες, στα 3 χρονια εξέπνευσε. Χρήσιμα όλα όσα γράφεις αλλά θέλω να είμαι λίγο επιφυλακτικός λόγο της εμπειρίας που είχα και να μην πανικοβάλλομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες με αυτο που προτεινω δεν εχουν καμια σχεση. Μια λειτουργια του firefox για να μην δουλευει τον ssd ασκοπα προτεινα να αλλαχτει. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AliasAndrew said:

Αυτο που λες με αυτο που προτεινω δεν εχουν καμια σχεση. Μια λειτουργια του firefox για να μην δουλευει τον ssd ασκοπα προτεινα να αλλαχτει. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι θελει

Ε και εγώ αυτό σου λέω, ότι ο SSD 6 χρονια τώρα που λειτουργεί έχει κάθε 24ωρο πάνω από 250gb writes και δεν ξέρω πόσα Reads, εχω και ενσωματωμένο auto cache clear κάθε 1 ώρα. Λειτουργούν από FF μέχρι streaming service και web server που φιλοξενεί ιστοσελίδα. Στην ουσία είναι ένα dummy pc που δουλεύει με read/write ασταμάτητα δεν βρίσκω λόγο να πανικοβληθώ όταν η υγεία του είναι άριστη και ταχύτατος ακόμα. Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει και εγώ σου λέω τι κάνω εγώ, για εμένα είπα να μην πανικοβάλλομαι όχι οι άλλοι, δεν ξέρω τι κανουν. Τι να πουν και οι Ram που ρέουν τα δεδομένα ατελείωτα και ασταμάτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ssdlife.jpg.061bab58e5e4105cb851904aac97d032.jpg

κάποτε το είχα ψάξει και εγώ αυτό που αναφέρεις, μιας και πίστευα οτι θα φθαρεί γρήγορα ο ssd.

αγορασμένος 6/2016

χρήση firefox,skype, διαβασμα σχολής(μέχρι και το καλοκαίρι του 17) προσωπικά είχα βάλει και τα temp files του firefox να γράφονται στον μηχανικό δίσκο, αλλα απο ενα σημείο και μετά απλά δεν ασχολήθηκα άλλο και τα γύρισα όλα όπως ήταν.

Ο Intel 330 της υπογραφής έχει 560 μέρες λειτουργίας με 12.5ΤΒ εγγραφών απο τον προηγούμενο χρήστη αγορασμένος το '14 αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeXBOX είπε

Ε και εγώ αυτό σου λέω, ότι ο SSD 6 χρονια τώρα που λειτουργεί έχει κάθε 24ωρο πάνω από 250gb writes και δεν ξέρω πόσα Reads, εχω και ενσωματωμένο auto cache clear κάθε 1 ώρα. Λειτουργούν από FF μέχρι streaming service και web server που φιλοξενεί ιστοσελίδα. Στην ουσία είναι ένα dummy pc που δουλεύει με read/write ασταμάτητα δεν βρίσκω λόγο να πανικοβληθώ όταν η υγεία του είναι άριστη και ταχύτατος ακόμα. Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει και εγώ σου λέω τι κάνω εγώ, για εμένα είπα να μην πανικοβάλλομαι όχι οι άλλοι, δεν ξέρω τι κανουν. Τι να πουν και οι Ram που ρέουν τα δεδομένα ατελείωτα και ασταμάτητα.

Καμια σχεση η ram με τον ssd. Θα σου χαλασουν πολλοι δισκοι πριν εχεις προβλημα με την ram. Δεν ειναι χαζοι που δινουν εγγυηση εφ ορου ζωης αυτοι που τις πουλανε.

Δηλαδη για να καταλαβω, πιστευεις οτι μπορεις να γραψεις απειρα δεδομενα σε εναν ssd και αν χαλασει θα ειναι για αλλο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, AliasAndrew said:

Καμια σχεση η ram με τον ssd. Θα σου χαλασουν πολλοι δισκοι πριν εχεις προβλημα με την ram. Δεν ειναι χαζοι που δινουν εγγυηση εφ ορου ζωης αυτοι που τις πουλανε.

Δηλαδη για να καταλαβω, πιστευεις οτι μπορεις να γραψεις απειρα δεδομενα σε εναν ssd και αν χαλασει θα ειναι για αλλο λογο?

Εννοείται ότι δεν συγκρίνονται απλά είπα ένα παράδειγμα του οποίου γίνονται read/writes/processes όλη την ώρα παρ'ολα αυτά έχουν lifetime.

Φυσικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να αντέξει άπειρα δεδομένα ο SSD, θα στο πω για άλλη μια φορά από ΔΙΚΗ μου εμπειρία εχω τον vertex 6 χρονια 100% υγεία εχω έναν EVO 250 που έχουν περάσει 194 TBs επίσης πολύ χρήση 3 χρόνων 100% υγειά και αυτός και το ΞΑΝΑ λέω ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ με πανικοβάλει γιατί εχω αυτές τις εμπειρίες τώρα αν εσύ πανικοβάλλεσαι εμένα δεν μου πέφτει λόγος δικαίωμα σου, μεγειά σου και χαρά σου. Αλλά εγώ αναφέρομαι σε εμένα ΟΧΙ την μάζα.

Υ.Γ. Ο τίτλος που έχεις επιλέξει για το topic είναι σαν να φέρνει την καταστροφή.

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Εννοείται ότι δεν συγκρίνονται απλά είπα ένα παράδειγμα του οποίου γίνονται read/writes/processes όλη την ώρα παρ'ολα αυτά έχουν lifetime.

Φυσικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να αντέξει άπειρα δεδομένα ο SSD, θα στο πω για άλλη μια φορά από ΔΙΚΗ μου εμπειρία εχω τον vertex 6 χρονια 100% υγεία εχω έναν EVO 250 που έχουν περάσει 194 TBs επίσης πολύ χρήση 3 χρόνων 100% υγειά και αυτός και το ΞΑΝΑ λέω ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ με πανικοβάλει γιατί εχω αυτές τις εμπειρίες τώρα αν εσύ πανικοβάλλεσαι εμένα δεν μου πέφτει λόγος δικαίωμα σου, μεγειά σου και χαρά σου. Αλλά εγώ αναφέρομαι σε εμένα ΟΧΙ την μάζα.

Υ.Γ. Ο τίτλος που έχεις επιλέξει για το topic είναι σαν να φέρνει την καταστροφή.

Nαι φιλε ΤΑ ΕΠΙΑΣΑ οσα λες. Κανεις δεν πανικοβαλλεται, ενα τιπ μοιραστηκα με το φορουμ που ανακαλυψα. Εσενα σου φαινεται ασημαντο, σε αλλους μπορει να φανει χρησιμο.

ΥΓ χεχε ναι ειπα να τον κανω πιασαρικο

Επεξ/σία από AliasAndrew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AliasAndrew said:

Nαι φιλε ΤΑ ΕΠΙΑΣΑ οσα λες. Κανεις δεν πανικοβαλλεται, ενα τιπ μοιραστηκα με το φορουμ που ανακαλυψα. Εσενα σου φαινεται ασημαντο, σε αλλους μπορει να φανει χρησιμο.

ΥΓ χεχε ναι ειπα να τον κανω πιασαρικο

Και πολύ καλά έκανες, κανείς δεν είπε το αντίθετο, απλά την δική μου εμπειρία μοιράστηκα μιας και πιάσαμε θέμα ζωής SSDs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ποτε δεν εχω δει ssd να ψοφαει απο πολλες εγγραφες. μαλλον urban legend ειναι.

εκτος κι αν καποιος κατεβαζει ολημερις τορρεντ πανω και γραφει τα κερατα του, θαβουν μηχανικο δισκο 4 φορες πριν εχουν προβλημα wear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο το άρθρο αλλά κι εγώ δεν πιστεύω οτι είναι αναγκαίο να το κάνουμε.Ολίγον τι υπερβολικό το βρίσκω.

Κι εγώ firefox χρησιμοποιώ και ο δικός μου δίσκος (Samsung 850 Pro) έχει γράψει 2,58ΤΒ στα 2 χρόνια που τον έχω (628 μέρες).Έχει εγγύηση από την εταιρία τα 10 χρόνια ή τα 300ΤΒ τα οποία με τον ρυθμό που έχω έως τώρα θα τα καταναλώσω μέχρι το... 2216

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη λυση για τους ssd αλλα κ για μηχανακια με πολυ αργες emmc ειναι να φτιαχνεις ενα ramdisk k να στελνεις εκει τα temp των win καθως κ τις cache των browser

freeware με δυνατοτητα δυναμικου allocation μνημης (πολυ σημαντικο για να μην δεσμευεις μνημη χωρις λογο

https://sourceforge.net/projects/imdisk-toolkit/

για τον firefox στο about config απενεργοποιεις την cache ston δισκο κ ενεργοποιεις στην μνημη

https://lifehacker.com/5687850/speed-up-firefox-by-moving-your-cache-to-ram-no-ram-disk-required

για τον chrome στελνεις την cache σε οποιο δισκο θες

https://www.ghacks.net/2010/10/19/how-to-change-google-chromes-cache-location-and-size/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...