Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση εν καιρώ κρίσης & στερήσεις


Dimi00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, webparts είπε

Το ιδιο θα αντεξει το παπουτσι που κανει 200 με εκεινο που κανει 80,μη λεμε οτι θελουμε.

Απλα εκεινο που κανει 200 βγηκε χθες και ειναι ακριβη η μαρκα του.
Οταν παρεις 20 ευρω παπουτσι απο σαντα μπαρμπαρα τοτε δε θα αντεξει και ειναι λογικο.

Λέγοντας 200, μια τυχαία τιμή , σου τονιζω ότι πληρώνεις ποιότητα. Και όχι ίσως να μην αντέξει το ίδιο που λες. Στα στρατιωτικα αρβυλα πχ. Ή τα δικά μου τα air max που είναι το πρωτο μου παπουτσι που δεν το εχει πιασει η παραμικρή φθορα, παρα την πολυχρησία,πάντα σε σχεση με προηγούμενα παπούτσια  της ιδιας εταιρίας. Ή μήπως να πω για τις ugg μπότες που τις φοραω 10 σχεδον χρόνια και είναι σαν να τις αγορασα χτες? Συνήθως η υψηλή τιμή αφορα την ποιότητα. Αν είναι καμια μαρκα της νεας μοδας και πουλάει άχυρα στα 200€, ειναι καθαρά για την κονόμα απ τους ηλιθιους. 

Αλλα οντως, υπαρχουν εταιρείες πολυ καλες, geox πχ, οικονομικά και υπέροχα. Κρατανε χρόνια. Είναι πάντα στην επιλογή του καθενός, και στο τι αντεχει η οικονομία του. 

Επεξ/σία από Dimi00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

46 λεπτά πριν, Dimi00 είπε

Λέγοντας 200, μια τυχαία τιμή , σου τονιζω ότι πληρώνεις ποιότητα. Και όχι ίσως να μην αντέξει το ίδιο που λες. Στα στρατιωτικα αρβυλα πχ. Ή τα δικά μου τα air max που είναι το πρωτο μου παπουτσι που δεν το εχει πιασει η παραμικρή φθορα, παρα την πολυχρησία,πάντα σε σχεση με προηγούμενα παπούτσια  της ιδιας εταιρίας. Ή μήπως να πω για τις ugg μπότες που τις φοραω 10 σχεδον χρόνια και είναι σαν να τις αγορασα χτες? Συνήθως η υψηλή τιμή αφορα την ποιότητα. Αν είναι καμια μαρκα της νεας μοδας και πουλάει άχυρα στα 200€, ειναι καθαρά για την κονόμα απ τους ηλιθιους. 

 

Το εχεις χασει το νοημα εδω,δε μπορω να συζητησω παραπερα.Το λεω χωρις καμια προθεση να σε μειωσω η  να σε προσβαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, webparts είπε

Το εχεις χασει το νοημα εδω,δε μπορω να συζητησω παραπερα.Το λεω χωρις καμια προθεση να σε μειωσω η  να σε προσβαλω.

Μα εσυ μου συγκρίνεις τον χαρμάνι με τον Αρμάνι, εσυ το εχασες φιλε. Ας δεχτούμε παιδια όλοι τα λεγομενα του φιλου απο δω. Πληρωνεις μαρκα καλή, και τα λεφτα σου πανε στον καδο, οχι σε ποιοτητα. 

Plus: ανέλυσε μου και πού εχασα το νόημα, και εαν στέκει εγω θα πω φτου μου δημοσιως 

Επεξ/σία από Dimi00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, webparts είπε

Εγω δε βλεπω να αλλαζουμε συνηθειες,μονο να κλαιγομαστε για την κριση και μετα να πηγαινουμε για το ποτακι μας να ξεχαστουμε.
Πως θα μαζεψουμε λεφτα;Απλα πρεπει να γινουμε πιο ταπεινοι.
Αφηνουμε τους καφεδες εξω καθε μερα ,τα μπουκαλια στα ξενυχταδικα,τα ακριβα κινητα ( που τα εχουμε για να μπαινουμε fb ) και τα ρουχα μαρκας.

Και ναι,κοβουμε και το τσιγαρο,δεν εξαρτιομαστε απο αυτο για να ζησουμε.

Μηνυματαρα. Έχω σιχαθει να βλέπω 20χρονους ποζερους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ να κάνουν φιγούρα και ντολτσε βλητα(που έλεγε και ο φατσεας)  με τα λεφτά των ερμων των γονέων που δεν θέλουν να χαλάσουν χατήρι στα παιδιά τους(κακως). Λίγη ταπεινοτητα δεν βλάπτει.Σε αυτό φταίνε και τα νέα πρότυπα που θέλουν να βγαίνεις κάθε βράδυ(ειλικρινά πιο το νόημα κάποιος να βγει σε κλαμπ και να τα σπάει μια άκυρη Τετάρτη ας πούμε?) να ανοίγεις μπουκαλάκι και στορυ στο ινστα ουυυ πόσο καλά περναμε.Το κεφάλι χαμηλά, δουλειά, και όλα μπορείς να τα πετύχεις.Αλλα με δουλειά, όχι με τεμπελια και ποζερια. Υπόψιν δεν τα λέει κάνας παππούς αυτά ότι οι νέοι είναι έτσι και γιουβετσι, ούτε στα -αντα έχω μπει ακόμα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dimi00 είπε

Μα εσυ μου συγκρίνεις τον χαρμάνι με τον Αρμάνι, εσυ το εχασες φιλε. Ας δεχτούμε παιδια όλοι τα λεγομενα του φιλου απο δω. Πληρωνεις μαρκα καλή, και τα λεφτα σου πανε στον καδο, οχι σε ποιοτητα. 

Plus: ανέλυσε μου και πού εχασα το νόημα, και εαν στέκει εγω θα πω φτου μου δημοσιως 

Δεν εχω να σου αναλυσω κατι,θεωρω οτι δε μπορω να συζητησω αλλο μαζι σου.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, webparts είπε

Δεν εχω να σου αναλυσω κατι,θεωρω οτι δε μπορω να συζητησω αλλο μαζι σου.

Ναι, ναι, κι εγω ετσι λέω οταν δεν μπορώ να αντικρουσω :) τελος πάντων ο καθενας με την αποψουλα του

Επεξ/σία από Dimi00
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ειναι ιδεα μου ή δεν ακουσα ακομα ουτε ενα σχολιο για αποταμιευση σε αυτο το ποιοτικο θρεντ :devil:

Ιδεα σου ειναι,εχουμε πει 2 πραματα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ειναι ιδεα μου ή δεν ακουσα ακομα ουτε ενα σχολιο για αποταμιευση σε αυτο το ποιοτικο θρεντ :devil:

Ε πες μας κι εσύ κατι ντε! Όλο  εμεις θα λεμε? Εσεις τα αγόρια, μιλήστε. Εμεις οι γυναικες ως γνωστον ειμαστε μάγοι στην αποταμίευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, webparts είπε

Ιδεα σου ειναι,εχουμε πει 2 πραματα παραπανω.

ποτε κανεις

8 λεπτά πριν, Dimi00 είπε

Ε πες μας κι εσύ κατι ντε! Όλο  εμεις θα λεμε? Εσεις τα αγόρια, μιλήστε. Εμεις οι γυναικες ως γνωστον ειμαστε μάγοι στην αποταμίευση. 

εγω καθε μηνα βαζω απο 50 μεχρι 250 ευρω στην ακρη και τα ξεχναω, οτι και να γινει δεν τα ακουμπαω.. αγνωστος ο σκοπος ακομα αλλα να υπαρχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ποτε κανεις

εγω καθε μηνα βαζω απο 50 μεχρι 250 ευρω στην ακρη και τα ξεχναω, οτι και να γινει δεν τα ακουμπαω.. αγνωστος ο σκοπος ακομα αλλα να υπαρχουν..

Κατι πιο συγκεκριμενο;

Μενεις μονος;

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα το καινούριο μου αμάξι 1400 κυβικά και αγόρασα μεταχειρισμένο με 1200. 

Έκοψα το τσιγάρο. 

Ελάττωσα το γήπεδο. 

Δεν αγοράζω πλέον ακριβά ρούχα. 

Έκοψα το delivery και πολλά άλλα... 

 

Εδώ να πω πως όταν μιλάμε πλέον για αποταμίευση εννοούμε κανα κέρμα στον κουμπαρά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ποτε κανεις

εγω καθε μηνα βαζω απο 50 μεχρι 250 ευρω στην ακρη και τα ξεχναω, οτι και να γινει δεν τα ακουμπαω.. αγνωστος ο σκοπος ακομα αλλα να υπαρχουν..

Ωραιος, φασουλι το φασουλι γεμίζει το σακούλι. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thant είπε

 

Εδώ να πω πως όταν μιλάμε πλέον για αποταμίευση εννοούμε κανα κέρμα στον κουμπαρά. :P

Βασικες αρχες αποταμιευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dimi00 είπε

Κοιτα για τα ρουχα /παπουτσια μαρκας εχω να προσθεσω κατι. 2 καλά ρουχα να υπάρχουν, ειναι καλύτερα απο 20 κινεζιές. Θα σκασεις 200 για ενα παπούτσι αλλα θα σου κρατήσει χρονια, σε αντιθεση με το mekapses που θα ξεκολλήσει ο πατος στην πρωτη βροχουλα. Και φτου αλλα 20 ευρω και ξανα και ξανα.. 

Το καλό ρούχο ειναι το μονο που δε παρεξηγώ. Εκτος κι αν ο αλλος το κανει απο εγωισμό, οπότε ειναι βλακεια. Και αν ειναι και φτωχός στη τσέπη, πρωτα ειναι φτωχός στο νιονιο του. 

Έτσι όπως τα λες. Έχω ρούχα ακριβά δεκαετίας που ακόμα φοράω και θα φοράω για πολύ καιρό ακόμα. Αντιθέτως οτι φθηνό αγοράζω τα τελευταία χρόνια ξέρω ότι έχουν ημερομηνία λήξης...

Της περισσότερες φορές ισχύει πως ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...