Προς το περιεχόμενο

Αποταμίευση εν καιρώ κρίσης & στερήσεις


Dimi00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

- Έχω απολύσει τον έναν οδηγό και χρησιμοποιώ τον ίδιο οδηγό με την γυναίκα μου εδώ και 2-3 χρόνια.

- Δεν ναυλώνω πια αεροπλάνο και κάνω τα ταξίδια μου με τις κανονικές πτήσεις.

- Συνδυάζω την επίσκεψη στις Άλπεις με την εβδομάδα μόδας στο Μιλάνο και γλυτώνω τα διπλά αεροπορικά εισιτήρια πήγαινε έλα.

- Θερμαίνω μόνο την μικρή πισίνα και αυτήν μια εβδομάδα ναι και μια όχι. Και φέρνω και τον καθαριστή μια εβδομάδα ναι και μια εβδομάδα όχι.

- Δίνω στον κηπουρό δύο ρεπό την εβδομάδα και ποτίζω μόνος μου τις τουλίπες αυτές τις δύο μέρες.

- Αγοράζω λιγότερους πίνακες ζωγραφικής κάθε χρόνο. Καμία φορά αντί να αγοράσω καινούριο βάζω κανένα καλό παλιό από αυτά που έχω στην αποθήκη.

- Φωνάζω λιγότερα άτομα στις δεξιώσεις που κάνω και έχω και πιο λιτό μενού.

- Από 1 Ιανουαρίου έχω πει στην οικιακή βοηθό να παίρνει σακούλες από το σπίτι όταν πάει ΣΜ και γλυτώνω και τα 0.04€ της σακούλας. Γυφτιά θα μου πεις. Ναι, αλλά βάζω την οικιακή βοηθό να την κάνει.

Επίσης έχω κόψει και την συνδρομή από την λέσχη για την προστασία του κολεόπτερου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vasilk είπε

- Έχω απολύσει τον έναν οδηγό και χρησιμοποιώ τον ίδιο οδηγό με την γυναίκα μου εδώ και 2-3 χρόνια.

- Δεν ναυλώνω πια αεροπλάνο και κάνω τα ταξίδια μου με τις κανονικές πτήσεις.

- Συνδυάζω την επίσκεψη στις Άλπεις με την εβδομάδα μόδας στο Μιλάνο και γλυτώνω τα διπλά αεροπορικά εισιτήρια πήγαινε έλα.

- Θερμαίνω μόνο την μικρή πισίνα και αυτήν μια εβδομάδα ναι και μια όχι. Και φέρνω και τον καθαριστή μια εβδομάδα ναι και μια εβδομάδα όχι.

- Δίνω στον κηπουρό δύο ρεπό την εβδομάδα και ποτίζω μόνος μου τις τουλίπες αυτές τις δύο μέρες.

- Αγοράζω λιγότερους πίνακες ζωγραφικής κάθε χρόνο. Καμία φορά αντί να αγοράσω καινούριο βάζω κανένα καλό παλιό από αυτά που έχω στην αποθήκη.

- Φωνάζω λιγότερα άτομα στις δεξιώσεις που κάνω και έχω και πιο λιτό μενού.

- Από 1 Ιανουαρίου έχω πει στην οικιακή βοηθό να παίρνει σακούλες από το σπίτι όταν πάει ΣΜ και γλυτώνω και τα 0.04€ της σακούλας. Γυφτιά θα μου πεις. Ναι, αλλά βάζω την οικιακή βοηθό να την κάνει.

Επίσης έχω κόψει και την συνδρομή από την λέσχη για την προστασία του κολεόπτερου.

Ο σεφ σου τι μαγειρεύει πλεον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dimi00 said:

Ο σεφ σου τι μαγειρεύει πλεον? 

Χορτα απ'την ακρη του δρομου μαζι με σως απο νερατζι πεζοδρομιου. Υψηλες γκουρμεδιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, *nenya* είπε

Χορτα απ'την ακρη του δρομου μαζι με σως απο νερατζι πεζοδρομιου. Υψηλες γκουρμεδιες. 

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Με πεθανες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dimi00 είπε

Ο σεφ σου τι μαγειρεύει πλεον? 

Στο φαγητό δεν έχουμε αλλάξει συνήθειες, τρώμε όπως και παλιά. Φτάνει με τις άλλες στερήσεις. Δεν θα στερηθούμε και το καλό φαγητό. Πόσο να γλιτώσεις από το φαγητό στο φινάλε; 4 εμείς + 7 το προσωπικό δεν ξοδεύουμε και μια περιουσία. Είπα, τρώμε πιο λιτά στις δεξιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Χορτα απ'την ακρη του δρομου μαζι με σως απο νερατζι πεζοδρομιου. Υψηλες γκουρμεδιες. 

Θα ήθελα πολύ να σε δω μ' αυτή τη συνταγή στο μάστερσεφ.. Θα πλήρωνα να δω τη φάτσα του Ιάπωνα όταν θα τους έλεγες τι καλό θα τους φτιάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησα το αμάξι και πάω με ποδήλατο και μετρό.

Τα τσιγάρα από 4,50 τα αγοράζω με 1,50

Το φρέντο το φτιάχνω μόνος μου σπίτι με κορυφαία μηχανή που ευτυχώς πρόλαβα και την πήρα προ κρίσης

Στοχευμένες αγορές και συγκεκριμένες όπως πχ περιμένω την επιστροφή της eurobank για να αγοράσω αθλητικά παπούτσια από τα intersport

Εντάξει πολλά στην άκρη δεν μπορώ να βάλω,αλλά τουλάχιστον δεν φεσώνομαι όπως παλιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεμα προς συζήτηση η αποταμίευση..... Λέμε το "λεφτά στην άκρη" και τι εννοούμε ; ποσά "λεφτά στην άκρη" ειναι οκ; κατα πόσο θα σε καλύψουν "σε μια ωρα ανάγκης" ; αυτή η ανάγκη ποσά χρήματα θα απαιτεί; Τελικά μήπως δεν έρθει ποτέ κι εγώ απλά έχω χάσει ευκαιρίες ν απολαύσω πραγματα, άδικα; 

Ρητορικες ερωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...