Προς το περιεχόμενο

Αυτονομια με φυσικο αεριο ( διαμερισμα)


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2021 στις 5:57 ΠΜ, Jos3ph είπε

εκεί που είναι ο θερμοστάτης και εκεί που μετράς την θερμοκρασία είναι σε μεγάλη απόσταση ή διαφορετικό χώρο. Το κάθε σώμα καλοριφέρ έχει τις βάνες ( έτσι λέγονται ; ) εκεί που έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία κάνεις μία μικρή στροφή προς το κλείσιμο.

deleted

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 346
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/12/2021 στις 1:38 ΜΜ, tollisth είπε

Πώς γίνεται η θερμοκρασία χώρου να είναι μεγαλύτερη από την επιλεγμένη,γνωρίζει κάποιο πως γίνεται αυτό?Η λειτουργία που κάνω είναι με αντιστάθμιση και πάντα η προσαγωγή είναι χαμηλά τις τελευταίες μέρες που έχει κρύο είναι στους 50 βαθμούς αλλά γενικώς από την αρχή της σεζόν η θερμοκρασία χώρου πάντα ήταν μεγαλύτερη 

Πάντως να λεει ο ιδιος ο θερμοστάτης χαμηλότερη θερμοκρασία απο τον χώρο και να καίει ο καυστήρας, αυτο πρέπει να είναι χριστουγεννιάτικο θαύμα🎄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πάντως να λεει ο ιδιος ο θερμοστάτης χαμηλότερη θερμοκρασία απο τον χώρο και να καίει ο καυστήρας, αυτο πρέπει να είναι χριστουγεννιάτικο θαύμα🎄

Αν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις μην σχολιάζεις τζάμπα εκτίθεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tollisth είπε

Αν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις μην σχολιάζεις τζάμπα εκτίθεσαι 

Παραφράσω λίγο το αρχαίο μας ρητό

 Διδάσκω αεί διδασκόμενος

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα, αφού το ερώτημα μου είναι παρεμφερές. 
 

Εχω στην ιδιοκτησία μου 3 διαμερίσματα, στο ένα μένω εγώ και τα υπόλοιπα τα ενοικιάζω. Οκτώβριο έκανα εγκατάσταση ΦΑ, πετρέλαιο μέχρι τότε.

Ηρθε η εταιρεία διανομής, έκανε το έργο, υπέγραψα τρία συμβόλαια που λένε κόστος ~400€ κάθε παροχή, εκτός αν μέσα σε τρεις μήνες συνδεθώ με πάροχο οπότε απαλλάσσομαι.

Διαβασα εδώ για ΔΕΗ και πήρα τους δυο ενοικιαστές και πήγαμε. Κάναμε και οι τρεις αίτηση, ο καθένας στο όνομα του.

Τελη Οκτώβρη ήρθαν ΔΥΟ μετρητές από την ΔΕΗ. Σε ερώτηση μου γιατί όχι τρεις μου είπαν ότι ο ένας ενοικιαστής έχει μεγάλη οφειλή στο ρεύμα του οπότε δεν του έβαλαν.

Του είπα να πάει σε άλλη εταιρεία για να μην χάσουμε την προθεσμία και πληρώσω τα τέλη σύνδεσης.

Οι μέρες περνούν και δεν έχει πάει πουθενά. Τι κάνω;

Αν πάω εγώ και υπογράψω σε έναν χ πάροχο από αυτά τα ρητροσυμβόλαια με μηδενικό πάγιο και κλείσω το αέριο από κάτω, ο λογαριασμός που θα έρχεται θα είναι 0 ή θα έχει ρήτρες κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, satyllas είπε

Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα, αφού το ερώτημα μου είναι παρεμφερές. 
 

Εχω στην ιδιοκτησία μου 3 διαμερίσματα, στο ένα μένω εγώ και τα υπόλοιπα τα ενοικιάζω. Οκτώβριο έκανα εγκατάσταση ΦΑ, πετρέλαιο μέχρι τότε.

Ηρθε η εταιρεία διανομής, έκανε το έργο, υπέγραψα τρία συμβόλαια που λένε κόστος ~400€ κάθε παροχή, εκτός αν μέσα σε τρεις μήνες συνδεθώ με πάροχο οπότε απαλλάσσομαι.

Διαβασα εδώ για ΔΕΗ και πήρα τους δυο ενοικιαστές και πήγαμε. Κάναμε και οι τρεις αίτηση, ο καθένας στο όνομα του.

Τελη Οκτώβρη ήρθαν ΔΥΟ μετρητές από την ΔΕΗ. Σε ερώτηση μου γιατί όχι τρεις μου είπαν ότι ο ένας ενοικιαστής έχει μεγάλη οφειλή στο ρεύμα του οπότε δεν του έβαλαν.

Του είπα να πάει σε άλλη εταιρεία για να μην χάσουμε την προθεσμία και πληρώσω τα τέλη σύνδεσης.

Οι μέρες περνούν και δεν έχει πάει πουθενά. Τι κάνω;

Αν πάω εγώ και υπογράψω σε έναν χ πάροχο από αυτά τα ρητροσυμβόλαια με μηδενικό πάγιο και κλείσω το αέριο από κάτω, ο λογαριασμός που θα έρχεται θα είναι 0 ή θα έχει ρήτρες κλπ;

Καντο ετσι για να μην χάσεις την προθεσμια που λες

Ο λογαριασμός δεν ειναι μηδεν υπάρχουν κάποια μικρά πάγια 5-10 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2021 στις 8:26 ΠΜ, mechpanos είπε

Γιατί; Ανοίγει ο ένας θερμοστάτης, ανοίγει η μία βλεκτροβανα και πάει εντολή και στον καυστήρα. Ανοίγει ο δεύτερος, ανοίγει η 2η ηλεκτροβανα και ομοίως πάει εντολή στον καυστήρα... Το ίδιο θα έκανε και η αυτονομία.

Λόγο δουλειάς άργησα να το δω.
Αν μιλάμε για επιτοίχιο λέβητα πιθανόν να έχει ψυχρή επαφή όποτε για να δουλέψει με θερμοστάτες και ηλεκτροβανες θα χρειαστεί κάποια ρελε. Και να δουλεύει ο κυκλοφοριτης μόνο οταν ανοίξει η ηλεκτροβανα γιατί Αλλιώς θα έχει πρόβλημα ο κυκλοφοριτης αν δουλεύει με κλειστές ηλεκτροβανες

 

Στις 20/12/2021 στις 10:13 ΠΜ, george_008 είπε

Πάντως το πρόβλημα παρατηρείται μόνο όταν ανοίγουν μαζί και οι δύο θερμοστάτες, όταν δουλεύει το ένα διαμέρισμα μόνο του όλα λειτουργούν κανονικά, αν είναι αυτό με τα κρύα νερά του ενός διαμερίσματος που πηγαίνουν στο άλλο υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί με κάποιο τρόπο; 

O λεβητας ειναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/9477403/Buderus-Logamax-Plus-GB172i-30iK-H-Επιτοίχιος-Λέβητας-Συμπύκνωσης-Αερίου-με-Καυστήρα-24161kcal-h.html

Τι να σου πω το βλέπω περίεργο πως θα δουλέψει σωστά χωρίς κάποια ρελε.

εγω όσους έχω βάλει πάντα χρειαζόταν κάποια ρελε για να δουλέψει σωστά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 3:44 ΜΜ, pontez2 είπε

Εγω που έχω αυτονομια με μπουκάλες υγραερίου:

  • Σιγά τον χώρο που έπιασε ο ατομικος λέβητας υγραερίου/φυσικού αερίου (είναι 2 σε ένα και ειμαι έτοιμος οταν θα έρθει το φυσικο αέριο). Μάλιστα έφτιαξα ΚΑΙ ντουλάπι για να ειναι προστατευμένος
  • Αυτό που πιάνει χώρο ειναι το ειδικό ερμάριο για τις φιάλες υγραερίου, αλλά και πάλι έχω φροντίσει να μπουν σε μπαλκόνι που δε χρησιμοποιώ
  • Οντως το διαμέρισμα δεν απαλλάσεται απο το ετήσιο κοστος συντηρησης καυστήρα, αλλά απαλλάσεται από το όποιο ποσοστό. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ. Οι κεντρικοί σωλήνες θέρμανσης δεν πρέπει να ειναι απλά ταπωμένοι αλλά και ΜΟΝΩΜΕΝΟΙ.
  • Ναι υπάρχει ένα μικρό κόστος παγίου. Τιποτε το τρομερό σε σχέση με την κεντρική.
  • Η μελέτη και το κόστος εγκατάστασης (δηλαδη το να ενωθούν τα σώματα με τον λέβητα, θερμοσίφωνα κτλ) είναι ανάλογα με τον εκάστοτε που θα αναλάβει το έργο και ανάλογα με τη δουλειά που θα κάνεις. Κάποιος που ανακαινίζει πχ σπιτι τις περνάει κάτω απο το πάτωμα και ειναι άρχοντας. Αν ομως μένεις μέσα, πρέπει να τρυπίσεις λιγο τοιχους, να περάσουν οι σωληνωσεις απο τις γωνίες ψηλά και φυσικά να κρυφτουν για να εχεις αισθητικό αποτέλεσμα.
  • Δεν έχω δεθεί με κανένα επίσημο service. Για δικό μου καλό όμως και επειδη εγω θέλω να λειτουργουν ολα στην εντέλεια θα πληρωσω το 50ρικο για το service μια φορά το χρόνο

Μια 25άρα την εβδομάδα, όλη μέρα ανοιχτό στους 20 βαθμούς και το βράδυ στους 18. Με μέσο όρο θερμοκρασίας από 3 εώς 8 βαθμούς εξωτερικη θερμοκρασία. 

Πλέον ανήκω σε αυτούς που διαφημίζουν την αυτονομία με φυσικό ή με υγραέριο (αν δεν περνάει το φυσικό).Ούτε κλιματιστικά,ούτε ρευματα, ούτε υπερογκα ποσά σε αντλίες θέρμανσης. Φυσική θέρμανση βάσει του κατασκευαστή και όλα καλά.

Καλησπέρα,πρόσφατα εγκατέστησα και εγώ επίτοιχο λέβητα με χρήση υγραερίου(φιάλες 25άρες),το πρόβλημα είναι ότι τελειώνει τις φιάλες υπερβολικά γρήγορα.Δηλαδή 2 φιάλες στις 4 μέρες... πράγμα που το καθιστά πιο ακριβό και απο το πετρέλαιο...έχοντας ρυθμισμένη την θερμοκρασία σταθερά,μέρα-νύχτα στους 18.

Ο λέβητας είναι Viessmann Vitodens 100 W 32Kw.Τον έχουμε ρυθμίσει όμως για λιγότερες θερμίδες επειδή αυτή την στιγμή θέλω να θερμάνω ένα σπίτι 110τ.μ.Το σπίτι είναι καλά μονωμένο,το ίδιο και οι σωλήνες.Βρίσκεται εκτεθειμένο όμως.Φυσικά περιμένω να έχω ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση επειδή το σπίτι είναι εκτεθειμένο.Βέβαια σε αντίστοιχη περίπτωση,γνωστός μου καίει 1 φιάλη(25άρα/εβδομάδα) με τις ίδιες συνθήκες.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει γιατί έχω τόσο μεγάλη κατανάλωση?Η έστω άν μπορώ να κάνω κάποιες διορθώτικές κινήσεις για να μειωθεί?

 

Ευχαριστώ

@pontez2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CrAut είπε

Καλησπέρα,πρόσφατα εγκατέστησα και εγώ επίτοιχο λέβητα με χρήση υγραερίου(φιάλες 25άρες),το πρόβλημα είναι ότι τελειώνει τις φιάλες υπερβολικά γρήγορα.Δηλαδή 2 φιάλες στις 4 μέρες... πράγμα που το καθιστά πιο ακριβό και απο το πετρέλαιο...έχοντας ρυθμισμένη την θερμοκρασία σταθερά,μέρα-νύχτα στους 18.

Ο λέβητας είναι Viessmann Vitodens 100 W 32Kw.Τον έχουμε ρυθμίσει όμως για λιγότερες θερμίδες επειδή αυτή την στιγμή θέλω να θερμάνω ένα σπίτι 110τ.μ.Το σπίτι είναι καλά μονωμένο,το ίδιο και οι σωλήνες.Βρίσκεται εκτεθειμένο όμως.Φυσικά περιμένω να έχω ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση επειδή το σπίτι είναι εκτεθειμένο.Βέβαια σε αντίστοιχη περίπτωση,γνωστός μου καίει 1 φιάλη(25άρα/εβδομάδα) με τις ίδιες συνθήκες.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει γιατί έχω τόσο μεγάλη κατανάλωση?Η έστω άν μπορώ να κάνω κάποιες διορθώτικές κινήσεις για να μειωθεί?

 

Ευχαριστώ

@pontez2

 

Για πόσες θερμίδες τον έχεις ρυθμίσει...παίζει να έχεις κάνει, μεγάλη υπερδιαστασιολόγηση, γι' αυτό να σου καίει τόσο πολύ. Δεν προλαβαίνει να αποδώσει την ισχύ που παράγει στο κύκλωμα, γιατί δεν τη ζητάει, και πετάει πολύ θερμότητα στην ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Για πόσες θερμίδες τον έχεις ρυθμίσει...παίζει να έχεις κάνει, μεγάλη υπερδιαστασιολόγηση, γι' αυτό να σου καίει τόσο πολύ. Δεν προλαβαίνει να αποδώσει την ισχύ που παράγει στο κύκλωμα, γιατί δεν τη ζητάει, και πετάει πολύ θερμότητα στην ατμόσφαιρα.

Τον έχω ρυθμίσει στα 22Kw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

δεν ξέρω εάν εμπίπτει το θέμα που θέλω να ρωτήσω στο συγκεκριμένο thread. 

Πριν περίπου 5 μήνες βάλαμε φυσικό άεριο στο σπίτι, και μας έρχεται ο δεύτερος λογαριαμός (Έναντι) για Νοέμβριο και Δεκέμεβριο, και υποστηρίζει ότι καταναλώσαμε 1.750 Kwh, ενώ η πραγματική κατανάλωση είναι 160. Δεν αναγράφω πόσο, καθώς πιστέυω ότι ξέρετε τις τιμές. Επίσης την Εγγύηση της πάγιας εντολής που την είχαμε πληρώσει στον πρώτο λογαριασμό, δεν μας την επέστρεψαν, με ενεργοποιημένη την πάγια εντολή πλέον. 

Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, η συγκεκριμένη εταιρία, δεν είχε κάμια πρόθεση για διόρθωση του λογαριασμού. 

Τι μπορώ να κάνω για να βρώ το δίκιο μου? 

Να σημειωθεί ότι ο μετρητής είναι καινούργιος, και σημειώνω τις μετρήσεις του κάθε μήνα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

δεν ξέρω εάν εμπίπτει το θέμα που θέλω να ρωτήσω στο συγκεκριμένο thread. 

Πριν περίπου 5 μήνες βάλαμε φυσικό άεριο στο σπίτι, και μας έρχεται ο δεύτερος λογαριαμός (Έναντι) για Νοέμβριο και Δεκέμεβριο, και υποστηρίζει ότι καταναλώσαμε 1.750 Kwh, ενώ η πραγματική κατανάλωση είναι 160. Δεν αναγράφω πόσο, καθώς πιστέυω ότι ξέρετε τις τιμές. Επίσης την Εγγύηση της πάγιας εντολής που την είχαμε πληρώσει στον πρώτο λογαριασμό, δεν μας την επέστρεψαν, με ενεργοποιημένη την πάγια εντολή πλέον. 

Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, η συγκεκριμένη εταιρία, δεν είχε κάμια πρόθεση για διόρθωση του λογαριασμού. 

Τι μπορώ να κάνω για να βρώ το δίκιο μου? 

Να σημειωθεί ότι ο μετρητής είναι καινούργιος, και σημειώνω τις μετρήσεις του κάθε μήνα.  

Αν δουλεύεις την θέρμανση 160 για δυο μήνες είναι δύσκολο να εχεις καψει τοσο λιγο τα 1750 για δυο μηνες ειναι ποιο λογικη τιμη    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

υποστηρίζει ότι καταναλώσαμε 1.750 Kwh, ενώ η πραγματική κατανάλωση είναι 160

μήπως είναι 160 κυβικά αερίου ? (αυτό δείχνει ο μετρητής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

δεν ξέρω εάν εμπίπτει το θέμα που θέλω να ρωτήσω στο συγκεκριμένο thread. 

Πριν περίπου 5 μήνες βάλαμε φυσικό άεριο στο σπίτι, και μας έρχεται ο δεύτερος λογαριαμός (Έναντι) για Νοέμβριο και Δεκέμεβριο, και υποστηρίζει ότι καταναλώσαμε 1.750 Kwh, ενώ η πραγματική κατανάλωση είναι 160. Δεν αναγράφω πόσο, καθώς πιστέυω ότι ξέρετε τις τιμές. Επίσης την Εγγύηση της πάγιας εντολής που την είχαμε πληρώσει στον πρώτο λογαριασμό, δεν μας την επέστρεψαν, με ενεργοποιημένη την πάγια εντολή πλέον. 

Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, η συγκεκριμένη εταιρία, δεν είχε κάμια πρόθεση για διόρθωση του λογαριασμού. 

Τι μπορώ να κάνω για να βρώ το δίκιο μου? 

Να σημειωθεί ότι ο μετρητής είναι καινούργιος, και σημειώνω τις μετρήσεις του κάθε μήνα.  

Αυτο ειναι κυβικα. Πολλαπλασιαζεις με 11,4-11,5 (μη σταθερη τιμη) που ειναι η αποδοση KWh/m3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...