Προς το περιεχόμενο

Με το InSpectre μπορείς να γνωρίζεις αν το PC σου είναι ευάλωτο στα CPU exploits, Meltdown και Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, zeibei είπε

πάντως πανέξυπνη η Intel με αυτό τον τρόπο που προωθεί τη σειρά 8 των επεξεργαστών της οι οποίοι χρειάζονται και καινούρια μητρική για να δουλέψουν. πέρα από το κακό που μπορεί να προκαλέσουν meltdown/spectre ήταν πραγματικά πολλή έξυπνη ιδέα. 

Το οτι χρειαζονται νεες μητρικες για τους νεους Intel για μαντεψε ποια εταιρεια βολευει περισσοτερο.Την Intel που δεν κατασκευαζει τις μητρικες ή τις 3ες εταιρειες οπως την Msi,gigabyte,asus,asrock,evga και παει λεγοντας που τις βγαζουν?

Επισης αυτο που πεφτω απο τα συννεφα με τους περισσοτερους ειναι οτι νομιζαν οτι πριν βγει στην φορα το Meltdown ή το Spectre ολες οι συναλλαγες ηταν 100% ασφαλεις και τωρα ξαφνικα ειναι που υπαρχει φοβος για αυτες. Οπως επιφοβες ηταν και παλια οι συναλλαγες online ανεξαρτητως τι επεξεργαστη ειχες ή απο που τις εκανες,το ιδιο επιφοβες ειναι τωρα.

Απλα οι περισσοτεροι απο εκει που το 2017 τους ενδιεφερε περισσοτερο ποιος θα κερδισει στο Survivor ή πως θα αγορασουν το νεο Iphone(για Ελλαδα μιλαμε ουτως ή αλλως)ξαφνικα τωρα εγιναν ευαισθητοι στο θεμα ασφαλειας.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, Fulgore said:

Το οτι χρειαζονται νεες μητρικες για τους νεους Intel για μαντεψε ποια εταιρεια βολευει περισσοτερο.Την Intel που δεν κατασκευαζει τις μητρικες ή τις 3ες εταιρειες οπως την Msi,gigabyte,asus,asrock,evga και παει λεγοντας που τις βγαζουν?

Επισης αυτο που πεφτω απο τα συννεφα με τους περισσοτερους ειναι οτι νομιζαν οτι πριν βγει στην φορα το Meltdown ή το Spectre ολες οι συναλλαγες ηταν 100% ασφαλεις και τωρα ξαφνικα ειναι που υπαρχει φοβος για αυτες. Οπως επιφοβες ηταν και παλια οι συναλλαγες online ανεξαρτητως τι επεξεργαστη ειχες ή απο που τις εκανες,το ιδιο επιφοβες ειναι τωρα.

Απλα οι περισσοτεροι απο εκει που το 2017 τους ενδιεφερε περισσοτερο ποιος θα κερδισει στο Survivor ή πως θα αγορασουν το νεο Iphone(για Ελλαδα μιλαμε ουτως ή αλλως)ξαφνικα τωρα εγιναν ευαισθητοι στο θεμα ασφαλειας.

μα δεν είπα ότι είναι μόνο η intel αλλά αυτή φαίνεται περισσότερο. επίσης υποτιμάς τη νοημοσύνη μου γιατί ούτε survivor έβλεπα η κάποιο παρεμφερές ούτε πόσες ίντσες θα είναι το καινούριο iphone αν πιστεύεις ότι έχω αυτά τα ενδιαφέροντα σαν άνθρωπος. δε βλέπω τηλεόραση από το 2011 και είμαι πολύ ευτυχισμένος. και φυσικά ποτέ δεν ήταν και ποτέ δε θα είναι ασφαλείς οι διαδικτυακές συναλλαγές γιατί ότι φτιάχνεται από τον άνθρωπο μπορεί να αλλοιωθεί από τον ίδιο. απλά είπα πως βρήκε ευκαιρία η intel μέσα στο κραχ και την εκμεταλλεύτηκε. προσωπικά δε με απασχολεί το θέμα γιατί εύκολα μπορεί να μπει κάποιος μέσα στο σπίτι μου και να με κλέψει. οπότε το αν θα χακάρουν τον υπολογιστή μου και τους λογαριασμούς μου έρχεται δεύτερο και σε αυτή την περίπτωση ας βρουν καλύτερους τρόπους και καλύτερες δικλείδες ασφαλείας οι τράπεζες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το οτι χρειαζονται νεες μητρικες για τους νεους Intel για μαντεψε ποια εταιρεια βολευει περισσοτερο.Την Intel που δεν κατασκευαζει τις μητρικες ή τις 3ες εταιρειες οπως την Msi,gigabyte,asus,asrock,evga και παει λεγοντας που τις βγαζουν?

Επισης αυτο που πεφτω απο τα συννεφα με τους περισσοτερους ειναι οτι νομιζαν οτι πριν βγει στην φορα το Meltdown ή το Spectre ολες οι συναλλαγες ηταν 100% ασφαλεις και τωρα ξαφνικα ειναι που υπαρχει φοβος για αυτες. Οπως επιφοβες ηταν και παλια οι συναλλαγες online ανεξαρτητως τι επεξεργαστη ειχες ή απο που τις εκανες,το ιδιο επιφοβες ειναι τωρα.

Απλα οι περισσοτεροι απο εκει που το 2017 τους ενδιεφερε περισσοτερο ποιος θα κερδισει στο Survivor ή πως θα αγορασουν το νεο Iphone(για Ελλαδα μιλαμε ουτως ή αλλως)ξαφνικα τωρα εγιναν ευαισθητοι στο θεμα ασφαλειας.

Η συγκεκριμένη κατηγορία που ανακάλυψε θέμα με την ασφάλεια, σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με αλλαγή hardware. Σε 1 εβδομάδα θα το έχουν ξεχάσει.

 

ΥΓ: Και ότι έψαχνα αφορμή να αλλάξω το σύστημα της υπογραφής και να σουτάρουμε ένα αρχαίο Haswell με Ζ87 :lol:.

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zeibei Νομίζω δε με κατάλαβες καλά.

Στο μήνυμα που σχολίασα γράφεις:

1 ώρα πριν, zeibei είπε

πάντως πανέξυπνη η Intel με αυτό τον τρόπο που προωθεί τη σειρά 8 των επεξεργαστών της οι οποίοι χρειάζονται και καινούρια μητρική για να δουλέψουν. πέρα από το κακό που μπορεί να προκαλέσουν meltdown/spectre ήταν πραγματικά πολλή έξυπνη ιδέα

Και σε ρωτάω. Η αποκάλυψη της ευπάθειας αυτής (φαντάζομαι αυτό εννοείς λέγοντας "πανέξυπνη ιδέα", μιας και η ύπαρξη του ήταν κάτι που τρέχει εδώ και 10+ χρόνια και αμφιβάλλω αν είπαν το 2005 "λοιπόν, θα ρίξουμε την ευπάθεια εδώ τώρα για να αποκαλυψθει το 2017") πώς ευνοεί την Intel; Πραγματικά, πώς προωθεί την 8η σειρά η ύπαρξη/αποκάλυψη αυτής της ευπάθειας; Αν δρα εις όφελος κάποιου προϊόντος, αυτό είναι οι AMD επεξεργαστές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Abudi said:

@zeibei Νομίζω δε με κατάλαβες καλά.

Στο μήνυμα που σχολίασα γράφεις:

Και σε ρωτάω. Η αποκάλυψη της ευπάθειας αυτής (φαντάζομαι αυτό εννοείς λέγοντας "πανέξυπνη ιδέα", μιας και η ύπαρξη του ήταν κάτι που τρέχει εδώ και 10+ χρόνια και αμφιβάλλω αν είπαν το 2005 "λοιπόν, θα ρίξουμε την ευπάθεια εδώ τώρα για να αποκαλυψθει το 2017") πώς ευνοεί την Intel; Πραγματικά, πώς προωθεί την 8η σειρά η ύπαρξη/αποκάλυψη αυτής της ευπάθειας; Αν δρα εις όφελος κάποιου προϊόντος, αυτό είναι οι AMD επεξεργαστές 

την ευνοεί χάρη στη χαζομάρα και το φόβο του περισσότερου κόσμου (κυρίως εκτός Ελλάδος) που πιστεύει ότι θα τους χακάρουν το μηχάνημα και θα τους φάνε τα λεφτά από τους λογαριασμούς. έτσι όλοι αυτοί θα τρέξουν να πάρουν ryzen αν δεν είναι φανατικοί ή intel 8th gen για να μη συμβεί αυτό. τι λες εσύ; την ευνοεί ή όχι; όσοι πήραν τον 7700k για παράδειγμα τον 2/2017 μετά από 7 μήνες θα πάρουν τη καινούρια σειρά για να μη συμβεί αυτό. ήδη γνωρίζω αρκετά άτομα που το έκαναν και άτομα που είναι μέλη εδώ και ενημερώνονται κιόλας. φαντάσου στην Αμερική ειδικά που είναι πιο ας το θέσουμε ευγενικά "επιρρεπείς" σε θεωρίες συνωμοσίας κλπ. τι θα γίνεται λοιπόν εκεί; δε θέλει πολλή σκέψη για να το καταλάβεις. ρίξε μια ματιά να δεις πόσο αυξήθηκαν οι πωλήσεις της 8ης γενιάς τον τελευταίο σχεδόν μήνα. και πάλι απλή λογική είναι. φυσικά και αυτό το πρόβλημα υπήρχε πολύ πριν και φυσικά εν μέρη δεν κατηγορώ την intel γιαυτό (θα μπορούσε να είναι πιο προσεκτική) αλλά έτσι είναι η αγορά. ήξεραν τι θα συμβεί ήξεραν πότε θα γίνει δημοσίως γνωστό έπαιξε ρόλο και η amd σε αυτό (που και αυτή ήξερε φυσικά) και η μπλε ομάδα λανσάρει λίγους μήνες πριν την αποκάλυψη τη καινούρια σειρά χωρίς την ευπάθεια στο πρόβλημα. βρήκε την ευκαιρία και την άρπαξε και πολύ καλά έκανε. πολλές οι συμπτώσεις σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα δε νομίζεις; τώρα αν σου θίγω την αγαπημένη σου εταιρεία ίσως ήρθε η ώρα να τα βάλεις κάτω και να δεις τα δεδομένα. τώρα πάλι αν κάνω λάθος μπορεί. ένα όμως είναι σίγουρο. οι αριθμοί δεν κάνουν λάθος και από τη πρώτη μέρα που έμαθε ο κόσμος για το συμβάν οι αριθμοί της 8ης γενιάς ανεβαίνουν. όπως και της amd βέβαια αλλά εκεί μπορείς να πεις ότι μετά από τόσα χρόνια έπρεπε να βγάλουν κάτι οπότε τους το δίνεις εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zeibei είπε

μα δεν είπα ότι είναι μόνο η intel αλλά αυτή φαίνεται περισσότερο.

Οχι μονο για την ιντελ ειπες,εγω εγινα πιο συγκεκριμενος στις εταιρειες μητρικων.

8 λεπτά πριν, zeibei είπε

την ευνοεί χάρη στη χαζομάρα και το φόβο του περισσότερου κόσμου (κυρίως εκτός Ελλάδος) που πιστεύει ότι θα τους χακάρουν το μηχάνημα και θα τους φάνε τα λεφτά από τους λογαριασμούς. έτσι όλοι αυτοί θα τρέξουν να πάρουν ryzen

μισο λεπτο για να καταλαβω.Δεν θα παρει καποιος intel απο φοβο για το spectre(για το meltdown βγηκε patch)για να παρει amd που και αυτοι δεν καλυπτονται απο το spectre?

WTF.

Απο το αρχικο κειμενο του αρθρου αναφερεται αυτο.

''Αν και το πρόγραμμα βρίσκεται στα πρώτα στάδια της ανάπτυξης του είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό. Ο developer πάντως του προγράμματος προειδοποιεί τους χρήστες να μην κατεβάσουν το πρόγραμμα από ιστοσελίδες τρίτων αφού ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα ή να έχει μολυνθεί με κακόβουλο λογισμικό. ''

Εδω υπαρχει κινδυνος μεχρι και για το ιδιο το προγραμμα αν το κατεβασεις απο αλλου και εχετε κολλησει στο Spectre.

Ξυπνα Βασιληηη

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zeibei είπε

πάντως πανέξυπνη η Intel με αυτό τον τρόπο που προωθεί τη σειρά 8 των επεξεργαστών της οι οποίοι χρειάζονται και καινούρια μητρική για να δουλέψουν. πέρα από το κακό που μπορεί να προκαλέσουν meltdown/spectre ήταν πραγματικά πολλή έξυπνη ιδέα. 

Μα και η σειρά 8 έχει αυτή την ευπάθεια . 

Οπότε ποιος ο λόγος αν έχεις παλαιότερο επεξεργαστή bugαρισμένο να αγοράσεις νέο bugαρισμένο ?

Εκτός κι αν δεν σου δώσει update στο code για να μπορέσεις ο κατασκευαστής της μητρικής σου να σου διαθέσει νέο bios  ώστε να αυξήσεις την ασφάλεια .

Η Intel ναι μεν ήξερε το/τα bug και έβγαλε τους CoffeeLake /SkyLake-X στην αγορά, πράγμα κατακριτέο , αλλά άλλο αυτό και άλλο αυτό που λες.  

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bvb7 είπε

Η Ζ170-Α που εχω εβγαλε, περιεργο

https://www.asus.com/us/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/HelpDesk_BIOS/

Τσεκαρε το και συ εκτος αν ειμαι εντελως γουδι πια και δεν το βλεπω η μπαινω σε λαθος site , τι να πω! χαχα
Στον σχετικο πινακα που ειχανε βγαλει εχουν δωσει σαν update που λυνει το προβλημα το 3601. Στο site ακομα δεν υπαρχει πουθενα. Εχει μεχρι το 3501 και ενα ΜΕ Updater που το εχω κανει ηδη.

Επεξ/σία από tsibosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Μα και η σειρά 8 έχει αυτή την ευπάθεια . 

Οπότε ποιος ο λόγος αν έχεις παλαιότερο επεξεργαστή bugαρισμένο να αγοράσεις νέο bugαρισμένο ?

Εκτός κι αν δεν σου δώσει update στο code για να μπορέσεις ο κατασκευαστής της μητρικής σου να σου διαθέσει νέο bios  ώστε να αυξήσεις την ασφάλεια .

Η Intel ναι μεν ήξερε το/τα bug και έβγαλε τους CoffeeLake /SkyLake-X στην αγορά, πράγμα κατακριτέο , αλλά άλλο αυτό και άλλο αυτό που λες.  

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ, γι'αυτό και έκανα αυτό το σχόλιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Abudi είπε

Στο σύστημα της υπογραφής μου (i5 3570K) έχουμε αυτό το αποτέλεσμα του InSpectre 
4kVR6r.jpg

Η απάντηση της Gigabyte για το αν και πότε θα δοθεί BIOS update για Z77 ήταν: 
V8SPgo.jpg

με τετοιο επεξεργαστη δεν γινεται slower οπως λεει .ενα απλο προγραμμα ειναι μην φρικαρετε.μπορεις στην επομενη release να λεει good.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...