Προς το περιεχόμενο

Nέο "hack" για το PS4 επιτρέπει την εγκατάσταση Linux καθώς και το gaming με κλασικά PS2 παιχνίδια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

βρε άνθρωποι , ξεκολλήστε λίγο το μυαλουδάκι σας με το kodi και με το γραφικό περιβάλλον 

σενάριο ήταν όπου είχες κάτι "άχρηστο" , που απλά πιάνει χώρο και θα το εκμεταλλευόσουν αλλιώς (π.χ. Linux server για διάφορα πράγματα) 

υ.γ. επίσης αυτονόητο δεν είναι τίποτα , δεν χρειάστηκα ποτέ να ασχοληθώ με κατέβασμα υποτίτλων , πάντα είχαν :P :) 

Μάλλον δεν έχεις τριβή με Linux σε μηχανάκια που δεν υποστηρίζονται "εγγενώς"...όπως TV Boxes...τότε θα ήξερες ότι επειδή μόνο ο mplayer έχει δυνατότητα πρόσβασης στο hw acceleration ....το Kodi αναγκάζεται να τον χρησιμοποιήσει ως player (ειδάλλως έχουμε 1 πολύ ωραίο slide show) και επειδή το Mplayer έχει κάποια θέματα με υπότιτλους (καθώς και άλλα πολλά) καταλήγεις να βλέπεις χωρίς υπότιτλους...

Και δεν μιλάμε για ένα απίθανο χακάρισμα το οποίο προφανώς το Linux είναι 1 προχειρο compile .....εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος στον Armbian εχει  χύσει άπειρο ιδρώτα χωρίς αποτελεσμα.....no mali driver ...no party...

Αυτό που τρελλαίνει βέβαια είναι πως το OpenElec & Librelec έχουν πρόσβαση στο Hw με βάση το δεδομένο του open source και όλοι οι υπόλοιποι περιμένουν το θαύμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς μας έπειθαν για χρονια ότι τα παιχνίδια του ps2 είναι γραμμένα διαφορετικά και δε μπορεί να υπάρξει backwards compatibility

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μάλλον δεν έχεις τριβή με Linux σε μηχανάκια που δεν υποστηρίζονται "εγγενώς"...όπως TV Boxes...τότε θα ήξερες ότι επειδή μόνο ο mplayer έχει δυνατότητα πρόσβασης στο hw acceleration ....το Kodi αναγκάζεται να τον χρησιμοποιήσει ως player (ειδάλλως έχουμε 1 πολύ ωραίο slide show) και επειδή το Mplayer έχει κάποια θέματα με υπότιτλους (καθώς και άλλα πολλά) καταλήγεις να βλέπεις χωρίς υπότιτλους...

Και δεν μιλάμε για ένα απίθανο χακάρισμα το οποίο προφανώς το Linux είναι 1 προχειρο compile .....εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος στον Armbian εχει  χύσει άπειρο ιδρώτα χωρίς αποτελεσμα.....no mali driver ...no party...

Αυτό που τρελλαίνει βέβαια είναι πως το OpenElec & Librelec έχουν πρόσβαση στο Hw με βάση το δεδομένο του open source και όλοι οι υπόλοιποι περιμένουν το θαύμα.....

όχι δεν έχω (θέλω να περάσω σε ένα beelink αλλά θα το κάνω όταν πάρω άλλο κουτί) 

βέβαια και εκεί , δεν θα περνούσα armbian (αν ήθελα multimedia) θα περνούσα openelec (υποθέτουμε ότι υπάρχει κάτι για να περάσω)
armbian θα περνούσα πάλι για τους λόγους που θα περνούσα και σε παλιό Ps :)

(υποθέτουμε κιόλας ότι ένα ps4 με το hardware που έχει και περισσότερο κόσμο προσελκείει και έχεις περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει κάτι από το να περιμένεις υποστήριξη από τον κάθε allwinner / rockchip / ο.τι να ναι soc που υπάρχει στα tv boxes και στα διάφορα sbc )

υ.γ. σε ένα $#!@%^#! orange pi zero προσπαθώ να περάσω αλλά δεν θέλει να δουλέψει το κωλομηχάνημα ........ h5 και βλακείες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

όχι δεν έχω (θέλω να περάσω σε ένα beelink αλλά θα το κάνω όταν πάρω άλλο κουτί) 

βέβαια και εκεί , δεν θα περνούσα armbian (αν ήθελα multimedia) θα περνούσα openelec (υποθέτουμε ότι υπάρχει κάτι για να περάσω)
armbian θα περνούσα πάλι για τους λόγους που θα περνούσα και σε παλιό Ps :)

(υποθέτουμε κιόλας ότι ένα ps4 με το hardware που έχει και περισσότερο κόσμο προσελκείει και έχεις περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει κάτι από το να περιμένεις υποστήριξη από τον κάθε allwinner / rockchip / ο.τι να ναι soc που υπάρχει στα tv boxes και στα διάφορα sbc )

υ.γ. σε ένα $#!@%^#! orange pi zero προσπαθώ να περάσω αλλά δεν θέλει να δουλέψει το κωλομηχάνημα ........ h5 και βλακείες 

Είδες που στα λέω....

Εγώ έχω Beelink X2 και στο OpenElec πάει νερό ...αλλά επειδή το ΟΕ αποφάσισε ότι no support είμαστε στο Kodi 16.x ...στο Armbian πέφτει τρελό κλάμα καθώς ούτε υπότιτλους μπορούμε να δούμε μέσω Kodi-->mplayer ούτε αρχεία παίζει μέσω NAS (Μπερδεύετε με τα πρωτοκολλα SMB το Mplayer)....για 720p το παλεύει με αρκετό stuttering...

Τα ίδια ισχύουν και το Orange Pi Zero....

Τώρα για το PS4 ..δεν πα να έχει ισχύ να φάνε οι κότες...βαρια-βαριά θα σου βγάλει 720p ίσως 1080p με κανένα x264....στο Hevc θα κάνουμε παράσταση καραγκιόζη....και πιστεύεις ο χακεράς "ξύθηκε" να περάσει το distro και να περάσει όλα τα Libraries....μια κονσόλα θα έβαλε και βαριά--βαριά κάποιο υποτυπώδες desktop και αυτό θα είναι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, masteripper είπε

Και δεν μιλάμε για ένα απίθανο χακάρισμα το οποίο προφανώς το Linux είναι 1 προχειρο compile .....εδώ μιλάμε ότι ο κόσμος στον Armbian εχει  χύσει άπειρο ιδρώτα χωρίς αποτελεσμα.....no mali driver ...no party...

Δεν είναι ένα πρόχειρο compile. Το Linux development για PS4 γίνεται εδώ και 3 χρόνια (αν θυμάμαι καλά), απλά οι developers δεν ήθελα να δώσουν στη δημοσίοτητα τα exploits που είχαν γιατί την τελευταία φορά που το έκαναν όλοι το γύρισαν στην πειρατεία και δεν ήταν αυτός ο σκοπός τους. 

14 ώρες πριν, MapleLeafs είπε

Να ρωτήσω εσάς τους geeks (με τη καλή ένοια) γιατί είμαι άσχετος.
α) Εάν έχεις νεότερο firmware δε δουλεύει, σωστά ; (Μέχρι κάποιος να βρει τρόπο να το κάνει να δουλεύει και σε νεότερο firmware)

β) Εάν έχεις νεότερο firmware δεν μπορεί να γίνει υποβάθμιση σε παλιότερο.

Η ίσως μπορεί να γίνει αλλά θα πρέπει να σβήσεις τα πάντα και να έχεις καλές γνώσεις να περάσεις από την αρχή ο,τι χρειάζεται να περαστεί. Παράδειγμα αν κάνεις αναβάθμιση android από 6 σε 7 και θες να βάλεις πάλι το 6, δε γίνετσι να το κάνεις απλά ζητώντας υποβάθμιση, αλλά να κάνεις root κλπ ... κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Αν έχεις νεότερο firmware δε δουλεύει καθόλου και δεν μπορείς να κάνει υποβάθμιση σε παλιότερο (εκτός αν βρεθεί κάποιο μελλοντικό hack για κάτι τέτοιο).

Γενικά η λογική σε αυτά τα πράγματα είναι ότι όταν μάθεις ότι υπάρχει ένα υποσχόμενο hack για μία έκδοση, πρέπει να "ξεχάσεις" το online και να μην κάνεις update περιμένοντας ευλαβικά το αν και πότε θα δοθεί κάτι στη δημοσιότητα. Άρα πρέπει να κάνεις σοβαρές "θυσίες" για να μπορείς να έχεις τη δυνατότητα να τρέξεις homebrew (δηλαδή εφαρμογές που γράφουν απλοί χρήστες), χωρίς να ξέρεις αν θα αξίζει τον κόπο καν. Άλλη εναλλακτική λύση είναι να αγοράσεις κάποιο game bundle που όταν κυκλοφόρησε περιείχε PS4 με μικρότερο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alxlightning είπε

ευτυχώς μας έπειθαν για χρονια ότι τα παιχνίδια του ps2 είναι γραμμένα διαφορετικά και δε μπορεί να υπάρξει backwards compatibility

εγώ να σου πω την αλήθεια το πίστευα και έχω αρκετά μεγάλη βιβλιοθήκη (χωρίς λειτουργικό ps2) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ να σου πω την αλήθεια το πίστευα και έχω αρκετά μεγάλη βιβλιοθήκη (χωρίς λειτουργικό ps2) 

θέλαν να αρμέξουν περισσότερα και να μπορούν να πούλαν τάχα μου remaster. καλο το remaster, αλλα δώσε μου την επιλογή να παίξω το παλιό. σιγά, ίδιο οπτικό μέσο θα χρησιμοποιούσα.
θες να το κανεις μέσο emulation? καν το, βάλε app που να τρέχει παιχνίδια του ps2. μετά βεβαια δημιουργούνται ερωτήματα για το τι παίζει με το ps3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρέχει μόνο παιχνίδια του ps2. Παίζει κανονικά κατεβασμένα παιχνίδια του Ps4. Έχω κάνει το δικό μου πριν κάτι μέρες. Και επιβεβαιώνω ότι τα παίζει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Και υπάρχουν για κατέβασμα μερικοί τίτλοι σε τόσο σύντομο διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AppleAlberth είπε

Δεν τρέχει μόνο παιχνίδια του ps2. Παίζει κανονικά κατεβασμένα παιχνίδια του Ps4. Έχω κάνει το δικό μου πριν κάτι μέρες. Και επιβεβαιώνω ότι τα παίζει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Και υπάρχουν για κατέβασμα μερικοί τίτλοι σε τόσο σύντομο διάστημα. 

Δεν ισχυει κατι τετοιο το exploit ειναι μονο για παιχνιδια του ps2 μεχρι στιγμης και ειναι ελαχιστα που μπορουν να τρεξουν. Μαλιστα υπαρχουν θεματα συμβατοτητας με τον ηχο. Για να παιξει κανονικα παιχνιδια του ps4 πρεπει να φτιαξουν ενα custom firmware πρωτα. Ευτυχως αποσα διαβαζω ειναι κοντα στο να το τελειωσουν. Γενικα ειναι σε καλο δρομο το σπασιμο του ps4 ισως σε λιγο καιρο να δουμε και καποιο εργαλειο η οδηγο που κανει downgrade.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, spirosR7 είπε

Δεν ισχυει κατι τετοιο το exploit ειναι μονο για παιχνιδια του ps2 μεχρι στιγμης και ειναι ελαχιστα που μπορουν να τρεξουν. Μαλιστα υπαρχουν θεματα συμβατοτητας με τον ηχο. Για να παιξει κανονικα παιχνιδια του ps4 πρεπει να φτιαξουν ενα custom firmware πρωτα. Ευτυχως αποσα διαβαζω ειναι κοντα στο να το τελειωσουν. Γενικα ειναι σε καλο δρομο το σπασιμο του ps4 ισως σε λιγο καιρο να δουμε και καποιο εργαλειο η οδηγο που κανει downgrade.  

Εάν δεν ξέρεις κάτι για τι το λες και σε άλλους; Το δικό μου παίζει κατεβασμένα. Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά υπάρχουν και αποδείξεις. Ρίξε μια μάτια στο psjailbreak.gr και μετά μιλάμε. Και δεν υπάρχει ασυμβατότητα ήχου για τα παιχνίδια το Ps4.

http://www.psjailbreak.gr/2018/01/dumps-jailbroken-ps4-pkg.html?m=1

Επεξ/σία από AppleAlberth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα για τα παιχνιδια του ps2 και ασυμβατοτητα ηχου αλλωστε γιαυτο μιλαμε εδω αυτο λεει και το αρθρο για το exploit που μπορεις να παιζεις ps2 games. Προς το παρον σε οσες σελιδες ασχολουντε με το θεμα δεν εχω διαβασει κατι παρομοιο οτι τρεχουν κατεβασμενα games του ps4. Το οτι εχουν κυκλοφορησει α dumps των παιχνιδιων το γνωριζω ηδη αλλα το οτι παιζουν σημερα το διαβασα. Καλο για αληθινο... 

Επεξ/σία από spirosR7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AppleAlberth είπε

Πολυ καλο πραγματικα δε πιστευα οτι θα ηταν τοσο απλο. Μονο τα games που βγηκαν απο 4.05 και πριν μπορουν να τρεξουν σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...