Προς το περιεχόμενο

Σωστές ταχύτητες για μια VDSL σύνδεση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φορουμ. Έκανα μια συζήτηση με ένα φίλο και με έβαλε σε σκέψεις. Συγκρίναμε λίγο τις ταχύτητες download που πιάνουμε σε διάφορα προγράμματα και παρατήρησα πως υπάρχει μια μεγάλη απόκλιση σε ορισμένα. Εγώ έχω 50άρα από Nova, ενώ αυτός 50άρα από Vodafone. Ανέφερα για παράδειγμα σε torrent που είδα ότι έπιασα 5.4mb/s και με εντυπωσίασε ενώ ποτέ δεν ξαναέχω δει πάνω από 5. Αυτός τόσο λέει πιάνει συνέχεια. Επίσης στο steam max που έχω δει είναι 4.8 ενώ συνήθως κατεβάζω με 4.2-4.3, ενώ αυτός ένα ολόκληρο 1mb/s πάνω με μέσο όρο 5.2-5.3 και max 5.9. 

Εσάς ποιες είναι οι max ταχύτητες που πιάνετε με 50άρα γραμμή? Και σε ποιο πάροχο? Παίζει κάτι εδώ ή είναι θέμα τύχης? Γιατί στη δικιά μου περίπτωση το router συγχρονίζει 50/5 ακριβώς και speedtest άνετα φτάνει τα 45mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nova συνδεση,συγχρονιζει 50/5,τορρεντ κατεβαζω με 5,4 ευκολα,steam πιανει 6αρι.

Ισως να παιζει καποια σημασια και το κεντρο που συνδεονται οι οπτικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Nova συνδεση,συγχρονιζει 50/5,τορρεντ κατεβαζω με 5,4 ευκολα,steam πιανει 6αρι.

Ισως να παιζει καποια σημασια και το κεντρο που συνδεονται οι οπτικες?

Μήπως φταίει το fastpath? Εσύ έχεις? Steam δεν έχω δει ποτέ να γράφει 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Ναι εχω και fastpath.Αλλα αυτο υποτιθεται οτι τα κανει και χειροτερα.

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά γενικώς δεν έχω δει καμιά διαφορά. Τo router συγχρονίζει στο μέγιστο και οι ταχύτητες σε ορισμένες υπηρεσίες είναι όπως πρέπει. Θέμα έχω κυρίως με το steam. Και παρόμοιο θέμα έχω και σε ορισμένα games με το ping. Για παράδειγμα στο Rainbow Six πιάνω μόνιμα 60ms όπου είμαι μια χαρά ευχαριστημένος. Σε Rocket και CSGO το ping είναι πάντα πάνω από 75 και πολλές φορές κοντά στο 90 κάτι που δεν δικαιολογείται με τίποτα όταν με την ADSL γραμμή στη nova είχα 50-60 fps και στα 2 αυτά games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλα παιζουν ρολο.
Η ταχυτητα συνδεσης του παροχου με το εξωτερικο.
Το routing του παροχου με το εξωτερικο.*
Το ποσοι συνδρομητες και τι χρηση κανουν ανα περιοδο σε καθε dslam.
Εαν η γραμμη εχει fec και crc λαθη. Τα πρωτα εαν ειναι νορμαλ η εστω πολλα δε συμβαινει κατι, τα δευτερα εαν ειναι λιγα ανα μοναδα χρονου ειναι οκ, εαν ειναι πολλα τοτε εχεις χαμενα πακετα, αυξημενο latency (ping) και χαμηλες πραγματικες ταχυτητες download/upload. Συνηθως με fast path χανεις τη δυναοτητα διορθωσεις σφαλματων (fec) και εχεις πιο πολλα crc, γιαυτο και αναφερουν οτι με fast path ειναι χειροτερα. Εαν η γραμμη ειναι καλη δεν επηρεαζει κατι.

* απο συζητηση σε αλλο φορουμ

 

Η διαφορα ειναι μεγαλη... ακομα και για το adslgr.com
(οι μετρησεις της wind ειναι απο τη περασμενη τριτη τετοια ωρα το απογευμα, μιας και καραταγα αρχειο καθε μερα για να μπορω να συγκρινω).

adslgr wind
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  tracert1.PNG  Εμφανίσεις:  20  Μέγεθος:  55,1 KB  ID: 186884

adslgr ote
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  adslgrote.PNG  Εμφανίσεις:  17  Μέγεθος:  19,3 KB  ID: 186883

warthunder wind
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  tracert2.PNG  Εμφανίσεις:  12  Μέγεθος:  37,3 KB  ID: 186885

warthunder ote
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  warthote.PNG  Εμφανίσεις:  13  Μέγεθος:  35,3 KB  ID: 186886

δηλαδη εαν το fast path μου δωσει -10-12ms θα εχω σχεδον τα 2/3 (και λιγοτερο tongue.gif) του ping που ειχα στη wind...
το κετατο μου...

- - - Updated - - -

Και μολις με γυρισανε σε fast path (πηρα τηλεφωνο αφου εγραψα το προηγουμενο μυνημα.. ουτε 30λεπτα δε περασνε...)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  fast1.PNG  Εμφανίσεις:  13  Μέγεθος:  32,7 KB  ID: 186891

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  fast2.PNG  Εμφανίσεις:  8  Μέγεθος:  35,4 KB  ID: 186892

Πλεον μιλαμε για -20-30ms κατω το ping...
η διαφορα ειναι χαωδης..
βαθεια μεσα μου ηλπιζα να μην ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ωστε να ειναι πιο ευκολο να γυρισω πισω...
θα αποφασισει η γυναικα tongue.gif

ΥΓ. το speedport πρεπει να ειναι πολυ για τα μπαζα, μια που μπηκε στη γραμμη για να παρει ρυθμισεις και μετα απο μερικα τεστ βγηκα και μπηκε το asus.
Μιλαμε για να απαντησει ηθελε 2-3ms.... ελεος.

ΥΓ2. Εχοντας και στους 2 παροχους το ιδιο router (asus n17) στη wind κλειδωνα με snr 6 49999/9999 με attenable 60-62, στον ote κλειδωνω τα ιδια με snr 9 και attenable 72-75 ενω τωρα που γυρισε σε fast path επεσε σε 59000.

 

 

 

Επισης οσο ημουν σε wind για τον ιδιο server αλλαζε το routing οποτε του καπνισει, εαν περναγε απο seabone ειχα -10ms απο οτι εαν περναγε απο cogent. Πολυ σπαστικο γιατι γινοταν σε ανυποκτο χρονο πολλες φορες την ωρα (και ειδικα τις ωρες αιχμης) και μαλλιστα in game.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω από ότι κατάλαβα παίζουν ρόλο για το ping. Που και πάλι θεωρώ αδικαιολόγητο το ping να ανέβηκε καθώς αναβάθμισα από adsl σε vdsl (που στην adsl έπιανα μόλις 7mbps). Αν και προσπάθησα να επικοινωνήσω με τη nova, μου είπαν θα το δουν και δεν με ξαναπήραν τηλέφωνο ποτέ. Και για την ταχύτητα το ίδιο ισχύει? γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στο steam. Όταν είναι φορτωμένοι οι servers κατεβάζω με 3.8-4.2 ενώ όταν δεν είναι πάει μέχρι 4.8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

27 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Τα παραπάνω από ότι κατάλαβα παίζουν ρόλο για το ping. Που και πάλι θεωρώ αδικαιολόγητο το ping να ανέβηκε καθώς αναβάθμισα από adsl σε vdsl (που στην adsl έπιανα μόλις 7mbps). Αν και προσπάθησα να επικοινωνήσω με τη nova, μου είπαν θα το δουν και δεν με ξαναπήραν τηλέφωνο ποτέ. Και για την ταχύτητα το ίδιο ισχύει?

Και για ταχυτητα και για ping παιζουν ρολο τα παραπανω. Εαν πχ το peering του παροχουν με το εξωτερικο δεν ειναι μπουκωμενο τοτε εχεις χαμηλοτερες ταχυτητες και μεγαλυτερο ping καθως τα πακετα σου αρχουν να σταλθουν.

27 λεπτά πριν, naruto14 είπε

γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στο steam. Όταν είναι φορτωμένοι οι servers κατεβάζω με 3.8-4.2 ενώ όταν δεν είναι πάει μέχρι 4.8...

Αυτο δεν ειναι προβλημ,α της γραμμης σου. Εαν ακριβως εκεινη τη στιγμη που δεν τερματιζει το steam μπορεις και κατεβαζεις απο αλλου στο μεγιστο στης γραμμης σου, τοτε απλα οι server του steam δε μπορουν να σου στειλουν περισσοτερα τη δεδομενη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panoc είπε

Και για ταχυτητα και για ping παιζουν ρολο τα παραπανω. Εαν πχ το peering του παροχουν με το εξωτερικο δεν ειναι μπουκωμενο τοτε εχεις χαμηλοτερες ταχυτητες και μεγαλυτερο ping καθως τα πακετα σου αρχουν να σταλθουν.

Αυτο δεν ειναι προβλημ,α της γραμμης σου. Εαν ακριβως εκεινη τη στιγμη που δεν τερματιζει το steam μπορεις και κατεβαζεις απο αλλου στο μεγιστο στης γραμμης σου, τοτε απλα οι server του steam δε μπορουν να σου στειλουν περισσοτερα τη δεδομενη στιγμη.

Ναι γενικά ποτέ δεν έχει μπουκώσει η γραμμή ενώ κατεβάζω από steam και άνετα μπορώ να χρησιμοποιήσω πχ youtube κλπ χωρίς κολλήματα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να force-άρω τη γραμμή να κατεβάσει με περισσότερο στο steam? Γιατί είναι μερικές φορές που απλά δεν κάνω τίποτα και όσο μεγαλύτερη ταχύτητα μπορώ να αποκτήσω στο download του steam τόσο το καλύτερο. Απλά ποτέ δεν έχω δει να πιάνει τόσες μεγάλες ταχύτητες, οποιαδήποτε ώρα και να δοκιμάσω κατέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του να δοκιμασεις αυτο
View > Settings > Download
Where it says download region, select a different server then the one you have there.
Μεσα απο το steam δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Κατι που επισης συμβαινει συχνα ειναι οι παροχοι να βαζουν οριο στο μεγιστο download καθε thread/connection ή καποιος απο τους ενδιαμεσους προορισμους να εχει τετοιο οριο. (περισσοτερα).
Δοκιμασε να κατεβασεις αυτο http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian-cd/9.3.0/amd64/iso-dvd/debian-9.3.0-amd64-DVD-1.iso χωρις καποιον download manager, οπως επισης και αυτο https://saimei.ftp.acc.umu.se/debian-cd/current/amd64/iso-dvd/debian-9.3.0-amd64-DVD-1.iso με τις ιδιες προυποθεσεις.

Το πρωτο βρισκετε σε σερβερ στην Ελλαδα, το δευτερο Σουηδια.

Εαν και στα 2 εχεις μεγιστες ταχυτητες τοτε καποιος κομβος προς το steam σε κοβει. Εαν εχεις μονο στο πρωτο τοτε σε κοβει το peering του παροχου με το εξωτερικο, εαν εχεις και στα 2 χαμηλες σε κοβει ο παροχος (ειτε λογω μπουκωματος ειτε πολιτικης κλπ).

Φυσικα ολα αυτα με τη προυποθεση οτι τα δοκιμαζεις την ιδια στιγμη που εχεις προβλημα με το steam και παντα θεωρωντας οτι δεν εχεις ατελειωτα crc λαθη στη γραμμη σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και τα 2, στο 2ο πιάνω περίπου τις ταχύτητες που πιάνω στο steam, στο 1ο (το ελληνικό δηλαδή) πιάνω max 150 kb/s και συνήθως κάτω από 100 λολ. Επειδή επικοινώνησα με nova, μου είπαν να δοκιμάσω να κατεβάσω 4 αρχεία από ένα δικό τους site που μου στείλανε και να τους πω την τελική συνολική ταχύτητα. Αυτή ήταν γύρω στα 5.4mb/s οπότε μου είπαν πως δεν έχει κανένα θέμα η γραμμή μου. Στο steam βέβαια τέτοιες ταχύτητες ούτε για πλάκα.

Στις ρυθμίσεις του steam γράφει ότι βρίσκει τους καλύτερους δυνατούς σερβερς για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν κλεισεις και ξαναναψεις το modem και τοτε εχεις full ταχυτητα στο steam 5,5+  μαλλον ανεβαζεις errors που με fast path δεν διορθωνονται

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naruto14 είπε

5-5.3... Σταθερά :P

Εαν την ιδια στιγμη που κατεβαζεις απο το test server της forthnet με 5+ (παντα με ενα connection) κατεβαζεις με αρκετα λιγοτερα απο το steam, τοτε απλα οπως ανεφερα :
Η ταχυτητα συνδεσης του παροχου με το εξωτερικο ειναι πιτα ειτε καποιος σταθμος στο routing του παροχου με το εξωτερικο ειναι πιτα.
Δε μπορεις να κανεις τιποτα, τουλαχιστο για το steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...