Προς το περιεχόμενο

Σωστές ταχύτητες για μια VDSL σύνδεση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ο server του Steam που δοκιμάζει δεν είναι στο εξωτερικό, στην Ελλάδα είναι. Αν και αυτός ο server, παραδόξως, ποτέ δεν μου δίνει τη μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να πιάσω. Ενώ π.χ. West Africa σχεδόν πάντα τερματίζει τη γραμμή μου. Δοκίμασε και με άλλους servers στο Steam, μπορεί να βρεις καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Μα ο server του Steam που δοκιμάζει δεν είναι στο εξωτερικό, στην Ελλάδα είναι. Αν και αυτός ο server, παραδόξως, ποτέ δεν μου δίνει τη μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να πιάσω. Ενώ π.χ. West Africa σχεδόν πάντα τερματίζει τη γραμμή μου. Δοκίμασε και με άλλους servers στο Steam, μπορεί να βρεις καλύτερο.

Δεν ειναι σωστο αυτο. Το steam συνεργαζεται με την Akamai για CDN, και η Akamai δεν εχει servers στην Ελλαδα. Oταν επιλεγεις χωρα απλα μετα το προγραμμα επιλεγει το πιο κοντινο/βολικο server βαση της χωρας που δηλωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως με region greece πολυ ανετα τερματιζει και 100αρα, οποτε απο την πλευρα του steam η αδυναμια του client, δεν ειναι

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, panoc said:

Δεν ειναι σωστο αυτο. Το steam συνεργαζεται με την Akamai για CDN, και η Akamai δεν εχει servers στην Ελλαδα. Oταν επιλεγεις χωρα απλα μετα το προγραμμα επιλεγει το πιο κοντινο/βολικο server βαση της χωρας που δηλωσες.

Οκ, τότε εξηγείται! Οπότε ναι, έχει να κάνει με το routing του παρόχου σου με τις διάφορες περιοχές.

14 minutes ago, rofl said:

παντως με region greece πολυ ανετα τερματιζει και 100αρα, οποτε απο την πλευρα του steam η αδυναμια του client, δεν ειναι

Ναι, φυσικά. Όταν είπα ότι δεν μου δίνει τη μέγιστη ταχύτητα, εννοούσα απλά ότι δεν πιάνω τη μέγιστη ταχύτητα όταν κατεβάζω από εκεί (πιθανώς λόγω routing) και όχι ότι δεν έχει αρκετό bandwidth ο server. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια...χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος με το ιδιο θεμα του Steam. Uplay και μονά αρχεία κατεβαζω με 2.8-2.9mb/s σταθερα! Torrent με πολλους ενεργους Seeders και λιγους Peers εχω δει να ποιανει 2.2-2.3 mb/s Maximum αλλα ανετα κατεβαζω με 1.9-2.0 mb/s σταθερα. Στο Steam απτην αλλη κατεβαζω με 2.1-2.2-2.3mb/s παντα και ολονυχτια αν το αφησω εχω δει το Peak να φτανει μεχρι 2.4 και 2.5 μια-δυο φορες. Αλλιως το peak ειναι στα 2.3mb/s. Ειμαι στον ΟΤΕ και εχω 24αρα ADSL. Προσφαρα εγινε καποια αναβαθμιση στο κουβουκλιο. Μαλλον DSLAM και απο 10αρα που ημουν τωρα στο Speedtest φτανω 22.5mb/s down και 0.9up.  Το εψαξα παρα πολυ να δω γιατι το Steam δεν κατεβαζει με Full ταχυτητα. Δοκιμασα να κανω Hard Reset το Router(Speedport Entry 2i το default που δινει ο ΟΤΕ δωρεαν) και ipconfig/release + ipconfig/renew ενω το Steam ειναι ανοιχτο και παρατηρησα οτι πανω απτις μισες φορες οταν κανω τα παραπανω 2 βηματα και επανασυνδεομαι στο ιντερνετ το Steam βαραει 2.7-2.8mb/s σταθερα. Εαν κλεισω το Steam και το ξαναανοιξω πεφτει παλι και κολλαει στα 2.1-2.3mb/s. Κατεβασα επισης το netbalancer και πατησα στα connections του Steam την ωρα που κατεβαζει να δω σε τι IP συνδεεται. Παρατηρησα οτι ολες οι ενεργες IP ηταν απο Αμερικη. Ετσι εκανα ενα block την Αμερικη. Και αυτοματα επανασυνδεθηκε σε IP/Ports της Γερμανιας και της Ελλαδας μονο του. Η ταχυτητα εκτοξευθηκε στα 2.8mb/s παλι. Επισης οταν κατεβαζα και εδειχνε οτι πατουσε στις IP απο Αμερικη το UP Speed μου ηταν μονιμος πανω απο 90kb/s που παει να πει οτι ζοριζε λογικα την γραμμη. Οταν μπλοκαρα την Αμερικη ηταν απο 50-60kb/s και ποτε παραπανω. Αφησε καποιον αερα στην Up δηλαδη. Και η Down απο 2.2-2.3 Max ηταν μονιμος 2.7-2.8Mb/s. Δεν ειμαι δικτυας αλλα ψαχνω να βρω τι μπορει να φταει και συμβαινει αυτο. Επισης εκτος απτο Steam το ιδιο θεμα ειχε και το Gta V με το Official Client οπου κατεβαζα με 2.3-2.4Mb/s MAX. Ηταν 100-150kb/s σταθερα πιο πανω σε σχεση με του Steam παντως. Θα δοκιμασω και αλλου(Origin,Battlenet) και θα κανω Update.

Origin 2.6mb/s και πανω σταθεροτατα!

Blizzard 2.7mb/s σταθερα και εδω!

Uplay 2.6-2.7mb/s σταθερα!

GoG Galaxy 2.6-2.7mb/s σταθερα!

Steam 2.2-2.3mb/s σταθερα :(

Και GTA V Client 2.3-2.4mb/s σταθερα(παρατηρησα οτι ποιανει και 2.5-2.6 για λιγη ωρα αλλα ξαναπεφτει στα 2.3 περιπου).

124.png

bH7bPNlIRYKxUTLdFxCRxg.png

pveXF_dVSSCQHXspJCZmaA.png

Cg00N4gbQma-NDv7gGCGQw.png

13uFj8W-RqCp2K-VnJvrOQ.png

Επεξ/σία από Zombistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...