Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι καλές χορδές για ακουσγτική


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πηγαινω και αγοραζω χορδες απο μια οικογενειακη επιχειρηση, την οποια αρχικα λατρεψα σαν ιδεα, αλλα τελικα οι χορδες δεν βγαζουν μια-δυο εβδομαδες παιξιματως.

Πριν τις αλλαξω ημουν με τις μαμα γιαμαχα, οι οποιες αντεξαν ~4 έτη χωρίς κανένα πρόβλημα. Και που τις αλλαξα προβλημα δεν ειχα, απλα για το σκευρωμα την πηγα και λεω δεν αλλαζω και τις χορδες και μου δωσαν κατι ασημενιες

Που προτεινετε να παω για χρυσες (μαλλον) χορδες, οι οποιες ξερετε απο 1ο χερι πως θα τις βαλω και θα το ξεχασω το θεμα;

 

ευχαριστωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου το πόσο συχνά αλλάζεις χορδές εξαρτάται απο το πόσο σύχνα παίζεις και πόσο ιδρώνουν τα χέρια σου.

Οι χορδές σε μια κιθάρα είτε είναι ηλεκτρική είτε ακουστική κτλ πρέπει να αλλάζονται.

Μην αφήνεις τις χορδές πάνω για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Το οτι δεν έχουν σπάσει δεν σημαίνει οτι δεν θέλουν αλλαγή.

Οταν βλέπεις οτι χάνουν την υφή τους και αρχίζουν να σε κουράζουν στο παίξιμο πρέπει να τις αλλάζεις.

Οι καινούργιες χορδές  εχουν μεγάλη διαφορα στον ήχο απο ενα σετ χορδών που κάθετε στην κιθάρα για πολύ καιρό. 

Επίσης με παλιές χορδές η κιθάρα ξεκουρδίζεται πολύ πιο εύκολα. 

Ενα λογικό χρονικό διάστημα πού εξαρτάται βέβαια και απο το πόσο παίζεις είναι ένας μήνας.

 Πειραματίσου με διάφορες και θα βρείς αυτές που σου ταιριάζουν καλύτερα.

Μια καλή συμβουλή για να τις κάνεις να κρατάνε πιο πολύ είναι να πλένεις τα χέρια σου πριν παίξεις.

 

 

Επεξ/σία από Wreckage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακουστικη οι καλυτερες ειναι οι Elixir. Χρησιμοποιουνται απο πολλους επαγγελματιες στην πιατσα και οχι αδικα... Τωρα το ανεκδοτο για χορδες που αντεξαν 4 χρονια ασχολιαστο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τα παραλέω. Ίσως 2.5-3 έτη. Αλλά αυτο σιγουροτατο.

Μα επαιζαν, δεν ειμαι ηχογνωστης, επαιζα μια χαρα τα κομματια που ξαναπαιξα μολις τις αλλαξα. Δεν ειχαν καποιο θεμα στον ηχο κατα το δικο μου αφτι.

Αν εσεις εχετε πιο εμπειρο και το ακουτε πως κατι δε παει καλα, δεν ειναι πως μπορω να το καταφερω ξαφνικα αν πιεστω.

 

Elixir ειχα δει, μια απο τις δυο μάρκες του skroutz. Άρα παω για αυτές. Νομίζω παντως πως το επίχρυσο θα ειναι καλυτερο απο το ασημενιο, αλλα φανταζομαι πως και εργοστασιο ποιοτικης μαζικης παραγωγης θα ειναι καλυτερο απο μια οικογενειακη επιχειρηση σε ενα δωματιακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι χορδές γενικά κρατάνε 15-20 ώρες παιξίματος (ασχετα που τις αλλάζουμε ανα 1-2 μήνες συνήθως, για οικονομικους λόγους). Κοίτα κάτι σε Elixir οι οποίες θα σου "κρατήσουν" περισσότερο. Το οτι τις κράτησες 4 χρόνια ασχολίαστο :P . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Για να κλείσω επίσημα το thread αυτό.

Να γνωρίζετε πως αυτούς τους 5 μήνες (από τότε που ξεκίνησα το thread δηλαδή) είμαι ήδη με τις ELIXIR που μου προτάθηκαν παραπάνω από τον @dimitris_sg οι οποίς είναι αστέρια, και έχουν την ίδια τέλεια και ακέραιη αίσθηση που είχαν οι παρθενικές τις κιθάρας μου.

Με λίγα λόγια έμεινα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ικανοποιημένος από την σύσταση! Ευχαριστώ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...