Προς το περιεχόμενο

Railway Empire


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα βγήκε το Railway Empire στην Ευρώπη. (στις 30/1 βγαίνει στην Αμερική).

Το περίμενα αλλά χωρίς μεγάλες προσδοκίες, μιας και αντίστοιχα παιχνίδια που έχουν βγει μετά το Railroad Tycoon 2, δεν ήταν και τόσο καλά, με πολλά features να λείπουν.
π.χ το Train Fever δεν έχει ΑΙ να συναγωνιστεί κάποιος ενώ είναι ποιο πολύ simulator, ενώ το Railroad Tycoon 3 ήταν χειρότερο από το προηγούμενο. (για Locomotion μεχ). 

 

Όμως είδα ανακοίνωση για twitch stream απόψε, και κάθισα και είδα τους τύπους της εταιρίας που το παίζανε και απαντούσαν στις ερωτήσεις του κόσμου και αποφάσισα να το αγοράσω. 

 

Δεν έχω παίξει πολύ ακόμα, μόνο μια ώρα και είμαι στο campaign mode, όμως μου αφήνει την αίσθηση ότι είναι πραγματικά ο διάδοχος του Railroad Tycoon 2, 20 χρόνια μετά!!!!! 
Με τα pop up των εφημερίδων, την μουσική, καλά αν και απλά γραφικά και στο ίδιο στυλ gameplay, αλλά με πολύ περισσότερα features που περιμένει κάποιος από έναν άξιο διάδοχο :) 

Το trailer του παιχνιδιού. 
 

 

 

Τα λέμε αργότερα

tenor.gif

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK τελείωσα την 1η αποστολή του campaign. 

Αν και ήταν μόνο με την μορφή tutorial, αφήνει τον παίκτη να εκτελέσει τα task που του δίνει με το πάσο του (αν και έχεις χρονικό όριο). Και σε μια φάση εκεί που έπαιζε λέει "Αααα μπορείτε να κάνετε και έρευνα τεχνολογιών". Ερρ τι; Με έπιασε αδιάβαστο. Οι νέες τεχνολογίες επιτρέπουν νέα τραίνα, σήματα κλπ. 

Πολλά πολύ καλά στοιχεία. Δεν είναι όσο arcade το περίμενα. Αν φτιάξετε σωστή την σηματοδότηση των τραίνων, μπορείτε να στέλνετε συγκεκριμένα τραίνα σε συγκεκριμένα tracks των σταθμών (για το 1850 που ήταν η αποστολή 4 μέγιστο δεν έχω ιδέα αν πάει παραπάνω αργότερα), και δείχνει στατιστικά πόσο χρήση έχει και το συγκεκριμένο πριν το επιλέξετε. π.χ 13% ή 80% κλπ. 

Αυτό που με έκανε να χαθώ λιγάκι, είναι ότι δεν είναι καθαρό πως αλλάζει κανείς την επιλογή από αυτόματο (mixed cargo) που είναι η εξ ορισμού επιλογή, σε συγκεκριμένο π.χ εμπορεύματα μόνο ή ταχυδρομείο και επιβάτες μόνο. Την επιλογή την βλέπετε όταν σχεδιάζετε το δρομολόγιο. 
Βρήκα να το κάνω κατά σύμπτωση όταν πάτησα αντί για νέο δρομολόγιο το συγκεκριμένο επιλεγμένο δρομολόγιο που είχα, και με άφησε να το κάνω όταν άλλαξα την επιλογή. 
(ίσως να τα εξηγεί αυτά στην συνέχεια του campaign/tutorial)

Έκανα κάμποσα λάθη. π.χ δεν άφησα αρκετό χώρο για να χωρά ολόκληρο το τραίνο σε ένα siding, και κόλλησαν δύο τρένα στα σήματα.   20180126215946_1.jpg.bad135f3583522d654b825cd13b2137e.jpg

Κατά τα άλλα 2 ώρες πέρασαν πολύ ευχάριστα. 

 

Για όσους θεωρούν ότι η τιμή είναι ακριβή (και για τα ελληνικά δεδομένα είναι), αν κάνετε registration στην Kalypso Media, θα σας δώσουν 25% κουπόνι. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ για το μίνι review.

Η αλήθεια είναι πως μετά το Transport Tycoon Deluxe και ιδίως μετά το Railoroad Tycoon 2 όπως είπες κι εσύ, δεν έχει υπάρξει κάτι αντίστοιχο σε τέτοιο επίπεδο. Το Railorad Tycoon 3 προσωπικά δεν με ικανοποίησε.

Το θετικό είναι πως η kalypso για τουλάχιστον 1-2 χρόνια θα υποστηρίξει το παιχνίδι με patches και καινούριο υλικό, όπως έχει κάνει άλλωστε με παλαιότερους τίτλους όπως το patrician, tropico, κ.α., οπότε τυχόν προβληματάκια που έχει η αρχική έκδοση είμαι σίγουρος πως θα αντιμετωπιστούν.

Ένα αρνητικό που μπορώ να διακρίνω από όσα διάβασα είναι πως δεν σου δίνεται η δυνατότητα να προχωρήσεις σταδιακά σε επόμενες εποχές, ξεκινώντας πχ από το 1830 και συνεχίζοντας μέχρι και τον 21ο αιώνα.

Θα το τιμήσω κι ελπίζω να μην με απογοητεύσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γούστα υποκειμενικά είναι αυτά φυσικά. Εγώ θεωρώ το RT3 ως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια ever, από τα ελάχιστα που έχω κρατήσει στη συλλογή μου και τα "επισκέπτομαι" κάπου κάπου για να τα χαρώ. Δυστυχώς τα γραφικά πλέον φαίνονται "γερασμένα", ωστόσο το gameplay του εξακολουθεί να με διασκεδάζει. Έπαιξα και το RT2, το αγάπησα, αλλά το RT3 είναι 1 κλάση πάνω κατά τη γνώμη μου.

Προχτές είδα στα ράφια ενός καταστήματος το παιχνίδι που αναφέρετε και χάρηκα πάρα πολύ, όμως η τιμή του (50 ευρώ) μου φάνηκε απαγορευτική για την ώρα και χωρίς να υπάρχει βαθμολογία ή έστω ένα review από παίκτη στο gamespot, είπα να μην το ρισκάρω.

Όσοι παίξετε, δώστε μας τα φώτα σας και 2-3 screenshots. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Erevus είπε

Παιδιά, γούστα υποκειμενικά είναι αυτά φυσικά. Εγώ θεωρώ το RT3 ως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια ever, από τα ελάχιστα που έχω κρατήσει στη συλλογή μου και τα "επισκέπτομαι" κάπου κάπου για να τα χαρώ. Δυστυχώς τα γραφικά πλέον φαίνονται "γερασμένα", ωστόσο το gameplay του εξακολουθεί να με διασκεδάζει. Έπαιξα και το RT2, το αγάπησα, αλλά το RT3 είναι 1 κλάση πάνω κατά τη γνώμη μου.

Προχτές είδα στα ράφια ενός καταστήματος το παιχνίδι που αναφέρετε και χάρηκα πάρα πολύ, όμως η τιμή του (50 ευρώ) μου φάνηκε απαγορευτική για την ώρα και χωρίς να υπάρχει βαθμολογία ή έστω ένα review από παίκτη στο gamespot, είπα να μην το ρισκάρω.

Όσοι παίξετε, δώστε μας τα φώτα σας και 2-3 screenshots. :)

 

Εγώ έδωσα review μιας και το παίζω από την παρασκευή που βγήκε στην Ευρώπη. 

Τα reviews στην Αμερική σήμερα άρχισαν να βγαίνουν μαζί με το παιχνίδι εκεί. 

 

Προσωπική άποψη, καλύτερο του RRT2 & 3, έτη φωτός καλύτερο από το Train Fever και Locomotion. 

Και είμαι ακόμα στο campaign 20 ώρες, δεν έχω ξεκινήσει αποστολές ή freeplay ή sandbox. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Apoll! Περίμενα πως και πως ένα παιχνίδι railroad, το τελευταίο που βγήκε από Sid Meier με απογοήτευσε οικτρά (και το περίμενα με λαχτάρα, γιατί Sid είναι όνομα εγγύηση στο gaming).

Τα missions του RT3 τα έχω παίξει ξανά και ξανά, σε easy, medium και hard mode. Sandbox ποτέ δεν δοκίμασα, υπάρχει κάτι ενδιαφέρον σε αυτό το mode για το οποίο πιστεύεις αξίζει να ασχοληθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Καλύτερο από train fever? Έχω ρίξει 350 ώρες εκεί :P

Κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν. Π.χ. λέει ξεκινάς το 1830 και μπορείς να κάνεις research μέχρι το 1850.. Ή πχ το ui δεν με ενθουσίασε.

Πάντως 50 ευρώ είναι πολλά... θα περιμένω κάποια έκπτωση σίγουρα ή κλειδάδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τιμή το cdkeys το έχει 25 ευρώ. 

 

Επίσης, δείτε τα reviews που άρχισαν να βγαίνουν, ενώ ήδη η εμπειρία μου με το dev team είναι καλή. Τους πήρε μόνο μερικές ώρες από την στιγμή που έκανα αναφορά τρία bugs να μου ζητήσουν saved games κλπ. Και μου ζήτησαν και συγνώμη που υπήρχαν. Αλλά τίποτα συμαντικό που να μην επιτρέπει την συνέχιση του παιχνιδιού... 

(το ένα είναι στην δευτερη αποστολή του campaign όταν ειστε πολύ ώρα πάνω από την Νεα Υόρκη) 

 

Είμαι στην τέταρτη αποστολή του campaign και τα έχω βρει σκούρα, μετά από δύο προσπάθειες.... Ιδίως όταν το ΑΙ αρχίζει και προσλαμβάνει ληστές, και δεν έχετε security guards σε συγκεκριμένες γραμμές. (δεν γράφω spoilers) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα με το campaign, οι τελευταίες δύο αποστολές, με την ψυχή στο στόμα (η 4η στην 3η προσπάθεια) λόγο του χρονικού ορίου.

Θέλουν καλή οργάνωση, να φτιάξετε αποθήκες και να κάνετε διανομές από εκεί. Είναι συμαντικό να έχετε μειωμένη κυκλοφορία στις γραμμές για να κυκλοφορεί άνετα τα express τρένα που φέρνουν τα λεφτά. 

Η Kalypso έβγαλε βίντεο για το πως δουλεύουν τα σήματα, για όσους δεν έχουν παίξει OTTD με κάμποσα mod :P 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Kalypso έβγαλε την παρακάτω ανακοίνωση

 

Railway Empire – a quick glance into the crystal ball!
It’s been a whole week since the hugely successful launch of Railway Empire, and while the game has received very positive reviews from the media and consumers alike, we want to further improve on this foundation with all the great feedback we have received from you so far, along with some things that we were already working on.

With that in mind, we are happy to announce that we are currently working on the following:

• Available in ‘free mode’, we will introduce one huge North American map covering West to East coast, including a tech-tree covering all the tech innovations from almost 100 years of the steam revolution. 
• A roadmap of further free updates, which will include new content, enhanced AI, bug fixes and other general improvements inspired directly by player feedback.

You will see these new updates begin to roll out over the next couple of months, and in the meantime we will continue to collect your feedback and reports, working to implement them wherever possible. Stay tuned for more details coming soon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό να έχει free updates... Στο transport fever είναι δωρεάν.

Το χτύπησα και εγώ μιας και η τιμή του είναι καλή στα κλειδαδικα και ως μεγάλος λάτρης των τρένων και του είδους δεν μπορούσα να πω όχι άλλο 😜

Οι επιδόσεις του πως είναι σε end game? Γτ στο transport fever μόλις περάσω το 1930 αρχίζω και βλέπω 30-40 fps με το σύστημα της υπογραφής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greg4 είπε

Πολύ σημαντικό να έχει free updates... Στο transport fever είναι δωρεάν.

Το χτύπησα και εγώ μιας και η τιμή του είναι καλή στα κλειδαδικα και ως μεγάλος λάτρης των τρένων και του είδους δεν μπορούσα να πω όχι άλλο 😜

Οι επιδόσεις του πως είναι σε end game? Γτ στο transport fever μόλις περάσω το 1930 αρχίζω και βλέπω 30-40 fps με το σύστημα της υπογραφής 

 

Στο λαπτοπ που έχω μαζί μου όλη την εβδομάδα, παίζει άνετα χάρτη σε free mode που είμαι με 50 τρένα, και καμία 25αριά το κάθε AI στα 1080p @ 60hz (vsync)
Και το spec είναι 6700ΗQ στα 3,7Ghz με 1060 6GB οπότε κοντά στο PC σου. 

Σπίτι αντίστοιχο παιχνίδι είναι  2560χ1440 στα 144fps (vsync) αλλά έχω 8600Κ @5.2Ghz (4.8ghz Ring) και 1080Τi @ 2190. Οπότε και να είχε πρόβλημα δεν θα το καταλάβαινα :P

Πάντως το Train Fever σερνόταν στον 6700Κ που είχα μόλις είχα (με GTX1080 @ 2190  επίσης) , όταν ο χάρτης έπιανε τα 40αριά τρένα (2560χ1440)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αγορασα κι εγω το ΣΚ στα 25€.

φανατικος του RRΤ2 και νομιζω με δικαιωσε η αγορα.

το μονο αρνητικο, εχω τρελές πληροφοριες & πολυ γρηγορα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Βγήκε χτες η open beta για τις νέες προσθήκες στο παιχνίδι, όπως ο χάρτης που θα περιλαμβάνει όλες της ΗΠΑ από ακτή σε ακτή, και όλες τις περιόδους. 

 

Enginemen and -women!

We received a huge wagonload of awesome feedback since the Beta and the official release. 
As you might have noticed, we are constantly working on improving Railway Empire even further, which would not be possible without your ongoing support.

As we have released our development-roadmap recently and therefore more complex features coming to Railway Empire in the near future, we would love to share what we have so far. 

Because of this, we created a public beta-branch, where you will find our latest builds.
Please be aware that these builds released on the public beta-branch are still in development! 

Here are the new features, you can expect and playtest already:

New Features

New Map "America"
- In "Free mode" and "Sandbox mode"
- Build your empire from coast to coast
 

New 100-years-era "1830-1930"
- Grow your empire from 1830 to 1930
- All locomotives in one play
- Re-balanced science tree in this 100-years-era
- Overall time re-balancing to fit new timescale


We would be very grateful, if you gave it a spin and share your thoughts and feedback in the beta section of this forum. Here you can find the latest news about released builds, as well as how to get access to the public beta-branch in the first place, which is only for owners of Railway Empire for sure.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To update 1.4 βγήκε σήμερα σε beta 

 

 

Features:

The AI opponents are now able to use the complex track system.
The AI can now make use of signals and multi-track, when the player selects complex track building mode in the game settings.
In complex mode, the AI usually builds two parallel tracks, one for each direction. They also use signals and crossings.
Players can select the track-system for the AI in the game settings.

Players and AI can build x-crossings.

----------------------------------------------------------------------------

 

Και για όσους δεν το παρακολουθούν, η 1.3 πριν μερικές εβδομάδες. 

 

----------------------------------------------------------

Community-requested feature

Random Map Generator
We are happy to introduce the community-requested Random Map Generator. Therefore when selecting Free Game or Sandbox Game you will find a new map: "Random"
The “Random”-map will be available in Free Game and Sandbox Game modes. With this map, you can generate a random map with various parameters.


Additional new feature:

New difficulty options for Free Game mode
Player can now choose whether they want easier or harder tasks in Free Mode.
In general, tasks will now consider the number of towns available on the map.



Adjustments
Additions

We have added steel and stone bridges. These will be shown when tracks reach a specific height.

We have added a counter to the towns in route editing mode.

The icon for an available factory slot is now shown more often.

We have added some AI route optimization tweaks.

We have added more details to the train list.

It is now possible to align the camera to the north with hotkey “n”

Random maps have also been added to the editor

We have added a town list.

New GUI elements and icons for construction mode and train status window have been added.

We have added a new action menu layout.

We have added transparent goods images when the train is loading in a station.

We have added new GUI elements in "Bulldozer" mode.

Delete button in editor has been added.


Fixes

[LINUX] Rendering of contour lines and tunnels has been fixed.

A bug in the town generation, which caused cities to vanish has been fixed.

We have fixed a random crash, which occurred in large game worlds.

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...