Προς το περιεχόμενο

Railway Empire


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω σε ένα θέμα στο οποίο βλέπω είχα σχολιάσει 3 χρόνια πριν! :D

Λοιπόν, σε πρόσφατες εκπτώσεις αγόρασα το game σε XBOX με 15 ευρώ. Έχοντας παίξει εκατοντάδες ώρες με το RT3 (το οποίο προσωπικά θεωρώ ως ένα από τα καλύτερα games ever), καταθέτω εδώ τα δικά μου 5 cents συγκρίνοντάς το με αυτό.

ΘΕΤΙΚΑ

- Εξαιρετικά γραφικά και ήχος. Απόλαυση να ακούς τον ήχο του τρένου καθώς κινείται με ταχύτητα πάνω στις ράγες, ιδίως όταν παίρνει μια μεγάλη στροφή.

- Μου άρεσε πάρα πολύ η κάμερα (ride along) με την οποία "κολλάς" πάνω σε ένα τρένο και ταξιδεύεις μαζί του. Έφτιαξα επίτηδες μερικές μεγάλες διαδρομές και μετά άραζα στον καναπέ αφήνοντας το τρένο να κάνει το μεγάλο ταξίδι. Πολύ ωραία εμπειρία καθώς το τρενάκι διέσχιζε βουνά και λαγκάδια ή περίμενε σε μια διασταύρωση για μερικά λεπτά μέχρι να περάσει το τρένο που έρχονταν από την άλλη πλευρά. Θα ήθελα πάντως οι devs να βάλουν και μια κάμερα μέσα από ένα επιβατικό βαγόνι.

- Στα πολύ συν της κάμερας ride along είναι ότι αυτή συνοδεύει το τρένο και μέσα στο τούνελ! Ήταν ένα παράπονο που το είχα από το RT3, αλλά φυσικά άλλη τεχνολογία πίσω στο 2004.

- Το signaling system. Αν και στην αρχή το μίσησα, μου φάνηκε τρομερά πολύπλοκο και αχρείαστο. Από τη στιγμή όμως που το κατάλαβα, έδωσε άλλο χρώμα στην όλη εμπειρία.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

- Με ταλαιπώρησε το UI μέχρι να το συνηθίσω.

- Πολύ σύντομη η campaign, μόλις 5-6 επεισόδια νομίζω. Βέβαια έχει μερικά scenarios τα οποία όμως είναι σχετικά μεγάλης δυσκολίας.

- Η stock market είναι αστεία και τραγική συνάμα, χωρίς καμία σχέση με το πολύ καλό σύστημα που είχαν τα RT2 - RT3. Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις μετοχές των ανταγωνιστών AI σου, εκτός κι αν πρέπει από τα tasks να εξαγοράσεις έναν από αυτούς.

- Η AI απλώνει γρήγορα ράγες σε όλο το χάρτη σχεδόν σε σημείο που να μη μπορείς να φτιάξεις εύκολα ράγες για να φτάσεις σε ένα απομακρυσμένο σημείο του χάρτη.

 

Αν είχε αυτά τα γραφικά το RT3 με το δικό του gameplay και οικονομικό μοντέλο, θα ήταν για μένα αξεπέραστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ουάου, ένα χρόνο μετά επαναφέρω το θέμα για να μοιραστώ την... περηφάνια μου που ξεκλείδωσα όλα τα achievements στο XBOX.

Χαίρομαι πάρα πολύ που επέμεινα στο Railway Empire και δεν το παράτησα ευθύς εξαρχής, όταν με τις πρώτες δοκιμές ένιωσα μεγάλη απογοήτευση. Με λίγο διάβασμα τα manuals στα διάφορα forums έβγαλα άκρη και τελικά το παιχνιδάκι σε ανταμείβει. Ήταν στιγμές που έλεγα "θα παίξω λίγο ακόμα να τελειώσω το τάδε task" και μετά "ας συνεχίσω λίγο ακόμα να τελειώσω και το δείνα task".

Θέλω να πιστεύω ότι η Kalypso θα διδαχτεί από τις αστοχίες του game, θα πάρει το feedback των παικτών και κάποια στιγμή θα μας δώσει ένα λαμπερό Railway Empire 2 που θα κινείται και με ηλεκτρισμό. 😋

All aboard!

image1.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να κάνω μια νεκρανάσταση? Θα κάνω 😆

Με το 2 έχετε ασχοληθεί είναι καλύτερο από το 1 τι λέτε?

Έχω ασχοληθεί αρκετά αλλά όχι πολύ με το πρώτο και θα ήθελα την γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 11/7/2023 στις 10:01 ΠΜ, dalan2007 είπε

Να κάνω μια νεκρανάσταση? Θα κάνω 😆

Με το 2 έχετε ασχοληθεί είναι καλύτερο από το 1 τι λέτε?

Έχω ασχοληθεί αρκετά αλλά όχι πολύ με το πρώτο και θα ήθελα την γνώμη σας

Το προηγούμενο Σ/Κ αγόρασα και τερμάτισα το dlc του RE2 με το χάρτη Balkans από τον οποίο απουσιάζει... η Αθήνα! Ω ναι, ο χάρτης φτάνει σχεδόν μέχρι τη Θεσσαλία, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο οι προγραμματιστές βαρέθηκαν να τον επεκτείνουν λίγες ίντσες προς τα κάτω. Πάλι καλά που έβαλαν τουλάχιστον τη Thessaloniki (κι ενώ στην περιφέρεια της Ελλάδας έχουν εντάξει επίσης Σκόπια και Τίρανα...)

Παρόλα αυτά, το απόλαυσα και κατάφερα να το τερματίσω καθαρίζοντας όλα τα achievements του.

Σε γενικές γραμμές το RE2 είναι μια βελτιωμένη "remastered" έκδοση του προκατόχου του. Εμφανώς καλύτερα γραφικά, βελτιωμένο gameplay, αλλά για άλλη μια φορά λείπει ο ηλεκτρικός σιδηρόδρομος. Το οικονομικό σύστημα παραμένει ανούσιο (ιδίως το σύστημα αγοράς μετοχών είναι ένα ανέκδοτο, καμιά σχέση με το εξαιρετικό μοντέλο που είχε το Railroad Tycoon 2 και 3), αλλά καταλαβαίνω πως έχουμε να κάνουμε κυρίως με ένα puzzle game κι όχι με simulation.

Επίσης πρόσθεσαν συνεργατικό multiplayer το οποίο είναι επιεικώς αδιάφορο.

Αν σου άρεσε το RE1 τότε αναμφισβήτητα μπορείς να δώσεις μια ευκαιρία και στο 2. Εξ όσων γνωρίζω, περιλαμβάνεται και στο Game Pass της Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...