Προς το περιεχόμενο

Περισσότεροι από το 90% των χρηστών του Gmail δε χρησιμοποιούν το σύστημα ασφάλειας 2FA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

31 minutes ago, nectons said:

Οι κλέφτες θα μπουν στο σπίτι σου για να κλέψουν κάποια πολύτιμα πράγματα.  Στο μέιλ σου τι θα σου κλέψουν? Πολύ σκέψη θέλει ρε παιδιά? :D

Πολύς κόσμος έχει κωδικούς, εταιρικά μαιλ, οικονομικά στοιχεία, προσωπικά δεδομένα. Δεν έχουν όλοι τις προσφορές της Pizza Fan

Αυτό το δήθεν ειρωνικό υφάκι και το εξυπναδιστικο με το οποίο απαντάς σε όλους λες και κατέχεις την απόλυτη γνώση (τον άλλον τις προάλλες τον στόλισες με χαρακτηρισμούς) θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Ή εσένα, οι τους mods που στο επιτρέπουν. 

Τέλος από εμένα, καλή συνέχεια

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν προσφερει καμια προσθετη ασφαλεια, καθος  εγω το εχω ενεργοποιηση αλλα ηθελα να το ενεργοποιησω μονο για μια συσκευη (την δικι μου) και η ΓΚΑΖΜΑΔΕΣ της γοογλε μου το ενεργοποιησανε αυτοματος και για καποια αλλη συσκευη η οποια δεν ανηκει σε μενα, και η συσκευη αυτη ηταν και ο λογος που ενεργοποιησα την ασφαλεια (του κ@λου). Οι ΓΚΑΖΜΑΔΕΣ της γοογλε δεν μου επιτρεπουν να διαγραψω την συσκευη αυτη απο της αξιοπιστες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Montezuma said:

Δεν προσφερει καμια προσθετη ασφαλεια, καθος  εγω το εχω ενεργοποιηση αλλα ηθελα να το ενεργοποιησω μονο για μια συσκευη (την δικι μου) και η ΓΚΑΖΜΑΔΕΣ της γοογλε μου το ενεργοποιησανε αυτοματος και για καποια αλλη συσκευη η οποια δεν ανηκει σε μενα, και η συσκευη αυτη ηταν και ο λογος που ενεργοποιησα την ασφαλεια (του κ@λου). Οι ΓΚΑΖΜΑΔΕΣ της γοογλε δεν μου επιτρεπουν να διαγραψω την συσκευη αυτη απο της αξιοπιστες συσκευες.

Για δες αν σε βοηθάει αυτό. Δεν το χω δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Για δες αν σε βοηθάει αυτό. Δεν το χω δοκιμάσει

Το εχω δοκιμασει αλλα δεν γινετε τιποτα, δεν ξερω με ποια λογικη δεν με αφηνουν να διαγραψω συσκευες που μου ειναι αγνωστες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Πολύς κόσμος έχει κωδικούς, εταιρικά μαιλ, οικονομικά στοιχεία, προσωπικά δεδομένα. Δεν έχουν όλοι τις προσφορές της Pizza Fan

Αυτό το δήθεν ειρωνικό υφάκι και το εξυπναδιστικο με το οποίο απαντάς σε όλους λες και κατέχεις την απόλυτη γνώση (τον άλλον τις προάλλες τον στόλισες με χαρακτηρισμούς) θα έπρεπε να σε προβληματίσει. Ή εσένα, οι τους mods που στο επιτρέπουν. 

Τέλος από εμένα, καλή συνέχεια

Είναι αρκετά ασφαλές το gmail σε όλα τα παραπάνω. Σε οτιδήποτε ποιο σοβαρό απλώς αλλάζουμε συχνά με περίπλοκο κωδικό το μειλ μας μέσω του κινητού μας. Δεν χρειάζεται τόση περιπλοκότητα. Και αυτοί που είναι σημαντικά πρόσωπα και έχουν σημαντικά στοιχεία δεν νομίζω να έχουν 'εναν απλό λογαριασμό στο Gmail. Έχουν δικό τους μειλ σέρβερ μέσα στην εταιρία τους. 

Παράλληλα ποτέ δεν τρώω έτοιμο φαγητό. Η γυναίκα μου είναι μοναδική μαγείρισσα και δεν αλλάζω με τίποτε την κουζίνα της ως απάντηση στην σπόντα για την Pizza Fan εφόσον φαντάζομαι περνάει από το μυαλό σου ότι είμαι στους "όλους".

Δεν έχω ειρωνικό υφάκι. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιτίθεσαι έτσι. Ούτε το παίζω έξυπνος. Δεν προβληματίζομαι για τίποτε. Μιλάμε, λέμε την γνώμη μας και περνάμε την ώρα μας ευχάριστα. Προφανώς εσύ δεν την περνάς και τόσο ευχάριστα από ότι καταλαβαίνω και με στεναχωρεί αυτό.

Ζητώ συγνώμη από όποιον ενοχλήθηκε που του απάντησα, (αν υπάρχει κάποιος) καθώς και που είπα την γνώμη μου. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσος κομπλεξισμός σε μια απλή συζήτηση που κάνουμε (αν υπάρχει τελικά, γιατί αισθάνομαι ότι εσύ ενοχλήθηκες περισσότερο..). 

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, Montezuma είπε

Το εχω δοκιμασει αλλα δεν γινετε τιποτα, δεν ξερω με ποια λογικη δεν με αφηνουν να διαγραψω συσκευες που μου ειναι αγνωστες .

Εγώ απο ότι είδα στο Device activity & notifications σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις παλιές συσκευές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι αναγκαίο να ενεργοποιήσεις 2FA αν δεν κρύβεις τα μυστικά του κράτους. Βάλε έναν καλό κωδικό πάνω από 8 ψηφία με κεφαλαία, αριθμούς και σύμβολα, χωρίς να περιλαμβάνει λεξεις του Ελληνικού/Αγγλικού/κλπ λεξιλόγιου και είσαι εντάξει. Άλλωστε, οι περισσότερες ιστοσελίδες σου δίνουν πχ. 5 προσπάθειες πληκτρολόγησης του σωστού κωδικού οπότε να εισβάλει κάποιος με brute force attack δεν παίζει. Εγώ προσωπικά έχω κλειδωθεί έξω από λογαριασμό (με 2FA) επειδή άδειασε η μπαταρία της συσκευής μου σε στιγμή που έπρεπε να μπω γρήγορα στο GMail. Καλά εντάξει γκαντεμιά λέγεται αυτό, που μπορεί να μη σου τύχει και ποτέ, αλλά τέλος πάντων. Στην τράπεζα Πειραιώς καλά κάνουν και έχουν 2FA ως υποχρεωτικό γιατί δεν πρέπει να παίζεις με τα χρήματά σου. Στο PayPal δεν το ήξερα οτι υπάρχει σαν επιλογή, αν και σου βγάζει δικό του παράθυρο με δικιά του φόρμα για να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου οπότε υπάρχει μια Α' ασφάλεια. Τώρα, όσοι πιστεύουν οτι είναι ευάλωτοι σε phishing, δηλαδή δεν μπορούν να τα ξεχωρίσουν από τα πραγματικά, τότε ναι να βάλουν 2FA.

Επεξ/σία από gmathioud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το Gmail είναι γτπ και το χρησιμοποιούμε μόνο για τίποτα accounts στο insomnia κτλπ, και το κωδικό να μπορούσα να καταργήσω καλύτερα θα τανε με το σκουπίδι. Outlook > gmail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω σε Hotmail, live, Facebook και Gmail το 2FA και ειμαι σχετικά ησυχος. Εχω περάσει την εφαρμογή Microsoft authenticator στο Lumia μου που εχει και τα τέσσερα περασμένα για τα όποια εχει ξεχωριστές γεννήτριες κωδικών. Πολύ καλο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εγώ απο ότι είδα στο Device activity & notifications σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις παλιές συσκευές

Σωστα , σου δινει την δυνατοτητα αλλα ...... αν η συσκευη εχει πολυ καιρο να συνδεθει στον λογαριασμο, σκεψου δηλαδη αν καποιος ''χακαρει'' το ε-μαιλ μου θα μπορει να μπαινει χωρις εγω να εχω την δυνατοτητα να διαγραψω την συσκευη του απο τον λογαριασμο μου, διοτι η δυνατοτητα αυτη παρεχεται ΜΟΝΟ αν η συσκευη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΗ για πολυ καιρο, αν η συσκετη ειναι ενεργη ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ αυτην την δυνατοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Montezuma είπε

Σωστα , σου δινει την δυνατοτητα αλλα ...... αν η συσκευη εχει πολυ καιρο να συνδεθει στον λογαριασμο, σκεψου δηλαδη αν καποιος ''χακαρει'' το ε-μαιλ μου θα μπορει να μπαινει χωρις εγω να εχω την δυνατοτητα να διαγραψω την συσκευη του απο τον λογαριασμο μου, διοτι η δυνατοτητα αυτη παρεχεται ΜΟΝΟ αν η συσκευη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΗ για πολυ καιρο, αν η συσκετη ειναι ενεργη ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ αυτην την δυνατοτητα.

ΔΕν ισχύει αυτο, τωρα μπηκα και μπορω να διαγραψω το κινητο μου που χρησιμοποίησα τελευταια φορα πριν 20 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

ΔΕν ισχύει αυτο, τωρα μπηκα και μπορω να διαγραψω το κινητο μου που χρησιμοποίησα τελευταια φορα πριν 20 λεπτα

Δοκιμασε να διαγραψεις αλλο κινητο μετα απο 2-3 μερες οχι το δικο σου, δοκιμασε με αλλο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...