Προς το περιεχόμενο

Αγγέλια-Πληρωμη μεσω κατάθεσης σε τραπεζα.


MerlinB4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Θα ήθελα εάν κάποιος γνωρίζει πως εγώ ως αγοραστής ενός προιόντος εξασφαλίζω τα χρηματά μου, οταν ο πωλητής δέχεται μόνο Κατάθεση σε τραπεζικο λογαριασμό.

Δηλαδή, πολλα ατομα σε αγγελίες εδω ζητανε πληρωμη μεσω Καταθεσης σε λογαριασμο πρωτα και μετα αποστολη του προιοντος μεσω κουριερ. Εαν εγω βαλω τα λεφτα και ο αγοραστης εξαφανηστει ή στειλει κατι ακυρο ή το προιον που εστειλε ειναι σπασμένο,χαλασμένο.

Θα μου πειτε τωρα μα ναι, εαν ο αλλος εχει 10-20 αξιολογησεις που ειναι 100% θετικοτατες σημαινει ειναι εμπιστευτικο ατομο...

Ναι σωστα μονο που σε καποιες περιπτωσεις μιλαμε για 500-1500 ευρω αγορες, δεν ειναι ενα κινητο αξιας 50€..

 

Υπάρχει καποια περιπτωση μεσω την συναλλαγης με καταθεση σε λογαριασμο που εγω δεν γνωριζω;;;

ευχαριστω για τον  χρονο σας και την οποια απαντηση στειλετε! :)

Επεξ/σία από MerlinB4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επιλογή του καθενός ειναι να ζητάει οτι τροπο πληρωμης θέλει... άλλο τοσο επιλογή σου ειναι εαν επιθυμεις να συνεργαστεις... :)

πολυσυζητημένο το θέμα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή ξεκίνα με το απλό:
όταν η τιμή είναι υπερβολικά καλή κάτι δε πάει καλά. μη περιμένεις τα πάρεις το νέο iphone με 200€.

αξιολογήσεις κοιτάς αλλά αν ο άλλος έχει καμια 10ρια με αντικείμενα αξίας 5-10€ ποιος μου εγγυάται ότι δε θα μου την κάνει όταν το ποσό πάει στα 500€+.

τρόπος να εξασφαλιστείς δεν υπάρχει. λαμβάνεις κάποια μέτρα και παίρνεις το ανάλογο ρίσκο. αλλιώς αγορά από κατάστημα και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα να καταθέσω σε άγνωστο τέτοιο ποσό για αγορά κάποιου αντικειμένου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε δεν υπάρχει τρόπος να καθησυχάσει οποιοσδήποτε την ανησυχία σου. Οι πολλές θετικές αξιολογήσεις, αλλά και η συνολική δραστηριότητα του πωλητή στο forum (χρόνια και μηνύματα που έχει στο ενεργητικό του), είναι για μένα μία σχετικά ασφαλής ένδειξη.

Εγώ προσωπικά πολύ δύσκολα θα προχωρούσα σε κατάθεση, ειδικά εάν το ποσόν ήταν μεγάλο.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια , και ευχαριστω για τις απαντησεις σας πραγματικα!.

Η αγορα εχει να κανει με Κάρτα Γραφικών που πλεον σε ολα τα μαγαζια ειναι 20-25% πανω οι τιμες στους, και αντε 1 στα 10 μαγαζια να την εχει(και αυτο για λιγες ωρες μετα φευγουν :P)

Μαλιστα απο οτι καταλαβα, μονο το PayPal μου προσφερει ασφάλεια και η αντικαταβολή. Αυτη ηταν η κυριως η απορια που ειχα.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διασφαλιζεσαι με τιποτα .
Γιατι και με την αντικαταβολη μπορει να σου στειλει ενα "τουβλο" , δεν γινετε το κλεψιμο μονο με την καταθεση !

Επισης μπορεις να πεσεις σε "λουμπα" τριγωνικης ..... που δεν βγαζεις ακρη .
Δλδ εγω βρηκα να παρω κατι που κανει 200€ , οκ λεω στον πωλητη στειλε μου λογαριασμο και περιμενε να σου βαλω τα χρηματα σε 1-2 μερες .
Βαζω καπακι αγγελια μια πχ καρτα 10χχχ που πουλιετε συνθως 300€ με τιμη 100€ για να "φυγει" ...
Ο 1ος που τσιμπαει τον δηλωνω αγοραστη και δινω τα στοιχει απο τον αλλο πωλητη να βαλει τα λεφτα .
Οποτε αυτος που τσιμπησε μου πληρωνει αυτο που αγορασα και δεν παραλαμβανει ποτε τιποτα ! ! ! ! ! !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν λίγο καιρό πούλησα μια κάρτα ήχου μέσα από το insomnia γύρω στα 60 ευρώ και ζήτησα από τον αγοραστή να μου βάλει 5-10 ευρώ μέσω paypal και τα υπόλοιπα αντικαταβολή για να έχω τουλάχιστον εξασφαλισμένα τα μεταφορικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ε για την διασφαλιση το μεταφορικων ειναι οκ ολοκληρο ποσο και ας ειναι μικρο με τιποτα ,αμα θελει ,στο κατω κατω και αυτος να πουλησει θελει ,το δεν εχω ανάγκη το ακουω βερεσε αν δεν ειχε δεν ηα εβαζε αγγελια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρει ο villasg δεν το είχα σκεφτεί και πραγματικά είναι μεγάλη πουστιά! Πάντως η PayPal έχει ενα invoice που καλύπτει και τους 2 από όσο ξέρω.  Και πωλητή και αγοραστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αυτη η μαλακια με την τριγωνικη απατη εχει γινει μοδα τελευταια,ακριβως επειδη τη διαφημιζουν στο φορουμ και παει και την κανει ο καθε απατεωνας.

Δεν υπαρχει τιποτα που να σε διασφαλισει στις αγορες σου,ουτε καν το χερι χερι,καθως μπορει να μην ειναι ορατο το προβλημα.

Δε νομιζω ουτε απο το paypal οτι εισαι εξασφαλισμενος.

Δε θα σχολιασω καν αυτο που ειπες για την αντικαταβολη.Μου θυμιζει κατι τυπαδες που δεχοντουσαν να στειλω αντικαταβολη ενα λαπτοπ,αλλα οχι να μου κανουν καταθεση.
Λες και αν εβαζα ενα κοντρα πλακε μεσα θα ειχε διαφορα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα των αγοραπωλησιών είναι γνωστά. Ο αγοραστής είναι αυτός που παίρνει το μεγαλύτερο ρίσκο. Εάν μεν καταθέσει χρήματα να τα χάσει και να μην παραλάβει ποτέ, εάν αγοράσει με αντικαταβολή να παραλάβει ελλατωματικό προιόν.

Γιαυτό προτιμώ την συναλλαγή face to face με έλεγχο,όσο αυτό είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικαταβολή με ελέγχου του προϊόν πριν την πληρωμή δεν είναι αξιόπιστη??? Εγώ πριν 2 έτη είχα παραλάβει ένα iPhone 5s απλά είχα πει στον πωλητή όταν το στείλει με κούριερ να βάλει αυστηρώς έλεγχος πριν την παραλαβή..  πήγα στα κούριερ άνοιξα το δέμα άνοιξα το κινητό έβαλα σιμ κωδικούς iCloud και μετά πλήρωσα και εφυγα ενώ πρώτα είχα πει ότι υπάρχει έλεγχος πριν πληρώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MerlinB4 είπε

Αντικαταβολή με ελέγχου του προϊόν πριν την πληρωμή δεν είναι αξιόπιστη??? Εγώ πριν 2 έτη είχα παραλάβει ένα iPhone 5s απλά είχα πει στον πωλητή όταν το στείλει με κούριερ να βάλει αυστηρώς έλεγχος πριν την παραλαβή..  πήγα στα κούριερ άνοιξα το δέμα άνοιξα το κινητό έβαλα σιμ κωδικούς iCloud και μετά πλήρωσα και εφυγα ενώ πρώτα είχα πει ότι υπάρχει έλεγχος πριν πληρώσω...

Ο έλεγχος κατά την παράδοση είναι πλέον παράνομος. Είναι γνωστό αυτό. Τα EΛΤΑ και άλλες εταιρείες δεν το δέχονται και ο υπάλληλος που θα ανοίξει συσκευασία πριν παραδώσει το δέμα και πληρωθεί η αντικαταβολή, ποινικά είναι υπόλογος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...