Προς το περιεχόμενο

Αγγέλια-Πληρωμη μεσω κατάθεσης σε τραπεζα.


MerlinB4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MerlinB4 είπε

Αυτό δεν το γνώριζα..  Πάντως πριν 2 χρονια ακριβως Έτσι είχε γίνει... άρα ούτε η αντικαταβολή είναι έμπιστο🤔🤔🤔

Και λογικό είναι.  Φαντάσου τη σκηνή. Ανοίγεις την συσκευασία με την κάρτα γραφικών π.χ. βάζεις τον υπάλληλο να περιμένει στο σαλόνι, πας στο κομπιούτερ την εγκαθιστάς για να δεις αν παίζει....αστεία πράγματα:wacko:

Και το άκρον άωτον, του δίνεις την δικιά σου χαλασμένη κάρτα γραφικών και του λες "δεν παραλαμβάνω γιατί η κάρτα έχει πρόβλημα"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μωρε εγω το φανταζομαι απλα δες πως ειχε γινει τοτε η φαση: 

ηθελε ενα παιδι το iphone 5s και επειδη δεν ηταν δικα μου λεφτα δεν μπορουσα να παρω αυτο το ρισκο....και του ειχα πει οτου πωλητη βαλε να το ελεγξω αυστηρα πριν την παραλαβη(edited)
πηγα στα κουριερ τους λεω εχω ενα δεμα και εχει ελεγχο πριν την παραλαβη, ναι μου λεει..... το ανοιξα εκανα δουλεια μου πληρωσα καθ  εφυγα :D:D κυριλε
τωρα οσο για τη φαση με την καρτα γραφικων οντως εχει πλακα :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Έμπιστο" υπό την έννοια του μηδενικού κινδύνου δεν υπάρχει. Ό,τι και να πεις, μπορεί να στραβώσει. 

Υπάρχουν, όμως, μερικά πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν για ομαλότερες συναλλαγές:

1. Καλές οι αξιολογήσεις, δεν τις υποτιμάμε, όμως ταυτόχρονα δεν είναι και ο μόνος δείκτης αξιοπιστίας.

2. Συνυπολογίστε την παρουσία ενός μέλους στην κοινότητα. Άτομα που βρίσκονται χρόνια εδώ και μετέχουν στις διάφορες ενότητες ουσιαστικά. Είναι κι αυτό ένα χρήσιμο εργαλείο.

3. Κοινή λογική. Γράφτηκα χτες (κυριολεκτικά), ζητάω αποκλειστικά και μόνο κατάθεση και πουλάω κάτι τελευταίας τεχνολογίας σε εξευτελιστική τιμή. Που και τα διπλά να ζητούσα, εύκολα έβρισκα αγοραστή. Το "σκοτώνω", όμως. Είμαι κατ' ανάγκη ύποπτος; Όχι. Αλλά, εγείρονται ερωτήματα.

4. Πριν στείλετε χρήματα/ξεκινήσετε για το ραντεβού κτλ. ζητήστε να σας ορίσει ο δημιουργός της αγγελίας ως αγοραστή. Όπως έχουμε εξηγήσει πάμπολλες φορές, βάσιμος λόγος να αρνηθεί δεν υπάρχει. Από κακόβουλο άτομο δεν "εξασφαλίζεστε", όμως θα μπορέσετε να αφήσετε αξιολόγηση.

5. Αν νομίζετε πως μια αρνητική αξιολόγηση δεν κάνει ζημιά στον άλλο, τότε καλό θα ήταν να ξανασκεφτείτε αν θέλετε να συναλλαγείτε μαζί του.

6. Απόλυτη εξασφάλιση δεν υπάρχει.

  • Like 4
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Snoob είπε

"Έμπιστο" υπό την έννοια του μηδενικού κινδύνου δεν υπάρχει. Ό,τι και να πεις, μπορεί να στραβώσει. 

Υπάρχουν, όμως, μερικά πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν για ομαλότερες συναλλαγές:

1. Καλές οι αξιολογήσεις, δεν τις υποτιμάμε, όμως ταυτόχρονα δεν είναι και ο μόνος δείκτης αξιοπιστίας.

2. Συνυπολογίστε την παρουσία ενός μέλους στην κοινότητα. Άτομα που βρίσκονται χρόνια εδώ και μετέχουν στις διάφορες ενότητες ουσιαστικά. Είναι κι αυτό ένα χρήσιμο εργαλείο.

3. Κοινή λογική. Γράφτηκα χτες (κυριολεκτικά), ζητάω αποκλειστικά και μόνο κατάθεση και πουλάω κάτι τελευταίας τεχνολογίας σε εξευτελιστική τιμή. Που και τα διπλά να ζητούσα, εύκολα έβρισκα αγοραστή. Το "σκοτώνω", όμως. Είμαι κατ' ανάγκη ύποπτος; Όχι. Αλλά, εγείρονται ερωτήματα.

4. Πριν στείλετε χρήματα/ξεκινήσετε για το ραντεβού κτλ. ζητήστε να σας ορίσει ο δημιουργός της αγγελίας ως αγοραστή. Όπως έχουμε εξηγήσει πάμπολλες φορές, βάσιμος λόγος να αρνηθεί δεν υπάρχει. Από κακόβουλο άτομο δεν "εξασφαλίζεστε", όμως θα μπορέσετε να αφήσετε αξιολόγηση.

5. Αν νομίζετε πως μια αρνητική αξιολόγηση δεν κάνει ζημιά στον άλλο, τότε καλό θα ήταν να ξανασκεφτείτε αν θέλετε να συναλλαγείτε μαζί του.

6. Απόλυτη εξασφάλιση δεν υπάρχει.

Φίλε τα είπες όλα!!!  Το "ευαγγέλιο των συναλλαγών".

Παρεπιπτόντως...μιας και είσαι mod....'ηθελα να σου αφήσω thanks και δεν μπορώ να φτάσω μέχρι εκει, γιατι εξαφανίζεται η μπάρα.....μου το έχει κάνει και άλλες φορές...δες το λίγο...

έτσι πάρε μόνο ένα like :P

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MerlinB4 είπε

Πραγματικά ομως Το "ευαγγέλιο των συναλλαγών" :D

ειδικα το νουμερο 4! ειναι αρκετα καλο!!!!!

σας ευχαριστω ολους!

Άσε το 4 και δώσε βάση στο 3, την κοινή λογική. Αυτό θα σε προστατεύσει.

Αν καταφέρει να σου πάρει τα λεφτά ο άλλος, την αρνητική αξιολόγηση στο φόρουμ θα την ξεπεράσει εύκολα. Θα πιεί δύο μπύρες στην υγεία σου (με τα λεφτά σου) και θα το ξεπεράσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα παίζει ρόλο και το αντικείμενο που πωλείται. Για κάτι που δεν έχει και τη φοβερή ζήτηση πιο εύκολα μπορεί να εμπιστευτώ κάποιον χωρίς αξιολογήσεις. Πιστεύω πως όσοι θέλουν να κάνουν απατεωνιά χρησιμοποιούν πιο κράχτες - προϊόντα.

Μπορεί να είναι και λάθος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προσεξει οτι οταν ποσταρει καποιος mod πεφτει το γλειψιμο του αιωνα.

Χαλαρωστε :P

Στις 30/1/2018 στις 11:23 ΜΜ, zio10 είπε

Για μένα παίζει ρόλο και το αντικείμενο που πωλείται. Για κάτι που δεν έχει και τη φοβερή ζήτηση πιο εύκολα μπορεί να εμπιστευτώ κάποιον χωρίς αξιολογήσεις. Πιστεύω πως όσοι θέλουν να κάνουν απατεωνιά χρησιμοποιούν πιο κράχτες - προϊόντα.

Μπορεί να είναι και λάθος βέβαια.

Αν θελει ο αλλος να κανει πουστια θα κανει.

Ισα ισα που μπορει να σου πει πχ οτι κοιτα φιλε,το κινητο που πουλαω εχει ενα θεματακι στη μπαταρια που το παρατηρησα σημερα,οποτε θα σου κοψω κατι απο την τιμη  κτλ κτλ.

Θα στο παιξει ειλικρινης,να σε σκλαβωσει,μπορει να σου πει σου βαζω εγω τα μεταφορικα και τσαααακ,μπηκε το ποντικι στη φακα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, webparts είπε

Εχω προσεξει οτι οταν ποσταρει καποιος mod πεφτει το γλειψιμο του αιωνα.

Χαλαρωστε :P

Χαχα...καλό! Αυτά που αναφέρει πάντως είναι πολύ σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Χαχα...καλό! Αυτά που αναφέρει πάντως είναι πολύ σωστά!

Ειλικρινα,δε βλεπω ποτε να συμφωνει καποιος χρηστη με αλλο απλο χρηστη τοσο εντονα.

Οταν ομως ποσταρει ο μοντις ξαφνικα ολοι ειναι τα καλυτερα παιδια.

 

Ασε που για το νουμερο 4 που λετε διαφωνω απο ολες τις μεριες,αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

 

Επεξ/σία από webparts
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, webparts είπε

Ειλικρινα,δε βλεπω ποτε να συμφωνει καποιος χρηστη με αλλο απλο χρηστη τοσο εντονα.

Οταν ομως ποσταρει ο μοντις ξαφνικα ολοι ειναι τα καλυτερα παιδια.

Δεν θα το έλεγα, πολλές φορές υπάρχουν διαφωνίες και με mods. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται να διαφωνήσει κάποιος μαζί του πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, webparts είπε

Ειλικρινα,δε βλεπω ποτε να συμφωνει καποιος χρηστη με αλλο απλο χρηστη τοσο εντονα.

Οταν ομως ποσταρει ο μοντις ξαφνικα ολοι ειναι τα καλυτερα παιδια.

Νομίζω πως υπερβάλλεις.  Εγώ π.χ. έχω συμφωνήσει μαζί σου πολλές φορές  και σου έχω βάλει και κάποια likes.

Είσαι mod;;; Όχι...Οπότε;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν θα το έλεγα, πολλές φορές υπάρχουν διαφωνίες και με mods. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται να διαφωνήσει κάποιος μαζί του πιστεύω.

Μια χαρα γινεται ,ειδικα για το 4 που ειναι η πιο πονεμενη ιστορια του "νεου" ινσομνια.

Ενας απο τους λογους  που το ινσομνια ειχε τετοια απηχηση ηταν επειδη μπορουσαμε να βαλουμε 5 πραματα σε μια αγγελια.

Για να γλυτωσουν απο τους εμπορους που ειχαν γεμισει τη σελιδα το κατηργησαν αυτο,βαζοντας το νουμερο 4 που λεμε παραπανω.

Επισης,για να το δικαιολογησουν βαφτισαν το feature των πολλων αντικειμενων σε μια αγγελια "exploit".

Ξεχασανε ομως οτι το insomnia το καναμε και εμεις αυτο που ειναι.

Εγω σαν web_assasin ημουν εδω απο το 05 με 85 αξιολογησεις,αλλες 20 συναλλαγες χωρις αξιολογηση και αλλες 30 συναλλαγες σε αυτο το προφιλ.

Αλλα μας κατουρησαν με αυτη την αλλαγη και ηταν πολυ ασχημο αυτο.

3 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Νομίζω πως υπερβάλλεις.  Εγώ π.χ. έχω συμφωνήσει μαζί σου πολλές φορές  και έχω βάλει και κάποια likes. Οπότε....

Τωρα που σου επεστησα την προσοχη ριξε μια ματια στις διαφορες συζητησεις.

 

Στις 29/1/2018 στις 5:32 ΜΜ, Green Dragon είπε

Και λογικό είναι.  Φαντάσου τη σκηνή. Ανοίγεις την συσκευασία με την κάρτα γραφικών π.χ. βάζεις τον υπάλληλο να περιμένει στο σαλόνι, πας στο κομπιούτερ την εγκαθιστάς για να δεις αν παίζει....αστεία πράγματα:wacko:

Και το άκρον άωτον, του δίνεις την δικιά σου χαλασμένη κάρτα γραφικών και του λες "δεν παραλαμβάνω γιατί η κάρτα έχει πρόβλημα"....

Κατι ακομα,για το θεμα του ελεγχου κατα την παραδοση που δεν υφισταται,ασχετως που πολλοι επιμενουν: Το να ανοιξει καποιος το δεμα πριν το παραλαβει παραβιαζει το απορρητο της αλληλογραφιας και ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Το οτι το κανουν καποια "μαγαζακια" δε σημαινει οτι επιτρεπεται γενικοτερα.

Επεξ/σία από webparts
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, webparts είπε

 

Τωρα που σου επεστησα την προσοχη ριξε μια ματια στις διαφορες συζητησεις.

Θα το κάνω, αλλά πραγματικά δεν είχα προσέξει αυτό που ανέφερες παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, webparts είπε

Μια χαρα γινεται ,ειδικα για το 4 που ειναι η πιο πονεμενη ιστορια του "νεου" ινσομνια.

Ενας απο τους λογους  που το ινσομνια ειχε τετοια απηχηση ηταν επειδη μπορουσαμε να βαλουμε 5 πραματα σε μια αγγελια.

Για να γλυτωσουν απο τους εμπορους που ειχαν γεμισει τη σελιδα το κατηργησαν αυτο,βαζοντας το νουμερο 4 που λεμε παραπανω.

Επισης,για να το δικαιολογησουν βαφτισαν το feature των πολλων αντικειμενων σε μια αγγελια "exploit".

Ξεχασανε ομως οτι το insomnia το καναμε και εμεις αυτο που ειναι.

Εγω σαν web_assasin ημουν εδω απο το 05 με 85 αξιολογησεις,αλλες 20 συναλλαγες χωρις αξιολογηση και αλλες 30 συναλλαγες σε αυτο το προφιλ.

Αλλα μας κατουρησαν με αυτη την αλλαγη και ηταν πολυ ασχημο αυτο.

Τωρα που σου επεστησα την προσοχη ριξε μια ματια στις διαφορες συζητησεις.

Κατι ακομα,για το θεμα του ελεγχου κατα την παραδοση που δεν υφισταται,ασχετως που πολλοι επιμενουν: Το να ανοιξει καποιος το δεμα πριν το παραλαβει παραβιαζει το απορρητο της αλληλογραφιας και ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Το οτι το κανουν καποια "μαγαζακια" δε σημαινει οτι επιτρεπεται γενικοτερα.

Καταλαβαίνω πως το λες. Έγινε μια αλλαγή για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα. Είναι λογικό ειδικά στην αρχή να στηριχτεί αυτή η αλλαγή για να δούμε πως θα πάει. Αν δεν πάει λογικά θα αλλάξει πάλι.

Το συγκεκριμένο μήνυμα που έγραψε ο snoob πάντως για το τι να προσέχει κάποιος είναι σωστό, έστω με τα νέα δεδομένα στο 4. Είναι πράγματα που τα έχει ξαναγράψει και πριν την αλλαγή (χωρίς το 4 αφού δεν υπήρχε) και είναι πράγματα που έχουμε αναφέρει σκόρπια πολλοί από μας. Γι'αυτό λέω ότι με το μήνυμα δύσκολο να διαφωνήσεις, άλλο αν διαφωνείς πλέον με το καινούργιο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...