Προς το περιεχόμενο

Ελάχιστης κατανάλωσης PC για 24/7 λειτουργία


bamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω ένα PC το οποίο θα λειτουργεί 24/7 και γι αυτό θέλω να έχει την ελάχιστη δυνατόν κατανάλωση. Αν είναι δυνατόν κάτω των 40W idle.

Ποσό που διαθέτουμε : max 600€

Χρήση υπολογιστή : Θα παίζει ένα webradio αλλά κάποιες στιγμές θα χρησιμοποιείται παράλληλα για προγραμματισμό (visual studio) και γενικά web browsing. Κανένα παιχνίδι.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: visual studio

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Προς το παρόν δεν χρειάζεται οθόνη. Στο μέλλον ενδέχεται να μπει >=27''

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Δεν με απασχολεί. Η αγορά θα γίνει online. Ακόμη και από εξωτερικό μπορώ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από οπουδήποτε

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν επιθυμώ συναρμολόγηση

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Χωρίς λειτουργικό

Έχω ήδη δίσκο SSD 240GB και HDD 4TB

Επίσης θα ήθελα να είναι απόλυτα αθόρυβο γιατί θα λειτουργεί στο σπίτι 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας τον 2200G που θα κάνει πιστεύω γύρω στα 120€,  βλέπεις τα εξής:

https://www.skroutz.gr/s/8445248/Aerocool-QS-240.html

https://www.skroutz.gr/s/4054452/Seasonic-G-Series-360W.html

https://www.skroutz.gr/s/11943848/Asrock-A320M-Pro4.html

https://www.skroutz.gr/s/11245296/Crucial-Ballistix-Sport-LT-White-8GB-DDR4-2666MHz-BLS8G4D26BFSCK.html

για αθόρυβο airflow βάλε 2 https://www.skroutz.gr/s/3698760/Noctua-NF-S12A-ULN.html

και για ψύκτρα επεξεργαστή αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί από θόρυβο η stock, https://www.skroutz.gr/s/12388322/Be-Quiet-Shadow-Rock-TF-2.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με όλο το σεβασμό στον φίλτατο Θανάση που του έχω πει κιόλας πόσο εκτιμώ τις προτάσεις του ειδικά για μικρότερα συστήματα, για ψύξη επεξεργαστή μπορεί να μείνει εδώ για να γλυτώσει λίγα χρήματα χωρίς να χάσει τίποτα σχεδόν από αυτή που πρότεινε...https://www.skroutz.gr/s/13643719/Noctua-NH-L9a-AM4.html αν φυσικά δεν τον ικανοποιεί η στοκ τον ενδιαφερόμενο... εκπληκτική ψυκτρα και για το μέγεθος της και γενικά... Αθόρυβη όπως σχεδόν όλες οι noctua, εγώ την δική μου noctua δεν την ακούω ούτε στα 3,7 που έχω τον 1600 μου... Και το αυτί μου είναι υπερευαίσθητο στον ήχο που παράγει ένας υπολογιστής... Κατά τα άλλα φυσικά 2200g για cpu. Από μητρική μήπως να περίμενε το παλικάρι και τις καινούργιες με το 400αρι τσιπ; psu super αλλά για κουτί περί ορέξεος κολοκυθόπιτα. Μνήμες θα τον πίνουμε για καιρό δυστυχώς...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Με όλο το σεβασμό στον φίλτατο Θανάση που του έχω πει κιόλας πόσο εκτιμώ τις προτάσεις του ειδικά για μικρότερα συστήματα, για ψύξη επεξεργαστή μπορεί να μείνει εδώ για να γλυτώσει λίγα χρήματα χωρίς να χάσει τίποτα σχεδόν από αυτή που πρότεινε...https://www.skroutz.gr/s/13643719/Noctua-NH-L9a-AM4.html αν φυσικά δεν τον ικανοποιεί η στοκ τον ενδιαφερόμενο... εκπληκτική ψυκτρα και για το μέγεθος της και γενικά... Αθόρυβη όπως σχεδόν όλες οι noctua, εγώ την δική μου noctua δεν την ακούω ούτε στα 3,7 που έχω τον 1600 μου... Και το αυτί μου είναι υπερευαίσθητο στον ήχο που παράγει ένας υπολογιστής... Κατά τα άλλα φυσικά 2200g για cpu. Από μητρική μήπως να περίμενε το παλικάρι και τις καινούργιες με το 400αρι τσιπ; psu super αλλά για κουτί περί ορέξεος κολοκυθόπιτα. Μνήμες θα τον πίνουμε για καιρό δυστυχώς...

Καλά ναι και noctua ftw! Για μητρική δεν χρειάζεται να περιμένει παραπάνω, αφού οι 400ρες θα βγουν μαζί με τους ryzen2 τον Μάρτιο και εφόσον δεν μιλάμε για overclocking τότε η Α320 είναι ό,τι πρέπει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά νομίζω ότι είναι πιο σοφό να περιμένω να κυκλοφορήσει ο 2200G και μετά να δω πως θα στήσω το pc. Μπορεί κάτι να έχει αλλάξει ωστόσο.
Οπότε μιλάμε ξανά σε 2 εβδομάδες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2018 στις 11:13 ΠΜ, bamp είπε

 

Χρήση υπολογιστή : Θα παίζει ένα webradio αλλά κάποιες στιγμές θα χρησιμοποιείται παράλληλα για προγραμματισμό (visual studio) και γενικά web browsing

Επίσης θα ήθελα να είναι απόλυτα αθόρυβο γιατί θα λειτουργεί στο σπίτι 24/7.

Εξηγησε λιγο, τι εννοεις με το πρωτο? Απλως θα ακους συνεχως καποιο webradio,
η θα ειναι ενας (απο τους) υπολογιστες του ραδιοφωνου always on 24/7? :shifty:

Στο δευτερο σεναριο χρειαζεται pc που δεν θα το αγγιζει κανεις
παρα μονο για τα απολυτως ελαχιστα και κατ' εξαιρεση! :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Εξηγησε λιγο, τι εννοεις με το πρωτο? Απλως θα ακους συνεχως καποιο webradio,
η θα ειναι ενας (απο τους) υπολογιστες του ραδιοφωνου always on 24/7? :shifty:

Στο δευτερο σεναριο χρειαζεται pc που δεν θα το αγγιζει κανεις
παρα μονο για τα απολυτως ελαχιστα και κατ' εξαιρεση! :ph34r:

Εννοώ ότι θα είναι ένας υπολογιστής ραδιοφωνικού σταθμού always on 24/7.

Επειδή το pc θα παίζει unattended και to webradio software δεν θα καταναλώνει πάνω από το 5% της cpu, θεωρώ ότι καλό θα ήταν το pc να μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα και για άλλες εργασίες αν χρειαστεί (όχι gaming). Εννοείται ότι υπάρχει backup pc για περιπτώσεις crash κλπ.

Το multitasking λοιπόν είναι απαραίτητο και γι αυτό δεν ξέρω αν με καλύπτει ο 2200G επειδή έχει 4 cores / 4 threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bamp είπε

Το multitasking λοιπόν είναι απαραίτητο και γι αυτό δεν ξέρω αν με καλύπτει ο 2200G επειδή έχει 4 cores / 4 threads

Υπάρχει και ο 2400G 4/8 αν δεν κάνω λάθος.(12 feb+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσες απαιτήσεις υπάρχουν σαν music player αλλά θα μπορούσες να τσιμπήσεις 1 TV Box των 25€ ...να περάσεις Armbian και να παίζει μέρα-νύχτα με κατανάλωση λιγότερο απο λαμπάκι νυχτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, masteripper είπε

Δεν ξέρω πόσες απαιτήσεις υπάρχουν σαν music player αλλά θα μπορούσες να τσιμπήσεις 1 TV Box των 25€ ...να περάσεις Armbian και να παίζει μέρα-νύχτα με κατανάλωση λιγότερο απο λαμπάκι νυχτός...

Το λογισμικό που χρησιμοποιώ το έχω αγοράσει (κάνει αρκετά χρήματα) και παίζει μόνο σε windows.

Επεξ/σία από bamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bamp είπε

Εννοώ ότι θα είναι ένας υπολογιστής ραδιοφωνικού σταθμού always on 24/7.

Επειδή το pc θα παίζει unattended και to webradio software δεν θα καταναλώνει πάνω από το 5% της cpu, θεωρώ ότι καλό θα ήταν το pc να μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα και για άλλες εργασίες αν χρειαστεί (όχι gaming). Εννοείται ότι υπάρχει backup pc για περιπτώσεις crash κλπ.

Το multitasking λοιπόν είναι απαραίτητο και γι αυτό δεν ξέρω αν με καλύπτει ο 2200G επειδή έχει 4 cores / 4 threads.

Κοιταξε, δεν ξερω πως ακριβως το εχεις/εχετε(?) υπολογισει να στηθει...επειδη ομως το εχω ζησει στην πραξη, μαλιστα
με ραδιοφωνικους σταθμους εκ των οποιων ο ενας webradio (αλλα τοσο επαγγελματικο στηn υλοποιηση του, που γι' αυτο
δεν το διαχωριζω απο Ρ/Σ) πραγματι δεν θα χρειαστειτε "τρελες cpu", αλλα θα επιμεινω οτι: το pc δεν πρεπει να αγγιζετε
[βασικα τοσο πολυ προσοχη: που ουτε φλασακια να μπαινουν επανω του (για το φοβο ιων) => better totally safe than sorry] :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bamp είπε

Το λογισμικό που χρησιμοποιώ το έχω αγοράσει (κάνει αρκετά χρήματα) και παίζει μόνο σε windows.

Τότε καλύτερα να στραφείς σε μία λύση Windows TV Box και με τα υπόλοιπα χρήματα να αγοράσεις 1 κανονικό υπολογιστή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...