Προς το περιεχόμενο

Ελάχιστης κατανάλωσης PC για 24/7 λειτουργία


bamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε, δεν ξερω πως ακριβως το εχεις/εχετε(?) υπολογισει να στηθει...επειδη ομως το εχω ζησει στην πραξη, μαλιστα
με ραδιοφωνικους σταθμους εκ των οποιων ο ενας webradio (αλλα τοσο επαγγελματικο στηn υλοποιηση του, που γι' αυτο
δεν το διαχωριζω απο Ρ/Σ) πραγματι δεν θα χρειαστειτε "τρελες cpu", αλλα θα επιμεινω οτι: το pc δεν πρεπει να αγγιζετε
[βασικα τοσο πολυ προσοχη: που ουτε φλασακια να μπαινουν επανω του (για το φοβο ιων) => better totally safe than sorry] :shifty:

Επειδή είμαι software developer (και άρα σχετικός με το χώρο) που απλά τον τελευταίο χρόνο δεν παρακολουθώ τις νέες κυκλοφορίες σε hardware, δεν ανησυχώ για ιούς κλπ. Ποτέ στα 32 χρόνια που ασχολούμαι επαγγελματικά με Η/Υ δεν έχω μολυνθεί με ιό. Αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα. Απλά θέλω να πω ότι αναλαμβάνω το όποιο ρίσκο.
 

17 λεπτά πριν, masteripper είπε

Τότε καλύτερα να στραφείς σε μία λύση Windows TV Box και με τα υπόλοιπα χρήματα να αγοράσεις 1 κανονικό υπολογιστή....

Το λογισμικό μου θέλει τουλάχιστον 4GB μνήμης για να δουλέψει. Μπορώ πάντως να παραγγείλω ένα tv box να κάνω μια δοκιμή.

οσο για λογισμικο κυριως το Raduga, αλλα οχι μονο αυτο
http://www.wolosoft.com/en/raduga/

Επαναλαμβάνω το λογισμικό που χρησιμοποιώ, το έχω αγοράσει και κοστίζει πολλά χρήματα. Οπότε δεν το συζητώ ότι θα χρησιμοποιήσω αυτό. Άσε που κάνει τα πάντα που άλλα προγράμματα δεν κάνουν.

Επεξ/σία από bamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εν πολλοις οι 2 server ειναι σχεδον "ιεροι και αποκλεισμενοι"! Ακολουθουν, σχετικα 'αποκλεισμενοι'
οι 4 υπολογιστες ηχοληψιας (4 @ 2 στουντιο εκπομπης και production/παραγωγης), ενω αρκετα ελευθεροι
ως προς δυνατοτητα των χρηστων τους ειναι οι τελευταιοι 2 υπολογιστες των παραγωγων & καλεσμενων.
:)
Ναι, μιλαμε για web radio με..8 υπολογιστες(!), ανεφερα/εξηγησα οτι ειναι επαγγελματικη, η υλοποιηση του.
[Αντιληψη μου ειναι πως, ακομη κι αν καποιος ειναι ερασιτεχνης το καλυτερο θα ειναι, να ετοιμαζονται ολα
αρκουντως επαγγελματικα, οχι μονο γιατι ενδεχομενως ετσι υπαρξει και οικονομικο θετικο προσιμο, οσο &
γιατι στην πραξη θα μειωθουν αισθητα: οσα μπορουν να πανε στραβα -κι αυτα θα δεις οτι δεν ειναι λιγα, χα!]
B)

17 λεπτά πριν, bamp είπε

Επαναλαμβάνω το λογισμικό που χρησιμοποιώ, το έχω αγοράσει και κοστίζει πολλά χρήματα. Οπότε δεν το συζητώ ότι θα χρησιμοποιήσω αυτό. Άσε που κάνει τα πάντα που άλλα προγράμματα δεν κάνουν.


Μα δεν εγραψα καπου οτι δεν το εχεις-εχετε αγορασει, η μηπως βλεπεις το Raduga να...χαριζεται?

Αφησε αν θελεις λιγο κατα μερος την ενδεχομενως 32χρονη ανεση (εως 'υπεροψια') του developer,
γιατι αλλωστε φανταζομαι οτι το ζητουμενο εδω δεν ειναι να...καταθεσουμε + το βιογραφικο μας!
:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αφησε αν θελεις λιγο κατα μερος την ενδεχομενως 32χρονη ανεση (εως 'υπεροψια') του developer,
γιατι αλλωστε φανταζομαι οτι το ζητουμενο εδω δεν ειναι να...καταθεσουμε + το βιογραφικο μας!
:)

Ο μόνος λόγος που ενέφερα την εμπειρία μου είναι για να σας πω ότι αναλαμβάνω την ευθύνη για το τί θα συμβαίνει στο μηχάνημά μου. Ούτε "άνεση" ούτε "υπεροψία".
Λυπάμαι αν το κατάλαβες έτσι.

Ας επιστρέψουμε αν θέλεις στο θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheDevilMayCare Επειδή βλέπω ότι επιμένεις να είμαστε εκτός θέματος, αν θέλεις να συζητήσουμε για το ραδιόφωνο, διάλεξε ένα σχετικό forum να ανταλλάξουμε απόψεις. Ίσως η εμπειρία μου να σου φανεί χρήσιμη. Θα σου πω απλά ότι ασχολούμαι επαγγελματικά με το χώρο αυτό από το 1988. Ήμουν από τους πρώτους σταθμούς που νομιμοποιήθηκαν το 1988 βάσει του ΠΔ25/1988. Μπορείς να μου στείλεις PM όποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση για απλο συστημα:
Αν δεν εχεις αναγκαστικο περιορισμο υπαρξης δισκου και 3.5"
θα μπορουσες να δεις το Asrock DeskMini 110 -με εναν G4600
https://www.asrock.com/nettop/Intel/DeskMini 110 Series/index.asp

Με αναγκαστικο +3.5"αρι, προταση που αξιζει ενα τσεκαρισμα
https://www.skroutz.gr/s/12196088/Lenovo-ThinkServer-TS150-70LV-G4400-8GB-NoOS.html
https://www.serversdirect.co.uk/p/1182461/lenovo-thinkserver-ts150-intel-pentium-g4400-8gb-3.3ghz-dvd-rw-tower-server#/specs
http://www.legitreviews.com/intel-pentium-g4400-processor-review-skylake_179724/12
βεβαιως το μεγεθος ειναι towerοειδες σε αντιθεση με το mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει σχετικά μαζεμένο κουτί και για 3,5άριδες δίσκους, είτε κάποιο thermaltake micro itx ή mini itx (core v1) είτε κάποιο nzxt αν θυμάμαι καλά που είναι μόνο micro itx αλλά παίρνει ένα σκασμο δίσκους επάνω(node 804), επίσης υπάρχει και αντίστοιχο σε mini itx(node 304)... Μετά στήνεις έναν g4400 και πας πρίμα...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...