Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, kxtsao είπε

πατάς μία φορά το κουμπί στα δεξιά και εμφανίζει την ένδειξη για μισό λεπτό

κλειδί θα ζητήσεις από τον τεχνικό της ΔΕΔΑ που έρχεται για μετρήσεις, αλλιώς μπορείς να αγοράσεις κιόλας τριγωνικό 

 

Ευχαριστω! μιλησα με τον μηχανικο σημερα και μου ειπε πως ειναι με τηλεμετρηση ο μετρητης αυτος και δεν ασχολεισαι...Ωστοσο θελω να τσεκαρω την καταναλωση να χω εναν μπουσουλα, οποτε θα παω να παρω κλειδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει θερμοστάτης χώρου που να δείχνει με κάποιο τρόπο πόσες ώρες ήταν ενεργός ο λέβητας πόση ώρα έκανε να πιάσει θερμοκρασία κτλ?

Επεξ/σία από mastoras007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2023 στις 10:25 ΜΜ, kxtsao είπε

πατάς μία φορά το κουμπί στα δεξιά και εμφανίζει την ένδειξη για μισό λεπτό

 

Αγορασα σημερα το τριγωνικο κλειδι, πατωντας το κουμπι εδειξε το νουμερο 9..αρα εχω καψει για ΖΝΧ (5μελης οικογενεια))  εως τωρα 9 κυβικα για σχεδον 2 μηνες καλα δεν ειναι;

Στις 8/12/2023 στις 4:23 ΜΜ, mastoras007 είπε

Υπάρχει θερμοστάτης χώρου που να δείχνει με κάποιο τρόπο πόσες ώρες ήταν ενεργός ο λέβητας πόση ώρα έκανε να πιάσει θερμοκρασία κτλ?

Ο olympia eletronics που εχω ναι μετρα τις ωρες λειτουργιας της θερμανσης..τωρα ποση ωρα εκανε να πιασει θερμοκρασια με κανενα καταγραφικο θερμοκρασιας θα το δεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, energy52 είπε

Αγορασα σημερα το τριγωνικο κλειδι, πατωντας το κουμπι εδειξε το νουμερο 9..αρα εχω καψει για ΖΝΧ (5μελης οικογενεια))  εως τωρα 9 κυβικα για σχεδον 2 μηνες καλα δεν ειναι;

μόνο ζεστό νερό κάνεις χρήση? αν ναι, τότε είσαι καλά με τέτοια κατανάλωση, περίπου 2,5kw την ημέρα βγαίνει για αυτό το διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kxtsao είπε

μόνο ζεστό νερό κάνεις χρήση? αν ναι, τότε είσαι καλά με τέτοια κατανάλωση, περίπου 2,5kw την ημέρα βγαίνει για αυτό το διάστημα

Aπο δω και περα θα κανω χρηση και για θερμανση, απλα μεχρι 31/12 εχουμε φτηνο ρευμα και κανω χρηση inverter ac ! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
ποία κατανάλωση ειναι,στην θεωρία, λογική για ένα σπίτι 85 τετραγωνικών με ξύλινα κουφώματα?
παρατήρησα οτι σε μια βδομάδα το ρολόι εχει γράψει 60 m3 το οποίο μου φαίνεται "λίγο" υπερβολικό,καθώς αν δεν κάνω λάθος μιλαμε για 250άρια την διμηνία.
Θεωρώ οτι ίσως να θέλει και μια σωστή ρύθμιση ο λέβητας, αλλα είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ και να ακούσω γνώμες(ειδικά για την ρύθμιση) πριν πάρω τον τεχνικό.
Γενικά τον έχω πάντα ανοιχτό,τίς ώρες που λείπουμε στο 18 ή 19 και τις ώρες που είμαστε εκει απο 20.5 μεχρι 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Γενικά τον έχω πάντα ανοιχτό,τίς ώρες που λείπουμε στο 18 ή 19 και τις ώρες που είμαστε εκει απο 20.5 μεχρι 22.

αν πχ λείπεις για 8 ώρες ,απο 22 αρχική πόσους βαθμούς εχεις αν το αφήσεις κλειστό?

εκεί θα καταλάβεις και τις απώλειες ,επειδή ανέφερες ξύλινα κουφώματα , φαντάζομαι δεν υπάρχει και μόνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν πχ λείπεις για 8 ώρες ,απο 22 αρχική πόσους βαθμούς εχεις αν το αφήσεις κλειστό?

εκεί θα καταλάβεις και τις απώλειες ,επειδή ανέφερες ξύλινα κουφώματα , φαντάζομαι δεν υπάρχει και μόνωση

Eπειδή εχει μια βδομάδα που μου το σύνδεσαν, τις προηγούμενες ημερες πριν την σύνδεση που ειχε και λίγο παραπάνω κρύο δεν είδα τον θερμοστάτη κάτω απο τους 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TasosPk είπε

Eπειδή εχει μια βδομάδα που μου το σύνδεσαν, τις προηγούμενες ημερες πριν την σύνδεση που ειχε και λίγο παραπάνω κρύο δεν είδα τον θερμοστάτη κάτω απο τους 17.

δεν κατάλαβα τι σχέση έχει ο θερμοστάτης με αυτό που σε ρώτησα

θες να πεις οτι αν πχ λείπεις για 8 ώρες ,απο 22 αρχική εσωτερική  ,πέφτει στους 17 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν κατάλαβα τι σχέση έχει ο θερμοστάτης με αυτό που σε ρώτησα

θες να πεις οτι αν πχ λείπεις για 8 ώρες ,απο 22 αρχική εσωτερική  ,πέφτει στους 17 ?

Στον θερμοστάτη βλέπω την θερμοκρασία του χώρου(ειναι ηλεκτρονικός).
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να κλείσω τελείως για 8 ώρες και να μην το έχω στους 18-19.
Αλλά, ξέρω οτι πριν το αέριο δεν είδα κάτω απο 17 στον θερμοστάτη στην θερμοκρασία χώρου.
Θα το δοκιμάσω όμως να τον κλείσω για 8-10 ώρες οταν θα λείπει η κυρά για να δω.
Πάντως δεν ξέρω αν έχω άδικο που μου φαίνεται κάπως υψηλή η κατανάλωση αλλα πιστεύω οτι κάτι πάει λάθος με τον λέβητα η τις ρυθμίσεις του.

Επεξ/σία από TasosPk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TasosPk είπε

Eπειδή εχει μια βδομάδα που μου το σύνδεσαν, τις προηγούμενες ημερες πριν την σύνδεση που ειχε και λίγο παραπάνω κρύο δεν είδα τον θερμοστάτη κάτω απο τους 17

Σε τι θερμοκρασία έχεις το νερό στην θέρμανση; ρωτάω γιατί στο δικό όταν το σύνδεσαν πέρυσι το είχαν στους 65 και εγώ το πήγα 55 , φέτος το έχω 50 βαθμούς και μόνιμα στους 20 ο θερμοστάτης και σε 1,5 μήνα έχω κάψει 40 m3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giannnis122 είπε

Σε τι θερμοκρασία έχεις το νερό στην θέρμανση; ρωτάω γιατί στο δικό όταν το σύνδεσαν πέρυσι το είχαν στους 65 και εγώ το πήγα 55 , φέτος το έχω 50 βαθμούς και μόνιμα στους 20 ο θερμοστάτης και σε 1,5 μήνα έχω κάψει 40 m3

Στους 65 ?????

Παααααρα πολυ ηταν!!!

Κατεβασε το στους 45.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, giannnis122 είπε

Σε τι θερμοκρασία έχεις το νερό στην θέρμανση; ρωτάω γιατί στο δικό όταν το σύνδεσαν πέρυσι το είχαν στους 65 και εγώ το πήγα 55 , φέτος το έχω 50 βαθμούς και μόνιμα στους 20 ο θερμοστάτης και σε 1,5 μήνα έχω κάψει 40 m3

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και γώ οτι πάει λάθος αλλά δεν ξέρω και σε τι θερμοκρασία πρέπει να είναι η ρύθμιση.
Πάντως τον κοίταξα το πρωί και τον βρήκα στο 70(!!).
Το κατέβασα στα 55 και θα το παρακολουθήσω!

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Στους 65 ?????

Παααααρα πολυ ηταν!!!

Κατεβασε το στους 45.

Υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού ωστε να βρούμε την "σωστή" τιμή?
λές να τον κατεβάσω και άλλο και εγώ?



 

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού ωστε να βρούμε την "σωστή" τιμή?
λές να τον κατεβάσω και άλλο και εγώ?

Την πιο κρύα μέρα, το βάζεις όσο το δυνατόν χαμηλότερα ώστε να σε ζεσταίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Την πιο κρύα μέρα, το βάζεις όσο το δυνατόν χαμηλότερα ώστε να σε ζεσταίνει.

Δεν υπάρχει άρα κάποιος μαθηματικός τύπος ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...