Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, giannnis122 said:

Παίζει ρόλο και που έχεις τον λέβητα, έξω ή μέσα, έξω είναι μονωμένο, η σωλήνες έχουν καλή μόνωση, γιατί μπορεί να έχεις απώλειες και να καίει παραπάνω

Παίζει ρόλο αν έχεις αναλογικό ή ψηφιακό θερμοστάτη, ο ψηφιακός δουλεύει καλύτερα και έχεις μικρό +- από την επιλεγμένη θερμοκρασία χώρου 

Όχι μην το κατεβάζεις πιο κάτω την θερμοκρασία 50 είναι μια χαρά πιστεύω 

Ο λέβητας είναι έξω αλλά οι σωλήνες είναι μονωμένοι και περάστηκε η θερμοπρόσοψη από πάνω. Οπότε είμαι κομπλέ.

Θερμοστάτη έχω πάρει τον "επίσημο" https://www.skroutz.gr/s/20154590/De-Dietrich-Smart-Tc-AD324-PSifiakos-THermostatis-CHorou-Smart-me-Wi-Fi.html και τον χρυσοπληρωσα κιόλας.

Στο μεταξύ η κατανάλωση που δείχνει ο λέβητας μέσω app ή του θερμοστάτη είναι αστεία. Περίπου 4 με 6 φορές κάτω. Από εκεί που έκανα την εγκατάσταση δεν έχουν ιδέα. Ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ Κάποια αντιπροσωπεία;

1 hour ago, tollisth said:

 

 

20231217_085105.jpg

Λέβητας / θερμοστάτης; Μακάρι να μου τα έδειχνε και μένα όλα μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, energy52 είπε

Το διαφορικο του θερμοστατη (στις περιπτωσεις που ρυθμιζεται) δεν παιζει καποιο ρολο; συνηθως ποια ειναι η βελτιστη αποκλιση; Εγω το εχω βαλει στο -0,4. Με επιθυμητη 20,5 θα ξαναπαρει οταν πεσει 20,1 

Εγώ ας πούμε το έχω -+0,2 γιατί όταν κόψει ο λέβητας μέχρι να κρυώσουν τα σώματα πάει. +0.04 από την επιθυμητή θερμοκρασία, αυτό το βλέπεις από την άνεση του χώρου, δηλαδή από 21 περίπου που θα κόψει μέχρι το 20,1 αν δεν νιώθετε διάφορα μια χαρά είσαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έχει κάποιος αυτόν τον λέβητα να μου πει γνώμες?

Βασικά και να μην τι έχετε θα ήθελα απόψεις

https://www.skroutz.gr/s/13453986/Daikin-D2CND024A1A-Epitoichios-Levitas-Sympyknosis-Aeriou-me-Kaystira-20636kcal-h.html

Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα λεφτά? Μαξ 1100-1200€

Σπίτι 110 τετραγωνικά δίπλα τούβλα με εσωτερική μωνοση διπλά τζάμια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greg4 είπε

Ο λέβητας είναι έξω αλλά οι σωλήνες είναι μονωμένοι και περάστηκε η θερμοπρόσοψη από πάνω. Οπότε είμαι κομπλέ.

Θερμοστάτη έχω πάρει τον "επίσημο" https://www.skroutz.gr/s/20154590/De-Dietrich-Smart-Tc-AD324-PSifiakos-THermostatis-CHorou-Smart-me-Wi-Fi.html και τον χρυσοπληρωσα κιόλας.

Στο μεταξύ η κατανάλωση που δείχνει ο λέβητας μέσω app ή του θερμοστάτη είναι αστεία. Περίπου 4 με 6 φορές κάτω. Από εκεί που έκανα την εγκατάσταση δεν έχουν ιδέα. Ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ Κάποια αντιπροσωπεία;

Λέβητας / θερμοστάτης; Μακάρι να μου τα έδειχνε και μένα όλα μαζί...

Ναι ο λέβητας με τον θερμοστατη,εχει παρα πολλές πληροφορείς 

Είσαι σίγουρος ότι δεν στα δείχνει έψαξες  ολο το μενού?

Συνέχεια εκεί για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια θερμιδωμερτηση τα σώματα μου

Έχω δει υπάρχουν σιτε που βάζεις διαστάσεις κτλ 

Θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου? Το έχει κάνει κάποιος?

Να δω αρχικά αν είναι σωστές οι θερμίδες για το σπίτι μου και μετά να δω τι λέβητα πρέπει να βάλω καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Θέλω να κάνω μια θερμιδωμερτηση τα σώματα μου

Έχω δει υπάρχουν σιτε που βάζεις διαστάσεις κτλ 

Θα μπορέσω να το κάνω μόνος μου? Το έχει κάνει κάποιος?

Να δω αρχικά αν είναι σωστές οι θερμίδες για το σπίτι μου και μετά να δω τι λέβητα πρέπει να βάλω καμιά ιδέα?

Για να μην κανεις μπακαλιστικες δουλειες,καλυτερα κανε μια μελετη θερμανσης.

Ενα μεσο κοστος της ειναι 200-300 ευρω.

Εκει θα σου πει ο μηχανολογος και τα σωματα και την θερμοκρασια νερου,και εαν χρειαζεσαι extra δοχειο διαστολης,και θα σιυ λυσει οποιαδηποτε απορια σου.

Ετσι θα εχεις σωστη θερμανση και με το λιγοτερο δυνατον κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 130τμ καιω το λεβητα απ την Κυριακη, λοιπον ετσι με καποιες μετρησεις και πειραματα που εκανα μεχρι τωρα ( με θερμοκρασιες ~ 5 εως 7 το βραδυ και 12-15 την ημερα) βλεπω στο 24ωρο  περιπου  7 με 7,5 κυβικα...ζητηση 20,5 και το βραδυ απ τις 12 κ μετα το κατεβαζω στο 19 μεχρι 12 μεσημερι με αποκλιση στο θερμοστατη 0,4 (αν παιζει καποιο ρολο..)  Τα νερα τα εχω στους 55 κι οταν ανεβαινει η εξωτερικη πανω απο 9 τα παω στους 50..Εγινε θερμοπροσωψη φετος βλεπω μεγαλη διαφορα απο περισυ αλλα απο πανω δεν εχω διαμερισμα κλειστο αλλα ειναι γιαπι οποτε μοιραια υπαρχει απωλεια απο εκει.. Δεν ξερω αν μπορω να το βελτιωσω περισσοτερο, λεβητας 24kw..Επισης αποβαλλει πολυ νερο σχεδον 5 λιτρα στο 24ωρο..Τι λετε οι ειδικοι;😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Για 130τμ καιω το λεβητα απ την Κυριακη, λοιπον ετσι με καποιες μετρησεις και πειραματα που εκανα μεχρι τωρα ( με θερμοκρασιες ~ 5 εως 7 το βραδυ και 12-15 την ημερα) βλεπω στο 24ωρο  περιπου  7 με 7,5 κυβικα...ζητηση 20,5 και το βραδυ απ τις 12 κ μετα το κατεβαζω στο 19 μεχρι 12 μεσημερι με αποκλιση στο θερμοστατη 0,4 (αν παιζει καποιο ρολο..)  Τα νερα τα εχω στους 55 κι οταν ανεβαινει η εξωτερικη πανω απο 9 τα παω στους 50..Εγινε θερμοπροσωψη φετος βλεπω μεγαλη διαφορα απο περισυ αλλα απο πανω δεν εχω διαμερισμα κλειστο αλλα ειναι γιαπι οποτε μοιραια υπαρχει απωλεια απο εκει.. Δεν ξερω αν μπορω να το βελτιωσω περισσοτερο, λεβητας 24kw..Επισης αποβαλλει πολυ νερο σχεδον 5 λιτρα στο 24ωρο..Τι λετε οι ειδικοι;😃

Καλησπέρα.

Σε θέμα θερμοκρασιών και καταναλώσεων είμαστε πολύ κοντά, σπίτι 110 τετραγωνικά κατανάλωση περίπου 8 κυβικά τη μέρα.

Δεν έχω μωνοση κέλυφος, αλλά έχω την κλασική μέσα στα τούβλα, 

Πιστεύω ότι ενεργειακά είναι το σπίτι σου πολύ καλύτερο από το δικό μου αλλά μου κάνει εντύπωση ότι καίμε σχεδόν το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Για 130τμ καιω το λεβητα απ την Κυριακη, λοιπον ετσι με καποιες μετρησεις και πειραματα που εκανα μεχρι τωρα ( με θερμοκρασιες ~ 5 εως 7 το βραδυ και 12-15 την ημερα) βλεπω στο 24ωρο  περιπου  7 με 7,5 κυβικα...ζητηση 20,5 και το βραδυ απ τις 12 κ μετα το κατεβαζω στο 19 μεχρι 12 μεσημερι με αποκλιση στο θερμοστατη 0,4 (αν παιζει καποιο ρολο..)  Τα νερα τα εχω στους 55 κι οταν ανεβαινει η εξωτερικη πανω απο 9 τα παω στους 50..Εγινε θερμοπροσωψη φετος βλεπω μεγαλη διαφορα απο περισυ αλλα απο πανω δεν εχω διαμερισμα κλειστο αλλα ειναι γιαπι οποτε μοιραια υπαρχει απωλεια απο εκει.. Δεν ξερω αν μπορω να το βελτιωσω περισσοτερο, λεβητας 24kw..Επισης αποβαλλει πολυ νερο σχεδον 5 λιτρα στο 24ωρο..Τι λετε οι ειδικοι;😃

Αντιστάθμιση έχεις ?

Πιστεύω μπορείς και καλύτερα από το την στιγμή που υπάρχει κέλυφος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, energy52 said:

Για 130τμ καιω το λεβητα απ την Κυριακη, λοιπον ετσι με καποιες μετρησεις και πειραματα που εκανα μεχρι τωρα ( με θερμοκρασιες ~ 5 εως 7 το βραδυ και 12-15 την ημερα) βλεπω στο 24ωρο  περιπου  7 με 7,5 κυβικα...ζητηση 20,5 και το βραδυ απ τις 12 κ μετα το κατεβαζω στο 19 μεχρι 12 μεσημερι με αποκλιση στο θερμοστατη 0,4 (αν παιζει καποιο ρολο..)  Τα νερα τα εχω στους 55 κι οταν ανεβαινει η εξωτερικη πανω απο 9 τα παω στους 50..Εγινε θερμοπροσωψη φετος βλεπω μεγαλη διαφορα απο περισυ αλλα απο πανω δεν εχω διαμερισμα κλειστο αλλα ειναι γιαπι οποτε μοιραια υπαρχει απωλεια απο εκει.. Δεν ξερω αν μπορω να το βελτιωσω περισσοτερο, λεβητας 24kw..Επισης αποβαλλει πολυ νερο σχεδον 5 λιτρα στο 24ωρο..Τι λετε οι ειδικοι;😃

Υποθέτω είσαι κάπου Αττική;

Γιατί αυτές τις θερμοκρασίες είχαμε χτες.

Anyway. Νομίζω τα 7 είναι πολλά. Εγώ στα 145-150τμ με κέλυφος και μόνωση 8cm στη ταράτσα. Έκαψα 4,5. 20,5 όλη μέρα (χτες το 21) και 19,5 στις 23:00 με 07:00.

Προσωπικά έχω δει με αντιστάθμιση καίω παραπάνω. π.χ. με 40 βαθμούς στα νερά, με εξωτερική 15 πάνω από 20,5 δεν πάει. Και αν το βάλω 21 ο λέβητας δουλεύει συνέχεια. Έχω βρει την χρυσή τομή στους 48-50 βαθμούς. Και στα μεγάλα κρύα, το πάω 55. Πότε πιο πάνω για να δουλεύει η συμπύκνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα από εμένα γιατί με έχετε μπερδέψει.

Αντιστάθμιση διάβασα πολλές φορές εδώ ότι κάνουνε χειροκίνητα αυξάνοντας την θερμοκρασία προσαγωγής όταν έξω έχει "ζέστη" και την μειώνουν όταν έχει περισσότερο κρύο.

Γιατί εγώ διαβάζω ότι αντιστάθμιση είναι ακριβώς το ανάποδο και το λογικό!

Πολύ κρύο: μεγαλύτερη θερμοκρασία προσαγωγής

Λίγο κρύο: μικρότερη θερμοκρασία προσαγωγής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Κάτι ακόμα από εμένα γιατί με έχετε μπερδέψει.

Αντιστάθμιση διάβασα πολλές φορές εδώ ότι κάνουνε χειροκίνητα αυξάνοντας την θερμοκρασία προσαγωγής όταν έξω έχει "ζέστη" και την μειώνουν όταν έχει περισσότερο κρύο.

Γιατί εγώ διαβάζω ότι αντιστάθμιση είναι ακριβώς το ανάποδο και το λογικό!

Πολύ κρύο: μεγαλύτερη θερμοκρασία προσαγωγής

Λίγο κρύο: μικρότερη θερμοκρασία προσαγωγής 

Η αντιστάθμιση γίνεται αυτόματα με αισθητήρα μέσα έξω και μέσω της καμπύλης που έχει ρυθμιστεί ,όπως το έχεις διαβάσει είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Σε θέμα θερμοκρασιών και καταναλώσεων είμαστε πολύ κοντά, σπίτι 110 τετραγωνικά κατανάλωση περίπου 8 κυβικά τη μέρα.

Δεν έχω μωνοση κέλυφος, αλλά έχω την κλασική μέσα στα τούβλα, 

Πιστεύω ότι ενεργειακά είναι το σπίτι σου πολύ καλύτερο από το δικό μου αλλά μου κάνει εντύπωση ότι καίμε σχεδόν το ίδιο

Δεν εχω ενεργειακα κουφωματα που ειναι κ συρομενα, βεβαια τα τζαμια ειναι διπλα αλλα ενεργειακα δεν ειναι..Επισης περιπου στο 1/3 του σπιτιου πιανει πυλωτη που απο 7 βαθμους και κατω το καταλαβαινεις..Οπως καταλαβαινεις  υπαρχουν απωλειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tollisth είπε

Η αντιστάθμιση γίνεται αυτόματα με αισθητήρα μέσα έξω και μέσω της καμπύλης που έχει ρυθμιστεί ,όπως το έχεις διαβάσει είναι.

Απλά διαβάζω εδώ πολλά ποστ που κάνουν χειροκίνητα με ακριβός αντίθετο τρόπο!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...