Προς το περιεχόμενο

Έως τέλος του 2018 οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/2/2018 στις 4:26 ΜΜ, Vassilis_24 είπε

Το 8 ως 10 ευρώ πώς βγαίνει;
Αναρωτιέμαι τι στο καλό θα έχουν σκεφτεί πάλι τα μεγάλα μας μυαλά για το πώς ακόμα και η έκδοση της ταυτότητας θα έχει κυμαινόμενο κόστος...

Μάλλον κανείς λάθος το κόστος θα είναι 80 ευρώ και θα το πληρώνει ο πολίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, x-tra said:

Μάλλον κανείς λάθος το κόστος θα είναι 80 ευρώ και θα το πληρώνει ο πολίτης.

Εννοείς μέσω φόρων? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 με 10 ευρώ βγαίνουν γιατί τόσο προϋπολογίζει το κράτος ότι θα κοστίζουν οι ταυτότητες. 8 ευρώ επί 10 εκατομμύρια βγαίνει 80 εκατομμύρια ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, x-tra είπε

Μάλλον κανείς λάθος το κόστος θα είναι 80 ευρώ και θα το πληρώνει ο πολίτης.

30 ευρώ κοστίζει η άδεια οδήγησης και υπηρεσιακή ταυτότητα αστυνομικών. Ενώ 16 ευρώ κοστίζει η άδεια διαμονής που έχει 2 τσιπάκια(μικροκύκλωμα με επαφή και 

μικροκύκλωμα χωρίς επαφή). Σιγά μην είναι 80 ευρώ το κόστος για μια κάρτα. Τόσο σχεδόν, κοστίζει το διαβατήριο.

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 6:34 ΜΜ, Expecto Patronum είπε

Υπάρχει μία παροιμία που λέει...

Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος...

Άς χλευάσουν ακόμη λίγο αυτοί που βλέπουν μέχρι μπροστά στο πρόσωπό τους.

Ούτε τα ζώα δεν τα μαρκάρουν με αυτόν τον τρόπο.

Τώρα στην καρτούλα μετά στο χεράκι...B)

Και λένε γραφική τη Λουκά μερικοί...:P

 

ΥΓ: ξέρω ξέρω...είμαι οπισθοδρομικός, δεν είμαι Ευρω(παίος), χρησιμοποιώ κινητό smartphone, είμαι για τις σπηλιές, κ.ο.κ...

Θα τα πούμε σε λίγο καιρό...

Το θέμα με εσάς είναι να σταματήσετε να αναπαράγεστε.

  • Like 5
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2000: θα πέσει τρελό ηλεκτρονικό φακελωμα,σε κλάσματα θα ξέρουν τα πάντα.

Απάντηση: χαχα, γραφικός,η γη είναι επίπεδη,μας ψεκάζουν ο μέγας Αλέξανδρος ήταν Ελοχιμ,

 

2018: Να το φακελωμα που λέγαμε,δε θέλω. 

Απάντηση: χαχα, γραφικός,μπες σε σπηλιά, να ο νεατερνταλ

Στα @@ μου για τις νέες ταυτότητες, αλλά αυτό που η πάντα η μια μεριά είναι γραφικοί και οι άλλοι οι κουλ ξερολες με ξεπερνάει.

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gnsX είπε

2000: θα πέσει τρελό ηλεκτρονικό φακελωμα,σε κλάσματα θα ξέρουν τα πάντα.

Απάντηση: χαχα, γραφικός,η γη είναι επίπεδη,μας ψεκάζουν ο μέγας Αλέξανδρος ήταν Ελοχιμ,

 

2018: Να το φακελωμα που λέγαμε,δε θέλω. 

Απάντηση: χαχα, γραφικός,μπες σε σπηλιά, να ο νεατερνταλ

Στα @@ μου για τις νέες ταυτότητες, αλλά αυτό που η πάντα η μια μεριά είναι γραφικοί και οι άλλοι οι κουλ ξερολες με ξεπερνάει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα γίνει φακέλωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, gnsX είπε

2000: θα πέσει τρελό ηλεκτρονικό φακελωμα,σε κλάσματα θα ξέρουν τα πάντα.

Απάντηση: χαχα, γραφικός,η γη είναι επίπεδη,μας ψεκάζουν ο μέγας Αλέξανδρος ήταν Ελοχιμ,

2018: Να το φακελωμα που λέγαμε,δε θέλω. 

Απάντηση: χαχα, γραφικός,μπες σε σπηλιά, να ο νεατερνταλ

Στα @@ μου για τις νέες ταυτότητες, αλλά αυτό που η πάντα η μια μεριά είναι γραφικοί και οι άλλοι οι κουλ ξερολες με ξεπερνάει.

@@ κουλ ειναι ,αφελεις που δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους ειναι κ οταν καταφερνουν να δουν ειναι, ποιος ασχολειται μωρε τωωωωρα

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Stoliver είπε

Αν είναι του 2002, από το 2017 έχει λήξη η ταυτότητα σου. Μπορούν στο εξωτερικό να σου αρνηθούν την είσοδο σου πλέον. 

 

Απο ποτε ληγουν οι ταυτοτητες? Παντως πανω δε γραφει καμια ημερομηνια ληξης, και στη φωτογραφια δεν εχω και καμια χαοτικη διαφορα :P

μονο 2-3cm υψος εχω παρει

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ntinaras said:

Απο ποτε ληγουν οι ταυτοτητες? Παντως πανω δε γραφει καμια ημερομηνια ληξης, και στη φωτογραφια δεν εχω και καμια χαοτικη διαφορα :P

μονο 2-3cm υψος εχω παρει

 

 

http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Απο ποτε ληγουν οι ταυτοτητες? Παντως πανω δε γραφει καμια ημερομηνια ληξης, και στη φωτογραφια δεν εχω και καμια χαοτικη διαφορα :P

μονο 2-3cm υψος εχω παρει

Από το 2007. "Καταργείται επομένως, η δεκαετής (10) διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας που προέβλεπε το άρθρο 4 του Ν.Δ. 127/1969 και ορίζεται ως υποχρεωτικός λόγος αντικατάστασης του δελτίου ταυτότητας η παρέλευση δεκαπέντε (15) και όχι δέκα (10) ετών από την ημερομηνία έκδοσής του."

 http://www.ypes-dt.gr/index.php?option=ozo_content&lang=GR&perform=view&id=2367&Itemid=365

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/7/2018 at 3:56 PM, caveneo said:

Επιτέλους!!! Αν και δεν ειμαι και ιδιαίτερα αισιόδοξος πως θα καρποφορήσει το εγχειρημα. Πρέπει κάποτε να απαλλαγούμε απο το μπακαλοχαρτο με το πλαστικό περιτυλιγμα που μπορεί ο οποιοσδήποτε να πλαστογραφήσει. Η Αλβανία εχει τέτοιες ταυτότητες εδω και χρονια. Και έχουν και τσιπακι nfc. Τα διαβατήρια μας έχουν και αυτα nfc. Με τις νέες ταυτότητες θα ειναι πιο εύκολος ο έλεγχος εξακρίβωσης στοιχείων και θα ειναι ακομη πιο δύσκολο να αντιγραφουν.

Τι ακριβώς εννοείς θα είναι πιο εύκολος ο έλεγχος εξακρίβωσης στοιχείων; Με ποιό τρόπο πιο εύκολος;

Όσο για την αντιγραφή, δεν ξέρω αν θα είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη (πού το βασίζεις?) αλλά μου φαίνεται πως η παραχάραξη ταυτότητας δεν είναι και πολύ μεγάλο πρόβλημα για να μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η καλύτερη αντιμετώπισή του.

 

On 2/7/2018 at 4:01 PM, alexandergr said:

Και φυσικά μην ξεχνάμε το φοβερό πλεονέκτημα του να μπορείς να κάνεις δουλειές που απαιτούν ταυτοποίηση από το σπίτι, έχοντας έναν ειδικό δέκτη συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Αντίο ουρές και πέρα δώθε (κάποια στιγμή...).

Όταν λες ειδικό δέκτη; Οι τεχνικές μου γνώσεις με κάνουν να δυσκολεύομαι πάρα μα πάρα πολύ να φανταστώ πώς είναι δυνατόν ένα τέτοιο setup να είναι ασφαλές (και αν δεν είναι, τότε προφανώς δε μπορείς να ταυτοποιήσεις τίποτα). Από τη στιγμή που μπαίνει μέσα στην εξίσωση κάποιο τεχνολογικό σύστημα πάνω στο οποίο έχω απόλυτο έλεγχο (ο "ειδικός δέκτης" που λες) πώς ακριβώς μπορείς να πιστέψεις οτιδήποτε σου επικοινωνήσει αυτό το σύστημα;

Η μόνη περίπτωση θα ήταν να μη χρειάζεται να εμπιστευτείς το σύστημα γιατί μπορείς να εμπιστευτείς τα δεδομένα που στέλνει (δηλαδή οι αποθηκευμένες πληροφορίες να είναι κρυπτογραφημένες και να συνοδεύονται από HMAC)... αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει αυτός που είναι από την άλλη μεριά να έχει στην κατοχή του κρυπτογραφικά κλειδιά με τα οποία θα μπορεί επίσης να κατασκευάσει όσες ταυτότητες του αρέσει με όποια δεδομένα θέλει. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει τέτοια ταυτοποίηση εκτός αν αυτός που την κάνει είναι η ίδια ακριβώς υπηρεσία που εκδίδει τις ταυτότητες. Πράγμα που σημαίνει ότι για να μπορεί να γίνει έστω και θεωρητικά όπως το περιγράφεις θα πρέπει η αρμόδια αρχή να έχει τουλάχιστον ένα internet-connected σύστημα με "τα κλειδιά της πόλης" επάνω του. Φυσικά επάνω του σημαίνει σε ξεχωριστή εξωτερική smart card και ποτέ και για κανένα λόγο στη μνήμη του συστήματος, αλλά σ' αυτό το σημείο νομίζω είναι κατανοητό πως για πρακτικούς αν μη τι άλλο λόγους αυτό δε μπορεί να εφαρμοστεί.

Am I missing something?

ΥΓ όχι στην Ελλάδα, αλλά π.χ. Γερμανία που είμαι μπορείς να ταυτοποιηθείς για πολλά πράγματα (π.χ. για να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό) μέσω internet ήδη. Ξέρεις πως; Βάζοντας το διαβατήριό σου ανοιχτό μπροστά στην κάμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, defacer είπε

Τι ακριβώς εννοείς θα είναι πιο εύκολος ο έλεγχος εξακρίβωσης στοιχείων; Με ποιό τρόπο πιο εύκολος;

Όσο για την αντιγραφή, δεν ξέρω αν θα είναι ευκολότερη ή δυσκολότερη (πού το βασίζεις?) αλλά μου φαίνεται πως η παραχάραξη ταυτότητας δεν είναι και πολύ μεγάλο πρόβλημα για να μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η καλύτερη αντιμετώπισή του.

Μάλλον εννοεί ότι θα γίνεται έλεγχος γνησιότητας πιο εύκολα. Ίσως η παραχάραξη της ταυτότητας είναι ένα θέμα, γιατί είναι δύσκολο να δεις ότι είναι πλαστή:

 

Όσο για το άνοιγμα λογαριασμού από σπίτι: Το να βάζεις το διαβατήριο μπροστά στην κάμερα, δεν είναι ασφαλής μέθοδος γιατί δεν μπορείς να δεις τα μέτρα ασφαλείας του εγγράφου.

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα που ξημερώνει οι θεωρίες συνομωσίας που περιλαμβάνουν το FBI και το CIA ακούγονται όλο και πιο πιθανές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΑΤΕ  ΡΕΕΕ ΜΑΓΚΕΣ ΟΛΟΙ  ΛΕΣ Κ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΑΚΕΛΩΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ Α.Φ.Μ. ΑΜΚΑ ΜΕΧΡΙ GOOGLE Κ F.B.Η ΝΕΑ ΤΑΥΤΟΤ. Θ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ..

Επεξ/σία από otisotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...