Προς το περιεχόμενο

Έως τέλος του 2018 οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους κόψτε αυτό το «μας φακελώνουν» την στιγμή που έχετε λογαριασμούς σε Facebook, tweeter, Instagram, gmail, χρησιμοποιείτε το κινητό σας 18 ώρες την ημέρα, για να μπείτε στους παραπάνω λογαρισμους γράφετε το όνομα τους στο google χρησιμοποιείτε πιστωτική/χρεωστική κάρτα για τις αγορές σας και...(μπορώ να αραδιάζω μέχρι αύριο). Είμαστε στο 2018 επιτέλους το ζήτημα με τις ταυτότητες πρέπει να λήξει και αν η γιαγιά σας θέλει να αρπάξει το μπαστούνι να βγει έξω και να ανοίξει κεφάλια γιατί δεν θα γράφει επάνω «Χριστιανός Ορθόδοξος» κλειδώσετε την μέσα (ναι οι νεότεροι δεν θυμάστε, έγινε κι αυτό).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο νέος τρόπος να παρακολουθούμε τον κόσμο είναι γεγονος. Και φυσικά όποιος δεν ακολουθεί δεν μπορεί να κάνει τιποτα. Καλώς την δημοκρατία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Regulus είπε

Επιτέλους κόψτε αυτό το «μας φακελώνουν» την στιγμή που έχετε λογαριασμούς σε Facebook, tweeter, Instagram, gmail, χρησιμοποιείτε το κινητό σας 18 ώρες την ημέρα, για να μπείτε στους παραπάνω λογαρισμους γράφετε το όνομα τους στο google χρησιμοποιείτε πιστωτική/χρεωστική κάρτα για τις αγορές σας και...(μπορώ να αραδιάζω μέχρι αύριο). Είμαστε στο 2018 επιτέλους το ζήτημα με τις ταυτότητες πρέπει να λήξει και αν η γιαγιά σας θέλει να αρπάξει το μπαστούνι να βγει έξω και να ανοίξει κεφάλια γιατί δεν θα γράφει επάνω «Χριστιανός Ορθόδοξος» κλειδώσετε την μέσα (ναι οι νεότεροι δεν θυμάστε, έγινε κι αυτό).

Το τσουβάλιασμα πάντα πιάνει όταν δεν έχουμε κάτι να προσθέσουμε. /clapclap

 

PS: Βιομετρικά = δακτυλικό αποτύπωμα;

PS2: Αστείο να ζητάει η Αμερική βιομετρικές κάρτες την στιγμή που η ίδια δεν έχει.

Επεξ/σία από jmirko15
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, giannis12a είπε

Πόσο κοντά βλέπετε...κρίμα νέοι άνθρωποι και δη με γνώση της τεχνολογίας. Μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι δεν μπορείτε να δείτε τις προεκτάσεις όλου αυτού μελλοντικά.

Λέει ο άλλος, δεν έχω κάτι να κρύψω.. και πραγματικά αναρωτιέμαι δεν καταλαβαίνει ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να κρύψει πράγματα από αυτά που ετοιμάζουν και δεν θα μπορεί? Είναι δυσκολο να σκεφτεί κάποιος ότι ακόμη και σε μια πορεία να κατεβαίνεις (σαφέστατα εναντίον της εκάστοτε κυβέρνησης) θα μπορούν εύκολα να τσεκάρουν ότι λαμβάνεις μέρος, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό. Και θα μου πει κάποιος, άς μην την πάρει μαζί. Έλα όμως που το επόμενο βήμα της ταυτότητας θα είναι το τσιπάκι , το οποίο δεν θα μπορείς να αποχωριστείς.

 

Μπορεις να μου πεις με ποιο τροπο θα μπορουν να το βλεπουν αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/9/2018 at 9:23 PM, caveneo said:

Όπως πράττεις στην Γερμανία με το διαβατήριό σου, το ίδιο πράγμα θα είναι και αυτές οι ταυτότητες. Με τον ίδιο αλγόριθμο κωδικοποιούνται. Όπως τα διαβατήριά μας. Δεν θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται το πρότυπο αυτό. Η εξακρίβωση θα είναι πιο εύκολη γιατί στον έλεγχο με έναν πολύ απλό αλγόριθμο μπορείς να δεις κατά πόσο είναι γνήσιο ή όχι. Το αν διώκεται ο άλλος για αδικήματα δεν μπορείς να το δεις με αυτόν τον έλεγχο. Άρα αν δεν είναι γνήσιο θα έχεις μια πρώτη ένδειξη. Τώρα αν βγαίνει πως είναι γνήσιο αλλά αυτός έχει αδικήματα δεν ξέρω πώς γίνεται να το βρεις αλλά μάλλον είναι δουλειά της αστυνομίας αυτό και πιστεύω υπό κάποιες προϋποθέσεις γίνεται ο περαιτέρω έλεγχος.

Τυχαίνει να έχω βαθειά γνώση για τέτοιου είδους θέματα και έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένες τεχνικές λεπτομέρειες. Μπορείς/θέλεις να μιλήσουμε δε αυτό το επίπεδο, δηλαδή για checksums, hash functions και message digests; Γιατί η συζήτηση σε επίπεδο "κάνουν το ίδιο" δε θα με καλύψει.

Είναι όμως μια καλή ευκαιρία να πω ότι αρχικά η αμφιβολία μου είχε να κάνει με το σενάριο "τώρα έχουν όλοι τέτοια ταυτότητα και μπορούμε να ταυτοποιήσουμε κάποιον τυχαίο από το σπίτι του χωρίς προηγούμενη συνεννόηση". Πράγμα που όπως ξέρεις δε γίνεται (εννοώ δε γίνεται στην πράξη, πιθανολογώ για τους ίδιους λόγους που λέω ότι δε θα γίνεται ούτε με τις ταυτότητες) με τα διαβατήρια.

1 hour ago, pournaras said:

Μπορεις να μου πεις με ποιο τροπο θα μπορουν να το βλεπουν αυτο;

Δε νομίζω ότι μπορεί, κυρίως επειδή δε γίνεται. Αλλά ίσως μπορεί να σκεφτεί πως αυτό γίνεται ήδη με τα κινητά και κανένας δεν αφήνει το κινητό του σπίτι, τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε από αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, defacer είπε

Τυχαίνει να έχω βαθειά γνώση για τέτοιου είδους θέματα και έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένες τεχνικές λεπτομέρειες. Μπορείς/θέλεις να μιλήσουμε δε αυτό το επίπεδο, δηλαδή για checksums, hash functions και message digests; Γιατί η συζήτηση σε επίπεδο "κάνουν το ίδιο" δε θα με καλύψει.

Είναι όμως μια καλή ευκαιρία να πω ότι αρχικά η αμφιβολία μου είχε να κάνει με το σενάριο "τώρα έχουν όλοι τέτοια ταυτότητα και μπορούμε να ταυτοποιήσουμε κάποιον τυχαίο από το σπίτι του χωρίς προηγούμενη συνεννόηση". Πράγμα που όπως ξέρεις δε γίνεται (εννοώ δε γίνεται στην πράξη, πιθανολογώ για τους ίδιους λόγους που λέω ότι δε θα γίνεται ούτε με τις ταυτότητες) με τα διαβατήρια.

Δε νομίζω ότι μπορεί, κυρίως επειδή δε γίνεται. Αλλά ίσως μπορεί να σκεφτεί πως αυτό γίνεται ήδη με τα κινητά και κανένας δεν αφήνει το κινητό του σπίτι, τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε από αυτό;

party pooper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν νιος και γερασα. Α παράτα μας μωρ' Ελλάδα, τριτοκοσμίτισσα, μια ζωή ανακαλύπτεις τον... τροχό με 500 χρόνια καθυστέρηση. Ημαρτον.
Και δεκα/ε το ατομο. Σουργελο διοικηση σε σουργελο κράτος. 

Καντε μας ρε τη χάρη. Υποχρεώση σας ειναι. Βγαλτε ότι θα βγαλετε, που δεν πιστευει κανεις. και στειλτε μας στο σπίτι μας με κουρριερ. Αειντε. (ψευτο)"ευρωπαίοι" (με δανεικά μια ζωή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Stoliver είπε

Νομίζω ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα. 

Για να το λήξουμε εδώ: Οι τωρινές ταυτότητες δεν είναι ασφαλείς. Για αυτό θέλουν να γίνει η αλλαγή. Είναι συμβατική υποχρέωση της Ελλάδας προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, από το 2006. Τα μόνο που άλλαξαν είναι τα διαβατήρια, οι άδειες οδήγησης, οι υπηρεσιακές ταυτότητες και οι άδειες διαμονής.
 

Φιλε μου καταλαβαινω τι λες.Δεν εχω σκοπο να σε θιξω αλλα συγνωμη ,ο τροπος που μιλας ειναι σαν τους πωλητες που προσπαθουν να σε πεισουν να παρεις κατι που δεν χρειαζεσαι και δεν θελεις.Δεν θα σωθουμε απο τσιπαρισμενες ταυτοτητες  που τις μοιραζουν σαν καραμελες με τυχαιους με τυχαια ονοματα .Δεν ειναι υποχρεωση ειναι διαταγη ,μαλλον αγνοεις οτι η ευρωπαικη ενωση εχει απολυταρχικη ηγεσια με τοπικη διαχειρηση σαν την ΗΠΑ,  ενα πραγμα αλλα ποιο αποτυχημενο.Εαν εχουν ανασφαλειες οι φραγκοσαξωνες   να μην ανατιναζαν τα σπιτια αυτον που (και ποιους) "φιλοξενουν με καλο χαρτζιλικι".Δες και ενα βιντεακι με την τοπ ασφαλεια ελληνικου αεροδρομιου .Ολοι αυτοι εχουν τσιπαρισμενα διαβατηρια και ταυτοτητες αλλα εαν ειμασταν φραγκωσαξονες καποιος χασαν μαχαν που τον ριμαξαν το σπιτι και την οικογενεια του ως, αντίποινα  θα εκανε μπουμ μεχρι εκει που θα εφτανε.Για αυτο ευτυχως για εμας και οι μεν και οι  δεν θα μας θεωρουν ευρωπαικη ενωση οποτε μην το διατυμπανιζουμε ,ειδικα κατι που δεν ειμαστε ουτε εχουμε αναγκη ,να πουμε οτι ειμαστε ευρωπαιοι της αναγενησης της ΕΟΚ, της ΕΕ ,γιατι ειναι υπεθυνοι για πολλα πραγματα τοσο στο παρελθον οσο και στο παρον .

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αυστρία η ταυτότητα κοστίζει 62€ και στην Γερμανία περί τα 30€. Τα 8-10€ δεν είναι τίποτα για μια σοβαρή ταυτότητα που δεν θα μας κοιτάνε οι Ευρωπαίοι στα αεροδρόμια λες και είμαστε από τριτοκοσμικό κράτος. Το αν θα έχει κάποια στοιχεία παραπάνω δεν βλάπτει, όπως π.χ. η ομάδα αίματος, το ύψος και έναν ενιαίο αριθμό πολίτη που θα εμπεριέχει ΑΜΚΑ, ΑΜΑ, ΑΦΜ, ΣΙΨΙΜΙ έτσι ώστε να μην κάνουμε βόλτα όλο τον ντοσιέ σε δημόσιες υπηρεσίες κλπ.

 

Και όπως σωστά λέει παραπάνω ο Regulus, όταν απ' την στιγμή είστε στα Social Media μέρα νύχτα, η ταυτότητα είναι το πιο αθώο φακέλωμα. Πιο άτοπο βρίσκω το φακέλωμα των ATH.ENA.CARD που θέλει διευθύνσεις και ΑΜΚΑ, πράγματα που δεν αφορούν τα ΜΜΜ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει παιδια, χαλαρα, να τελειωσει και το χαρτι που παραγγειλαμε για 100.000.000 ταυτοτητες και μετα θα παρουμε 100.000.000 κενες πλαστικες να εχουμε μεχρι το 2300, ετσι και αλλιως καπου εκει θα τις ξεπληρωσουμε.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Krateros91 said:

Το αν θα έχει κάποια στοιχεία παραπάνω δεν βλάπτει, όπως π.χ. η ομάδα αίματος, το ύψος και έναν ενιαίο αριθμό πολίτη που θα εμπεριέχει ΑΜΚΑ, ΑΜΑ, ΑΦΜ, ΣΙΨΙΜΙ έτσι ώστε να μην κάνουμε βόλτα όλο τον ντοσιέ σε δημόσιες υπηρεσίες κλπ.

Και όπως σωστά λέει παραπάνω ο Regulus, όταν απ' την στιγμή είστε στα Social Media μέρα νύχτα, η ταυτότητα είναι το πιο αθώο φακέλωμα.

Ομάδα αίματος και ύψος υπάρχουν και στις τωρινές ταυτότητες. Τα υπόλοιπα είναι έτσι κι αλλιώς γνωστά στο κράτος, δεν αλλάζει κάτι στο "φακέλωμα"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Ομάδα αίματος και ύψος υπάρχουν και στις τωρινές ταυτότητες. Τα υπόλοιπα είναι έτσι κι αλλιώς γνωστά στο κράτος, δεν αλλάζει κάτι στο "φακέλωμα"...

Μπορεί να υπάρχουν ως πεδία αλλά δεν αναγράφεται σχεδόν σε κανέναν. Σε όσους έχω δει, ούτε ύψος δεν λέει ούτε ομάδα αίματος, εκτός κι αν το ζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Krateros91 said:

Μπορεί να υπάρχουν ως πεδία αλλά δεν αναγράφεται σχεδόν σε κανέναν. Σε όσους έχω δει, ούτε ύψος δεν λέει ούτε ομάδα αίματος, εκτός κι αν το ζητήσεις.

Σε μένα αναγράφονται κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...