Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με RX 580 (Υψηλές θερμοκρασίες-Throttling)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Κι εγω εχω θεμα με την Rx480 της asus... :(

Χτυπάει 90άρια και σένα με full fans; 

Welcome to the club! Ελπίζω να βγάλεις άκρη και εσύ. Πάντως αν έχει τρίμηνο που ξεκίνησε σε σένα θα κάνω μία δοκιμή και με αρκετά πιο παλιούς drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, χαζό μεν αλλά, μήπως έχετε 'ξεχάσει' το fan profile σε 'silent' ή '0 db' απο κανα asus gpu tweak ή σχετικό app? Ακόμα και σε αυτά τα profile τα fans θα ανεβαίνουν στο 90% αλλά όταν το κάνουν είναι πλέον αργά και τα temps έχουν ξεφύγει..

Έτρωγα κάποιες φορές throttling με την RX480 Strix και μετά ξύπνησα..σε 'gaming' fan profile δύσκολα βλέπεις >75C σε αυτές τις κάρτες
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nvnight είπε

Guys, χαζό μεν αλλά, μήπως έχετε 'ξεχάσει' το fan profile σε 'silent' ή '0 db' απο κανα asus gpu tweak ή σχετικό app? Ακόμα και σε αυτά τα profile τα fans θα ανεβαίνουν στο 90% αλλά όταν το κάνουν είναι πλέον αργά και τα temps έχουν ξεφύγει..

Έτρωγα κάποιες φορές throttling με την RX480 Strix και μετά ξύπνησα..σε 'gaming' fan profile δύσκολα βλέπεις >75C σε αυτές τις κάρτες
 

Με αλλαγή πάστας,έλεγχο στα καλώδια των ανεμιστήρων,καθάρισμα από σκόνες και αυτές τις ρυθμίσεις στο wattman μιας και μόνο αυτό χρησιμοποιώ είμαι καλύτερα...σε κάποιον που δεν θα πειράξει και τα ρολόγια σίγουρα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.

1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που έλειψα παιδιά αλλά με έφαγε η δουλειά μέσα στην εβδομάδα, λοιπόν έγινε η αλλαγή πριν 2 μέρες και για την ώρα φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά. Σε Furmark τερματίζει στους 84-85, σε gaming δεν ξεπερνάει τους 76 με ησυχο profile. Μάλλον κάτι έπαιζε με την πάστα και "έπνιγε" τον πυρήνα.

Μου πήρε πολύ ώρα να καθαρίσω γύρω γύρω τον πυρήνα, όλα αυτά τα μικρά "πραγματάκια" όποιος επιχειρήσει να την ανοίξει με προσοχή και σιγα σιγά. Την άπλωσα προσεκτικά σε όλο τον πυρίνα όπως με συμβουλεύσατε, όχι μπιζέλι όπως στους CPU.

Αν αλλάγει κάτι θα ξαναποστάρω. Καλή τύχη και σε όλους όσους έχουν παρόμοια προβλήματα με τις κάρτες, γιατί δυστυχώς οι τιμές έχουν ξεφύγει και οι αντικαταστάσεις δυσκολεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...