Προς το περιεχόμενο

Ψήφισμα του Ευρωκοινοβουλίου για επανεξέταση της θερινής ώρας


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

H Τουρκια διπλα μια ωρα θερινη δεν εχει μονιμα ; Ωραια οταν ειναι να  να αποφασίσουμε σαν χώρα σε ποια ώρα θα παραμείνουμε τι θα πουμε χειμερινη γιατι εχουμε βιτσιο ; 

Πιστεύω η ψήφος να είναι στο να αλλάζουμε ή να μην αλλάζουμε ώρα και όχι ποια ώρα θα επιλέξουμε. Καλό είναι να έχουμε την ίδια ώρα με τα γειτονικά κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, atheatos said:

Πιστεύω η ψήφος να είναι στο να αλλάζουμε ή να μην αλλάζουμε ώρα και όχι ποια ώρα θα επιλέξουμε. Καλό είναι να έχουμε την ίδια ώρα με τα γειτονικά κράτη.

Δεν θα έχουμε επιλογή στο να συνεχίσουμε να αλλάζουμε την ώρα από ένα σημείο και μετά. Η απόφαση που πρέπει να πάρουμε είναι σε ποια από τις 2 θα παραμείνουμε για πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Δεν θα έχουμε επιλογή στο να συνεχίσουμε να αλλάζουμε την ώρα από ένα σημείο και μετά. Η απόφαση που πρέπει να πάρουμε είναι σε ποια από τις 2 θα παραμείνουμε για πάντα. 

Την κάτσαμε τότε την βάρκα , εκτός και γίνει αλά Τσίπρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, atheatos said:

Πιστεύω η ψήφος να είναι στο να αλλάζουμε ή να μην αλλάζουμε ώρα και όχι ποια ώρα θα επιλέξουμε. Καλό είναι να έχουμε την ίδια ώρα με τα γειτονικά κράτη.

Υποτίθεται ότι η μη αλλαγή έχει αποφασιστεί και περιμένουμε τα κράτη να διαλέξουν το καθένα ποια θα κρατήσει. Εκεί θα δούμε πραγματικά αλλαγή ζώνης αν π.χ. διαλέξουμε εμείς θερινή και οι Ιταλοί χειμερινή. Θα βρεθούμε στην ίδια ζώνη μ' αυτούς.
Το να έχουμε κοινή ώρα στην Ευρώπη έχει λογική αλλά όχι γενικώς τα γειτονικά κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Υποτίθεται ότι η μη αλλαγή έχει αποφασιστεί και περιμένουμε τα κράτη να διαλέξουν το καθένα ποια θα κρατήσει. Εκεί θα δούμε πραγματικά αλλαγή ζώνης αν π.χ. διαλέξουμε εμείς θερινή και οι Ιταλοί χειμερινή. Θα βρεθούμε στην ίδια ζώνη μ' αυτούς.
Το να έχουμε κοινή ώρα στην Ευρώπη έχει λογική αλλά όχι γενικώς τα γειτονικά κράτη.

Τουλάχιστον είναι πιο εύκολο για αυτούς που μετακινούνται και ζουν μέσα στην Ευρώπη.

ΥΓ. Αν κάθε κράτος έχει διαφορετική επειδή έτσι γουστάρει ,  δεν βλέπω την χρησιμότητα της ευρωπαϊκής διαδικασίας...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, atheatos said:

Τουλάχιστον είναι πιο εύκολο για αυτούς που μετακινούνται και ζουν μέσα στην Ευρώπη.

Όχι ότι τώρα έχουμε καμμιά σοβαρή δυσκολία αλλά ναι, θα μπορούσαμε να έχουμε κοινή ώρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην έχουμε και αλλαγές από θερινή σε χειμερινή και τούμπαλιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Όχι ότι τώρα έχουμε καμμιά σοβαρή δυσκολία αλλά ναι, θα μπορούσαμε να έχουμε κοινή ώρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην έχουμε και αλλαγές από θερινή σε χειμερινή και τούμπαλιν.

Οι αλλαγές δημιουργούν μπέρδεμα μερικές φορές και τις θεωρώ περριτες. Τέλος πάντων κάτι που συζητιέται σε ευρωπαϊκό επίπεδο θα έπρεπε να είναι κοινό και όχι να κάνει ότι θέλει το καθε κράτος. Στην τελική , την Ευρωπαϊκή ένωση περίμενε το κάθε κράτος για να πάρει μια τέτοια απόφαση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Εκτός της Βόρειας Κορέας που χρησιμοποίησε μισάωρο το 2015 και το ξανάλλαξε το 2018 για να έχει ίδια ώρα και πάλι με την Νότια, υπάρχει άλλη χώρα/πολη που να έχει κάνει κάτι τέτοιο? 

 

Σρι Λάνκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, atheatos said:

εκτός και γίνει αλά Τσίπρα...

Εγώ εκεί ελπίζω...

5 hours ago, atheatos said:

Αν κάθε κράτος έχει διαφορετική επειδή έτσι γουστάρει, δεν βλέπω την χρησιμότητα της ευρωπαϊκής διαδικασίας...

Ο μόνος στόχος τής ΕΕ είναι να μην υπάρχουν οι διαβολικές αλλαγές ώρας. Θεωρούν πως δεν προσφέρουν κάτι στην οικονομία ενέργειας και κάνουν κακό στην υγεία. Με τη δική μου λογική και τις ελλιπείς μου γνώσεις, δεν το πιστεύω.

Φαντάζομαι επίσης ότι η συνεννόηση θα προκύψει εξ ανάγκης και για πρακτικούς λόγους απ' τις χώρες, τουλάχιστον της CET.
Εμείς, η Πορτογαλία και το UK να δούμε τι θα πουν.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που έγινε αλλαγή ώρας, παρατήρησε κανείς σας αν έχει ψυχολογικά προβλήματα αυτός ή οι γύρω του; γιατί αυτός υποτίθεται ήταν ο λόγος που την καταργούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Stergios74 said:

Σήμερα που έγινε αλλαγή ώρας, παρατήρησε κανείς σας αν έχει ψυχολογικά προβλήματα αυτός ή οι γύρω του; γιατί αυτός υποτίθεται ήταν ο λόγος που την καταργούν. 

Έχω εγώ. Μετράει? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Stergios74 said:

Σήμερα που έγινε αλλαγή ώρας, παρατήρησε κανείς σας αν έχει ψυχολογικά προβλήματα αυτός ή οι γύρω του; γιατί αυτός υποτίθεται ήταν ο λόγος που την καταργούν. 

Το πρόβλημα είναι στην άλλη αλλαγή που χάνουν 1 ώρα ύπνου, τη σημερινή την αγαπάμε όλοι. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το πρόβλημα είναι στην άλλη αλλαγή που χάνουν 1 ώρα ύπνου, τη σημερινή την αγαπάμε όλοι. :D

Όχι όλοι, εμένα ο 2χρονος γιος μου που ξυπνάει 6-6:30, σήμερα ήταν στο πόδι από τις 5 :( 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν είναι (ακόμα) υποχρεωτικό να βάλουμε ντε και καλά τα ρολόγια μας 1 ή 2 ή 2.5 ώρες μπροστά ή πίσω.
Δεν θα μας σταματήσει κανένας στο δρόμο για να ψάξει.
Ο χρόνος δεν αλλάζει επειδή σε κάποιον σε κάποιο γραφείο του κατέβηκε μια ηλίθια ιδέα ή είχε κάποιο συμφέρον.
Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του. Εγώ έχω 1 ρολόϊ πάντα σε UTC και δεν αλλάζει.

Αύριο για ακόμα μεγαλύτερη οικονομία, μείωση ατμοσφαιρικών ρύπων, carbon footprint, αποσυμφόρηση του κέντρου και 500 άλλους λόγους μπορεί η ώρα να αλλάζει 2-3 φορές χρόνο, σύγχυση και αναστάτωση είναι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...