Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένη οθόνη σε Asus Zenfone 2


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Αρχικά να πω, ότι δεν έχω ιδέα από smartphones. Έχει μία φίλη μου το Asus Zenfone 2 με το εξής πρόβλημα.

Έχει χαλάσει η οθόνη και ένα μικρό κομμάτι της λειτουργεί κανονικά, δηλαδή ανταποκρίνεται κανονικά στις "εντολές" που παίρνει, πχ να ανοίξει τα settings και το υπόλοιπο κομμάτι είτε αργεί πολύ να ανταποκριθεί, είτε μένει στάσιμο, πχ ενώ θα πατήσω άνοιγμα των settings, το 1ο κομμάτι θα μπει κανονικά και το 2ο μπορεί να μείνει στην αρχική επιφάνεια εργασίας ( δε γνωρίζω από ορολογία smartphone ), είτε να μπει στα settings με καθυστέρηση.

28109107_1610462519040106_1225695163_n.jpg.ab36b7694b551c5dcbe0e706baf41b9e.jpg

( το μικρό κομμάτι πάνω βρίσκεται στη φάση του pattern, ενώ το υπόλοιπο "κολλημένο" στο swipe to unlock )

Δε γνωρίζω αν αυτό το πρόβλημα είναι γνωστό ή πρωτότυπο και πώς λύνεται. Σε ένα random service smartphone που ρώτησα περιγράφοντας προφορικά το πρόβλημα, καθώς δεν είχα το κινητό μαζί, μου είπαν πως δεν αξίζει να αλλάξω οθόνη, διότι μπορεί να εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα ξανά.

Να πω, ότι αυτό δε συμβαίνει συνέχεια, δηλαδή υπάρχουν φορές που η οθόνη λειτουργεί κανονικά, απλά φαίνεται η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στα 2 κομμάτια της οθόνης.

Και ερωτώ εγώ. Γνωρίζει κανείς το συγκεκριμένο πρόβλημα; Λύνεται κάπως; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό μαγαζί Θεσσαλονίκη, αν χρειάζεται, για να το πάω να μου το δουν; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από kostask91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω την αισθηση οτι πρεπει να το ελεγξει καποιος καλος τεχνικος.  

 

μπορει στην περιπτωση σου(της)  να μην ειναι θεμα οθονης αλλα καρτας γραφικων, ή κατι αλλο..!!  αφου λες οτι υπαρχουν φορες που λειτουργει κανονικα....!!!   

 

τωρα για καποιο καλο Service στη Σαλονικη, δεν ειμαι απο εκει για να γνωριζω.   περιμενε να σου πει καποιος απο εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cabdik είπε

φιλε μου εχω την αισθηση οτι πρεπει να το ελεγξει καποιος καλος τεχνικος.  

μπορει στην περιπτωση σου(της)  να μην ειναι θεμα οθονης αλλα καρτας γραφικων, ή κατι αλλο..!!  αφου λες οτι υπαρχουν φορες που λειτουργει κανονικα....!!!   

τωρα για καποιο καλο Service στη Σαλονικη, δεν ειμαι απο εκει για να γνωριζω.   περιμενε να σου πει καποιος απο εκει. 

έτσι μπορεί να ναι 1002 από μνήμες ram μέχρι και τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...