Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε συναλλαγή


TsoliasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια συναλλαγη μου με καποιον συνφορουμιτη απο αλλη πολη με 50 θετικες και μια αρνητικη συμφωνηθηκε να αποσταλει το αντικειμενο μετα απο καταθεση του ποσου συν τα εξοδα αποστολης και συσκευασιας....

Εγινε καταθεση και ενημερωθηκα οτι στις 6 του μηνα το αντικειμενο παραδοθηκε στα ελτα της αλλης πολης σαν απλη αλληλογραφια και μια αποδειξη χωρις tracking number σαν φωτο.Η αγγελια ειναι ενεργη ακομα με νεα υποβολη και εγω δεν εχω οριστει ακομα σαν αγοραστης.Ο ταχυδρομος μου μου λεει δεν υπαρχει τιποτα για μενα.Πως προχωραω εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αντικειμενο μιλαμε?     εγω οσες φορες εχω στειλει κατι πακεταρισμενο   μου δινουν Track num    στα ελτα.  ποιος σε ενημερωσε οτι το  προιον εφτασε στα ελτα της περιοχης σου? αφου δεν υπαρχει track number ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, christopher0016 είπε

γιατι αντικειμενο μιλαμε?     εγω οσες φορες εχω στειλει κατι πακεταρισμενο   μου δινουν Track num    στα ελτα.  ποιος σε ενημερωσε οτι το  προιον εφτασε στα ελτα της περιοχης σου? αφου δεν υπαρχει track number ?

Αν το αντικείμενο σταλεί σαν απλό γράμμα (αυτό γίνεται, κυρίως, αν είναι μικρό, π.χ. παιχνίδια ps κ.λ.π.), τότε δεν έχει truck number. Μου έχει συμβεί κι εμένα. Αυτό δεν αλλάζει, όμως, τη διαδικασία. Η μόνη διαφορά είναι ότι γνωρίζεις τη διαδρομή. Από κει και πέρα τι έχει συμβεί, δεν ξέρω. Αυτό από προσωπική εμπειρία, παιδιά.-

Επεξ/σία από siralexgio7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλο ειναι να ζηταμε σε ολα μωρε. και εας κοστιζει λιγοπερισσοτερο . εχεις μια ασφαλεια   παραπανω στην συναλαγγη σου. 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μαλλον απο κακη συννενοηση δεν εφυγε συστημενο.Το θεμα ειναι οτι ακομα μεχρι σημερα δεν εχει ερθει και απο τα ελτα λενε "ε αμα χαθει χαθηκε ας το στελνες συστημενο" Εχει βγαλει κανεις ακρη με τετοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συγνωμη συνφορουμιτη Αλλά όσες αξιολογήσεις θετικές και να έχει ο άλλος ΔΕΝ κανεις ποτέ κατάθεση περιμένοντας να σου στειλει το προιον.δεν τον ξερεις και απο εχθες,τίποτα δεν σε διασφαλίζει..συγχωρα με άλλα το θεωρώ γελοίο σαν κίνηση.εύχομαι να σου πάνε όλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vasiliscab είπε

Συγνωμη συνφορουμιτη Αλλά όσες αξιολογήσεις θετικές και να έχει ο άλλος ΔΕΝ κανεις ποτέ κατάθεση περιμένοντας να σου στειλει το προιον.δεν τον ξερεις και απο εχθες,τίποτα δεν σε διασφαλίζει..συγχωρα με άλλα το θεωρώ γελοίο σαν κίνηση.εύχομαι να σου πάνε όλα καλα

Kαι τι προτείνεις; Να σου στείλει πρώτα και μετά να κάνεις κατάθεση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αντικαταβολή 

Έρχεται το δέμα,το ανοίγεις μπροστά στο κούριερ μην έχει μέσα πατάτες και πληρώνεις κύριος και ωραίος.

 

Όμορφα ωραία ευγενικά και επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasiliscab είπε

Με αντικαταβολή 

Έρχεται το δέμα,το ανοίγεις μπροστά στο κούριερ μην έχει μέσα πατάτες και πληρώνεις κύριος και ωραίος.

Όμορφα ωραία ευγενικά και επαγγελματικά.

Μόνο που πουθενά δεν γίνεται αυτό, συν ακόμα και αν το άνοιγες δεν θα ήξερες αν δουλεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο πιο σωστος και οικονομικς τροπος ειναι δεμα ελτα, εχει φθηνη τιμη 2-3 ευρω TRACKING NUMBER  ΚΑΙ ειναι και συστημενο με μονο μειονεκτημα την  υποχρεωση για παραλαβη απο ταχυδρομικο γραφειο.... Με άλλες ιδιωτικές εταιρείες δεν συμφέρει αφού οι χρεωσεις ξεκινάνε από το διπλάσιο τουλαχιστον....ΚΑΚΙΣΤΗ επιλογη απο τον πωλητη η μη ύπαρξη  tracking number  κινδυνεύει ναα εκτεθεί ακόμη και χωρις να φταιει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι καινουργιος στο σαίτ και δεν ξερω και πολλα πραγματα θελω να παραγκειλω ενα psp και θελω να το παραγκειλω με αντικαταβολη και θελω να ρωτησω κατι πως θα ξερω οτι το δεμα εχει αυτο που παριγκηλα please help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2018 στις 9:58 ΜΜ, vasiliscab είπε

Συγνωμη συνφορουμιτη Αλλά όσες αξιολογήσεις θετικές και να έχει ο άλλος ΔΕΝ κανεις ποτέ κατάθεση περιμένοντας να σου στειλει το προιον.δεν τον ξερεις και απο εχθες,τίποτα δεν σε διασφαλίζει..συγχωρα με άλλα το θεωρώ γελοίο σαν κίνηση.εύχομαι να σου πάνε όλα καλα

Και τι προτεινεις,αντικαταβολη;

12 ώρες πριν, sotos20042004 είπε

Παιδια ειμαι καινουργιος στο σαίτ και δεν ξερω και πολλα πραγματα θελω να παραγκειλω ενα psp και θελω να το παραγκειλω με αντικαταβολη και θελω να ρωτησω κατι πως θα ξερω οτι το δεμα εχει αυτο που παριγκηλα please help

Δεν το ξερεις.Αγοραζεις απο  ατομα με πολλες αξιολογησεις για να εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να φας φολα (τιποτα δε σε διασφαλιζει).
Δε μπορεις να ελεγξεις το δεμα πριν το παραλαβεις,καθως ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

webparts γινεται αν παραγκειλει κτ  καποιος και θα του ερθει με αντικαταβολη να το ανοιξει εκει μπροστα στο κουριερ το δεμα και μετα να δωσει τα λεφτα?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sotos20042004 είπε

webparts γινεται αν παραγκειλει κτ  καποιος και θα του ερθει με αντικαταβολη να το ανοιξει εκει μπροστα στο κουριερ το δεμα και μετα να δωσει τα λεφτα?????

Κανονικα ειναι παρανομο. Καποια "μαγαζακια"  ( υποκαταστηματα κουριερ ) οπως συνηθιζω να γραφω δεχονται τον ελεγχο,αλλα  μπορει και μην το δεχθει ο κουριερ.

Επισης μπορει το "μαγαζακι" που θα δεχθει το δεμα απο τον αποστολεα να συμφωνησει,να γραψουν επανω οτι πρεπει να γινει ελεγχος αλλα το καταστημα που θα το παραλαβεις να μη δεχθει κατι τετοιο.Πριν πολλα χρονια μου ειχαν στειλει ενα λαπτοπ απο Γενικη Βολου,ειχα κανονισει να γινει ελεγχος κατα την παραδοση.
Στο καταστημα της Καλαματας δεν δεχθηκαν να γινει ελεγχος,οπως ηταν το σωστο. 
Δε θα το προτεινα,αλλα μπορεις να ρωτησεις το υποκαταστημα της περιοχης σου εαν δεχονται ελεγχο κατα την παραδοση.

Παραμενει παρανομο ομως,καθως παραβιαζει το απορρητο της αλληλογραφιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...