Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε συναλλαγή


TsoliasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Για να μην ανοίξω κι εγώ νέο θέμα γράφω εδώ, να μοιραστώ λίγο τον πόνο μου. Είμαι μέλος στο φόρουμ για πάρα πολλά χρόνια, έχω κάνει αρκετές απροβλημάτιστες συναλλαγές και πρώτη φορά αγανακτώ τόσο πολύ για μια μικρή συναλλαγή με μέλος του φόρουμ.

Έτυχε στις 7/1 να κανονίσω μια συναλλαγή για να πάρω ένα παιχνίδι και επειδή ο πωλητής ήταν Θεσ/κη κι εγώ Αθήνα μου ζήτησε να του καταθέσω τα χρήματα για να μου το στείλει. Αν και κάποιας ηλικίας και εμπειρίας για να γνωρίζω τις συνηθισμένες λαμογιές που παίζουν στις ηλεκτρονικές συναλλαγές, έριξα μια ματιά στις αξιολογήσεις του και επειδή το ποσό ήταν μικρό (20 ευρώ) και είδα ότι είχε συναλλαγεί στο παρελθόν και με άλλα μέλη, έκανα την κατάθεση, αφού με διαβεβαίωσε κιόλας ότι την επόμενη ημέρα θα το στείλει.

Μου έδωσε δηλαδή ονοματεπώνυμο και IBAN τράπεζας για τη μεταφορά και την έκανα αυθημερόν.

Από τότε, εννοείται δεν έλαβα τίποτα, ο ίδιος εξαφανίστηκε και δεν μου απάντησε σε καμιά 10αριά μηνύματα που έστειλα και ρωτούσα τι έγινε, αν είχε κάποιο πρόβλημα κλπ. και φυσικά σχεδόν 1 μήνα μετά άφαντο το δέμα που υποτίθεται ότι θα μου έστελνε. Αφού του έστειλα και SMS στο κινητό (δεν το σηκώνει ποτέ) και δεν απάντησε εννοείται.

Προφανώς έχω ευθύνη γιατί αγνόησα τη διαίσθησή μου και τις προτροπές και τους όρους του Insomnia για να μην κάνουμε κατάθεση, ωστόσο, δεν το χωράει το μυαλό μου ότι κάποιοι καταφεύγουν στην απατεωνιά για τόσο μικρά ποσά, όταν μάλιστα δίνουν τα προσωπικά τους στοιχεία.

Έκανα αναφορά την αγγελία του για να μην την πατήσει κανένας άλλος (από τους συντονιστές του φόρουμ βέβαια δεν είχα κάποια απάντηση) και έχω μείνει με την απορία αν όντως πρόκειται περί απατεώνα, γιατί βλέπω ότι έχει κάνει κάμποσες συναλλαγές και έχει πάρει θετικές κριτικές από άλλα μέλη ή αν συμβαίνει κάτι άλλο.

Αν και τα χρήματα θα τα κλάψω μάλλον, το πάθημα έγινε μάθημα.

Ωστόσο, θα εξαντλήσω κάθε μέσο που έχω για να μη νομίζουν κάτι τέτοιοι ότι μπορούν να γλιτώνουν.

Για να γνωρίζετε, παρόλο που δεν έχει γίνει πληρωμή με κάρτα ή PayPal, επειδή η κατάθεση είναι μέσω ενδοτραπεζικής συναλλαγής με e-banking και υπάρχουν τα στοιχεία, μπορεί να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα. Υπάρχουν και οι γραπτές συνομιλίες στα μηνύματα εδώ και έχω ΙΒΑΝ και ονοματεπώνυμο, για να κατατεθούν ως στοιχεία.

Επίσης, θα βαρέσω και μια καταγγελία στο link της Δίωξης για απάτη σε διατραπεζική συναλλαγή και ότι του κληρώσει.

Κρίμα παιδιά, που υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι εδώ μέσα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...