Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, george1551 είπε

Πες τους ότι ΟΤΣ στην ΔΕΗ δεν υπάρχει

Η απάντηση σε αυτό συνήθως είναι να επιμένουν ότι και η ΔΕΗ την έχει αυτή τη χρέωση και αν επιμείνεις ότι δεν υπάρχει τέτοιος όρος σου λένε ότι την έχει ενσωματωμένη στην τιμή της κιλοβατώρα που σου δίνει. 

Βέβαια μετά σου συγκρίνουν τη δική τους τιμή χωρίς την ΟΤΣ, με την τελική τιμή της ΔΕΗ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω καταναλωση σε οικιακο τιμολογιο ΔΕΗ καπου 3000 KW τον ΧΡΟΝΟ ( ουτε 300 KW το μηνα σε Μ.Ο) οι λογαριασμοι αγγιζουν στο συνολο με τα υπολοιπα τέλη στα 500ευρω!

απο αυτα τα μισα περιπου ετησιως αφορουν την καταναλωση Ρευματος στον παροχο της ΔΕΗ (περιπου 250 ευρω ετησιως)

 

Με συμφερει αραγε να αλλαξω παροχο??

Με καλεσαν απο ιδιωτικη εταιρεια και μου ειπαν 48 % εκπτωση καπου στα 006/KW αντι 0,12/ ΚW που πληρωνω τωρα στη ΔΕΗ

Σημειωνω οτι εχω και ενα -15% εκπτωση λογω εγκαιρης πληρωμης. περι τα 25 ευρω ετησιως στην ΔΕΗ.

Τι λετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PedroG είπε

Παιδια εχω καταναλωση σε οικιακο τιμολογιο ΔΕΗ καπου 3000 KW τον ΧΡΟΝΟ ( ουτε 300 KW το μηνα σε Μ.Ο) οι λογαριασμοι αγγιζουν στο συνολο με τα υπολοιπα τέλη στα 500ευρω!

απο αυτα τα μισα περιπου ετησιως αφορουν την καταναλωση Ρευματος στον παροχο της ΔΕΗ (περιπου 250 ευρω ετησιως)

Με συμφερει αραγε να αλλαξω παροχο??

Με καλεσαν απο ιδιωτικη εταιρεια και μου ειπαν 48 % εκπτωση καπου στα 006/KW αντι 0,12/ ΚW που πληρωνω τωρα στη ΔΕΗ

Σημειωνω οτι εχω και ενα -15% εκπτωση λογω εγκαιρης πληρωμης. περι τα 25 ευρω ετησιως στην ΔΕΗ.

Τι λετε???

Οι δύο τελευταίες παράγραφοι δεν ισχύουν. 

Η έκπτωση που θα έχεις δε θα είναι 48% γιατί υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις όπως πάγια και ρήτρα ΟΤΣ. 

Η έκπτωση συνέπειας της ΔΕΗ είναι πλέον 5%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκπτωσεις ειναι σχεδον ασημαντες τελικα,κι αυτο αν δεν την εχεις πατησει με καποιο παγιο ή καποια ρητρα 

Κερδος αξιοπροσεκτο εχουν μονο οσοι μεγαλες καταναλωσεις (μικρομεσαιες επιχειρησεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PedroG είπε

Παιδια εχω καταναλωση σε οικιακο τιμολογιο ΔΕΗ καπου 3000 KW τον ΧΡΟΝΟ ( ουτε 300 KW το μηνα σε Μ.Ο) οι λογαριασμοι αγγιζουν στο συνολο με τα υπολοιπα τέλη στα 500ευρω!

απο αυτα τα μισα περιπου ετησιως αφορουν την καταναλωση Ρευματος στον παροχο της ΔΕΗ (περιπου 250 ευρω ετησιως)

Με συμφερει αραγε να αλλαξω παροχο??

Με καλεσαν απο ιδιωτικη εταιρεια και μου ειπαν 48 % εκπτωση καπου στα 006/KW αντι 0,12/ ΚW που πληρωνω τωρα στη ΔΕΗ

Σημειωνω οτι εχω και ενα -15% εκπτωση λογω εγκαιρης πληρωμης. περι τα 25 ευρω ετησιως στην ΔΕΗ.

Τι λετε???

Καλημέρα...Δεν υπάρχουν αυτές οι εκπτώσεις που αναφέρουν...Δε βγαίνουν οι πάροχοι...Απλά προσπαθούν να πουλήσουν.. Υπάρχει και η ΟΤΣ...Που δεν το λένε...Σε λίγο καιρό θα αγοράζουν πιο ακριβά το ρεύμα που περνούν...Λόγω κατάργησης των ΝΟΜΕ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PedroG είπε

Παιδια εχω καταναλωση σε οικιακο τιμολογιο ΔΕΗ καπου 3000 KW τον ΧΡΟΝΟ ( ουτε 300 KW το μηνα σε Μ.Ο) οι λογαριασμοι αγγιζουν στο συνολο με τα υπολοιπα τέλη στα 500ευρω!

απο αυτα τα μισα περιπου ετησιως αφορουν την καταναλωση Ρευματος στον παροχο της ΔΕΗ (περιπου 250 ευρω ετησιως)

Με συμφερει αραγε να αλλαξω παροχο??

Με καλεσαν απο ιδιωτικη εταιρεια και μου ειπαν 48 % εκπτωση καπου στα 006/KW αντι 0,12/ ΚW που πληρωνω τωρα στη ΔΕΗ

Σημειωνω οτι εχω και ενα -15% εκπτωση λογω εγκαιρης πληρωμης. περι τα 25 ευρω ετησιως στην ΔΕΗ.

Τι λετε???

Υπολόγιζε κάπου 70€-80€ τον χρόνο εξοικονόμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναλλακτικό πας αν περνάς το τετράμηνο τις 2000 kw/h  πχ εγώ γιατί θερμαίνομαι με κλιματιστικά και αν εχεις μεγάλες ετήσιες καταναλώσεις όπως  εγώ που είμαι στα 4500kw/h περίπου.Φέτος το τετράμηνο οριακά δεν θα ξεπεράσω τις 2000 kw/h. Ενα καλό που έχουν οι εναλλακτικοί ειναι ότι πληρώνεις ότι καις κάθε μήνα αν περνάς την ένδειξη ,  όχι έναντι δίμηνα κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, george1551 είπε

Σε εναλλακτικό πας αν περνάς το τετράμηνο τις 2000 kw/h  πχ εγώ γιατί θερμαίνομαι με κλιματιστικά και αν εχεις μεγάλες ετήσιες καταναλώσεις όπως  εγώ που είμαι στα 4500kw/h περίπου.Φέτος το τετράμηνο οριακά δεν θα ξεπεράσω τις 2000 kw/h. Ενα καλό που έχουν οι εναλλακτικοί ειναι ότι πληρώνεις ότι καις κάθε μήνα αν περνάς την ένδειξη ,  όχι έναντι δίμηνα κτλπ.

Γιατί, σε χαλά το 80άρι το χρόνο ?!Εμένα όχι πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τα λέγαμε αρκετές σελίδες πίσω μας λέγατε γραφικούς.

Πως εταιρείες που εμπορεύονται καθαρά χωρίς να ειναι παραγωγοί, περιμένουν να δώσουν φτηνότερη MWh απο τον ίδιο τον παραγωγό, μονο η "ελεύθερη" αγορά το ξέρει.

Σοβαροί καταναλωτές και μονο ίσως ωφεληθούν απο ιδιωτικούς παρόχους. Οι υπόλοιποι ΔΕΗ μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, να κλείσουν αρκετοί τυχοδιώκτες και βλέπουμε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε δίλημμα με πολιορκούν οι εναλλακτικοί, μου λεει φίλος για  την elpedison .....με χρεωση νυχτερινού ολη την ημέρα, καταναλώνω περίπου 2500kw το τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά στους λογαριασμούς είναι χαοτική ,εγώ πέρυσι αντίστοιχη περίοδο είχα πληρώσει στην ΔΕΗ πάνω κάτω 100 ευρώ περισσότερα. 

ΟΤΣ ο Ήρων συνεχίζει να μην με χρεώνει , θέλω πολύ να χρεώσει να δω πόσο επιτέλους είναι αυτή η οτσ γιατί νομίζω πολύς λόγος για το τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, Vagosman είπε

Οταν τα λέγαμε αρκετές σελίδες πίσω μας λέγατε γραφικούς.

Και όταν δεις στις προηγούμενες οτι και πάλι είναι φθηνότεροι απο ΔΕΗ παρά την ΟΤΣ γραφικό θα με πεις.

2 ώρες πριν, Vagosman είπε
 

 

2 ώρες πριν, Vagosman είπε

Σοβαροί καταναλωτές και μονο ίσως ωφεληθούν απο ιδιωτικούς παρόχους. Οι υπόλοιποι ΔΕΗ μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, να κλείσουν αρκετοί τυχοδιώκτες και βλέπουμε.

Τι εννοείς με το σοβαρούς?

Επίσης αν κλείσει ένας πάροχος δε θα μείνεις χωρίς ρεύμα ,μάλιστα ίσως να μη χρειαστεί να πληρώσεις και τον τελευταίο λογαριασμό.

 

2 ώρες πριν, stromi είπε

Ειμαι σε δίλημμα με πολιορκούν οι εναλλακτικοί, μου λεει φίλος για  την elpedison .....με χρεωση νυχτερινού ολη την ημέρα, καταναλώνω περίπου 2500kw το τετράμηνο

Έφυγες , απλά να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία fixed για αποφυγή ΟΤΣ

40 λεπτά πριν, guzel είπε

Η διαφορά στους λογαριασμούς είναι χαοτική ,εγώ πέρυσι αντίστοιχη περίοδο είχα πληρώσει στην ΔΕΗ πάνω κάτω 100 ευρώ περισσότερα. 

ΟΤΣ ο Ήρων συνεχίζει να μην με χρεώνει , θέλω πολύ να χρεώσει να δω πόσο επιτέλους είναι αυτή η οτσ γιατί νομίζω πολύς λόγος για το τίποτα 

Συνήθως μετά το εξάμηνο έρχεται , σε κάποιους η ΟΤΣ είναι αρκετά υψηλή γιαυτό και έχει γίνει θέμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...