Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, nickzick είπε

Καλημέρα κ από μένα.

 Έψαχνα για καιρό να φύγω από την ΔΕΗ αλλά από τα online συγκριτικά έβλεπα ότι η διαφορά στον λογαριασμό θα ήταν γύρω στα 120€ το χρόνο, 10€ το μήνα και έλεγα άστο δεν πειράζει, ας μην μπλέξω με κάποια εταιρεία που μπορεί να μην είναι αξιόπιστη.

Συνεχίζοντας το ψάξιμο τον περασμένο Νοέμβριο είδα ότι πάνω πάνω έβγαζε την WE ENERGY, άγνωστη σε μένα, αλλά έδινε 220€ κέρδος τον χρόνο σε σχέση με τη ΔΕΗ, 18€ το μήνα περίπου, ποσό ιδιαίτερα σημαντικό, για τις 1600kwh που καταναλώνω το τετράμηνο, οπότε είπα να το ψάξω παραπέρα. Έκανα την αναζήτηση μου και στο site τους και είδα ότι όλα είναι οκ με το συγκριτικό. Εκτός από τις χαμηλές τιμές kwh 0,08€ κανονικά, που πέφτει στο 0,064€ με έκπτωση συνέπειας, έχει επιπλέον μεγάλη ΟΤΣ 43-68 €/ΜWh και σου επιστρέφει την εγγύηση αν δηλώσεις πάγια εντολή. Έχει και καταχώρηση μέτρησης μέσω τηλεφώνου.

Αρνητικό ότι αναφέρουν αορίστου χρόνου συμβόλαιο αλλά στην επικοινωνία και στο τελικό συμβόλαιο σου ξεκαθαρίζουν ότι είναι συμβόλαιο ενός χρόνου. Δεν είχα πρόβλημα με αυτό.

Οπότε είπα να το τολμήσω και μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχει μπει η ΟΤΣ, μπαίνει μετά το 6μηνο. Να σημειώσω ότι ο υπολογισμός του κέρδους των 220€ το χρόνο σε σχέση με τη ΔΕΗ περιελάμβανε και την ΟΤΣ.

Επίσης μου ανέφεραν ότι είναι σε σκέψεις η αλλαγή στην ΟΤΣ και ίσως η αλλαγή στην τιμή της kwh, που αν τελικά γίνει, για μένα θα ισχύσει από τη λήξη του 1ου χρόνου και μετά. Ίδωμεν.

Τους είχα βάλει στο μάτι. Έχουν πράγματι πολύ ελκυστικό πρόγραμμα με χαμηλή κιλοβατώρα, υψηλό όριο ΟΤΣ, μικρή διάρκεια συμβολαίου, όμορφα δομημένους λογαριασμούς, οικολογικό προφίλ.

Δεν θυμάμαι όμως να είχαν τρόπο καταχώρησης μέσω τηλεφώνου.

ΥΓ Δεν βλέπω πως μπορεί να έχει μεγαλύτερη έκπτωση από τα φθηνά προγράμματα του χώρου πχ  της elin .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι όμως να είχαν τρόπο καταχώρησης μέσω τηλεφώνου.

Αναφέρουν ηλεκτρονική καταχώρηση αλλά πουθενά δεν βρήκα κάτι τέτοιο κ όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι το ετοιμάζουμε τώρα και μου πρότειναν την καταχώρηση μέσω τηλεφώνου την οποία και χρησιμοποιώ κάθε μήνα.

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

ΥΓ Δεν βλέπω πως μπορεί να έχει μεγαλύτερη έκπτωση από τα φθηνά προγράμματα του χώρου πχ  της elin .

Είδα τώρα το συγκριτικό και η electrico-ελιν είναι πιο κάτω από την we energy. Διαφορά 13,5€ το χρόνο περίπου.. Αμελητέο.. 

Ο μόνος τρόπος που βλέπω να έχει μεγαλύτερη έκπτωση η we energy, είναι από την τιμή της kwh που είναι στα 0,064€ ενώ της ελιν στα 0,0765€, για συνεπείς πελάτες και οι δύο. Στα υπόλοιπα μου φαίνονται το ίδιο, εκτός του ΟΤΣ που δεν έχει καθόλου η ελιν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nickzick είπε

Ο μόνος τρόπος που βλέπω να έχει μεγαλύτερη έκπτωση η we energy, είναι από την τιμή της kwh που είναι στα 0,064€ ενώ της ελιν στα 0,0765€, για συνεπείς πελάτες και οι δύο. Στα υπόλοιπα μου φαίνονται το ίδιο, εκτός του ΟΤΣ που δεν έχει καθόλου η ελιν.

H elin έχει πρόγραμμα και με 0,06590 €/kWh χωρίς ΟΤΣ, αλλά με 2 έτη συμβόλαιο και 4.5€ πάγιο

Την είχα υπολογίσει και αυτήν τότε που ψαχνόμουν (υπολογισμοί χωρίς ΟΤΣ )

Screenshot-19.png.098c16c2819bc07af362d125288ba295.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

H elin έχει πρόγραμμα και με 0,06590 €/kWh χωρίς ΟΤΣ, αλλά με 2 έτη συμβόλαιο και 4.5€ πάγιο

Την είχα υπολογίσει και αυτήν τότε που ψαχνόμουν (υπολογισμοί χωρίς ΟΤΣ )

Screenshot-19.png.098c16c2819bc07af362d125288ba295.png

Πολύ καλή ανάλυση, μπράβο!

Η διαφορά υπέρ της we energy βγαίνει μάλλον επειδή τώρα δίνει την τιμή 0,064 και όχι 0,066.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickzick είπε

Πολύ καλή ανάλυση, μπράβο!

Η διαφορά υπέρ της we energy βγαίνει μάλλον επειδή τώρα δίνει την τιμή 0,064 και όχι 0,066.

Έβαλα 0,066 μιας και πάνω από 2000Kwh/4μηνο αλλάζει η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/2/2020 στις 12:01 ΜΜ, guzel είπε

Η Elin πάντως αγοράζει ρεύμα από Ήρων , στην προσπάθεια της να αναπτύξει πελατολόγιο μάλλον μπαίνει μέσα 

Δε γίνεται να αγοράζει ένας από τον άλλο απευθείας. Όλοι οι παραγωγοί δίνουν σε όλους τους προμηθευτές λιανικής μέσω ενός κοινού "κουβα". 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2020 στις 2:59 ΜΜ, gia_nnis είπε

Μερικες προσφατες αρνητικες αξιολογησεις απο elpedison:

-Οτι χειρότερο υπάρχει. Μας χρέωσαν 360 ευρώ εγγύηση ενω τηλεφωνικά ειχαν μιλήσει για 100 ευρώ. Και το χειρότερο; λάβαμε τον πρώτο λογαριασμό και με λάθος τη προηγούμενη μέτρηση στο ρολόι μας (αντι για 8921 μοναδες ειχαν βάλει 8721 μονάδες) μας χρέωναν 1500 ευρω. Εντελώς τυχαία είχαμε το τελευταίο λογαριασμό του προηγούμενου ιδιοκτήτη όπου μπορεσαμε και ειδαμε τις σωστες τελευταίες μοναδες στο ρολόι. Ευκολα μπορεί να θεωρηθεί εξαπάτηση και να κινηθει νομικά το θέμα, αφου δεν έχουν σκοπο να το λύσουν άμεσα και να στείλουν το σωστο λογαριασμό. Ειναι τραγικοί οι άνθρωποι.

-Απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι σε νέους πελάτες!!! Βγάζουν τεράστιους λογαριασμούς με λάθος μετρήσεις αμφισβητώντας ΔΕΗ και Δεδδηε!!! Πλήρης αδιαφορία και καμιά διάθεση επίλυσης του προβλήματος!!!!! Η χειρότερη εταιρεία!!!!

-Ότι χειρότερο σε εταιρία έχει υπάρξει ! Οι πωλητές τους λένε ψέματα για να κλείσεις συμβόλαιο με αυτούς , μου είπαν ξεκάθαρα ότι η εγγύηση είναι 50 ευρώ πριν υπογράψω ,και όταν έγινα πελάτης και κάλεσα να δω τι γίνεται με τον πρώτο λογαριασμό με ενημέρωσαν ότι η εγγύηση είναι 99 ευρώ ! Σε τηλεφωνική επικοινωνία για το θέμα ,κάνεις δε μπορεί να κάνει τίποτα παρά μόνο να μιλήσω με την "κυρία" που μου έκανε το συμβόλαιο γιατί όπως είπαν δε θα έπρεπε να ξέρει πόσο είναι η εγγύηση ώστε να μου το πει !

-Απαράδεκτοι!!! Όταν με προσέγγισαν για να γίνω πελάτης τους δεν μου ανέφεραν ότι σε κάθε λογαριασμό θα με χρεώνουν με ρήτρα προσαρμογής και με οριακή τιμή ενέργειας. Έτσι κάθε μήνα είχα επιπλέον χρέωση 5-20 ευρώ. Όταν το ανακάλυψα, τους ενημέρωσα αλλά δεν κάνανε τίποτα. Άλλαξα πάροχο στις 2/12/19 ενώ είχα υπογράψει μαζί τους στις 29/11/18. Μου ζήτησαν πίσω το δώρο που μου κάνανε πέρσι και με χρέωσαν με ρήτρα πρόωρης διακοπής συμβολαίου επειδή στο σύστημα τους έγινα πελάτης τους στις 3/12/18. Άρα για 1 ημέρα με χρέωσαν επιπλέον 81,1 ευρώ. Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί!!!

Αυτα ολα που διαβαζω να τα παραβλεψω και να προχωρησω..???  Οι περισσοτερες ειναι αρνητικες!!!

Καλημέρα,

Οι όροι της Elpedison είναι στη σελίδα τους σε κάθε αίτηση. Ξεκάθαρα αναφέρει:
7. Καταβολή εγγύησης
7.1. Ο Πελάτης αναλαμβάνει την υποχρέωση να καταβάλει στον Προμηθευτή χρηματικό ποσό ως εγγύηση, για την εξασφάλιση αποκλειστικά μελλοντικών οφειλών, που απορρέουν από Λογαριασμούς Κατανάλωσης, ίσο με τον εκτιμώμενο Λογαριασμό Κατανάλωσης για την προμήθεια τριάντα (30) ημερών (περιλαμβανομένων τυχόν φόρων), το οποίο κατ' ελάχιστο θα ανέρχεται στο ποσό των 50€ .
Επιπλέον όταν κάνεις αίτηση ζητούν φωτογραφία του μετρητή, ώστε να μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η μέτρηση που καταχωρείται στο CRM είναι η σωστή προσεγγιστικά.

Οι μετρήσεις δίνονται από τον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά μπορεί και ο καταναλωτής να δίνει τις δικές του ώστε να βγαίνει σωστό το έναντι.

Λάβε υπόψη σου πως καμία εταιρία δεν θέλει να έχει δυσαρεστημένους πελάτες.
Δυστυχώς μέσω κάποιων συνεργατών που αποσκοπούν μόνο στο άμεσο κέρδος, συμβαίνουν καταστάσεις όπως η δική σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Highlander είπε

Καλημέρα,

Οι όροι της Elpedison είναι στη σελίδα τους σε κάθε αίτηση. Ξεκάθαρα αναφέρει:
7. Καταβολή εγγύησης
7.1. Ο Πελάτης αναλαμβάνει την υποχρέωση να καταβάλει στον Προμηθευτή χρηματικό ποσό ως εγγύηση, για την εξασφάλιση αποκλειστικά μελλοντικών οφειλών, που απορρέουν από Λογαριασμούς Κατανάλωσης, ίσο με τον εκτιμώμενο Λογαριασμό Κατανάλωσης για την προμήθεια τριάντα (30) ημερών (περιλαμβανομένων τυχόν φόρων), το οποίο κατ' ελάχιστο θα ανέρχεται στο ποσό των 50€ .
Επιπλέον όταν κάνεις αίτηση ζητούν φωτογραφία του μετρητή, ώστε να μπορεί κάποιος να ελέγξει αν η μέτρηση που καταχωρείται στο CRM είναι η σωστή προσεγγιστικά.

Οι μετρήσεις δίνονται από τον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά μπορεί και ο καταναλωτής να δίνει τις δικές του ώστε να βγαίνει σωστό το έναντι.

Λάβε υπόψη σου πως καμία εταιρία δεν θέλει να έχει δυσαρεστημένους πελάτες.
Δυστυχώς μέσω κάποιων συνεργατών που αποσκοπούν μόνο στο άμεσο κέρδος, συμβαίνουν καταστάσεις όπως η δική σου.

 

Επισκεφθηκα  καταστημα elpedison..

-Μου ειπαν εγγυηση για οικιακο ειναι 50ε και για επαγγελματικο 100ε.

-Ερχονται 3 εναντι και ο 4ος εκαθαριστικος(μετρηση ΔΕΔΔΗΕ). Μπορει ο καταναλωτης να δινει καθε μηνα τις μετρησεις(3 τροποι) οποτε υπαρχει πραγματικη χρεωση και εκπτωση συνεπειας! Αν δεν κανει τις μετρησεις η εκπτωση συνεπειας μπαινει συνολικα στον 4ο εκκαθαριστικο! Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα βγαινει αρκει να πληρωνονται οι λογαριασμοι εμπροθεσμα!

-Αλληλογραφια λογαριασμου χωρις επιβαρυνση αλλα οτι και καποια εκπτωση αν επιλεξεις να μην σου ερχεται..

-Αν εχει ληξει το πιστοποιητικο  ηλεκτρολογου θα χρειαστει καινουργιο ακομα και να μην αλλαξεις ονομα! Κατι που δεν ηξερα..

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Επισκεφθηκα  καταστημα elpedison..

-Μου ειπαν εγγυηση για οικιακο ειναι 50ε και για επαγγελματικο 100ε.

-Ερχονται 3 εναντι και ο 4ος εκαθαριστικος(μετρηση ΔΕΔΔΗΕ). Μπορει ο καταναλωτης να δινει καθε μηνα τις μετρησεις(3 τροποι) οποτε υπαρχει πραγματικη χρεωση και εκπτωση συνεπειας! Αν δεν κανει τις μετρησεις η εκπτωση συνεπειας μπαινει συνολικα στον 4ο εκκαθαριστικο! Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα βγαινει αρκει να πληρωνονται οι λογαριασμοι εμπροθεσμα!

-Αλληλογραφια λογαριασμου χωρις επιβαρυνση αλλα οτι και καποια εκπτωση αν επιλεξεις να μην σου ερχεται..

-Αν εχει ληξει το πιστοποιητικο  ηλεκτρολογου θα χρειαστει καινουργιο ακομα και να μην αλλαξεις ονομα! Κατι που δεν ηξερα..

Επίσημο κατάστημα Elpedison είναι μόνο στην Κηφισίας.
Οι υπόλοιποι είναι συνεργάτες όπως είμαστε και εμείς.

Σου ανέφεραν τη χαμηλότερη εγγύηση χωρίς να σου πουν πως μπορεί να φτάσει έως ένα λογαριασμό, όπως αναφέρω πιο πάνω.
Τα υπόλοιπα είναι όπως τα αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Επισκεφθηκα  καταστημα elpedison..

-Μου ειπαν εγγυηση για οικιακο ειναι 50ε και για επαγγελματικο 100ε.

-Ερχονται 3 εναντι και ο 4ος εκαθαριστικος(μετρηση ΔΕΔΔΗΕ). Μπορει ο καταναλωτης να δινει καθε μηνα τις μετρησεις(3 τροποι) οποτε υπαρχει πραγματικη χρεωση και εκπτωση συνεπειας! Αν δεν κανει τις μετρησεις η εκπτωση συνεπειας μπαινει συνολικα στον 4ο εκκαθαριστικο! Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα βγαινει αρκει να πληρωνονται οι λογαριασμοι εμπροθεσμα!

-Αλληλογραφια λογαριασμου χωρις επιβαρυνση αλλα οτι και καποια εκπτωση αν επιλεξεις να μην σου ερχεται..

-Αν εχει ληξει το πιστοποιητικο  ηλεκτρολογου θα χρειαστει καινουργιο ακομα και να μην αλλαξεις ονομα! Κατι που δεν ηξερα..

99€ ήταν σε εμένα η εγγύηση. 25KVA 3Φ .

Όσον αφορά την έκπτωση συνέπειας, όπως έχω γράψει και πιο πάνω, μόνο με τηλέφωνο, email, fax, live chat για να έχεις κάθε φορά εκκαθαριστικό με υπολογισμό της συνέπειας σε μηνιαία βάση. Μέσω app , myelpedison ναι μεν καταχωρείς, αλλά παίρνεις έναντι και την έκπτωση στο τέλος...😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Highlander είπε

Επίσημο κατάστημα Elpedison είναι μόνο στην Κηφισίας.
Οι υπόλοιποι είναι συνεργάτες όπως είμαστε και εμείς.

Σου ανέφεραν τη χαμηλότερη εγγύηση χωρίς να σου πουν πως μπορεί να φτάσει έως ένα λογαριασμό, όπως αναφέρω πιο πάνω.
Τα υπόλοιπα είναι όπως τα αναφέρεις.

Αυτο τους ειπα και γω.. οτι η εγγυηση δεν ειναι σταθερη.. και μαλιστα μου ειπε συγκεκριμενα για παραπληροφορηση και μου εδωσε τα παραπανω δεδομενα!

 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

99€ ήταν σε εμένα η εγγύηση. 25KVA 3Φ .

Όσον αφορά την έκπτωση συνέπειας, όπως έχω γράψει και πιο πάνω, μόνο με τηλέφωνο, email, fax, live chat για να έχεις κάθε φορά εκκαθαριστικό με υπολογισμό της συνέπειας σε μηνιαία βάση. Μέσω app , myelpedison ναι μεν καταχωρείς, αλλά παίρνεις έναντι και την έκπτωση στο τέλος...😕

Και αυτο ανεφερα απο εφαρμογη ναι μεν δηλωνονται αλλα δεν μπαινει η συνεπεια και μου λεει οχι δεν ισχυει κατι τετοιο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Και αυτο ανεφερα απο εφαρμογη ναι μεν δηλωνονται αλλα δεν μπαινει η συνεπεια και μου λεει οχι δεν ισχυει κατι τετοιο!

Μπαίνει κανονικά η συνέπεια, αλλά λογίζεται στον 1ο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό. Δεν τη χάνεις. Έχει σημασία τι ρωτάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 4saken είπε

Καλημερα, ξερει καποιος ποιες μερες μπορουμε να δινουμε τις κιλοβατωρες στην protergia?1η-5η καθε μηνα η 5-10?

Γιατί δεν παίρνεις την εξυπηρέτηση πελατών να τους ρωτήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...