Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Βασικά ψάχνω επαγγελματικό Γ21 χωρίς ρήτρα αλλά είναι δύσκολο...

Και αυτό που νόμιζα αρχικά πως ίσως συμφέρει από το excell (nrg fixed...) μάλλον είναι συμφέρον σε πάρα πολλές kwh... 

Αύριο κάνω αίτηση να διώξω και το μαγαζί από την watt. 

 

Κατά μέσο όρο καίω 2000kw το τετράμηνο. 

Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής με το πάγιο μέσα 0.21 η KW 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια θα ηθελα μια γνωμη  για λογαριασμο ΔΕΗ .

Μου εχει στο ποσο πληρωμης  το ποσο  π.χ  166 ευρω   και απο πανω  λεει " Συνολικη εκπτωση στον λογαριασμο  -116 ευρω "

Ποιο ποσο πληρώνω ?    το  116   η το 166 ?     ( γιατι και στο συνολικο ποσο πληρωμη στην αναλυση λεει 166 )

Επεξ/σία από jimmisk1974
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jimmisk1974 said:

Παιδια θα ηθελα μια γνωμη  για λογαριασμο ΔΕΗ .

Μου εχει στο ποσο πληρωμης  το ποσο  π.χ  166 ευρω   και απο πανω  λεει " Συνολικη εκπτωση στον λογαριασμο  -116 ευρω "

Ποιο ποσο πληρώνω ?    το  116   η το 166 ?     ( γιατι και στο συνολικο ποσο πληρωμη στην αναλυση λεει 166 )

Το ποσό πληρωμής. Λογικά η συνολική έκπτωση αφορά τις επιδοτήσεις και τυχόν  εκπτώσεις που δίνει η ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Twoface είπε

Αύριο κάνω αίτηση να διώξω και το μαγαζί από την watt. 

 

Κατά μέσο όρο καίω 2000kw το τετράμηνο. 

Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής με το πάγιο μέσα 0.21 η KW 

Που θα πας? Σε ποια εταιρεία??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Το ποσό πληρωμής. Λογικά η συνολική έκπτωση αφορά τις επιδοτήσεις και τυχόν  εκπτώσεις που δίνει η ΔΕΗ 

Τοτε γιατι το γραφει πιο πανω με πιο μικρα γραμματα το   -116 ευρω?   ( Συνολικη εκπτωση στον λογαριασμο ) 

Δηλαδη εχει γινει εκπτωση  116  ευρω και το ποσο ειναι 166?    Δηλαδη αν δεν ειχε γινει  ποσο θα ηταν ?   282 ευρω ?   Ουτε καν !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

Τοτε γιατι το γραφει πιο πανω με πιο μικρα γραμματα το   -116 ευρω?   ( Συνολικη εκπτωση στον λογαριασμο ) 

Δηλαδη εχει γινει εκπτωση  116  ευρω και το ποσο ειναι 166?    Δηλαδη αν δεν ειχε γινει  ποσο θα ηταν ?   282 ευρω ?   Ουτε καν !!

 

Κάνε 166-116 και ό,τι βγάλει, αυτό να τους πληρώσεις. Και όταν σου το κόψουν, έλα να σου εξηγήσουμε πόσο έχει πάει το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Κάνε 166-116 και ό,τι βγάλει, αυτό να τους πληρώσεις. Και όταν σου το κόψουν, έλα να σου εξηγήσουμε πόσο έχει πάει το ρεύμα.

βρε η απορια μου ειναι πιο ειναι απο τα δυο το ποσο   που πρεπει να πληρωθει ,  το ποσο εχει παω το ρευμα και ποσο ακομα θα παει   δεν ειναι κει το θεμα   δεν ειναι κει η ερωτηση μου ,  εγω  ρωτησα το ποσο  πιο απο τα δυο ... γιατι αλλοι μου λενε ειναι το  -116  που λεει  εκπτωση  ,  αλλοι οχι ..... να ξερω πιο ειναι το κανονικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimmisk1974 είπε

βρε η απορια μου ειναι πιο ειναι απο τα δυο το ποσο   που πρεπει να πληρωθει ,  το ποσο εχει παω το ρευμα και ποσο ακομα θα παει   δεν ειναι κει το θεμα   δεν ειναι κει η ερωτηση μου ,  εγω  ρωτησα το ποσο  πιο απο τα δυο ... γιατι αλλοι μου λενε ειναι το  -116  που λεει  εκπτωση  ,  αλλοι οχι ..... να ξερω πιο ειναι το κανονικο 

δε βλάπτει λίγη σοβαρότητα ,

κάπου έχει ποσό πληρωμής , αυτό είναι που πληρώνεις , δεν άλλαξε κάτι ,ανέβασε το λογαριασμό αν τόσο πολύ δυσκολεύεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

βρε η απορια μου ειναι πιο ειναι απο τα δυο το ποσο   που πρεπει να πληρωθει ,  το ποσο εχει παω το ρευμα και ποσο ακομα θα παει   δεν ειναι κει το θεμα   δεν ειναι κει η ερωτηση μου ,  εγω  ρωτησα το ποσο  πιο απο τα δυο ... γιατι αλλοι μου λενε ειναι το  -116  που λεει  εκπτωση  ,  αλλοι οχι ..... να ξερω πιο ειναι το κανονικο 

Η δομή των λογαριασμών είναι τυποποιημένη:

Αρχική Τιμή: 282

Έκπτωση: -116

Πληρωτέο: 166€

 

Πληρώνεις τα 166. Το ότι κάποιος σου είπε να πληρώσεις την έκπτωση δεν σου φάνηκε περίεργο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Σήμερα ήρθε ένας εκκαθαριστικός λογαριασμος της ΔΕΗ και έπαθα ένα κοκομπλοκο. Γενικά έχουμε υψηλούς λογαριασμούς αλλά αυτή τη φορά παραήταν το κακό και αποφάσισα να ψαχτώ να δώ τι μπορώ να κάνω ώστε να μειώσω κάπως το κόστος. Μετά από κάποιο ψάξιμο κατέληξα εδώ και βρήκα το excel που έχει ο korakios στην υπογραφή του. 

Να σας πω ότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω τίποτα και μέσα στο excel χάθηκα τελείως. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για άσχετους σαν και εμένα για να το συμπληρώσω;

Επισυνάπτω και το λογαριασμό μήπως και έχετε και κάποια άλλη βοήθεια να προσφέρετε. 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

20220203_214436.jpg

20220203_214638.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Η δομή των λογαριασμών είναι τυποποιημένη:

Αρχική Τιμή: 282

Έκπτωση: -116

Πληρωτέο: 166€

 

Πληρώνεις τα 166. Το ότι κάποιος σου είπε να πληρώσεις την έκπτωση δεν σου φάνηκε περίεργο;

χχμμμ   δεν εχεις αδικο ,  ετσι μου ειπαν  ... οτι ειναι το ποσο που λεει πανω ,  εμενα μου εκανε εντυπωση  που εχει   -   μπροστα ...    τελος παντων  , βαζω  και μια φωτο  απο τον λογαριασμο ,    οποτε ειναι το 166 

20220203_214353.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Atlantean είπε

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για άσχετους σαν και εμένα για να το συμπληρώσω;

απλά βάζεις την κατανάλωση των τριών τετραμήνων ,στο φύλλο με τα σταθερά, δεν έχει κάτι άλλο, που δυσκολεύεσαι ?

αλλά το άργησες , πλέον είσαι για online/enter με την κατανάλωση που έχεις μιας και δε σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις . Φυσικά σε σχέση με πέρυσι πάλι ακριβότερο θα σου είναι αλλά όχι τόσο

αύριο κάνε και αίτηση για νυχτερινό στο ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα το ξαναδώ σε λίγο γιατί έκλεισα το pc για να κοιμηθούν τα παιδιά, δεν το κατάλαβα έβλεπα τόσα κουτάκια και διάφορα συντομογραφικά και χάθηκα. 

Όταν λες online/enter τι εννοείς;

Αυτό θα το κάνω, απλά επειδή το ρεύμα είναι στης πεθεράς το όνομα και θα πρέπει να την ενημερώσω για κοστος κτλ , είχα δει να πόσο περίπου 30κατι η 40κατι ευρώ ισχύει αυτο; γιατί κάτω το ρολόι που είδα δεν έχει για 2 μετρήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Atlantean είπε

Όταν λες online/enter τι εννοείς;

στο άλλο θέμα έχει πολλές πληροφορίες , είναι προγράμματα χωρίς ρήτρες , της ΔΕΗ

7 λεπτά πριν, Atlantean είπε

Αυτό θα το κάνω, απλά επειδή το ρεύμα είναι στης πεθεράς το όνομα και θα πρέπει να την ενημερώσω για κοστος κτλ

42€ με ΦΠΑ , πλεόν ένα ρολόι μπαίνει , στο excel θα σου βγάλει το κέρδος/έτος απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις με 20% χρήσης νυχτερινού , στο άλλο θέμα για περισσότερες πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Atlantean είπε

να μειώσω κάπως το κόστος. Μετά από κάποιο ψάξιμο κατέληξα εδώ και βρήκα το excel που έχει ο korakios στην υπογραφή του. 

Να σας πω ότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω τίποτα και μέσα στο excel χάθηκα τελείως. Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για άσχετους σαν και εμένα για να το συμπληρώσω;

...στην ουσία "δεν σου χρειάζεται το XL" - όχι για να δεις τί θα κάνεις για να μειώσεις το κόστος, καθώς πλέον όλοι σχεδόν οι "εναλλακτικοί" έχουν τιμές-φωτιά. Η μόνη σου επιλογή (με τέτοιες καταναλώσεις) είναι να πας σε σταθερό της ΔΕΗ  (Online ή  Enter). Διάβασε τί παρέχει/προϋποθέτει το καθένα στο σάιτ της ΔΕΗ και αποφάσισε και ενεργοποίησέ το μέσα από την εφαρμογή ebill (αν έχεις ήδη account). 

To ΧL θα σου είναι χρήσιμο περισσότερο για να καταλαβεις "με μια ματιά" τις διαφορές στις τελικές τιμές των διάφορων παρόχων. Αν θες να δεις πόσο θα πληρώνεις σε σταθερό ΔΕΗ τον χρόνο με βάση τις δικες σου καταναλώσεις, περνάς κιλοβατώρες μέρας (αφού δεν έχεις νυχτερινό) για καθε 4μηνο, στα χρωματιστά κελιά που λέει "Συμπληρώστε Kwh / Τετράμηνο".

Το ζουμί όμως είναι :

1) Το ρεύμα ακρίβυνε πολύ από το καλοκαίρι (κάποιοι το πληρώσαν/κατάλαβαν τώρα)

2) Όσο μπορείς οικονομία/κόψιμο σπατάλης (μέχρι οπωσδήποτε να βγει ο χειμώνας)

3) Σταθερό ΔΕΗ - που απλά είναι για "damage control", διότι : δες 1)

4) Άμεσα αίτηση για νυχτερινό (42,16€ μια κι έξω)

5) Τσέκαρε μπας και δικαιούσαι ΚΟΤ

6) Μείνε σε συντονισμό με το thread για να παρακολουθείς εξελίξεις και να κινείσαι ανάλογα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...