Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, stylish είπε

Δηλαδή και τώρα δεν ειμαι στον αέρα με το 45% παρολο που ειναι αοριστου;

Επισης και τώρα εχω ρητρα αναπροσαρμογής. Απο τον τελευταίο έναντι:

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 129kWhX0,225596€/kWh.

Έχω μπερδευτεί αν αξίζει να προχωρήσω ή οχι στο 50% για 2 ετη ή να μεινω στο 45% για αοριστου.

...στον αέρα ΔΕΝ είσαι τώρα, εφ' όσον μπορείς ν' αποχωρήσεις όποια στιγμή θες, χωρίς ποινή. Αν υπογράψεις όμως αυτό που σου προτείνανε, θα είσαι στο,,,κλουβί για 2 χρόνια (με τυράκι μια επιπλέον έκπτωση 5% ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑΣ, όπως τώρα, δηλαδή,,,"τρίχες". Οι οποίες τρίχες θα πάψουν κι αυτές να ισχύουν μετά από 2 χρονια, δηλαδή θα ξαναγυρίσεις στο 45%. Με άλλα λόγια προσπαθούν με χάντρες και καθρεφτάκια απλώς να σε κρατήσουν στο πελατολόγιό τους). ΑΝ όντως στην σύμβαση του "Ομιλικού", προβλέπεται ποινή - μπορεί όμως και όχι. Ρώτα τους, αν δεν βγάζεις άκρη από την σύμβαση. Μπορεί να είναι από τις περιπτώσεις που (και καλά) δεσμεύονται ΑΥΤΟΙ για "σταθερή τιμή", για το X χρονικό διάστημα (εν προκειμένω 24 μήνες).

Η δε χρέωση αναπροσαρμογής, είναι εκ των ων ουκ άνευ - δηλαδή σε οποιαδήποτε επιλογή σου, αναπροσαρμογή ΘΑ έχεις.

Η σούμα λέει ότι αν ΔΕΝ υπάρχει ποινή πρόωρης αποχώρησης, τότε αυτό το 5% σχεδόν εξομοιώνει με το πόσο θα πληρώσεις εάν πεις να πας πχ στο Γ1 της ΔΕΗ. Αλλά επειδή για να πας ΔΕΗ, θα πρέπει να σκάσεις κι ένα κατοστάρι εγγύηση, μάλλον καλά είναι να αποδεχθείς την "προτασάρα" του Ήρωνα. Εκτός κι αν έχεις εγγύηση στον Ήρωνα (δεν την είχες πάρει πίσω μέσω πάγια εντολής ξερωγώ), και είναι κοντά στα λεφτά που ζητάει η ΔΕΗ. Σε τέτοια περίπτωση (τα παίρνεις από Ήρωνα για να τα πας ΔΕΗ), εγώ θα πήγαινα ΔΕΗ, με βάση το τί έχει παιχτεί με εναλλακτικούς και τί με ΔΕΗ από το καλοκαίρι που πέρασε.

Δύσκολο σταυρόλεξο, το ξέρω, αλλά τα δεδομένα αυτά είναι, και ό,τι "κέρδος" θα έχεις θα είναι "στις λεπτομέρειες", και στο υποθετικό ("τί θα γίνει αν στραβώσουν κι άλλο τα πράγματα - και η ΔΕΗ μέχρι στιγμής δείχνει η ασφαλέστερη επιλογή από διάφορες απόψεις"). Αυτό, είπαμε, ΑΝ το "Ομιλικό" δεν έχει ποινή πρόωρης αποχώρησης, ισχύος 2 ετών. Αν έχει, φύγε από τώρα (που μπορείς) για ΔΕΗ. Χειρότερα άλλωστε (από άποψης "χρημάτων") δεν θα είσαι, ελάχιστα καλύτερα θα είσαι, και αν αλλάξει κάτι στην πορεία (πχ χρειαστεί να πας σε σταθερό, και μάλλον της ΔΕΗ, θα μπορείς να κάνεις ανέξοδα την μετάβαση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, stylish είπε

Λες και μας διαβάζουν. Με κάλεσε η energy motor oil και ειπε οτι δινει στα 6 λεπτά (0,0619) την κιλοβατώρα αλλά εγγυάται χαμηλή ρήτρα αναπροσαρμογής σε σχέση με ήρων καθώς, από οτι ειπε ο πωλητής, παράγει περισσότερο ρεύμα.

Σύμφωνα με τον πωλητή η ηρων έχει ρητρα 70%, ενώ η energy motor oil θα έχει μαξ 25%. Καναμε και ενα παραδειγμα και εβγαινε θεαματικά χαμηλότερος ο λογαριασμος.

Στην ερώτηση αν φαίνεται κάπου το 25% στο συμβόλαιο, η απάντηση ήταν αρνητική και εκει ήταν που με προβλημάτισε.

Έχεις κανείς εμπειρία απο τη energy motor oil ?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα... Μα τι λένε... Τι παραμυθια για να πουλησουν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες!!

 

Όπως ειχα γραψει σε προηγουμενη σελιδα η Solar αλλαξε τις τιμες και μετα απο mail που εστειλα για 60ημερες πριν ειδοποιηση, η αλλαγη θα γινει στις 8/6 και οχι 8/5 οπως μου ελεγαν εξαρχης.

Επειδη πλησιαζει η ημερομηνια και θελω οσο το δυνατον να εξαντλησω τις ημερες ωστε να χρεωνομαι με το παρον fixed, ποτε θεωρειτε οτι πρεπει να ξεκινησω την διαδικασια μεταφορας στη ΔΕΗ(Γ1Ν); Εκει καταληγω τελικα αφου φαινεται να ειναι εστω κ με μικρη διαφορα το πιο συμφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stylish είπε

καθώς, από οτι ειπε ο πωλητής, παράγει περισσότερο ρεύμα.

Σύμφωνα με τον πωλητή η ηρων έχει ρητρα 70%, ενώ η energy motor oil θα έχει μαξ 25%. Καναμε και ενα παραδειγμα και εβγαινε θεαματικά χαμηλότερος ο λογαριασμος.

...αν σε ξαναπάρει "ο πωλητής", να του πεις ότι έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 2 : ή βλάκας είναι και ό,τι του λένε το χάφτει, ή "απατεώνας" και παραπλανεί τον κόσμο με ανύπαρκτες συνθήκες. Και να του τονίσεις, πριν απαντήσει, ότι μάλλον τείνεις προς το 2ο...

...ό,τι "ρεύμα και να παράγει", οι τιμές (ολωνών) καθορίζονται (...στήνονται...) με βάση τις χρηματιστηριακές τιμές. Και από 'κει και πέρα, βάζουν ακόμη πιο βαθειά το κουτάλι στο βάζο με το μέλι κάποιοι, ανάλογα τον τύπο υπολογισμού της χρέωσης αναπροσαρμογής που χρησιμοποιούν. Το συμπέρασμα είναι ότι οι "πωλητές" (που σημειωτέον, μπορεί να μην είναι ΚΑΝ υπάλληλος του Βαρδινογιάννη αυτός που σε πήρε, αλλά "εξωτερικός συνεργάτης", που ΑΥΤΟΙ κι αν πετάνε παπάτζες στον κοσμάκη, απλώς για να τσιμπήσουν γύρω στο 20άρι για κάθε σύμβαση που τους πάνε...).

Η σούμα λέει ότι είναι σχεδόν στα ίδια η NRG με τον Ήρωνα αυτή τη στιγμή (είναι λίιιγο πιο φθηνή, της τάξης του 20άρικου ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ πες), αλλά,,,με στάνταρ 24μηνη δέσμευση. Και όπως είπαμε, τουλάχιστον ο Ήρωνας (εκτός του ενδεχομένου να μην έχει ποινή αποχώρησης που λέγαμε), έχει κι εκείνο το τυράκι του 5% για 'σένα. Δες τα στο Excel του Kοράκιου από μόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και απο μενα,

Βοηθηστεμε να βγω απο το δίλημμα..

Εχω ρευμα Volterra με νυχτερινο το παλιο Γ1Ν και αεριο Ζενιθ.

Ειμαι ευχαριστημενος απο Volterra θα ελεγα..

Η ερωτηση ειναι οτι το συμβολαιο στη Ζενιθ για το αεριο εληξε και με πιεζουν να κανω συμβολαιο μαζι τους Ρευμα -Αεριο.

Απο την αλλη ειδα στη Voltera το προγραμμα 360..Που λετε πως αξιζει να μεταφερθω? αξιζει να παω σε Ζενιθ η να δοκιμασω το 360ευελιξια της Volterra με συμβαιλο για ενα χρονο..εχει καποιος αναλογη εμπειρια γνωμη? 

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Υ.γ 65τμ σπιτι με μεσαιες τιμες καταναλωσης ρευματος και αεριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ θα έλεγα χεσ' τους και τους δυο και πάνε (και για ρεύμα και για αέριο, ΔΕΗ. ΟΧΙ "double" πρόγραμμα σε κανέναν, εξαρτάς το ένα από το άλλο και δεν είναι καλό, ειδικά αν χρειαστεί ν' αλλάξεις κάτι στο ρεύμα, ως πιο πιθανό. Η ΔΕη πάντως ούτως ή άλλως ΔΕΝ έχει τέτοιο πρόγραμμα "και για τα δυο").

Το κακό είναι ότι για ρεύμα (για αέριο δεν έχω ιδέα - ρώτα στο σχετικό θρεντ) τουλάχιστον, η ΔΕΗ θα σου ζητήσει κατοστάρι εγγύηση. Αν μπορείς, το δίνεις, αλλιώς μένεις Βολτέρα. Το οποίο είναι χωρίς δέσμευση/ποινή αποδέσμευσης μεν, αλλά όχι για έναν χρόνο (εμένα μου είπαν για 2)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, thanosand είπε

Η ερωτηση ειναι οτι το συμβολαιο στη Ζενιθ για το αεριο εληξε

στο άλλο θέμα για αέριο

12 λεπτά πριν, thanosand είπε

και με πιεζουν να κανω συμβολαιο μαζι τους Ρευμα -Αεριο.

ποτέ double , είναι 99% κανόνας, όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

και γενικά αυτήν τη μεγάλη περίοδο πουθενά με δέσμευση

13 λεπτά πριν, thanosand είπε

Απο την αλλη ειδα στη Voltera το προγραμμα 360..Που λετε πως αξιζει να μεταφερθω?

έληξε το προηγούμενο ?

16 λεπτά πριν, thanosand είπε

να δοκιμασω το 360ευελιξια της Volterra με συμβαιλο για ενα χρονο

24 μήνες είναι , αλλά δεν έχει πέναλτι πρόωρης αποχώρησης

Γενικά κατέβασε το excel της καρφιτσωμένης ανάρτησης , δες το φύλλο "υπο κατασκευή" και απαραίτητα αλλάζεις τιμές χοντρικής και επιδοτήσεις . Αγνοείς τελικές τιμές μιας και αποκλείεται να μαντέψεις τιμές 12μηνου , αλλά φαίνεται η διαφορά στις τιμές των προγραμμάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios αλλαγή γενικών όρων ΗΡΩΝ https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-tropopoiisi-oron-he/

Εκτός απ'την προσαύξηση που πήγε από 1.25 σε 1.26... βλέπεις τίποτ'άλλο;

μεγάλο δρόμο θα διαβείς ,έκανες εγγραφή  στο newsletter του Ηρών ?😁

δεν είδα άλλες χρεώσεις

 

είδα αυτό με την ευκαιρία

Αναφορά σε κείμενο

7.5. Οποιαδήποτε τροποποίηση των τιμών, σύμφωνα με τον Γ.Ο.7.4 λαμβάνει χώρα με ατομική ειδοποίηση που
αποστέλλεται στον Πελάτη μέσω του ταχυδρομείου ή της διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχει δηλώσει ο Πελάτης στον Προμηθευτή για σκοπούς ενημέρωσής του, παραπέμποντας για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχομένου της τροποποίησης στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.heron.gr , όπου και θα γίνεται αναφορά στις μεταβολές των μεγεθών του Γ.Ο.7.4.1 και τη συμμετοχή τους στην αναπροσαρμογή των συντελεστών. Η τροποποίηση των ανωτέρω τιμών αρχίζει να ισχύει μετά την παρέλευση εξήντα (60) ημερών από την ενημέρωση του Πελάτη και αποτυπώνεται στον πρώτο λογαριασμό του Πελάτη που εκδίδεται μετά την συμπλήρωση της ανωτέρω προθεσμίας. Ο Πελάτης διατηρεί το δικαίωμα να καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση αζημίως

άρα σε αλλαγές συντελεστών (η ρήτρα είναι στο 7.4)  , επιστολή ή email και όχι στα ψιλά γράμματα 60 μέρες πριν με δικαίωμα καταγγελίας

το ίδιο και για άλλες τροποποιήσεις εκτός αν ο πελάτης επιλέξει άλλο τρόπο επικοινωνίας

υπήρχαν και ποιο μπροστά αυτά ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

 η ΔΕΗ θα σου ζητήσει κατοστάρι εγγύηση. 

Σε Γ1 η εγγύηση αυτή επιστρέφεται με πάγια εντολή ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lk24 είπε

Σε Γ1 η εγγύηση αυτή επιστρέφεται με πάγια εντολή ή όχι? 

Δεν γνωρίζω. Αλλά νομίζω πως μόνο για το Εντερ ισχύει η επιστροφή. Κι εκεί "με αστερίσκο" (παίζει τελευταία να το άλλαξαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

 

υπήρχαν και ποιο μπροστά αυτά ?

Όχι, τώρα τα βάλανε. Πάντως email δεν έλαβα, απλά βρήκα την ανακοίνωση στο site... τους έχω βάλει bookmark, μπαίνω κάθε μέρα με τον πρωινό καφέ. 😄 Ίσως στείλουν την ειδοποίηση στον επόμενο λογαριασμό, ίσως πάνε να το κάνουν γαργάρα. Σε κάθε περίπτωση εμένα με συμφέρει αυτό που έκαναν γιατί έχω επιπλέον 30 μέρες για αζημίως αποχώρηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν γνωρίζω. Αλλά νομίζω πως μόνο για το Εντερ ισχύει η επιστροφή. Κι εκεί "με αστερίσκο" (παίζει τελευταία να το άλλαξαν).

Εχθές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός σε enter+ που ήταν και εκκαθαριστικος, με ενεργοποίηση 30/3 και δεν υπήρξε επιστροφή των 100 ευρώ παρόλο που υπάρχει πάγια εντολή. Το 50ρικο που έπαιζε σαν προωθητική ενέργεια επεστράφη κανονικά. 

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis_Io είπε

Εχθές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός σε enter+ που ήταν και εκκαθαριστικος, με ενεργοποίηση 30/3 και δεν υπήρξε επιστροφή των 100 ευρώ. Το 50ρικο που έπαιζε σαν προωθητική ενέργεια επεστράφη κανονικά. 

Παίζει όμως και να μπει αργότερα. Εγώ θα έλεγα πάντως όσο περιμένεις να έκανες αίτημα επιστροφής της, ακόμη κι αν κάτι όντως άλλαξαν. Να δεις τί θα σου απαντήσουν δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...