Προς το περιεχόμενο

Γερμανικό δικαστήριο έκρινε παράνομη την απαγόρευση χρήσης ψευδώνυμων στο Facebook


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, BabyRage said:

Άρχισα και γυμναστήριο και τρέφομαι υγιεινά,

Ελπίζω να εννοείς crossfit και vegan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευτυχώς που σε κάποιες χώρες υπάρχουν Ενώσεις Καταναλωτών και Επιτροπές που λειτουργούν όπως θα ΄έπρεπε. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες χώρες το παράδειγμα της Γερμανίας.

Θλίβομαι όταν βλέπω άτομα να υποστηρίζουν τις παράνομες τακτικές που επιβάλει ή θέλει να επιβάλει το ΦΒ. 

Φαντάζομαι εσείς οι ίδιοι δεν έχετε κανένα πρόβλημα που το ΦΒ  ξέρει, αποθηκεύει και στην συνέχεια πουλάει σε διαφημιστικές εταιρίες και κυβερνήσεις ΟΛΑ σας τα δεδομένα χωρίς να έχετε τον παραμικρό έλεγχο πάνω σε αυτό.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να διατηρήσουμε κάποιο έλεγχο για το πώς συλλέγονται και χρησιμοποιούνται πληροφορίες για εμάς. Το απόρρητο είναι ένα ανθρώπινο δικαίωμα που συνδέεται στενά με τις πολλές ελευθερίες μας. Όπως κάθε Ανθρώπινο Δίκαιο, όσοι το κακομεταχειρίζονται πρέπει να λογοδοτήσουν για τις πράξεις τους.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, genius_13 είπε

Ευτυχώς που σε κάποιες χώρες υπάρχουν Ενώσεις Καταναλωτών και Επιτροπές που λειτουργούν όπως θα ΄έπρεπε. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες χώρες το παράδειγμα της Γερμανίας.

Θλίβομαι όταν βλέπω άτομα να υποστηρίζουν τις παράνομες τακτικές που επιβάλει ή θέλει να επιβάλει το ΦΒ. 

Φαντάζομαι εσείς οι ίδιοι δεν έχετε κανένα πρόβλημα που το ΦΒ  ξέρει, αποθηκεύει και στην συνέχεια πουλάει σε διαφημιστικές εταιρίες και κυβερνήσεις ΟΛΑ σας τα δεδομένα χωρίς να έχετε τον παραμικρό έλεγχο πάνω σε αυτό.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να διατηρήσουμε κάποιο έλεγχο για το πώς συλλέγονται και χρησιμοποιούνται πληροφορίες για εμάς. Το απόρρητο είναι ένα ανθρώπινο δικαίωμα που συνδέεται στενά με τις πολλές ελευθερίες μας. Όπως κάθε Ανθρώπινο Δίκαιο, όσοι το κακομεταχειρίζονται πρέπει να λογοδοτήσουν για τις πράξεις τους.

Η απόφαση δεν έχει να κάνει με το απόρρητο και από τι διαβάζω ήταν για τυπικούς λόγους.

Απόρρητο και fb δεν γίνεται. Απλά δεν κάνεις fb. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, genius_13 είπε

Ευτυχώς που σε κάποιες χώρες υπάρχουν Ενώσεις Καταναλωτών και Επιτροπές που λειτουργούν όπως θα ΄έπρεπε. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλες χώρες το παράδειγμα της Γερμανίας.

Θλίβομαι όταν βλέπω άτομα να υποστηρίζουν τις παράνομες τακτικές που επιβάλει ή θέλει να επιβάλει το ΦΒ. 

Φαντάζομαι εσείς οι ίδιοι δεν έχετε κανένα πρόβλημα που το ΦΒ  ξέρει, αποθηκεύει και στην συνέχεια πουλάει σε διαφημιστικές εταιρίες και κυβερνήσεις ΟΛΑ σας τα δεδομένα χωρίς να έχετε τον παραμικρό έλεγχο πάνω σε αυτό.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να διατηρήσουμε κάποιο έλεγχο για το πώς συλλέγονται και χρησιμοποιούνται πληροφορίες για εμάς. Το απόρρητο είναι ένα ανθρώπινο δικαίωμα που συνδέεται στενά με τις πολλές ελευθερίες μας. Όπως κάθε Ανθρώπινο Δίκαιο, όσοι το κακομεταχειρίζονται πρέπει να λογοδοτήσουν για τις πράξεις τους.

Ποια ακριβός είναι η παράνομη τακτική; αλήθεια έχεις διαβάσει ποτέ σε τι συμφωνείς; η συλλογή πληροφοριών για διαφημιστικούς σκοπούς και αναβάθμιση της υπηρεσίας είναι απόλυτα νόμιμη και γίνεται παντού σχεδόν. και ποια δεδομένα μιλάς ακριβώς; το ονοματεπώνυμο μόνο σου ζητάει υποχρεωτικά. Για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις το απόρρητο και το Ανθρώπινο Δικαίωμα σε μια πλατφόρμα που έχει δημιουργηθεί να σου προσφέρει το ακριβώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ειχαμε γλιτωσει ενα μεγαλο χρονικο διαστημα απο αντικοινωνικα  "σκουπιδια"  που εχουνε μπερδεψει to FB    με  μια  κλειδαροτρυπα χωρις να αλληλεπιδρουν   χρησιμοποιοντας  ψευδωνυμα στο fb κατεβαζοντας την ποιοτητα επικοινωνιας    με σκοπο να δημιουργηθει  αλλη μια ιντερνετικη χωματερη .

Ελπιζω η αποφαση των Γερμανικων δικαστηριων  να μην  τελεσιδικησει και να μην επεκταθει . Σε οποιον δεν θελει να φαινεται το ονομα του   και το πως τρωει το σουβλακι του (διοτι κυριως μονο αυτο κανει ας μην εχει ψευδαισθησεις  πως κανει κατι αλλο ) ας μην κανει  account στην σελιδα .

Δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις .

 

Εσύ απ' τη μεριά σου τι ζόρι τραβάς αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ένα μέσο με τρόπο που αρέσει και εξυπηρετεί εκείνον; στη τελική ας μην κάνεις account στη σελίδα. Oh wait that kinda defeats the purpose huh? Ίσως και να διατηρείς τη δική σου άποψη περί κοινωνικής δικτύωσης. Ίσως επίσης ισχύει κάτι αντίστοιχο και για αυτούς που εσύ αποκαλείς αντικοινωνικά σκουπίδια.

rant δημοτικού...

 

2 ώρες πριν, hellghan είπε

Στο έθεσα λάθος να στο εξηγήσω λίγο καλυτέρα.

Αν πάμε εμείς για καφέ με μια κοινή παρέα και συστηθούμε θα δώσεις ψευδώνυμο ή όνομα; το facebook λειτουργεί με την προϋπόθεση ότι το άτομο που έχεις φίλο στο φβ το γνωρίζεις και στην πραγματικότητα και για αυτό σε περίπτωση μη κανονικού ονόματος στο ζητάει.

Η αστυνομία έχει το δικαίωμα να απαιτήσει επίσημο έγγραφο ταυτοπροσωπίας. Έγω αν θέλω να σε γνωρίσω δεν θα έρθω να σου συστηθώ και να ρωτήσω το όνομα;

ίδια βάση είναι

 

Δεν είναι το ίδιο. Ο πυρήνας έγκειται στο κατά πόσο διαλέγει κάποιος το περιβάλλον και τις συνθήκες στις οποίες κάνει interact. Αν εγώ γνωρίσω κάποιον στο δρόμο καταρχήν ξέρω σε ποιον απευθύνομαι. Σε εκείνον, στην παρέα που τον συνοδεύει κλπ. Επίσης μπορώ να ορίσω τι πληροφορία θα του δώσω. Σε μια μικρή γνωριμία δεν δινεις επώνυμο παρα μόνο ένα μικρό το οποίο εξυπηρετεί σκοπούς αναγνωριστικού "you can call me John". Και αντίστοιχα είμαι σε θέση να περιορίσω σημαντικά οποιοδήποτε προσωπικό ή μη, info σχετικά με εμένα. Τι επαγγέλλομαι, ποιους έχω φίλους, τι ενδιαφέροντα έχω και δυνητικά πολλές ακόμη πληροφορίες που σε μια τυπική ή μη γνωριμία δεν θα τις πάρει ο άλλος αν δε με ρωτήσει.

 

Τίποτα απ' όλα αυτά δεν ισχύει με το facebook. Θα μου πεις βέβαια και αυτά ρυθμίζονται με τη σειρά τους. Είναι θέμα του τι profile και τι επαφές θέλει να έχει κάποιος, όπως και στον πραγματικό κόσμο. Εγώ πχ έχω το κανονικό μου όνομα στο fb καθώς έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει public info που να με εκθέτει. Κάποιος άλλος όμως μπορεί να μη λειτουργεί έτσι. Σε αυτή τη περίπτωση προσωπικά θα δικαιολογούσα απόλυτα την επιλογή να προστατέψει το πιο ανοιχτό προφιλ του με ένα ψευδώνυμο το οποίο δεν θα τον ταυτοποιήσει σε αγνώστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχετική εφαρμογή (FB) σε Android, μόνο sample και access απ' το ....σάλιο (για να μην το χοντρύνω) δεν ζητάει....και ψάχνεις μετά πως γίνετε ξαφνικά απο ένα άσχετο τηλέφωνο που κάνεις σε κάποιον/α (για πρώτη φορά ....)  και σου έχει πετάξει friend suggestion το FB με το σχετικό profile του/της σε λίγα λεπτά...

 Τώρα για το πώς (μπορούν) να χρησιμοποιηθούν τα δεδόμενα απλά αναφέρω παράδειγμα,  όπου άνθρωπος έκανε σχόλιο για κάτι το οποίο συνέβει στον χώρο της δουλειάς του και απολύθηκε επειδή το post του έφτασε μέσω "φίλων/συνδέσεων" του FB στα "μάτια" του HR.... 

 Φυσικά υπάρχουν τρόποι να κάνεις account με όνομα μόνο (τύπου Υiannis  βάλε/βγάλε όσα n θες) αλλά γενικότερα τα rules/policies και όλο αυτή η μπίζνα  στο φατσοτέφτερο μόνο αθώα και χαζοχαρούμενη δεν είναι και θέλει προσοχή τι λες και τι κάνεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, the other one είπε

Εσύ απ' τη μεριά σου τι ζόρι τραβάς αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ένα μέσο με τρόπο που αρέσει και εξυπηρετεί εκείνον; στη τελική ας μην κάνεις account στη σελίδα. Oh wait that kinda defeats the purpose huh? Ίσως και να διατηρείς τη δική σου άποψη περί κοινωνικής δικτύωσης. Ίσως επίσης ισχύει κάτι αντίστοιχο και για αυτούς που εσύ αποκαλείς αντικοινωνικά σκουπίδια.

rant δημοτικού...

Δεν είναι το ίδιο. Ο πυρήνας έγκειται στο κατά πόσο διαλέγει κάποιος το περιβάλλον και τις συνθήκες στις οποίες κάνει interact. Αν εγώ γνωρίσω κάποιον στο δρόμο καταρχήν ξέρω σε ποιον απευθύνομαι. Σε εκείνον, στην παρέα που τον συνοδεύει κλπ. Επίσης μπορώ να ορίσω τι πληροφορία θα του δώσω. Σε μια μικρή γνωριμία δεν δινεις επώνυμο παρα μόνο ένα μικρό το οποίο εξυπηρετεί σκοπούς αναγνωριστικού "you can call me John". Και αντίστοιχα είμαι σε θέση να περιορίσω σημαντικά οποιοδήποτε προσωπικό ή μη, info σχετικά με εμένα. Τι επαγγέλλομαι, ποιους έχω φίλους, τι ενδιαφέροντα έχω και δυνητικά πολλές ακόμη πληροφορίες που σε μια τυπική ή μη γνωριμία δεν θα τις πάρει ο άλλος αν δε με ρωτήσει.

Τίποτα απ' όλα αυτά δεν ισχύει με το facebook. Θα μου πεις βέβαια και αυτά ρυθμίζονται με τη σειρά τους. Είναι θέμα του τι profile και τι επαφές θέλει να έχει κάποιος, όπως και στον πραγματικό κόσμο. Εγώ πχ έχω το κανονικό μου όνομα στο fb καθώς έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει public info που να με εκθέτει. Κάποιος άλλος όμως μπορεί να μη λειτουργεί έτσι. Σε αυτή τη περίπτωση προσωπικά θα δικαιολογούσα απόλυτα την επιλογή να προστατέψει το πιο ανοιχτό προφιλ του με ένα ψευδώνυμο το οποίο δεν θα τον ταυτοποιήσει σε αγνώστους.

συμφωνώ το πρόβλημα όμως δημιουργείτε όταν υπάρχουν που μέσω των ψεύτικων ονομάτων περνάνε σε εγκληματικές πράξεις. πως θα αφαιρέσεις τους κακούς από αυτούς απλά είναι "περίεργοι" δεν μπορείς να το κάνεις από την μεριά της εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koftis650 είπε

 Φυσικά υπάρχουν τρόποι να κάνεις account με όνομα μόνο (τύπου Υiannis  βάλε/βγάλε όσα n θες) αλλά γενικότερα τα rules/policies και όλο αυτή η μπίζνα  στο φατσοτέφτερο μόνο αθώα και χαζοχαρούμενη δεν είναι και θέλει προσοχή τι λες και τι κάνεις. 

Προφανώς και θέλει προσοχή τι λες και τι κάνεις όπως και στην... πραγματική ζωή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac

 

Ναι απλά αν θέλω να πω κάτι σε 2-3 φίλους και να κάνω πλάκα πχ δεν είναι το ίδιο με το να το κάνω μέσω ενός post στο FB που μπορεί να έχω πολλαπλάσιους "φίλους" όπου όλοι τους μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτό. Ούτε μπορείς να κάνεις policies/rules για κάθε τι που "ποστάρεις" στο FB έτσι ώστε να επιλέγεις συνεχώς ποιός/ποιά μπορεί να παρεξηγηθεί πχ για να το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hellghan είπε

συμφωνώ το πρόβλημα όμως δημιουργείτε όταν υπάρχουν που μέσω των ψεύτικων ονομάτων περνάνε σε εγκληματικές πράξεις. πως θα αφαιρέσεις τους κακούς από αυτούς απλά είναι "περίεργοι" δεν μπορείς να το κάνεις από την μεριά της εταιρείας

 

Καταρχήν αυτό που λες δεν αφορά ταυτοποίηση μεταξύ χρηστών αλλά μεταξύ χρήστη και παρόχου. Και φυσικά η ταυτοποίηση μεταξύ εσένα και του παρόχου είναι διαφορετική περίπτωση από την ταυτοποίηση μεταξύ εσένα και των υπολοίπων χρηστών σε ένα social network (γκουχ γκουχ 2step verification). Από τη μεριά του παρόχου λοιπόν δεν αλλάζει κάτι. Ό,τι μορφή και να έχει ο λογαριασμός σου σε κατάλληλη περίπτωση έχει τη δυνατότητα να σε κάνει ban όπως επίσης και να συνεργαστεί με την αστυνομία σε περιπτώσεις αδικημάτων.

Οποιεσδήποτε άλλες προεκτάσεις γενικεύονται στο κατά πόσο θέλουμε να έχουμε ένα επώνυμο ή ανώνυμο internet και σε τι βαθμό. Τα σχόλια του insomnia πχ πρέπει να είναι επώνυμα; αν όχι πρέπει πέρα από το όποιο moderation να είμαι και traceable από το insomnia ή την αστυνομία; ή πρέπει να υπάρχει απόλυτη ανωνυμία; Καταλαβαίνεις πως πάνω σε αυτό ξεφεύγουμε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MoviemakerGr είπε

Τι έγινε ? πάλι έκρινε νόμιμη την κτηνοβασία ? δεν διάβασα..  :rolleyes:

Ψεκασμένος που διαβάζει katohica, pentapostagma και ελεύθερη ώρα, ε; :rolleyes:
http://ellinikahoaxes.gr/2017/10/15/animal-brothels-in-germany-debunked/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, l337 είπε

Ψεκασμένος που διαβάζει katohica, pentapostagma και ελεύθερη ώρα, ε; :rolleyes:
http://ellinikahoaxes.gr/2017/10/15/animal-brothels-in-germany-debunked/

..  απλά προσπαθούσα να βάλω Goofy στο Fcb ως όνομα και δεν το δεχόντανε..  θα ξαναπροσπαθήσω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...