Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικά κολλήματα-reboots Ryzen Win7


KenJiNx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, προ τριμήνου έστησα ένα pc με ryzen 1200 για δουλειές γραφείου και ελαφρύ photoshop..
Με κόπο παίδεμα και πατέντες έβαλα τα Windows 7, γιατί αυτά έχω συνηθίσει και με βολεύουν.

CPU: Ryzen 1200
MOBO: asrock ab350m pro4
VGA: sapphire pulse rx 550 4gb
SSD: wd green 120gb
PSU: thermaltake smart rgb 500w PS-SPR-0500NHSAWE-1
RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 Non ECC CL16 2400MHz (CMK8GX4M1A2400C16)

Πριν κανένα μήνα περίπου εκεί που δούλευα άρχισαν κάτι κολλήματα, μαύρες οθόνες και ξαφνικά reboots...

Δοκίμασα αρκετά πράγματα, update τους drivers της κάρτας γραφικών, έφτιαξε για 2 βδομάδες περίπου, πάλι τα ίδια.. ΄Έκανα bios update, έφτιαξε για 2-3 βδομάδες λέω αυτό ήταν. Προχθές, τσακ στα καλά καθούμενα, ούτε full load ούτε τπτ, πάλι τα ίδια..
Έχω δοκιμάσει memtest για 20ώρες περίπου, χωρίς σφάλματα.

Το τροφοδοτικό 5 στις 10 φορές που θα ανάψει θα κάνει αρκετά ενοχλητικό και έντονο coil whine, όχι μόνο under full load..


Στο event viewer μου γράφει αυτό, απ το οποίο δε καταλαβαίνω Χριστό. Χωρίς να είμαι βέβαιος ότι αναφέρεται στο καθεαυτό πρόβλημα.


Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.


Τι βήματα μπορώ να δοκιμάσω και τι ελέγχους μπορώ να κάνω πριν βάλω τα windows 10 που σιχαίνομαι ; (no offense)

Πιστεύεται πως είναι καθαρά θέμα λειτουργικού ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι, ξέχασα να το αναφέρω, πως ακούω και πολύ παράσιτο και "ηλεκτρονικό θόρυβο" μέσα από τα usb ηχειάκια μου σε κάθε κίνηση του ποντικιού ή load του επεξεργαστή. Σε οποιαδήποτε θύρα κ αν τα βάλω.. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό αλλά το αναφέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KenJiNx είπε

Η αλήθεια είναι, ξέχασα να το αναφέρω, πως ακούω και πολύ παράσιτο και "ηλεκτρονικό θόρυβο" μέσα από τα usb ηχειάκια μου σε κάθε κίνηση του ποντικιού ή load του επεξεργαστή. Σε οποιαδήποτε θύρα κ αν τα βάλω.. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό αλλά το αναφέρω..

δοκιμασε να αποσυναρμολογισεις τον η/υ και να το ζαναχτεισεις με προσοχει να μην ακουμπανε τιποτα καλοδια η απλα ανοιξε τον και κοιτα μεσα να δεις αν ακουμανε καλωδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου μήπως τα προβληματα δημιουργήθηκαν απο κάποιο windows update. Προσωπικα ειχα πολλα προβλήματα με τα spectre updates σε windows 8.1 τους τελευταιους 2 μήνες.

Aπο κει και πέρα αφου λες οτι και απο πριν είχες διαφορα προβλημα θα ξεκινούσα με ενα δευτερο τροφοδοτικο αν εχεις εύκαιρο. Αλλιώς θα πρέπει να υποστεις τα win 10 για κάποιο καιρο για να διαπιστωσεις οτι δεν ειναι hardware θεμα.

Αναγκαστικα παντως θα πρεπει να κανεις χρονοβορες δοκιμές.

Ο θορυβος απο τα ηχεια ειναι θέμα ανεπαρκους shielding της μητρικής αλλα δεν επηρεαζει καπου, απλως ειναι ενοχλητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους!

Εχθές έκανε restarts στα καπάκια μόλις bootare, σήμερα που βρήκα ένα παλιό τροφοδοτικό που είχα για να δοκιμάσω, άνοιξα το pc το πρωι και μέχρι το μεσημέρι ούτε κιχ δεν έκανε :P

Είμαι 100% σίγουρος πως δεν πείραξα εχθές.. Αυτό νομίζω πως δίνει λίγους παραπάνω πόντους ευθύνης στο ρεύμα. Θα περιμένω πρώτα να το ξανακάνει και μετά θα το λύσω κ θα το δέσω απ την αρχή..

Σχετικά με τα Windows updates, δεν μ'αφήνει να κάνω και αναφέρει πως η microsoft και τα Windows 7 δεν υποστηρίζουν τους AMD νέας γενιάς(Ryzen). Δεν έχω κάνει καθόλου windows updates σ' αυτό το σύστημα.

cpc464 σχετικά με το scriptaki που αναφέρει η microsoft, το έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα.. Βέβαια αυτό μας λέει πως το συγκεκριμένο "event message" δεν έχει να κάνει με τα restarts, αλλά δεν βλέπω και άλλο event στο event viewer που μπορεί να αναφέρει κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλήξεις πάντως οτι φταίει το τροφοδοτικό και το επιστρεψεις , ρωτα αν γινεται να παρεις κάποιο άλλο μοντελο γιατι αυτο γενικά δεν ειναι και πολύ καλο. Οποτε αν το πήρες γύρω στα 40 ευρω που το βλεπω στο skroutz ζήτα αν γινεται να βαλεις αλλα 5-10 ευρώ και να παρεις το corsair cx-450m που ειναι κλάσεις ανώτερο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω με νεότερα..

Το σάββατο άρχισε πάλι τα ξαφνικά shutdown και reboots..

Για αρχή το έβγαλα απ το κουτί του και το έστησα πάνω σε χαρτόκουτο μήπως βραχυκυκλώνει κάτι... Τζίφος, πάλι τα ίδια.
Άλλαξα καλώδια sata, τζίφος..
άλλαξα καλώδια ρεύματος, τζίφος
άλλαξα τροφοδοτικό, τζίφος..
άλλαξα θέση την ram, τζίφος..
έβγαλα μπαταρία cmos, τζίφος.. 
Φτάσαμε στο φορμάτ στα win10 νομίζω και μετά mobo ή cpu..
Κάποια άλλη γνώμη?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Επιστρέφω με νεότερα..

Το σάββατο άρχισε πάλι τα ξαφνικά shutdown και reboots..

Για αρχή το έβγαλα απ το κουτί του και το έστησα πάνω σε χαρτόκουτο μήπως βραχυκυκλώνει κάτι... Τζίφος, πάλι τα ίδια.
Άλλαξα καλώδια sata, τζίφος..
άλλαξα καλώδια ρεύματος, τζίφος
άλλαξα τροφοδοτικό, τζίφος..
άλλαξα θέση την ram, τζίφος..
έβγαλα μπαταρία cmos, τζίφος.. 
Φτάσαμε στο φορμάτ στα win10 νομίζω και μετά mobo ή cpu..
Κάποια άλλη γνώμη?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Καλησπερα,ειπα να καταθεσω τον οβολο μου.Επειδη ειμαι λιγο fanboy κ ryzen win 7 build θα δοκιμαζα μονο σε asus mobo κ επειδη θυμηθηκα αγγελια ενος παιδιου που πουλουσε r3 1200 επειδη δεν επαιρνε win7 με asrock mb, εψαξα λιγο το driver support.Θα αναφέρω πρωτα την asus -για συγκριση- η οποία στις am4 διαθετει driver για chipset συγκεκριμενα μονο για win 7 64bit εκδοση,αντιστοιχα στην δικια σου mobo σε win7 32bit δεν αναφερει καν για chipset driver ενω για win7 64bit λεει για ενα "all in one" πακετο driver μεγεθος 1gb,επειδη δεν αναφερεις αν εχεις 32 ή 64bit εκδοση θα δοκιμαζα win7 64 κ θα περνουσα αυτο το all in one πακετο μηπως περιλαμβανει καποιο chipset driver κ λυθει το θεμα με τα restart

Επισης σχετικό βρηκα κ αυτο http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2254976/event-log-meaning.html Επιπλεον δοκιμασε αλλο win7 sp1 install αν εχεις,κ για λιγο διαστημα απενεργοποιησε τα updates σε περιπτωση που "παιζει" καποιο conflict με rysen να δεις αν σταθεροποιηθει το pc

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Επιστρέφω με νεότερα..

Το σάββατο άρχισε πάλι τα ξαφνικά shutdown και reboots..

Για αρχή το έβγαλα απ το κουτί του και το έστησα πάνω σε χαρτόκουτο μήπως βραχυκυκλώνει κάτι... Τζίφος, πάλι τα ίδια.
Άλλαξα καλώδια sata, τζίφος..
άλλαξα καλώδια ρεύματος, τζίφος
άλλαξα τροφοδοτικό, τζίφος..
άλλαξα θέση την ram, τζίφος..
έβγαλα μπαταρία cmos, τζίφος.. 
Φτάσαμε στο φορμάτ στα win10 νομίζω και μετά mobo ή cpu..
Κάποια άλλη γνώμη?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

 

ποιο ειναι το 2ο τροφοδοτικο που έχεις βάλει? Δοκιμασες και 3ο γιατι δεν πολυκαταλαβα έτσι πως το λες. Τις μνήμες τεσταρε τες με αυτό το memtest

Τρεξτο 4 φορες, και αφήνοντας 1 γιγα για τa windows βάλε στο καθενα να ελεγξει απο 1750mb.  Aστο να τρέξει μέχρι τουλαχιστον το 600% στο καθένα. Αν δεν σου βγαλει error και δεν ειναι ουτε τα windows, τοτε επομενος υποπτος ειναι η μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα σε όλους τους φίλους!

Έχουμε νεότερα, μιας και χθες βράδυ δεν άντεξα άλλο και πέρασα τα windows10...
πέρασα τους drivers, προγράμματα, τα έστησα μια χαρά όμορφα και ωραία και ΤΣΑΚ κλείνει και στα win10... ΚΑΤΑΡΕΣ

Σε μερικά reboot ανάμεσα από τα install των drivers των win10, έτρωγε κάτι περίεργα κολλήματα και μου πετούσε beeps, 5 short "CPU error", 1 long 3 short "Conventional/Extended memory failure"..
Τα οποία προβλήματα με το πρώτο reset τα ξεπερνούσε κατευθείαν...

Σχετικά με το 2ο τροφοδοτικό που δοκίμασα ήταν ένα παλιό κινέζικο "μέκαψες".. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο για δοκιμή.. 

Επίσης. μόλις παρατήρησα πως για τον ssd αναφέρει το Hard Disk Sentinel 100% performance, 89% health

"11 errors occured during data transfer.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
In case of sudden system crash, reboot, blue-screen-of-death, inaccessible file(s)/folder(s), it is recommended to verify data and power cables, connections - and if possible try different cables to prevent further problems.
More information: hdsentinel.com/hard_disk_case_communication_error.php
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
The TRIM feature of the SSD is supported and enabled for optimal performance."

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ssd κατα πάσα πιθανότητα ειναι το αποτελεσμα των reboot/bsod και όχι η αιτία. Ωστόσο δοκίμασε αν εχεις και κάποιον άλλον δίσκο.

Απο κει και πέρα το προβλημα ειναι hardware. Φαντάζομαι δεν έχεις κάνει overclocking και τις μνήμες τις έχεις στα default 2400mhz. H λογική λέει μητρική αλλά τρέξε και το memtest που σου πα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Όχι δεν πρόλαβα να κάνω overclock αν και το ήθελα.. Όλο το BIOS είναι default για παν ενδεχόμενο.
Δεύτερο δίσκο δυστυχώς δεν έχω, εννοείς ότι έχει πάθει ζημιά από τα ξαφνικά reboots ;

Θα τρέξω και αυτό το memtest και βλέπουμε..
Ευχαριστώ και πάλι!

 

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει ζημια ο δίσκος , απλά ο,τι γράφει στο smart δεν αλλάζει. Το health δλδ δεν θα ξαναανεβει παρ'ολο που ο δισκος δεν εχει τπτ

Και σου λέω οτι πιθανότερο ειναι τα error στο data transfer να προήλθαν απο τις επανεκκινησεις και τα bsod παρα αυτά να τις προκάλεσαν

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...