Προς το περιεχόμενο

Αγορα πληντυριου


th3ofilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα πλυντηριου απο κωτσοβολο, 4μελης οικογενεια 350-400 ευρω, 7-8κιλα, γρηγορες πλησεις, καλο service εχετε να προτεινετε ??

Επεξ/σία από th3ofilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε είμαι υπέρ των Bosch.Έχω ένα πάνω από 10 χρόνια με σχεδόν καθημερινή χρήση σκυλί λέμε.

Βλέπω ένα 8 κιλών (2ο στο Σκρουτζ) στα 430 στον Κωτσόβολο. Δυστυχώς το πρώτο 8 κιλών με ελάχιστες διαφορές και τιμή 80 ευρώ κάτω δεν το έχει ο Κωτσόβολος. Μπορείς όμως το πάρεις από εκεί (ιστοσελίδες) που το βλέπω και διαθέσιμο.

https://www.skroutz.gr/c/405/plynthria-rouxwn/m/45/Bosch/f/5784/8-kg.html

 

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, th3ofilos είπε

Αγορα πληντυριου απο κοτσοβολο, 4μελης οικογενεια 350-400 ευρω, 7-8κιλα, γρηγορες πλησεις, καλο service εχετε να προτεινετε ?? 

Pitsos WQP1200G9 και καθάρισες φίλε μου!

Εδώ κι έναν χρόνο αρκετά βαριάς χρήσης (1 με 2 πλύσεις την ημέρα σχεδόν γεμάτο) και δεν έχει βγάλει κιχ!

Inverter κινητήρας με δεκαετή εγγύηση, πολύ καλή κατασκευή, ήσυχο, πλήρως εξελληνισμένο καντράν, όμορφο design (υποκειμενική άποψη), εξαιρετικά αποτελέσματα πλύσης και αστεία οικονομικό σε κατανάλωση ρεύματος και νερού (A+++-30%), 9 κιλά χωρητικότητα και πολύ ωραίο texture στον κάδο (απαλός προς τα ρούχα).

Θα ξενοιάσεις μία και καλή! ;)

Επεξ/σία από rafa1919
Ξέχασα να σκεφθώ όμως ότι το θες από τον Κώτσο, οπότε άκυρη η πρόταση. Πάει αρκετά ακριβότερα από το skroutz. Να φανταστείς εγώ το είχα πάρει στα 370€ κι ένιωσα σαν να έκλεψα παγκάρι από Εκκλησία! :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Siemens θα πρότεινα εγώ ή Bosch.

Αν και έχω την εντύπωση ότι Siemens-Bosch-Pitsos προέρχονται πλέον από το ίδιο εργοστάσιο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ο rafa έθιξε το ζήτημα της κατανάλωσης, έχω μια απορία: Όταν ο κατασκευαστής αναφέρει ότι ένα πλυντήριο είναι π.χ. Α+++, τι ακριβώς εννοεί;

- Ότι είναι η μέγιστη αποδοτικότητα που μπορεί να «πιάσει»;

- Αφορά σε απολύτως συγκεκριμένες ρυθμίσεις και συνθήκες;

- Ότι και στο ζέσταμα του νερού είναι οικονομικότερο από άλλα με χαμηλότερη ενεργειακή κλάση;

- Ότι είναι οικονομικότερο overall σε σχέση με άλλα;

Γιατί κάπου εδώ στο forum πήρε το μάτι μου κάποιον να λέει ότι η μεγαλύτερη κατανάλωση ενός πλυντηρίου προέρχεται από την αντίσταση που θερμαίνει το νερό, και όχι τόσο από τη λειτουργία πλύσης και το στίψιμο, πράγμα που μου φαίνεται αρκετά πιθανό να πω την αλήθεια.

Εκτός λοιπόν κι αν ένα πολύ οικονομικό πλυντήριο έχει πολύ εξελιγμένο σύστημα ζύγισης βάρους των ρούχων, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί την ελάχιστη δυνατή ποσότητα νερού, άρα και αντίστοιχη ενέργεια για να το θερμάνει, μήπως υπάρχει πιθανότητα να τρώμε κουτόχορτο από ένα σημείο και μετά; Γιατί φαντάζομαι ότι η αντίσταση ενεργειακά μιλώντας, δε μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις από πλυντήριο σε πλυντήριο. Μήπως δηλαδή όλες αυτές οι ενδείξεις ενεργειακών κλάσεων αφορούν περισσότερο σε όλες τις άλλες λειτουργίες του πλυντηρίου, εκτός από την αντίσταση, που σε τελική ανάλυση μπορεί να μην έχει και τόση σημασία.

 

Και για να μην είμαι εντελώς offtopic, προσωπικά προτείνω LG, και από πρώτο χέρι, αλλά και από όσα έχω διαβάσει.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, phanispal είπε

η αντίσταση ενεργειακά μιλώντας, δε μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις από πλυντήριο σε πλυντήριο

H ενεργεια που απαιτειται για να μεταβαλεις τη θερμοκρασια κατα συγκεκριμενους βαθμους για συγκεκριμενη ποσοτητα "υλικου" (νερου, αερα, λαδιου, πετρας κλπ) ειναι παντα η ιδια ανεξαρτητα απο το μεγεθος της αντιστασης που χρησιμοποιεις.
Πχ μια αντισταση 4KW θα ζεστανει ενα λιτρο νερο απο 20C σε 60Cσε 10 λεπτα και θα καταναλωσει 4Kw/60*10=667W, μια αστισταση 1Kw θα ζεστανει ενα λιτρο νερο απο 20C σε 60Cσε 40 λετα και θα καταναλωσει 1Kw/60*40=667W.
Αρα οικονομια απο την αντισταση δε μπορεις κανεις με κανενα τροπο :P Γιαυτο και κατι διαφημισεις για σομπες που καινε λιγοτερο ειναι 101% παραπλανητικες.

 

Στο θεμα μας τωρα, και εγω LG προτινω και αποφευω τα φασον bosh-siemens-pitsos γιατι 2 αποδαυτα δεν εβγαλαν ουτε 5ετια, το ενα με προβλημα στο μοτερ (bosh δικο μου) το αλλο χοροπηδαγε σαν πρωτοεμφανιζομενος αναστερης :P (pitsos πεθερας )

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

LG με τα χίλια.

Υπερευχαριστημένοι εδώ και 4 χρόνια σε πλυντήριο / ψυγείο  και με βαριά χρήση 2-3 πλύσεις την ημέρα για το πλυντήριο

Προσωπικά δεν θα αγόραζα σε καμμία περίπτωση απο τον Κωτσόβολο αλλά αυτό το κρίνεις εσύ αν υπάρχουν ιδιαίτεροι λόγοι.

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, th3ofilos είπε

Αγορα πλυντηριου απο κωτσοβολο, 4μελης οικογενεια 350-400 ευρω, 7-8κιλα, γρηγορες πλησεις, καλο service εχετε να προτεινετε ??

Εδώ και 3 χρόνια σχεδόν έχω τo BOSCH Serie6 vario perfect ecosilence drive 8κιλο.από κωτσόβολο..δεν το χω μετανιώσει στιγμή.αθόρυβο,οικονομικό,απίστευτη καθαριότητα ρούχων ακόμη και στο γρήγορο πρόγραμμα.και βάζω αρκετά πλυντήρια την βδομάδα.σου το προτείνω ανεπιφύλακτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...