Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Technicolor TD5136v2 (Forthnet firmware)


VirusX2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΓΑΜΑΤΟΣ!

Να'σαι καλά αδερφέ! Εξαιρετικός οδηγός! :D

Θα είναι σημείο αναφοράς όταν υποπέφτουν τέτοια "μηχανάκια" στα χέρια μου σε σπίτια γνωστών - φίλων. ;)

Επεξ/σία από rafa1919
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονισω οτι στην ουσια το firmware συνεχιζει να παραμενει custom το οποιο μπορει να εχει αρκετες διαφορες απο ενα generic που πλεον στα technicolor ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο να βρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπέρα, χρειάζομαι αυτό που λέει ο τίτλος, μπήκα στο σάιτ της τεκνικολορ και δεν βρήκα να δίνουν κάποιο firmware... υπάρχει κάποιος τρόπος να του ρίξω μέσα firmware που να μην έχει καμία σχέση με την forthnet γιατί έχω πάει σε άλλη εταιρία και μου ξεπηδάνε στο interface ακόμα ρυθμίσεις της forthnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, toRReto said:

καλησπέρα, χρειάζομαι αυτό που λέει ο τίτλος, μπήκα στο σάιτ της τεκνικολορ και δεν βρήκα να δίνουν κάποιο firmware... υπάρχει κάποιος τρόπος να του ρίξω μέσα firmware που να μην έχει καμία σχέση με την forthnet γιατί έχω πάει σε άλλη εταιρία και μου ξεπηδάνε στο interface ακόμα ρυθμίσεις της forthnet?

η technicolor δεν δινει τα generic firmware της και δυσκολα  θα βρεις καποιο.για thomson παλια εβρισκες απο 2 sites που δεν υπαρχουν πλεον αλλα technicolor δυσκολο εως απιθανο.googlare μηπως αλλα χλωμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω γκουγκλάρει με 10 διαφορετικές αναζητήσεις... μόνη λύση είναι να σκαλίσω (αρκετά) το config.xml αλλά είμαι άσχετος να το κάνω μόνος μου... 😔

Επεξ/σία από toRReto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 13/07/2018 at 13:41, toRReto said:

το έχω γκουγκλάρει με 10 διαφορετικές αναζητήσεις... μόνη λύση είναι να σκαλίσω (αρκετά) το config.xml αλλά είμαι άσχετος να το κάνω μόνος μου... 😔

Οπως αναφερθηκε πολυ δυσκολα θα βρεις.οποτε η μια λυση ειναι απλα να αφησεις της forthnet ή της Hol .δεν ξερω αν η Hol δινει το δικο της.δεν εχει τιποτα παραξενες ρυθμισεις το Custom της Forthnet περα απο το ssid οπως και να τραβαει αυτοματα τις ρυθμισεις με tr069.και εχει ανοιχτο το remote απο αυτους.αυτα μπορεις να τα αφαιρεσεις αν καταφερεις να κατεβασεις το Config γιατι σε καποια δεν κατεβαινει σαν text οπως ηταν στα πιο παλια Technicolor/thomson.αλλιως μετα αλλαζεις κανα ρουτερακι και βαζεις ενα δικο σου και ξεμπερδευεις.δεν ειναι και κανα τρελο ρουτερ για να σου πω οτι αξιζει να ασχοληθεις.ουτε καν vdsl δεν ειναι ουτε dual band.σταθερο μεν αλλα νορμαλ χαρακτηριστικα.ουτε εχει gigabit ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ' ευχαριστώ πολύ αδερφέ... οπότε δύο επιλογές έχω ουσιαστικά... το config ομως από πού να το κατεβάσω?υπάρχει κάποιος που να ξέρει να μου το κάνει μετατροπή?Από forthnet είναι το ρούτερ και θέλω να το δουλέψω για wind... να το ανεβάσω εδώ αν είναι?Επιτρέπεται?Μπορώ?Μετά αν δεν γίνεται για τους Χ λόγους, ποιο ρουτεράκι θα μου προτείνατε?Ενα καλό αλλά κάπως οικονομικό... να είναι dualband όπως λες ομως και να υποστηρίζει vdsl γραμμή... συγνώμη που ζητάω πολλά αλλά δεν το 'χω με τα αγγλικά πολύ με ορολογίες και δυσκολεύομαι να ψάξω να διαβάσω στα official sites των συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, toRReto said:

σ' ευχαριστώ πολύ αδερφέ... οπότε δύο επιλογές έχω ουσιαστικά... το config ομως από πού να το κατεβάσω?υπάρχει κάποιος που να ξέρει να μου το κάνει μετατροπή?Από forthnet είναι το ρούτερ και θέλω να το δουλέψω για wind... να το ανεβάσω εδώ αν είναι?Επιτρέπεται?Μπορώ?Μετά αν δεν γίνεται για τους Χ λόγους, ποιο ρουτεράκι θα μου προτείνατε?Ενα καλό αλλά κάπως οικονομικό... να είναι dualband όπως λες ομως και να υποστηρίζει vdsl γραμμή... συγνώμη που ζητάω πολλά αλλά δεν το 'χω με τα αγγλικά πολύ με ορολογίες και δυσκολεύομαι να ψάξω να διαβάσω στα official sites των συσκευών.

το Config το κατεβαζεις μεσα απο το ρουτερ αν σε αφηνει αλλα παιζει να μην ειναι σε normal μορφη  που να μπορεις να την επεξεργαστεις. στα thomson παλια ηταν απλο txt κειμενο στα technicolor εχουν γινει αλλαγες. και δεν ειναι ευκολο να πειραξει καποιος το Config γενικοτερα.

οποτε η το κρατας οπως εχει γιατι οπως σου ειπα οτι εχει Firmware forthnet δεν σε επηρεαζει στην πραξη καπου ή απλα πας σε κατι πολυ καλυτερο αφου το 5136 ειναι ενα απλο ads modem ,single band.

μετα πας σε tp link vr200,vr400 αν θες dual band και vdsl και g.vector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ

1 ώρα πριν, poulinos είπε

το Config το κατεβαζεις μεσα απο το ρουτερ αν σε αφηνει αλλα παιζει να μην ειναι σε normal μορφη  που να μπορεις να την επεξεργαστεις. στα thomson παλια ηταν απλο txt κειμενο στα technicolor εχουν γινει αλλαγες. και δεν ειναι ευκολο να πειραξει καποιος το Config γενικοτερα.

οποτε η το κρατας οπως εχει γιατι οπως σου ειπα οτι εχει Firmware forthnet δεν σε επηρεαζει στην πραξη καπου ή απλα πας σε κατι πολυ καλυτερο αφου το 5136 ειναι ενα απλο ads modem ,single band.

μετα πας σε tp link vr200,vr400 αν θες dual band και vdsl και g.vector.

το config ειναι προσβάσιμο να το σκαλίσω αλλά δεν ξέρω τι να αλλάξω... τα ρουτεράκια που λες στα πόσα χρήματα παίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, toRReto said:

φίλε μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ

το config ειναι προσβάσιμο να το σκαλίσω αλλά δεν ξέρω τι να αλλάξω... τα ρουτεράκια που λες στα πόσα χρήματα παίζουν?

το τι θα αλλαξεις εξαρτατε τι θες να κανεις.οπως σου ειπα η forthnet εχει κανει λιγες αλλαγες.απλα δεν ειναι ευκολο.

τιμες 60/80/100 ευρω για tp link vr200/vr400/vr600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, toRReto said:

σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου λεβεντιά!!

τιποτα .να σε καλα.απλα δεν αξιζει να ασχοληθεις.δεν δινει τα super duper χαρακτηριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...