Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Technicolor TD5136v2 (Forthnet firmware)


VirusX2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, toRReto said:

αυτό κατάλαβα... ☺

να ηταν εστω dual band να πω ενταξει.απλα ειναι σταθερα.αλλα με νορμαλ λεφτα παιρνεις κατι πολυ καλυτερο να το χαρεις αλλιως ασε το technicolor οπως ειναι και μην παιδευεσαι.δεν σε ενοχλει κατι το firmware στην πραξη.απλα η technicolor δεν πουλαει σε ιδιωτες οποτε δεν εχει και generic firmware.η μαλλον εχει στην αρχη για δοκιμες μεχρι να πει ο παροχος τι θελει και τι οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, VirusX2gr said:

Ευχαριστώ το έψαχνα και εγώ

γενικως εχει και telnet το router κτλ αλλα σε δυνατοτητες δεν ειναι κατι το τρελο.adsl,802.11n.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

@VirusX2gr Μπορείς να μου στείλεις το config της Forthnet; Έχω το ίδιο ρούτερ της Hol κ δεν έχω καταφέρει να το ξεκλειδώσω. Δεν έχω καν την επιλογή να περάσω άλλο Firmware. Μόνο να κάνω save το config (encrypted) κ να ανεβάσω config. Λογικά θα πάρει της Forthnet όπου εκεί μπορεί να ξεκλειδώσει με τη διαδικασία που έχεις γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, leonidas_ said:

@VirusX2gr Μπορείς να μου στείλεις το config της Forthnet; Έχω το ίδιο ρούτερ της Hol κ δεν έχω καταφέρει να το ξεκλειδώσω. Δεν έχω καν την επιλογή να περάσω άλλο Firmware. Μόνο να κάνω save το config (encrypted) κ να ανεβάσω config. Λογικά θα πάρει της Forthnet όπου εκεί μπορεί να ξεκλειδώσει με τη διαδικασία που έχεις γράψει.

λογικα το Update θα βγει αν μπεις σαν admin. δεν ξερω αν μπορεις να το αναβαθμισεις οπως γινοταν με τα thomson.στα thomson αν ειχες το firmware αλλα δεν ειχες τα admin και πηγαινες να κανεις Update απο το utility που υπηρχε τοτε δεν σε αφηνε.αν ομως το ξεκιναγες με πατημενο το Reset εμπαινε σε tftp mode και το περναγες χωρις να ζηταει στοιχεια.δεν ξερω αν παιζει σε Technicolor>δεν το δοκιμασα ποτε.στα thomson δεν υπηρχε Update μεσα απο το Web interface. αν τωρα ανεβασεις config απο forthnet ισως παρει τα admin στοιχεια της forthnet οποτε και μετα μπαινεις σαν admin και το Flashareis.εκτος αν βρεις στις Hol τροπο για να μπεις σαν admin. κατα τα αλλα με λιγα λεφτα μπορεις να βρεις καλυτερο απο αυτο το ρουτερακι.δεν ειναι κατι τρελο.ειναι για νορμαλ χρηση.

δες και ενα θεμα που υπαρχει για το 788 που λεει πως να το ξεκλειδωσεις.ειναι η ιδια λογικη και το 5136.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/472170-technicolor-tg788vn/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

λογικα το Update θα βγει αν μπεις σαν admin. δεν ξερω αν μπορεις να το αναβαθμισεις οπως γινοταν με τα thomson.στα thomson αν ειχες το firmware αλλα δεν ειχες τα admin και πηγαινες να κανεις Update απο το utility που υπηρχε τοτε δεν σε αφηνε.αν ομως το ξεκιναγες με πατημενο το Reset εμπαινε σε tftp mode και το περναγες χωρις να ζηταει στοιχεια.δεν ξερω αν παιζει σε Technicolor>δεν το δοκιμασα ποτε.στα thomson δεν υπηρχε Update μεσα απο το Web interface. αν τωρα ανεβασεις config απο forthnet ισως παρει τα admin στοιχεια της forthnet οποτε και μετα μπαινεις σαν admin και το Flashareis.εκτος αν βρεις στις Hol τροπο για να μπεις σαν admin. κατα τα αλλα με λιγα λεφτα μπορεις να βρεις καλυτερο απο αυτο το ρουτερακι.δεν ειναι κατι τρελο.ειναι για νορμαλ χρηση.

δες και ενα θεμα που υπαρχει για το 788 που λεει πως να το ξεκλειδωσεις.ειναι η ιδια λογικη και το 5136.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/472170-technicolor-tg788vn/

Δεν βγαίνει με admin/admin θέλει root. Το έχουν κόψει. Δεν τίθεται θέμα χρημάτων, ούτε αλλαγής ρούτερ. Το έχω στη συλλογή μου κ θέλω να παίξω κ με αυτό. Γι αυτό ζητάω ένα Forthnet config που υπάρχουν οι κωδικοί για full privileges.

Στο θέμα που έχεις παραθέσει έπεσα τυχαία κ εχθές αλλά, το δεύτερο link του dropbox με τα CLI commands δε λειτουργεί κ γενικότερα υπάρχει μια αρκετά μακροσκελής συζήτηση πάνω στο εν λόγω ρούτερ οπότε δεν έκατσα να ψάξω που συγκεκριμένα αναφέρει τρόπο για να το ξεκλειδώσει κανείς. Πάντως να σου υπενθυμίσω ότι της HOL το config είναι encrypted κ όχι plain όπως της Forthnet στο συγκεκριμένο Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2019 at 13:20, leonidas_ said:

Δεν βγαίνει με admin/admin θέλει root. Το έχουν κόψει. Δεν τίθεται θέμα χρημάτων, ούτε αλλαγής ρούτερ. Το έχω στη συλλογή μου κ θέλω να παίξω κ με αυτό. Γι αυτό ζητάω ένα Forthnet config που υπάρχουν οι κωδικοί για full privileges.

Στο θέμα που έχεις παραθέσει έπεσα τυχαία κ εχθές αλλά, το δεύτερο link του dropbox με τα CLI commands δε λειτουργεί κ γενικότερα υπάρχει μια αρκετά μακροσκελής συζήτηση πάνω στο εν λόγω ρούτερ οπότε δεν έκατσα να ψάξω που συγκεκριμένα αναφέρει τρόπο για να το ξεκλειδώσει κανείς. Πάντως να σου υπενθυμίσω ότι της HOL το config είναι encrypted κ όχι plain όπως της Forthnet στο συγκεκριμένο Router.

και στην Forthnet  οσο θυμαμαι ειναι encrypted.βρηκες ή να κοιταξω.αλλα δεν ξερω και παλι αν ανεβασεις το config αν θα σου αλλαξει και τα admin privileges ή αν εχουν κανει καμια πατεντα ή αν δεν δεχτει καν το config.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο πιθανό θεωρώ να μην ανέβει το config, γιατί κάνει έλεγχο του κρυπτογραφήματος αν ταιριάζει με το κλειδί. Τουλάχιστον σε πιο καινούργια (TG788v v3, TG789vac v2).

Αν πέσει κανένα config στο pc σου στείλε έτσι για την δοκιμή κ αν το πάρει το πήρε κ βλέπουμε!!

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, leonidas_ said:

Πιο πιθανό θεωρώ να μην ανέβει το config, γιατί κάνει έλεγχο του κρυπτογραφήματος αν ταιριάζει με το κλειδί. Τουλάχιστον σε πιο καινούργια (TG788v v3, TG789vac v2).

Αν πέσει κανένα config στο pc σου στείλε έτσι για την δοκιμή κ αν το πάρει το πήρε κ βλέπουμε!!

και εγω για αυτο ειπα οτι το θεωρω λιγακι δυσκολο.εφοσον μπηκαν στον κοπο να το κανουν encrypt θα μου φαινοταν χαζο να μπορεις να κανεις τετοια αλλαγη και να παρεις στην ουσια admin privileges τοσο ευκολα.παρολα αυτα να δω αν εχω κανα ξεχασμενο 5136 αν θες να το κανεις δοκιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
On 17/04/2023 at 18:03, partblah1990 said:

πολυ παλιο ρουτερ .πλεον ουτε για access point δεν κανει αφου ειναι 2,4 ghz μονο και το μεγιστο που θα σου δωσει ειναι κανα 60 αρι mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...