Προς το περιεχόμενο

Ecobee4 : Πρώτες εντυπώσεις και εγκατάσταση


cambo99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες πλέον χρησιμοποιώ στο σπίτι μου τον έξυπνο θερμοστάτη Ecobee4, ο οποίος κατά πολλούς είναι ο καλύτερος smart θερμοστάτης στον κόσμο αυτήν την στιγμή. Και εγώ συμφωνώ  ότι ο Ecobee4 έχει μεγάλες δυνατότητες, είναι πολύ έξυπνος και σε βάθος χρόνου θα βοηθήσει σε οικονομία καυσίμου.

Καταρχήν ας αρχίσουμε από τις δυσκολίες που αντιμετώπισα κατά την εγκατάσταση. Ο Ecobee4, όπως και οι περισσότεροι έξυπνοι θερμοστάτες είναι κατασκευασμένοι να δουλεύουν με τις προδιαγραφές ρεύματος και καυστήρα Αμερικής . Έτσι η τροφοδοσία του απαιτεί μόνο 24v από τα 220v που έχουμε εμείς. Οπότε δεν είναι η εγκατάσταση μια εύκολη διαδικασία η οποία μπορεί να γίνει από τον καθένα , χωρίς κάποιες γνώσεις καυστήρα - ρεύματος. Τουλάχιστον εγώ δεν θα έπαιρνα τέτοιο ρίσκο. Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ηλεκτρονικό στην περιοχή της Αττικής, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που ασχολήθηκε και μελέτησε τον ecobee4 ( με σχέδια που ξετρύπωσα από το reddit ) . Σε 5-6 ηλεκτρολόγους που τηλεφώνησα δεν ασχολήθηκε κανένας τους!  Ο παλιός μου θερμοστάτης ήταν ένας Siemens αναλογικός με σύνδεση για θέρμανση και boiler.

 thermostatis.jpg.550a2ddbca8cbb8ef1071d0732d76d14.jpg

 

Για την εγκατάσταση χρειάστηκαν τα εξής :

1) Μετασχηματιστής 24VAC 1Α ΠΡΙΖΑΣ

2) Ρελέ 24 vac με τη βάση του 

3) Ένα κουτί τοίχου για να τοποθετηθεί το ρελέ με τη βάση του.

 

Η εγκατάσταση απαιτεί την ύπαρξη πρίζας κοντά στον θερμοστάτη για να μπει ο μετασχηματιστής. Στην περίπτωση μου χρησιμοποίησα κάποιο καναλάκι τοίχου για να φέρω τα καλώδια στον ecobee4. 

Screenshot_6.png.227fedfa3488b47af80d11639103fa6e.png

Έτσι ο ecobee4 τοποθετήθηκε και με τη σωστή συνδεσμολογία ξεκίνησε την λειτουργία του. Με την έναρξη επιλέγουμε πως θα λειτουργεί ο θερμοστάτης ( cool ή heat , και τι καλώδια τοποθετήσαμε ) , συνδέουμε wifi,  και σε 3-4 λεπτά ο θερμοστάτης μπορεί να ανοίξει τη θέρμανση. 

Screenshot_2.png.e8bc0cb0f802b8cf1d8eff2ccfa2ec98.png

Ποιες είναι οι δυνατότητες του ecobee4:

1) Με πολύ μικρές ασύρματες συσκευές ( sensors ) ο ecobee4 λαμβάνει την θερμοκρασία και την υγρασία από όλα τα δωμάτια , και έχουμε μια συνολική εικόνα του σπιτιού. Μπορούμε να ορίσουμε στο σπίτι μας zones κλπ και τι ώρες θα λειτουργούν μόνες τους ή σε γκρουπ. Στην περίπτωση μου έχω 3 sensors συνολικά.

2) Ο θερμοστάτης από τα sensors βλέπει αν είμαστε σπίτι ή απουσιάζουμε και προσαρμόζουμε ανάλογα την επιθυμητή θερμοκρασία.

3) Απεριόριστοι προγραμματισμοί , πρόγραμμα διακοπών.

4) Εξωτερικός καιρός της περιοχής μας , και πρόγνωση καιρού ανά ώρα για 7 μέρες!

5) Εφαρμογή για το κινητό, από την οποία μπορούμε να κάνουμε τα πάντα , σαν να είχαμε τον θερμοστάτη μπροστά μας. Επίσης από οποιοδήποτε browser στον κόσμο επίσης βλέπουμε τον θερμοστάτη καθώς και βλέπουμε τα στατιστικά για τον θερμοστάτη για προηγούμενο διάστημα πχ του τελευταίου μήνα ( ώρες λειτουργίας, συνολικός χρόνος, θερμοκρασίες ανά λεπτό κλπ ) .

6) Alexa ενσωματωμένη ( σαν να έχουμε amazon dot με μικρόφωνο - ηχείο ) : Παίζει μουσική, ανοίγει - κλείνει τον θερμοστάτη , ορίζει θερμοκρασία + όλες οι δυνατότητες της alexa.

7) Ο θερμοστάτης συνδέεται και με άλλα smart projects , όπως smartthings, harmony hub ( ανοίγει και air condition ) , IFTTT, Philips Hue κλπ.

Screenshot_3.png.7fed0a0a9b29135900619f8ae81a2798.png

Screenshot_4.png.97c36984999f43910c3aea83ea814ec5.png

Screenshot_7.png.35f9d6745010034c10fedc8a37db1796.png

Σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και άξιζε ο κόπος για την τοποθέτηση.

Screenshot_5.png.3af8b98d9ab42934a4e13e37923db58c.png

Screenshot_8.png.cb9e3e4460e26dc6834a9636d892fb21.png

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω γιατι απο αυτα που περιέγραψε δεν βλεπω κάτι χρήσιμο.

Τα group και τα λοιπα που λες δεν εχουν καμια  λειτουργική αξία αν δεν υπάρχουν βαλβίδες ελέγχου θερμοκρασίας επάνω στα σώματα τις οποιες πρεπει να ελέγχει ο έξυπνος θερμοστάτης σου

Εντάξει σαν gadgetακι τα σπαει, αλλα μεχρι εκεί

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, NikosKallithea said:

Εγω γιατι απο αυτα που περιέγραψε δεν βλεπω κάτι χρήσιμο.

Τα group και τα λοιπα που λες δεν εχουν καμια  λειτουργική αξία αν δεν υπάρχουν βαλβίδες ελέγχου θερμοκρασίας επάνω στα σώματα τις οποιες πρεπει να ελέγχει ο έξυπνος θερμοστάτης σου

Εντάξει σαν gadgetακι τα σπαει, αλλα μεχρι εκεί

Για την ώρα το καλό είναι ότι βγάζει μέσο όρο με την θερμοκρασία του σπιτιού, και όχι μόνο από το σημείο του θερμοστάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι καλό αν πχ κάθε σώμα του καλοριφέρ έχει smart θερμοστατικές κεφαλές και ρίχνει αυτόματα το σώμα του δωματίου που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Αλλιώς νομίζω ότι με τον Μ.Ο όταν τα δωμάτια που είναι με μεγαλύτερες απώλειες πιάνουν την επιθεμιτή θερμοκρασία, το δωμάτιο με τις λιγότερες θα είναι αρκετά πιο ζεστό.

Θα είναι σαν να έχεις ένα απλό θερμοστάτη (στο δωμάτιο με λιγότερες απώλειες) τον οποίο θα τον ρυθμίζεις πχ +1 βαθμό ξέροντας ότι τα πιο κρύα δωμάτια θα έχουν την θερμοκρασία που θα ήθελες...

Αρκετά ακριβός πάντως, αν κάποτε πέσει στα 100 euro θα είναι gg...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, ThReSh said:

Αυτό είναι καλό αν πχ κάθε σώμα του καλοριφέρ έχει smart κεφαλές και ρίχνει αυτόματα το σώμα του δωματίου που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Αλλιώς νομίζω ότι με τον Μ.Ο όταν τα δωμάτια που είναι με μεγαλύτερες απώλειες πιάνουν την επιθεμιτή θερμοκρασία, το δωμάτιο με τις λιγότερες θα είναι αρκετά πιο ζεστό.

Σαφώς αυτό γίνεται ... για όσους έχουν στο σπίτι τους φυσικό αέριο και σε όσους μένουν σε μονοκατοικίες ή πολυκατοικίες με θερμιδομέτρηση . Αλλιώς αν πληρώνεις αυτόνομη θέρμανση με την ώρα δεν χρειάζεται να μπεις σ'αυτήν τη λογική.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά ψάχνοντας αρκετά κατέληξα στον Siemens RDS100. Ακριβός αλλά μπαίνει κατευθείαν στα 220V χωρίς πατέντες/ηλεκτρολόγο και το σημαντικότερο έχει τους πατενταρισμένους αλγόριθμους αυτοεκμάθησης της siemens που θεωρούνται κορυφαίοι. Επίσης έχει αρκετούς αισθητήρες όπως πχ αισθητήρα ποιότητας αέρα . Προφανώς είναι wifi και ρυθμίζεται μέσω κινητού από παντού...

https://www.siemens.com/gr/el/home/proionta/technologiesktirion/themata/exipnos-thermostatis.html

Επεξ/σία από harris78
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/27/2018 στις 10:58 ΜΜ, harris78 είπε

Προσωπικά ψάχνοντας αρκετά κατέληξα στον Siemens RDS100. Ακριβός αλλά μπαίνει κατευθείαν στα 220V χωρίς πατέντες/ηλεκτρολόγο και το σημαντικότερο έχει τους πατενταρισμένους αλγόριθμους αυτοεκμάθησης της siemens που θεωρούνται κορυφαίοι. Επίσης έχει αρκετούς αισθητήρες όπως πχ αισθητήρα ποιότητας αέρα . Προφανώς είναι wifi και ρυθμίζεται μέσω κινητού από παντού...

https://www.siemens.com/gr/el/home/proionta/technologiesktirion/themata/exipnos-thermostatis.html

Αυτός είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από τον ecobee4 (που όπως προείπαν αρκετοί είναι απλά ένα εφετζίδικο gadget-ακι) από τη στιγμή που έχει PID.

Εγώ έχω τον REV13 της siemens,  επίσης με PID.Στο manual του όμως δε γράφει τι αλγόριθμους χρησιμοποιεί.Αξίζει ο RDS100 σε σχέση με τον δικό μου; Έχει καλύτερους αλγόριθμους ή είνα οι ίδιοι;

Τον REV13 τον έχω ήδη 2η σαιζόν και έχω δει τρομερή διαφορά στην κατανάλωση πετρελαίου και χαζομάρα μου που δεν τον είχα βάλε πιο νωρίς ενώ τον ήξερα οτι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρέπει να ήταν αρκετά χάλια η προηγούμενος για να έχει τόσο μεγάλη διαφορά ο REV πάντως. :P

Δεν λέω ότι δεν είναι καλός, απλά ότι δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά αν ο προηγούμενος δεν είναι χάλι.

Το PID στους REV δεν είναι και προγραμματιζόμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταφέρατε ένα θέμα για τον ecobee να το μετατρέψετε σε θέμα για τον siemens δεν μπορώ να το καταλάβω... Ρε σεις παίρνετε μίζα από τη Siemens; :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Πρέπει να ήταν αρκετά χάλια η προηγούμενος για να έχει τόσο μεγάλη διαφορά ο REV πάντως. :P

Δεν λέω ότι δεν είναι καλός, απλά ότι δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά αν ο προηγούμενος δεν είναι χάλι.

Το PID στους REV δεν είναι και προγραμματιζόμενο? 

Τώρα μόλις είδα την τιμή του και μου έφυγαν τα μαλιά.226€ δεν τα έδινα ακόμα και καφέ να μου έφτοιαχνε :lol:

Εγώ τον REV13 τον είχα πάρει 70€.Το PID έχει self learning αλλά μπορείς να το ρυθμίσεις και μόνος σου το διαφορικό.Πάντως τα λεφτά του τα έβγαλε από την πρώτη κιόλας σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Geoisis said:

Πολυ καλο review :D να σαι καλα. Το γλυκοκοιταω κ γω τωρα, αν κ με βλεπω να πηγαινω προς Nest μερια.

Πως και δεν αγοράζεις siemens; :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2018 στις 8:37 ΜΜ, cambo99 είπε


.

 

 

Στις 27/2/2018 στις 8:37 ΜΜ, cambo99 είπε

 

Καταρχήν ας αρχίσουμε από τις δυσκολίες που αντιμετώπισα κατά την εγκατάσταση. Ο Ecobee4, όπως και οι περισσότεροι έξυπνοι θερμοστάτες είναι κατασκευασμένοι να δουλεύουν με τις προδιαγραφές ρεύματος και καυστήρα Αμερικής . Έτσι η τροφοδοσία του απαιτεί μόνο 24v από τα 220v που έχουμε εμείς.

Για την εγκατάσταση χρειάστηκαν τα εξής :

1) Μετασχηματιστής 24VAC 1Α ΠΡΙΖΑΣ

2) Ρελέ 24 vac με τη βάση του 

3) Ένα κουτί τοίχου για να τοποθετηθεί το ρελέ με τη βάση του.

 

Ta παραπανω ειναι και εγγυηση για την μακροζωια του θερμοστατη σου σε βαθος χρονου

Επεξ/σία από georgeγ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τελικα ολα οκ με το eocbee ? 

Εχω αρχισει να τον γλυκοκοιταω κ εγω απλα με προβληματιζει η ρευματοδοσια του . 

Μιλαμε για να μπει σε νεοδμητο διαμερισμα που μολις εχει βαφτει ( αρα δεν κανω μερεμετια :p ) 

Σε κανα μηνα θα μπουν διακοπτες θερμοστατης κλπ ...  αλλιως πριν δω αυτον ειχα δει τον wifi της Siemens ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, themis_81 said:

Τελικα ολα οκ με το eocbee ? 

Εχω αρχισει να τον γλυκοκοιταω κ εγω απλα με προβληματιζει η ρευματοδοσια του . 

Μιλαμε για να μπει σε νεοδμητο διαμερισμα που μολις εχει βαφτει ( αρα δεν κανω μερεμετια 😛

Σε κανα μηνα θα μπουν διακοπτες θερμοστατης κλπ ...  αλλιως πριν δω αυτον ειχα δει τον wifi της Siemens ... 

Όλα καλά κατά το πρώτο εξάμηνο που έχει χρησιμοποιηθεί. Πραγματικά είναι "smart" και κάνει και εξοικονόμηση. Σαν gadget και εμφάνιση είναι επίσης πολύ καλό. Μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μάλιστα διαβάζω ότι αν πληρώνεις με βάση την κατανάλωση, και όχι σε ώρες χρήσης, τότε μπορεί να δουλέψει και με βαλβίδες στα σώματα. Αυτό ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει, διότι χρεώνομαι με τις ώρες χρήσης. Ότι άλλο χρειαστείς ρωτάς εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...