Προς το περιεχόμενο

Ecobee4 : Πρώτες εντυπώσεις και εγκατάσταση


cambo99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/10/2018 στις 12:16 ΠΜ, cambo99 είπε

Καλησπέρα. Σύντομα θα το έχεις σε προσωπικό μήνυμα. Έχεις πάρει τον ίδιο;

Καλησπέρα,

επειδη ψάχνω και εγώ κάποιον μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις στοιχεία επικοινωνίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/2/2018 στις 8:57 ΜΜ, ThReSh είπε

Αυτό είναι καλό αν πχ κάθε σώμα του καλοριφέρ έχει smart θερμοστατικές κεφαλές και ρίχνει αυτόματα το σώμα του δωματίου που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Αλλιώς νομίζω ότι με τον Μ.Ο όταν τα δωμάτια που είναι με μεγαλύτερες απώλειες πιάνουν την επιθεμιτή θερμοκρασία, το δωμάτιο με τις λιγότερες θα είναι αρκετά πιο ζεστό.

Θα είναι σαν να έχεις ένα απλό θερμοστάτη (στο δωμάτιο με λιγότερες απώλειες) τον οποίο θα τον ρυθμίζεις πχ +1 βαθμό ξέροντας ότι τα πιο κρύα δωμάτια θα έχουν την θερμοκρασία που θα ήθελες...

 

https://multitherm.gr/έξυπνοι-θερμοστάτες-cosa/
αυτός είναι ότι καλύτερο διατίθεται στην ελληνική αγορά. Smart thermostat 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
6 ώρες πριν, vasilllis είπε

Μαλλον εγω πρεπει να ειμαι ο Ενας και μοναδικος??? 😃

Χαμος γινεται τελευταια με αυτους...

Μία που ασχολείσαι και έχεις επαφή από πρώτο χέρι, αξίζουν τον κόπο; 

Προσφέρουν τόσο μεγαλύτερη εξοικονόμηση από έναν θερμοστάτη που σου δίνει πχ η Ariston ή η Chaffoteaux, ή είναι περισσότερο το γκάτζετ της υπόθεσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμενος επειδη μπορει να δημιουργησει ζωνες θερμανσης θα μπορουσε να κανει οικονομια ,σε σπιτι με θερμιδομετρητη.Διαφορετικα ολοι την ιδια οικονομια κανουνε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα.

Πρόσφατα άρχισα να κάνω smart εγκαταστάσεις στη μονοκατοικία μου αλλά ομολογώ πως δεν βγάζω άκρη στο θέμα της θέρμανσης.

Θέλω να εγκαταστήσω smart thermostat, ιδανικά να είναι alexa compatible.

Επίσης θέλω να βάλω βαλβίδα smart σε κάθε σώμα ΚΑΙ να έχω sensor για να ξέρει το σύστημα ποια δωμάτια είναι occupied για να μην θερμαίνει τα κενά δωμάτια το ίδιο. (είναι διώροφο το σπίτι)

Κοιτάζω της Legrand, smart thermostat [check], smart valves [check] sensors [who knows?!?]

Nest, καμία ξεκάθαρη πληροφόρηση αν μιλάει με βαλβίδες και sensors και με ποιες μάρκες.

 

Λέω κάτσε να δω ecobee.

 

https://www.amazon.com/ecobee-SmartThermostat-Voice-Control-Black/dp/B07NQT85FC/

Αυτό το μοντέλο να παίζει άραγε Ελλάδα; 

Φαίνεται να έχει αισθητήρες. Για βαλβίδες πάλι δεν βρίσκω κάτι.

Υπάρχει κανείς που να ξέρει μία λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vejitto είπε

Καλησπέρα.

Πρόσφατα άρχισα να κάνω smart εγκαταστάσεις στη μονοκατοικία μου αλλά ομολογώ πως δεν βγάζω άκρη στο θέμα της θέρμανσης.

Θέλω να εγκαταστήσω smart thermostat, ιδανικά να είναι alexa compatible.

Επίσης θέλω να βάλω βαλβίδα smart σε κάθε σώμα ΚΑΙ να έχω sensor για να ξέρει το σύστημα ποια δωμάτια είναι occupied για να μην θερμαίνει τα κενά δωμάτια το ίδιο. (είναι διώροφο το σπίτι)

Κοιτάζω της Legrand, smart thermostat [check], smart valves [check] sensors [who knows?!?]

Nest, καμία ξεκάθαρη πληροφόρηση αν μιλάει με βαλβίδες και sensors και με ποιες μάρκες.

 

Λέω κάτσε να δω ecobee.

 

https://www.amazon.com/ecobee-SmartThermostat-Voice-Control-Black/dp/B07NQT85FC/

Αυτό το μοντέλο να παίζει άραγε Ελλάδα; 

Φαίνεται να έχει αισθητήρες. Για βαλβίδες πάλι δεν βρίσκω κάτι.

Υπάρχει κανείς που να ξέρει μία λύση;

Τι μέσο θέρμανσης έχεις? γιατί πρέπει να εξετάσεις και το γεγονος αν μπορεί ο λέβητας σου να δουλέψει με μικρότερη ισχύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, georgexx είπε

Τι μέσο θέρμανσης έχεις? γιατί πρέπει να εξετάσεις και το γεγονος αν μπορεί ο λέβητας σου να δουλέψει με μικρότερη ισχύ 

Λεβητα πετρελαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vejitto είπε

Λεβητα πετρελαιου.

Θα αναφέρω την δική μου περίπτωση,όταν παλαιότερα είχα λέβητα πετρελαίου όχι αρκετά καλο αλλά αρκετά μεγάλο σε ισχύ αφού έπρεπε να καλύψει αρκετά τετραγωνικά σε 2 επίπεδα.Το κάθε επίπεδο είχε διαφορετικό θερμοστάτη,το αποτέλεσμα ήταν να ανάβει ο λέβητας μια για τον ένα και μια για τον άλλο,δεν ξέρω αν ειμαι 100% σωστός σε αυτό που σου λέω,αλλά άνοιγε το θηρίο για να ζεσταθούν σχετικά λίγα τετραγωνικά.Ενιωθα ότι θα ήταν καλύτερα να έχω μόνο ένα θερμοστάτη.Αν ο δικός σου λέβητας είναι καλός με αυξομείωση σε ισχύ, αλλάζουν τα πράγματα.Νομιζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις απλές θερμοστατικες σε καθε χώρο και έναν θερμοστάτη στο πιο κρύο θερμαινομενο χώρο.Αλλες πιο ακριβές λύσεις είναι υδραυλικός διαχωριστής,δοχείο αδράνειας, και σαν πιο ακριβή λυση ένας τελευταίας τεχνολογίας λέβητας.Και τελευταία να κοιτάξεις για έναν καλό αυτοματισμό.Ολα αυτά τα λέω διότι αν έχεις μεγάλο σπίτι  θα καταλήξεις να ανάβει συνέχεια ο λέβητας σε φουλ ισχύ για τον κάθε χώρο. Για να καταλήξω νομίζω ότι για ένα σπίτι σαν το δικό σου,είναι καλύτερα να επενδύσεις πρώτα σε εναν υδραυλικό διαχωριστή και σε ενα δοχείο αδράνειας και σε φτηνές θερμοστατικες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, georgexx είπε

Θα αναφέρω την δική μου περίπτωση,όταν παλαιότερα είχα λέβητα πετρελαίου όχι αρκετά καλο αλλά αρκετά μεγάλο σε ισχύ αφού έπρεπε να καλύψει αρκετά τετραγωνικά σε 2 επίπεδα.Το κάθε επίπεδο είχε διαφορετικό θερμοστάτη,το αποτέλεσμα ήταν να ανάβει ο λέβητας μια για τον ένα και μια για τον άλλο,δεν ξέρω αν ειμαι 100% σωστός σε αυτό που σου λέω,αλλά άνοιγε το θηρίο για να ζεσταθούν σχετικά λίγα τετραγωνικά.Ενιωθα ότι θα ήταν καλύτερα να έχω μόνο ένα θερμοστάτη.Αν ο δικός σου λέβητας είναι καλός με αυξομείωση σε ισχύ, αλλάζουν τα πράγματα.Νομιζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις απλές θερμοστατικες σε καθε χώρο και έναν θερμοστάτη στο πιο κρύο θερμαινομενο χώρο.Αλλες πιο ακριβές λύσεις είναι υδραυλικός διαχωριστής,δοχείο αδράνειας, και σαν πιο ακριβή λυση ένας τελευταίας τεχνολογίας λέβητας.Και τελευταία να κοιτάξεις για έναν καλό αυτοματισμό.Ολα αυτά τα λέω διότι αν έχεις μεγάλο σπίτι  θα καταλήξεις να ανάβει συνέχεια ο λέβητας σε φουλ ισχύ για τον κάθε χώρο. Για να καταλήξω νομίζω ότι για ένα σπίτι σαν το δικό σου,είναι καλύτερα να επενδύσεις πρώτα σε εναν υδραυλικό διαχωριστή και σε ενα δοχείο αδράνειας και σε φτηνές θερμοστατικες 

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Μάλλον έχεις δίκιο πρέπει να ξεκινήσω από λέβητα/καυστήρα.

Any recommendations? Νομίζω πως έχω ένα budget για €2κ-€4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2022 στις 2:12 ΜΜ, vejitto είπε

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Μάλλον έχεις δίκιο πρέπει να ξεκινήσω από λέβητα/καυστήρα.

Any recommendations? Νομίζω πως έχω ένα budget για €2κ-€4κ

Καλησπέρα,όχι δεν νομίζω ότι πρέπει να πας κατευθείαν σε αλλαγή λέβητα,αν και ένας σύγχρονος λέβητας συμπύκνωσης σίγουρα θα σου κάνει οικονομία .Εγω ήμουν τυχερός και την εποχή που έψαχνα να δω τι θα κάνω πέρασε το φυσικό αέριο από την περιοχή μου,ο λέβητας του φυσικού αερίου έχει την ικανότητα να δουλεύει και σε χαμηλότερη ισχύ.Αυτο που λέω είναι ότι ένα μεγάλο σπίτι  έχει αναγκαστικά έναν μεγάλο σε ισχύ λέβητα για να καλύψει όλες της θερμίδες του σπιτιού σου,αν εσύ βάλεις θερμοστατικες τότε εκτον πραγμάτων δεν θα δουλεύει ποτέ σε πλήρη ισχύ αφού θα ζεσταίνει πχ τα μισά καλοριφέρ,με αποτέλεσμα να μην δουλεύει οικονομικά.Νομιζω ότι σαν βήματα πρέπει να βάλεις πρώτα ένα δοχείο αδράνειας μετά να βάλεις θερμοστατικες και τελευταία τον λέβητα,σε μια γρήγορη αναζήτηση δες εδώ τι είναι το δοχείο αδράνειας

http://hottowel.gr/doxeia-adraneias-buffer-tanks/

Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό μιας και η δικιά μου εμπειρία έχει να κάνει με το ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ.Καλο βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα και συγγνώμη που μετά από τόσα χρόνια ανοίγω ξανά το θέμα αλλά ψάχνομαι για Ecobee smart Thermostat, Google learing nest thermostat ή Honeywell T6R. Θα ήθελα ιδανικά να βάλω τον ecobee αλλά όσου ηλεκτρολόγους ρώτησα κανείς δεν ξέρει και δεν ασχολείται με αυτά. Υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που έχει βγάλει άκρη και έχει και κάποιον ηλεκτρολόγο να έρθει να δει την εγκατάσταση καυστήρα πετρελαίου που έχει το σπίτι και να το προχωρήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...