Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές του Apple Watch το 2017 ήταν περισσότερες από όλων των άλλων συσκευών smartwatch μαζί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με μία πρόσφατη έρευνα της IDC, το Apple Watch είναι το smartwatch που σημείωσε τις περισσότερες πωλήσεις το τελευταίο τρίμηνο του 2017, αλλά και συνολικά τη χρονιά που μας πέρασε.

Οι αποστολές της Apple εκτιμώνται στις 8 εκατομμύρια μονάδες το τέταρτο τρίμηνο του 2017, και παρουσιάζονται αυξημένες σε σύγκριση με το ίδιο τρίμηνο του 2016 που ήταν 5,1 εκατομμύρια. Το μερίδιο αγοράς της Apple το Q4 από το 14,4% όπου βρισκόταν πίσω από τις Fitbit και Xiaomi, βρέθηκε στο 17% φέρνοντας την Αμερικάνικη εταιρεία στη πρώτη θέση.

Συνολικά, για όλη τη χρονιά, η Apple πούλησε 17,7 εκατομμύρια μονάδες το 2017 έναντι 11,3 εκατομμυρίων το 2018, ενώ συνολικά το μερίδιο αγοράς της εταιρείας για όλη τη χρονιά από το 10,8% το 2016 έφτασε το 15,3% το 2017. Και αναφερόμαστε σε όλη την αγορά wearables, και όχι μόνο στα smartwatches.

1.jpg.b1549afbc7af42a2f76a07ef091b1e93.jpg

Επομένως, για την Apple έχουμε μόνο το Apple Watch, του οποίο η τιμή ξεκινάει στις ΗΠΑ από τα $249 ενώ για τις υπόλοιπες εταιρείες έχουμε να κάνουμε με οποιαδήποτε συσκευή της προϊοντικής κατηγορίας των φορετών συσκευών, και αυτό σημαίνει ότι περιλαμβάνονται και συσκευές όπως το Mi Band 2 της Xiaomi που στοιχίζει μόλις $28. Επομένως, αυτό που έχει καταφέρει η Apple είναι ακόμα πιο σημαντικό.

2.jpg.6ced84d4a61610cbfa0432ecb414ee1a.jpg

Σύμφωνα με το MacRumors, που εξασφάλισε κάποια περισσότερο συγκεκριμένα δεδομένα, αν αναφερθούμε μόνο στα smartwatches, τότε η Apple, της οποίας οι αποστολές το τέταρτο τρίμηνο του 2017 ξεπέρασαν τις 8 εκατομμύρια ήταν περισσότερες από όλων των άλλων κατασκευαστών μαζί!

3.jpg.618a0846d672efbb829215d5cce2fcf9.jpg

GSMArena


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να δω σχολια τυπου : παιρνω smartwatch με 30 ευρω με τα ιδια χαρακτηριστικα και καλυτερο. 

Εχω βαλει καφε και τοστ και περιμενω. 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aja είπε

Περιμενω να δω σχολια τυπου : παιρνω smartwatch με 30 ευρω με τα ιδια χαρακτηριστικα και καλυτερο. 

Εχω βαλει καφε και τοστ και περιμενω. 

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Aja είπε

Περιμενω να δω σχολια τυπου : παιρνω smartwatch με 30 ευρω με τα ιδια χαρακτηριστικα και καλυτερο. 

Εχω βαλει καφε και τοστ και περιμενω. 

Δεν θα σου πω ότι παίρνεις το ίδιο αλλά δες τι παίρνεις με 22 ευρώ.

Xiaomi Mi Band 2.

- Heart rate monitor (συνεχές όταν κάνεις άσκηση)

- Step counter

- Sleep monitor (συνολικό ύπνος, βαθύς ύπνος)

- Ειδοποιήσεις κλήσεων με vibration, εμφάνιση ονόματος

- Με ένα πάτημα, κάνεις mute το call, και με 2 απαντάς (βολεύει για hands free)

- 30 μέρες αυτονομία ή περίπου 15 για πιο ακριβής παρακολούθηση ύπνου

- Water resistance ip 67

- bt connection

- Κυκλοφορούν δεκάδες λουράκια, δερμάτινα, μεταλλικά, λαστιχένια  και ότι θες.. 

- Σημαντικό, ξεχνάς ότι το έχεις στο χέρι σε σημείο που κοιτάς αν το έχασες.

- Και φυσικά, ρολόι που ανάβει όπως γυρνάς το χέρι για να το κοιτάξεις :P

- Μαζί με την εφαρμογή κάνεις παπάδες καθώς προσθέτει και το gps tracking και έχεις πλήρες tracking για όποια άσκηση θες. Για διάδρομο αρκεί μόνο το ρολόι φυσικά :) Reviews που λένε ότι δεν έχεις πλήρες tracking, τα θεωρώ σκουπίδια. Είναι ένα smartwatch για καθημερινούς ανθρώπους. Μόνο επαγγελματίες αθλητές θα κάνανε άθληση χωρίς το κινητό μαζί τους και αυτοί θέλουν ένα smartwatch με gps. Οι υπόλοιποι το κινητό το έχουμε πάντα μαζί :P Γιατί να έχεις και gps στο ρολόι αφού έχει το κινητό και να σου σκίζει την πολύ μικρή μπαταρία;

- Συγχρονισμός και με άλλες υπηρεσίες (google κτλ) και όχι μόνο με xiaomi.

- 1 apple smartwatch 3 = 17 xiaomi band 2 ή 1 xiaomi band + 250 σουβλάκια να φας και μετά να κάνεις γυμναστική να τα κάψεις και να απολαύσεις και τον active tracker σου :P 

- Και δεν είναι οποιαδήποτε κινεζιά, είναι Xiaomi κινεζιά :P

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 8
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια Apple Watch = το smartwatch.

Οπως λεμε κοκα κολα κι εννοουμε καθε αναψυκτικο τυπου κολα.

Αριστα στο marketing της Apple, αλλα για να λεμε και του στραβου το δικαιο... μια χαρα στεκεται το Apple watch παρα την τσουχτερη του τιμη.

Αλλες σοβαρες λυσεις δεν υπαρχουν με τα ιδια χαρακτηριστικα (ακουω Xiaomi και γελαω).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Δεν έχω κάτι τέτοιο. Κείνο το πράμα στο πλάι είναι κουρδιστήρι; :)

Σαν ρουμπίνι φαίνεται :P πιο κιτς πεθαίνεις

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Με λιγα λογια Apple Watch = το smartwatch.

Οπως λεμε κοκα κολα κι εννοουμε καθε αναψυκτικο τυπου κολα.

Αριστα στο marketing της Apple, αλλα για να λεμε και του στραβου το δικαιο... μια χαρα στεκεται το Apple watch παρα την τσουχτερη του τιμη.

Αλλες σοβαρες λυσεις δεν υπαρχουν με τα ιδια χαρακτηριστικα (ακουω Xiaomi και γελαω).

Απλά από τα 22 στα 372, πες μου τι χρειάζεσαι που δικαιολογεί τα 350 να δω αν θα γελάσω και εγώ ή θα συμφωνήσω.

Φυσικά και δεν υπάρχει καμία σύγκριση, αλλά για το 99% των ανθρώπων τι είναι αυτό που θα τον κάνει να σκάσει άλλα 350 ευρώ εκτός του ότι είναι apple;

(Να μην ξεχάσω, καλή φόρτιση κάθε μέρα :P )

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Με λιγα λογια Apple Watch = το smartwatch.

Οπως λεμε κοκα κολα κι εννοουμε καθε αναψυκτικο τυπου κολα.

Αριστα στο marketing της Apple, αλλα για να λεμε και του στραβου το δικαιο... μια χαρα στεκεται το Apple watch παρα την τσουχτερη του τιμη.

Αλλες σοβαρες λυσεις δεν υπαρχουν με τα ιδια χαρακτηριστικα (ακουω Xiaomi και γελαω).

Aκριβως αυτο ,οτι συμβαινει και στα tablets που το ipad ειναι συνωνυμο της κατηγοριας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Retromaniac said:

Απλά από τα 22 στα 372, πες μου τι χρειάζεσαι που δικαιολογεί τα 350 να δω αν θα γελάσω και εγώ ή θα συμφωνήσω.

Φυσικά και δεν υπάρχει καμία σύγκριση, αλλά για το 99% των ανθρώπων τι είναι αυτό που θα τον κάνει να σκάσει άλλα 350 ευρώ εκτός του ότι είναι apple;

(Να μην ξεχάσω, καλή φόρτιση κάθε μέρα :P )

Εγω προσωπικα δεν το χρειαζομαι (βολευομαι με το polar band για heart rate monitor και runtastic), καποιος ομως μπορει να θελει τα smart χαρακτηριστικα του.

Το Xiaomi band δεν εχει smart χαρακτηριστικα, αρα συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Εγω προσωπικα δεν το χρειαζομαι (βολευομαι με το polar band για heart rate monitor και runtastic), καποιος ομως μπορει να θελει τα smart χαρακτηριστικα του.

Το Xiaomi band δεν εχει smart χαρακτηριστικα, αρα συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Ακόμη ο κόσμος δεν έχει βρει λειτουργικότητα στο smart του θέματος. Η μικρή επιφάνεια δεν βολεύει. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει λειτουργικότητα στα SMART χαρακτηριστικά των smartwatches τότε αυτό σε βρίσκει λίγο αντίθετο με την παγκόσμια απόψη ότι τα smart watches δεν έχουν χρησιμότητα πέρα από το fitness tracking. Πράγμα που φαίνεται και στην πορεία τους. Το apple watch το αγοράζουν σαν watch και όχι σαν smartwatch αυτοί που είναι βαμμένοι με τα χρώματα της apple. Οπότε αφού το μόνο χρήσιμο είναι το fitness tracking μπορεί να γίνει σύγκριση. Δες εξάλλου που ρίχνει το βάρος του marketing η apple. Στους αισθητήρες που έχει βάλει.

Είναι τρελό marketing. Θέλει ο άλλος να πάρει apple watch γιατί είναι apple μέχρι το κόκκαλο. Αλλά δεν θέλει να αισθάνεται και μ@@ς. Του λέει σου έχουν βάλει πάνω αισθητήρες διαστημικής τεχνολογίας. Πάει και το παίρνει, θεωρώντας ότι έχει αντίκρυσμα. Ξέρουμε ΟΛΟΙ όμως ότι δεν το χρειάζεται και ότι θα έκανε την δουλειά του με πολύ φθηνότερες λύσεις, το ίδιο καλά και σε μερικές περιπτώσεις καλύτερα, ειδικά αν αναλογιστείς ότι οι περισσότεροι θα το έχουν απλά ως watch. Το marketing για άλλη μία φορά δούλεψε.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να λέμε, ως κάτοχος πολλών μέχρι τώρα smartwatch (ναι, είμαι θύμα του marketing :P ), όσο όμορφα και να είναι τα Android Wear των LG/Moto/Huawei όταν το λειτουργικό σου είναι σάπιο (Android Wear)  δεν πας πουθενά!

Η μόνη κάπως "καλή υλοποίηση" είναι της Samsung, αλλά και πάλι, όταν δοκιμάσεις ένα Apple Watch καταλαβαίνεις τη διαφορά. Μπορεί για εμένα προσωπικά (no hating) το Android να είναι πολύ καλύτερο του iOS, αλλά το Android Wear είναι έτη φωτός πίσω από το Watch OS. Να λέμε και του στραβού το δίκιο 😂

Όσο για τα bands, είναι άλλη κατηγορία. Προφανώς αν θέλεις απλά ενα band για να σου λέει βήματα/παλμούς κλπ δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κάτι τόσο ακριβό όσο το Apple Watch, όταν με 30€ όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω έχεις ότι χρειάζεσαι! Αλλά είναι πραγματικά τι χρειάζεται ο καθένας :)

Επεξ/σία από ZackFair
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...