Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με την εκμάθηση web dev-design


XxGuardiaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,ασχολούμαι εδώ και 2 χρόνια με τον προγραμματισμό,τους τελευταίος μήνες έχω αρχίσει να ασχολούμαι πιο σοβαρά και να ψάχνομαι σχετικά με το web development-designing.Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ και επαγγελματικά με αυτό αφού μου αρέσει πάρα πολύ.Έχω κάτσει και έχω δει αρκετά tutorials απο youtube και sites,έχω μάθει αρκετά απο html/css/bootstrap και θέλω να προχωρήσω...το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να συνεχίσω και απο πού...έχω δει guides-courses που μιλάνε οτι σε αυτό το σημείο πάω σε javascript->jquery->php->angular->react->node δεν ξέρω όμως ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάτσω να μάθω κάποια απο αυτα πχ απο βίντεο στο youtube απτο w3schools απο καποιο βιβλιο??Θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό το κομμάτι αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό βιβλίο (free αρχικά) ή καποιος καλό site θα με βοηθησει πολύ,καθώς και στον τομέα το που θα τα χρειαστώ ολα αυτά -(jquery-,php-,angular,react,node ,τι μπορώ να φτιάξω,πότε θα ξέρω οτι είμαι στον καλο δρομο.Ξέρω πάνω κάτω οτι η php είναι back end  και server side γλώσσα,η jquery είναι βιβλιοθήκη της js που βοηθάει αλλά ακομή δεν τα έχω πολυ καταλάβει.Επίσης να σημειώσω οτι πηγαίνω σχολείο και δεν ασχολούμαστε τόσο με web dev-desiging..αν κάποιος μπορεί να με δώσει καποιες συμβουλες θα με βοηθησει παρα πολυ.ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η jquery είναι μια βιβλιοθήκη της JavaScript και σου παρέχει τις ίδιες λειτουργίες γράφοντας λιγότερο κώδικα(πολλές εντολές της javascript περιέχονται σε μια function της jquery). Η angular και η react είναι template engines(γραμμένες σε javascript), η πρώτη της Google και η δεύτερη του Facebook. Συνδυάζονται πολύ καλά με ένα rest server, και πραγματοποιούν την παραγωγή του γραφικού περιβάλλοντος στο client(browser) και όχι στο server. Το nodejs χρησιμοποιείται κυρίως για τη δημιουργία ενός server με javascript. Η php είναι μια scripting γλώσσα για server. Από ότι βλέπεις κάποια από τα πράγματα που ανέφερες χρησιμοποιούνται για το ίδιο πράγμα. Οπότε αρχικά δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα. Επέλεξε όποια σου αρέσουν περισσότερο και ξεκίνα. Πέρα από την angular και τη react, υπάρχει και η vue που είναι λίγο πιο εύκολη. Tutorials θα βρεις τις σελίδες αυτών που ανέφερες. Στην αρχή λες ότι ασχολείσαι με το προγραμματισμό 2 χρόνια τώρα. Ποιες γλώσσες έχεις μάθει και χρησιμοποίησει ως τώρα?

Επεξ/σία από TheDarkKnight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TheDarkKnight είπε

Η angular και η react είναι template engines(γραμμένες σε javascript)

Η Angular ειναι framework, η React ειναι library. Template engines ειναι η EJS και η Pug πχ.

H Angular ειναι γραμμενη σε Typescript που γινεται transpile σε Javascript.

 

2 ώρες πριν, TheDarkKnight είπε

παραγωγή του γραφικού περιβάλλοντος στο client(browser) και όχι στο server

Και οι δυο γινονται render στον σερβερ αν χρειαστει, React SSR και Angular Universal.

 

Αν στοχευεις δουλεια στην Ελλαδα μαθε php(ισως να κανω λαθος), αμα κοιτας εξω μαθε React/React Native και ισως Vuejs, αμα πας full stack τοτε laravel/angular (η angular ειναι πιο δυσκολη απο ολες)

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για την αρχή μην ασχολείσαι  με Frameworks (Jquery, BootStrap, Angular, Joomla, Wordpress). Μάθε HTML5 CSS3 και Javascript.

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ajaxmonkey4hire είπε

για την αρχή μην ασχολείσαι  με Frameworks (Jquery, BootStrap, Angular, Joomla, Wordpress). Μάθε HTML5 CSS3 και Javascript.

Αυτό

@XxGuardiaN Φτιάξε καμιά απλή σελίδα να μπουν σε μια σειρά στο μυαλό σου κάποιες βασικές έννοιες. Μη βιάζεσαι να τα μάθεις όλα αμέσως, νέος είσαι. Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν οι προηγούμενοι πολύ σωστά , μάθε πολύ καλή Html , Css και Javascript , μετά αφού μπεις στο νόημα διαλέγεις , δες έναν καλό οδηγό

http://webapptester.com/to-be-or-not-to-be-a-web-developer/#__HTML__CSS

ψάξε στο Internet , πήγαινε στο Youtube γράψε thenewboston , έχει πολύ καλά βοηθήματα , όλα τα βιβλιά μπορεί να τα βρεις σε Free Pdf , πήγαινε στην Πειρατική δάφνη ( Translate )  , έχει του κόσμου τα Video - βοηθήματα από το Lynda.com που είναι πολύ δυνατά  ( επιμονή - υπομονή ) , αυτά , περισσότερα από τους πιο προχωρημένους B)

Επεξ/σία από ss13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, becoming_I είπε

Γνώμη μου, φτιάξε κάτι. Έτσι μαθαίνεις. Από τη θεωρία στην πράξη.

Σωστά!!αλλά για να φτιάξεις κάτι πρέπει να ξέρεις να το φτιάχνεις,που αυτό είναι το θέμα μου...

20 ώρες πριν, TheDarkKnight είπε

Η jquery είναι μια βιβλιοθήκη της JavaScript και σου παρέχει τις ίδιες λειτουργίες γράφοντας λιγότερο κώδικα(πολλές εντολές της javascript περιέχονται σε μια function της jquery). Η angular και η react είναι template engines(γραμμένες σε javascript), η πρώτη της Google και η δεύτερη του Facebook. Συνδυάζονται πολύ καλά με ένα rest server, και πραγματοποιούν την παραγωγή του γραφικού περιβάλλοντος στο client(browser) και όχι στο server. Το nodejs χρησιμοποιείται κυρίως για τη δημιουργία ενός server με javascript. Η php είναι μια scripting γλώσσα για server. Από ότι βλέπεις κάποια από τα πράγματα που ανέφερες χρησιμοποιούνται για το ίδιο πράγμα. Οπότε αρχικά δεν χρειάζεται να τα ξέρεις όλα. Επέλεξε όποια σου αρέσουν περισσότερο και ξεκίνα. Πέρα από την angular και τη react, υπάρχει και η vue που είναι λίγο πιο εύκολη. Tutorials θα βρεις τις σελίδες αυτών που ανέφερες. Στην αρχή λες ότι ασχολείσαι με το προγραμματισμό 2 χρόνια τώρα. Ποιες γλώσσες έχεις μάθει και χρησιμοποίησει ως τώρα?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου,με βοήθησες σε πολλά!Έχω ασχοληθεί με python,java 

5 λεπτά πριν, ss13 είπε

Όπως είπαν οι προηγούμενοι πολύ σωστά , μάθε πολύ καλή Html , Css και Javascript , μετά αφού μπεις στο νόημα διαλέγεις , δες έναν καλό οδηγό

http://webapptester.com/to-be-or-not-to-be-a-web-developer/#__HTML__CSS

ψάξε στο Internet , πήγαινε στο Youtube γράψε thenewboston , έχει πολύ καλά βοηθήματα , όλα τα βιβλιά μπορεί να τα βρεις σε Free Pdf , πήγαινε στην Πειρατική δάφνη ( Translate )  , έχει του κόσμου τα Video - βοηθήματα από το Lynda.com που είναι πολύ δυνατά  ( επιμονή - υπομονή ) , αυτά , περισσότερα από τους πιο προχωρημένους B)

Ευχαριστώ φίλε θα τα ψάξω!!

18 ώρες πριν, ajaxmonkey4hire είπε

για την αρχή μην ασχολείσαι  με Frameworks (Jquery, BootStrap, Angular, Joomla, Wordpress). Μάθε HTML5 CSS3 και Javascript.

Έχω ασχοληθεί αρκετά με HTML/CSS έχω φτιάξει διάφορα sites με λίγο από όλα animations,sliders κλπ και είμαι στην φάση που ψάχνω το επόμενο βήμα μου..

16 ώρες πριν, becoming_I είπε

Αυτό

@XxGuardiaN Φτιάξε καμιά απλή σελίδα να μπουν σε μια σειρά στο μυαλό σου κάποιες βασικές έννοιες. Μη βιάζεσαι να τα μάθεις όλα αμέσως, νέος είσαι. Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα.

Το θέμα μου είναι ότι έχω ασχοληθεί αρκετά,έχω φτιάξει αρκετά sites με λίγο από όλα και τώρα θέλω να προχωρήσω...

20 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Η Angular ειναι framework, η React ειναι library. Template engines ειναι η EJS και η Pug πχ.

H Angular ειναι γραμμενη σε Typescript που γινεται transpile σε Javascript.

Και οι δυο γινονται render στον σερβερ αν χρειαστει, React SSR και Angular Universal.

Αν στοχευεις δουλεια στην Ελλαδα μαθε php(ισως να κανω λαθος), αμα κοιτας εξω μαθε React/React Native και ισως Vuejs, αμα πας full stack τοτε laravel/angular (η angular ειναι πιο δυσκολη απο ολες)

Ευχαριστώ πολύ φίλε :) με βοήθησες αρκετά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάς για HTML CSS όχι για HTML5 CSS3. Μεγάλη διάφορα!

Αν θες να μπεις στο θέμα στα σοβαρά μάθε το HTML5, CSS3 από έξω και ανακατωτά. Μετά από αυτό μπορείς να μπεις σε τεχνολογίες backend. Εγώ συνιστώ GO kai NODEJS. Αν βέβαια ενδιαφέρεσαι να φτιάξεις next gen high availability services και όχι να κάνεις συντήρηση σε ξεπερασμένα wordpress σίτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, XxGuardiaN είπε

Έχω ασχοληθεί αρκετά με HTML/CSS έχω φτιάξει διάφορα sites με λίγο από όλα animations,sliders κλπ και είμαι στην φάση που ψάχνω το επόμενο βήμα μου..

Ένα δείγμα της δουλειάς σου; Το ότι έχεις φτιάξει sites δε λέει κάτι. Είναι πως το έφτιαξες. Συγγνώμη που το λέω έτσι ξερά αλλά στην Ελλάδα το φτιάχνω sites το έχω ακούσει αρκετές φορές και πίστεψε με 9/10 ήταν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Κοινώς άμα κόβει λίγο, ένα wordpress με ένα έτοιμο theme στήνεται. Καλά κάνεις και θέλεις να μάθεις αλλά πρώτα πρέπει να ξέρεις καλά τα βασικά. Άλλωστε και αυτό site είναι αλλά εγώ τον τύπο που το έφτιαξε ούτε να μου ταϊσει τη γάτα δε θα εμπιστευόμουν.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

μιλάς για HTML CSS όχι για HTML5 CSS3. Μεγάλη διάφορα!

Αν θες να μπεις στο θέμα στα σοβαρά μάθε το HTML5, CSS3 από έξω και ανακατωτά. Μετά από αυτό μπορείς να μπεις σε τεχνολογίες backend. Εγώ συνιστώ GO kai NODEJS. Αν βέβαια ενδιαφέρεσαι να φτιάξεις next gen high availability services και όχι να κάνεις συντήρηση σε ξεπερασμένα wordpress σίτε.

Έχω μάθει αρκετά απτα tags της HTML5 και πως ακριβώς χρησιμοποιούνται δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα,ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έχεις τα βασικά και μπορείς άνετα να ξεκινήσεις κάποιο πειραματικό project. Διάλεξε τι σε ενδιαφέρει και προχώρα. 

Αναφορά σε κείμενο

 

There is a difference between "Knowing" the path and walking the path.

Morpheus

 

In that sense: Start Walking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Ένα δείγμα της δουλειάς σου; Το ότι έχεις φτιάξει sites δε λέει κάτι. Είναι πως το έφτιαξες. Συγγνώμη που το λέω έτσι ξερά αλλά στην Ελλάδα το φτιάχνω sites το έχω ακούσει αρκετές φορές και πίστεψε με 9/10 ήταν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Κοινώς άμα κόβει λίγο, ένα wordpress με ένα έτοιμο theme στήνεται. Καλά κάνεις και θέλεις να μάθεις αλλά πρώτα πρέπει να ξέρεις καλά τα βασικά. Άλλωστε και αυτό site είναι αλλά εγώ τον τύπο που το έφτιαξε ούτε να μου ταϊσει τη γάτα δε θα εμπιστευόμουν.

Δεν είσαι καθόλου απότομος και είσαι πολύ σωστός,μπορώ να σε καταλάβω καθώς και εγώ το έχω ζήσει στο σχολείο μου το "Φτιάχνω site" και είναι όπως το site που ανέφερες..το θέμα μου είναι οτι δεν έχω σε αυτό το Pc τα project που είχα ασχοληθεί αλλά πάνω κάτω ένα από αυτά που είχα κάνει είχε responsive layout με αρκετά animations 3 χρώματα συνολικά flexbox layout αν δεν κάνω λάθος..

3 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Οπότε έχεις τα βασικά και μπορείς άνετα να ξεκινήσεις κάποιο πειραματικό project. Διάλεξε τι σε ενδιαφέρει και προχώρα. 

In that sense: Start Walking.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, XxGuardiaN είπε

Δεν είσαι καθόλου απότομος και είσαι πολύ σωστός,μπορώ να σε καταλάβω καθώς και εγώ το έχω ζήσει στο σχολείο μου το "Φτιάχνω site" και είναι όπως το site που ανέφερες..το θέμα μου είναι οτι δεν έχω σε αυτό το Pc τα project που είχα ασχοληθεί αλλά πάνω κάτω ένα από αυτά που είχα κάνει είχε responsive layout με αρκετά animations 3 χρώματα συνολικά flexbox layout αν δεν κάνω λάθος..

Άρα κατά τη γνώμη μου το επόμενο σου βήμα είναι να "σηκώσεις" σε κάποιο free hosting τις σελίδες σου. 

Καλή συνέχεια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, XxGuardiaN είπε

Σωστά!!αλλά για να φτιάξεις κάτι πρέπει να ξέρεις να το φτιάχνεις,που αυτό είναι το θέμα μου...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου,με βοήθησες σε πολλά!Έχω ασχοληθεί με python,java 

Ευχαριστώ φίλε θα τα ψάξω!!

Έχω ασχοληθεί αρκετά με HTML/CSS έχω φτιάξει διάφορα sites με λίγο από όλα animations,sliders κλπ και είμαι στην φάση που ψάχνω το επόμενο βήμα μου..

Το θέμα μου είναι ότι έχω ασχοληθεί αρκετά,έχω φτιάξει αρκετά sites με λίγο από όλα και τώρα θέλω να προχωρήσω...

Ευχαριστώ πολύ φίλε :) με βοήθησες αρκετά!!

Αφού έχεις μια εξοικείωση με java, αρχικά, αντί για php, θα σου πρότεινα να δεις το rest της java. Φτιάξε έναν απλό client σε html+javascript και στείλε απλά string με αιτήματα(Get ή Post) στο java rest server που έφτιαξες. Αφού στείλεις ένα αίτημα, ο server θα το επεξεργαστεί και θα επιστρέψει μια απάντηση, την οποία θα την εμφανίσεις στο client με τη βοήθεια της javascript.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...