Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με την εκμάθηση web dev-design


XxGuardiaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά το πραγματικό web dev η σειρά πιστεύω είναι η εξής:

  1. html,
  2. css,
  3. php,
  4. mysql (για να τραβάς και να γράφεις δεδομένα σε βάση),
  5. javascript,
  6. bootstrap,
  7. jquery,
  8. php framework όπως laravel, symphony κτλ.

Φυσικά κάθε τι  που μαθαίνεις δεν το μαθαίνεις 100%. Γυρίζεις πίσω και το εμπλουτίζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Παράλληλα με τα παραπάνω καλό είναι να προσπαθήσεις να διδαχθείς και κάποιο cms & e-shop frameworks όπως:

  1. joomla,
  2. wordpress,
  3. drupal,
  4. prestashop, (e-shop)
  5. opencart (e-shop).

Εμείς στο σχολείο κάνουμε στη β (1o έτος για τους κατόχους απολυτηρίου) (έχουμε μέχρι δ αλλά είμαστε νυχτερινό), html, css, και λίγο javascript, μαζί με λίγο από bootstrap και αρκετό joomla.
Το επόμενο ένος php, javascript, mysql. (μαζί με python, δίκτυα και άλλα πράγματα).
Γενικά πιστεύω ότι είναι καλό να αποφεύγει κανείς την πολύ θεωρία, αλλά να βάζει ένα στόχο και δια μέσου του στόχου αυτού να προσπαθεί να μάθει.
Π.χ.  Θα κατασκευάσω μαθαίνοντας σταδιακά τα παραπάνω (χωρίς cms) ένα ειδησιογραφικό site που θα έχει και διαχείριση άρθρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2018 στις 6:16 ΜΜ, ajaxmonkey4hire είπε

μιλάς για HTML CSS όχι για HTML5 CSS3. Μεγάλη διάφορα!

Αν θες να μπεις στο θέμα στα σοβαρά μάθε το HTML5, CSS3 από έξω και ανακατωτά. Μετά από αυτό μπορείς να μπεις σε τεχνολογίες backend. Εγώ συνιστώ GO kai NODEJS. Αν βέβαια ενδιαφέρεσαι να φτιάξεις next gen high availability services και όχι να κάνεις συντήρηση σε ξεπερασμένα wordpress σίτε.

Ναι συγγνώμη λάθος έκανα , HTML5 και CSS3 εννοούσα , για την Go έχω διαβάσει κι εγώ αρκετό καιρό τώρα ( για Backend )  , επειδή μαθαίνω Php εδώ και καιρό , λες να πάω προς Go μεριά ; Ευχαριστώ για τη όποια βοήθεια B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss13 είπε

Ναι συγγνώμη λάθος έκανα , HTML5 και CSS3 εννοούσα , για την Go έχω διαβάσει κι εγώ αρκετό καιρό τώρα ( για Backend )  , επειδή μαθαίνω Php εδώ και καιρό , λες να πάω προς Go μεριά ; Ευχαριστώ για τη όποια βοήθεια B)

Εξαρτάτε από το τι θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να κάνεις μια σελίδα στα γρήγορα και για < 10000 pageviews/hr θα ακολουθήσεις την πεπατημένη: php, apache, mysql, joomla, wordpress....

Αν θέλεις να κάνεις real time app backends για 100000 requests/second θα ασχοληθείς με nodejs, go, varnish, nginx, redis, cassandra, percona cluster.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...