Προς το περιεχόμενο

https με το ζόρι ή θα ζήσουν τα http site μας και χωρίς αυτό;


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο πιο απλα, την λυση που προτεινετε μεσω Cloudflare?

Θελω να καταλαβω την λογικη, και ελπιζω σε μια απλη υλοποιηση.

Για πειτε μου αν μπορειτε, και μακαρι οντως να με βολευει και να δινει λυση στο προβλημα βρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο πιο απλα, την λυση που προτεινετε μεσω Cloudflare?

  1. Γράφεσαι στο Cloudflare
  2. Με το που μπαίνεις βάζεις το όνομα της σελίδας
  3. αλλάζεις τα nameservers στο panel διαχείρισης του domain σου με αυτά του Cloudflare
  4. Στο overview θα δείχνει ότι όλα είναι ΟΚ (αλλιώς θα λέει pending) αν αλλαχτούν σωστά
  5. Πας page rules και φτιάχνεις rule Always use https και βάζεις το όνομα του site σου
  6. Κερνάς καφέ τo μισό forum :P  (αφού τα γλίτωσες από το SSL)

 

 

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, becoming_I είπε
  1. Γράφεσαι στο Cloudflare
  2. Με το που μπαίνεις βάζεις το όνομα της σελίδας
  3. αλλάζεις τα nameservers στο panel διαχείρισης του domain σου με αυτά του Cloudflare
  4. Στο overview θα δείχνει ότι όλα είναι ΟΚ (αλλιώς θα λέει pending) αν αλλαχτούν σωστά
  5. Πας page rules και φτιάχνεις rule Always use https και βάζεις το όνομα του site σου
  6. Κερνάς καφέ τo μισό forum :P  (αφού τα γλίτωσες από το SSL)

Άσχετο, αλλά στο Cloudflare έχει την απευθείας ρύθμιση στην καρτέλα "Crypto" για "Always use HTTPS" με το πάτημα απλά ενός κουμπιού (από το off στo on), ενώ στην ίδια καρτέλα υπάρχει και το "Automatic HTTPS Rewrites". 

Και με αυτά καλυμμένος δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rafinos είπε

Άσχετο, αλλά στο Cloudflare έχει την απευθείας ρύθμιση στην καρτέλα "Crypto" για "Always use HTTPS" με το πάτημα απλά ενός κουμπιού (από το off στo on), ενώ στην ίδια καρτέλα υπάρχει και το "Automatic HTTPS Rewrites". 

Και με αυτά καλυμμένος δεν είναι;

Νομίζω ότι θέλει και το page rule

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δικιά μου περίπτωση πάντως δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. :P

***Είχα αλλάξει το flexible στη χρήση ssl σε full και μάλλον για αυτό είχε θέμα (το rule δεν το χρειάζεται αν κάνεις τις ρυθμίσεις που ανέφερα).

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από rafinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, becoming_I είπε
  1. Γράφεσαι στο Cloudflare
  2. Με το που μπαίνεις βάζεις το όνομα της σελίδας
  3. αλλάζεις τα nameservers στο panel διαχείρισης του domain σου με αυτά του Cloudflare
  4. Στο overview θα δείχνει ότι όλα είναι ΟΚ (αλλιώς θα λέει pending) αν αλλαχτούν σωστά
  5. Πας page rules και φτιάχνεις rule Always use https και βάζεις το όνομα του site σου
  6. Κερνάς καφέ τo μισό forum :P  (αφού τα γλίτωσες από το SSL)

 

Ατυχως, το panel διαχειρισης των nameservers στην Forthnet ειναι down, οποτε οποιος θελει αλλαγη τους το ζητα με email! Ντροπη τους παντως που το εχουν ετσι τοσους μηνες...Ομως φανταζομαι, οπως το εκανα και προσφατα, ζητω την αλλαγη και μου την κανουν, εστω και με email.

Οταν λες overview, που ακριβως εννοεις; Αν λες για panel διαχειρισης nameservers, μαλλον εγω δεν θα μπορω να δω τιποτε (κι αν γινει στραβη, την εκατσα...)

Page rules, απο που φτιαχνεις;

4 ώρες πριν, rafinos είπε

Στη δικιά μου περίπτωση πάντως δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. :P

***Είχα αλλάξει το flexible στη χρήση ssl σε full και μάλλον για αυτό είχε θέμα (το rule δεν το χρειάζεται αν κάνεις τις ρυθμίσεις που ανέφερα).

Χωρίς τίτλο.png

Κι εγω parallels plesk εχω, και μου λεει η forthnet οτι δεν υποστηριζει προσθηκη ssl απο το χρηστη....παπατζες μαλλον... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ατυχως, το panel διαχειρισης των nameservers στην Forthnet ειναι down, οποτε οποιος θελει αλλαγη τους το ζητα με email! Ντροπη τους παντως που το εχουν ετσι τοσους μηνες...Ομως φανταζομαι, οπως το εκανα και προσφατα, ζητω την αλλαγη και μου την κανουν, εστω και με email.

Ο Κωτσόβολος καλύτερα θα τα είχε no offense :P 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Οταν λες overview, που ακριβως εννοεις; Αν λες για panel διαχειρισης nameservers, μαλλον εγω δεν θα μπορω να δω τιποτε (κι αν γινει στραβη, την εκατσα...)

Page rules, απο που φτιαχνεις;

Εκτός του βήματος 3 (που γίνεται στη σελίδα που βρίσκονται οι nameservers) όλα τα άλλα γίνονται στο site του Cloudflare. Κάνε την εγγραφή σου και δες πως είναι. Οι καρτέλες overview,crypto και page rules βρίσκονται εκεί. 

ΥΓ. Τους καφέδες μην ξεχνάς :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mindreader είπε

Μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο πιο απλα, την λυση που προτεινετε μεσω Cloudflare?

Θελω να καταλαβω την λογικη, και ελπιζω σε μια απλη υλοποιηση.

Για πειτε μου αν μπορειτε, και μακαρι οντως να με βολευει και να δινει λυση στο προβλημα βρε παιδια.

https://support.cloudflare.com/hc/en-us/articles/205177068-Step-1-How-does-Cloudflare-work-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, θα δω το ολο θεμα περι cloudflare γιατι αν μη τι αλλο φαινεται ενδιαφερον.

- Ομως, ποσο 'αξιοπιστο' ειναι τελικα σαν υπηρεσια;

- Θα ειναι παντα δωρεαν;

- Απο...'ψιλα γραμματα', τι πρεπει να ξερω;

- Διαβασα καποια πραγματα, αλλα μπορει καποιος να μου πει χονδρικα πως λειτουργει; Το site μου θα ειναι hosted στην forthnet, αλλα το dns θα πηγαινει πρωτα απο cloudflare, και απο εκει θα γινεται κρυπρογραφημενο ενω οντως ειναι σε servers της forthnet?

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mindreader είπε

Οκ, θα δω το ολο θεμα περι cloudflare γιατι αν μη τι αλλο φαινεται ενδιαφερον.

- Ομως, ποσο 'αξιοπιστο' ειναι τελικα σαν υπηρεσια;

- Θα ειναι παντα δωρεαν;

- Απο...'ψιλα γραμματα', τι πρεπει να ξερω;

- Διαβασα καποια πραγματα, αλλα μπορει καποιος να μου πει χονδρικα πως λειτουργει; Το site μου θα ειναι hosted στην forthnet, αλλα το dns θα πηγαινει πρωτα απο cloudflare, και απο εκει θα γινεται κρυπρογραφημενο ενω οντως ειναι σε servers της forthnet?

Και το site στο οποίο γράφεις αυτή τη στιγμή μέσω cloudflare δουλεύει... είναι τέρμα αξιόπιστο και δωρεάν όσο υπάρχει το free plan. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μου πει καποιος αν γνωριζει, καποιος που ξερει περι cloudflare αρκετα χρονια, γιατι εγω το εμαθα μολις τη βδομαδα που περασε:

το free plan, υπαρχει εδω και πολλα χρονια; Ή ειναι κανενας 'κραχτης', και σε λιγο μπορει να καταργηθει;

Ναι, ξερω, 'δεν ειναι τιποτε', μια αλλαγη nameservers μονο, αλλα ειναι οπως και με την φορητοτητα στην τηλεφωνια, αλλη την κανουν για ψυλλου πηδημα, κι εγω ποτέ, γιατι ξερω οτι σε λιγο και η εταιρια που πηγα θα εχει 'μια απο τα ιδια' με αυτη απο την οποια εφυγα...

Θελω καθε βημα να ειναι οσο πιο 'εδραιωμενο' γινεται. Και ναι, μονο free plan, δεν προκειται να παω σε κατι αλλο, αλλα το 'ιστορικο' με ενδιαφερει.

Οποιος ξερει ας πει!

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το free plan του cloudflare δεν είναι δόλωμα. Υπάρχουν εκατομμύρια σίτε που χρησιμοποιούν cloudflare (πχ κοντά 4% από όλα τα ελληνικά σίτε).

Το όλο σύστημα λειτουργεί όπως ένα reverse caching proxy με ssl termination. Μόνο που αντί για ένα proxy server έχεις ένα παγκόσμιο δίκτυο cdn που εξυπηρετεί κάθε επίσκεψη στο σίτε σου μέσω του ποιο βολικού edge της cloudflare και αντί για δικό σου ssl στο δικό σου proxy χρησιμοποιεί shared ssl της cloudflare.

Από εκεί και πέρα ακολούθησε της οδηγίες. Είναι σχετικά απλό άλλα υπάρχουν και "tricky parts" όταν για παράδειγμα έχεις content που αλλάζει πάρα πολλή συχνά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

το free plan, υπαρχει εδω και πολλα χρονια; Ή ειναι κανενας 'κραχτης', και σε λιγο μπορει να καταργηθει;

Υπάρχει εδώ και χρόνια το δωρεάν πακέτο. Τώρα το εάν θα καταργηθεί στο μέλλον αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Πάντως υπάρχουν εταιρίες που για να μαζέψουν πελατεία δίνουν κάποιο δωρεάν πακέτο και στη συνέχεια το καταργούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/18/2018 στις 11:26 ΠΜ, rafinos είπε

***Είχα αλλάξει το flexible στη χρήση ssl σε full και μάλλον για αυτό είχε θέμα (το rule δεν το χρειάζεται αν κάνεις τις ρυθμίσεις που ανέφερα).

 

Το full είναι για να συνδέεται στο web-server με https. Για αυτό δεν σου δούλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/18/2018 στις 12:05 ΠΜ, becoming_I είπε
  1. Γράφεσαι στο Cloudflare
  2. Με το που μπαίνεις βάζεις το όνομα της σελίδας
  3. αλλάζεις τα nameservers στο panel διαχείρισης του domain σου με αυτά του Cloudflare
  4. Στο overview θα δείχνει ότι όλα είναι ΟΚ (αλλιώς θα λέει pending) αν αλλαχτούν σωστά
  5. Πας page rules και φτιάχνεις rule Always use https και βάζεις το όνομα του site σου
  6. Κερνάς καφέ τo μισό forum :P  (αφού τα γλίτωσες από το SSL)

 

Λοιπον, εκανα σημερα ενα account στο cloudflare και δηλωσα εκει και το site. Εχω ομως καποιες αποριες, ισως χαζες.

Περιμενα ομως, αλλα μαλλον εσφαλμενα(?), οτι οι nameservers που θα μου εδινε, θα ηταν κατι σαν virtual ειδικα για το δικο μου site. Ομως μου εδωσε δυο 'ασχετους' δικους του servers. Έτσι γινεται; Ειναι 'γενικοι' servers που δινονται για πολλα και διαφορα sites? Και δινει 2 nameservers?

Κατοπιν κανω την αλλαγη στον καταχωρητη μου και ζητω να δηλωθουν οι nameservers του cloudflare?

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...