Προς το περιεχόμενο

https με το ζόρι ή θα ζήσουν τα http site μας και χωρίς αυτό;


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Δες εδώ

Είναι σωστά setαρισμένοι οι nameservers σου;

Το γεγονός οτί είναι εύκολο δε σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να κάνει κάποιο λάθος κατά τη ρύθμιση.

Όλα εντάξει, τελικά έπρεπε να περιμένω μερικές ώρες.

Μπήκα τώρα και το τέσταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7beast είπε

Όλα εντάξει, τελικά έπρεπε να περιμένω μερικές ώρες.

Μπήκα τώρα και το τέσταρα.

 

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Αρα δεν ειμαι ο μονος που αντιμετωπισα προβλημα με cloudflare. Για να δουμε τι θα πουν τα παιδια εδω, ποσο ευκολα λυνεται αυτο το προβλημα.

Τελικά είσαι ο μόνος :D

 

ΥΓ1. @mindreader δες και εδώ που είναι υπεραναλυτικά. Ίσως ότι πιο πλήρες έχω δει.

ΥΓ2. Όταν βάλετε το SSL καλό είναι να κάνετε και ένα test εδώ για να δείτε που βρίσκεστε (οτιδήποτε πάνω από Α- είναι αποδεκτό) και θα έχετε κάτι σαν αυτό

SSLtest.jpg.b9378dd53a786045b8cdf3676de73ab4.jpg

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2018 στις 2:57 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Eπειδή έχω ο ίδιος webhost δεν θα ήθελα να προτείνω τον εαυτό μου και να θεωρηθεί η απάντηση ως μη αντικειμενική, ούτε νομίζω επιτρέπεται από τους κανόνες του forum η διαφήμιση δικών μας επιχειρήσεων. Πάντως όπου και να πας σε σχέση με τον τωρινό σου πάροχο πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα (αρκεί να μην επιλέξεις άλλον ISP).

Αυτό που μπορώ να σου δώσω ως συμβουλή είναι να ψάξεις κριτικές από υπάρχοντες πελάτες που υπάρχουν συνήθως στις ιστοσελίδες του κάθε webhost. Φυσικά να μην είναι ανώνυμες, ούτε απλά να γράφει ένα ονοματεπώνυμο που μπορεί και να μην υπάρχει, αλλά να περιέχουν το domain που φιλοξενείται ώστε να είναι αξιόπιστες. Επίσης κριτικές όπως και σχόλια πελατών (κάτω από τις δημοσιεύσεις που αναρτά ο webhost)  θα βρεις και στα αντίστοιχα sites των παρόχων που έχουν στο facebook. Όποιος έχει κλειστή την επιλογή για κριτικές φαντάζομαι θα θέλει να αποφύγει τις κακές κριτικές.

Κακως δεν προτείνεις τον εαυτο σου. Το μονο σου μείον εει αι πως δεν εχεις ιουσερ φρεντλι ιντερφεις για τις υπηρεσίες σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/15/2018 στις 3:06 ΠΜ, παπι είπε

Κακως δεν προτείνεις τον εαυτο σου. Το μονο σου μείον εει αι πως δεν εχεις ιουσερ φρεντλι ιντερφεις για τις υπηρεσίες σου. 

Αυτό το διάστημα τελειώνουμε το νέο μας site. Μόλις είναι έτοιμη η πρώτη έκδοση στη συνέχεια θα το υλοποιήσουμε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι υπο συνεχη διερεύνηση! Για βοηθειστε λιγο:

 

- Το lets encrypt χρειαζεται ενεργοποιηση καθε 3 μηνες; Σου δίνει 'αρχειο'; Μπορω να ενεργοποιησω/παρω αρχειο απο αυτους και να το ανεβασω στο server μου, και πριν το 3μηνο; Γιατι αν κατι δεν λειτουργησει σωστα στο ssl (οπως ειχα προσφατα την ατυχη εμπειρια με forthnet) μπορει και να μην ειναι το site προσβασιμο, τοσο καλα! (αν στα settings του wordpress εχεις δηλωμενο https, ενω δεν εχει ρυθμιστει σωστα για να παιζει).

 

- Μπορει να θεωρηθει ssl που θα δειχνει λουκετακι στον browser, και ενα self-created certificate?(αν το λεω καλα). Αυτο να φανταστω οτι δεν ληγει ποτε; Μπορει με αυτο τον τροπο να παρακαμφθει επιτελους η απαιτηση για υποχρεωτικο ssl, σε απλες σελιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lets encrypt μπορεις να το ανανεωσεις λιγες μερες πριν ληξει, εγω στο vps μου το εχω κανει καθε 2 μηνες να το ανανεωνει και ας μην εχει ληξει. Σε shared hosting δεν ξερω τι παιζει.

Αν βαλεις self created ssl τοτε ο browser θα χτυπαει κοκκινο καθε φορα που παει να μπει καποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Το lets encrypt μπορεις να το ανανεωσεις λιγες μερες πριν ληξει, εγω στο vps μου το εχω κανει καθε 2 μηνες να το ανανεωνει και ας μην εχει ληξει. Σε shared hosting δεν ξερω τι παιζει.

To renewal γινεται απο μεσα απο το plesk controlpanel πιθανως με καποιο button - ετσι απλά, ή χρειάζεται καμια εξτρα διαδικασία -παλι απο την αρχη- απο το site τους; (ας πουμε πιο περιπλοκο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/17/2018 στις 2:02 ΠΜ, CyberCr33p είπε

Συνήθως η διαδικασία της ανανέωσης του Let's Encrypt γίνεται αυτόματα από τον webhost. Εσύ δεν κάνεις κάτι.

Βρισκομαι σε διαδικασια μεταφορα hosting. Βασικος λογος ηταν το ssl, αλλα και πολλα αλλα βαριδια της forthnet. Υποστηριζουν lets encrypt, αλλα μου ειπαν οτι ΔΕΝ εχουν καποια αυτοματη διαδικασια renewal. Αρα πρεπει να το κανω εγω καθε 3μηνο, πχ θ βαλω ενα reminder να το κανω λιγες μερες πριν ληξει. Πως γινεται η διαδικασια της ανανεωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Ο νέος σου webhost δεν υποστηρίζει αυτόματη ανανέωση ή η forthnet;

 

Η forthnet δεν υποστηριζει ΚΑΝ το 'δωρεαν' lets encrypt....

Ο νεος host provider υποστηριζει lets encrypt, αλλα δεν υπαρχει αυτοματη ανανεωση. Μικρο το 'κακο' βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχισω να λεω τα θετικα που βρηκα στον νεο host provider, ισως θεωρηθει και διαφημιση. Κρυφο δεν ειναι, το λεω, αλλα τι να πω...

Με την forthnet ενιωθα λες και ειμαι παραπεταμενος και στα μπουντρουμια, και τωρα νιωθω οτι οι ανθρωποι με πηγαν στον ουρανο. Ας ειναι να κανω και ενα manual renewal το 3μηνο...δε βαριεσαι, πες οτι εκανα ενα ακομη post. Νιωθω παντως λες και περασα απο την εποχη του χαλκου, στον 21ο αιωνα.... Τοσο χαλια η forthnet, και τοσο μπροστα αυτοι;

Τελικα ειχε δικιο ο συμφορουμιτης πιο πανω. Επρεπε να ακουω forthnet και να τρεχω, οχι ssl και να τρεχω...

anyway, ας μεινουμε on topic εδω για το ssl...

Σημερα μαλλον θα το εγκαταστησω το lets encrypt. Οι ανθρωποι δεν παιζονται στο νεο host provider. Φιλικοι, εξυπηρετικοι, ακριβεις, συνεπεις, αμεσοι, μονο απο το χερακι δεν σε παιρνουν για να σε βοηθησουν....κι ημουν στην forthnet με εργαλεια αρχαιοτητας, κουτοπονηρες λογικες, και συμπεριφορα λες και εκαναν χαρη που σου μιλουσαν...για εξυπηρετηση μη μιλησω καλυτερα, χτυπανε guiness απο την αναποδη...Θεε μου τι τραβηξα, ημουν τυφλος και ανενηψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

@mindreader επρεπε να το εχεις κανει καιρο τωρα. Ποιο ειναι το site σου;

Δυστυχως για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης να αναλυθουν, δεν μπορω να το γνωστοποιησω. sorry...

 

Οταν θα βαλω και το lets encrypt θα βγει 'λευκος καπνος'....νενικηκαμεν.

 

Οντως παντως αναλογιζομαι ποσο σπασιμο νευρων, ποση ταλαιπωρια, ποσες χαμενες δυνατοτητες, ποση απαξιωση τελικα, τα τοσα χρονια που εμενα στην forthnet. Και με ξερετε ολοι εδω, οτι εγω που τα λεω αυτα τωρα, δεν ηθελα να φυγω με την καμια....με επιανε το ....συναισθηματικο μου....αλλα ηταν λαθος μου....

Εχω μαθει στη ζωη μου ομως ενα πραγμα, και προσπαθω να το τηρω ως ΑΡΧΗ: 'κανε το μειονεκτημα πλεονέκτημα'!

Παντα στη ζωη μου οταν πιεζομουν πολυ απο κατι, εβρισκα την διεξοδο να στρεψω την κατασταση προς κατι εντελως δημιουργικο.

Ετσι κι εδω. Επ'ευκαιριας του ssl, που ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι(για να εκφραστω ευγενικα...), παρθηκε η αποφαση για φυγη απο forthnet. Και τωρα οχι θα εχω μονο δωρεαν ssl, αλλα και χιλια μυρια αλλα καλα....Και πολυ κρατησε, λαθος μου μεγαλο....εστω, καλλιο αργα παρα ποτε, εγινε το βημα προς το μελλον!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...