Προς το περιεχόμενο

Σε ηλικία 76 ετών απεβίωσε ο διαπρεπής αστροφυσικός Stephen Hawking


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χασαμε ενα τεραστιο μυαλο, πραγματικα ορφανεψε η επιστημη κ ο κοσμος ολος.

Πολυ δυνατος ανθρωπος, ας μας εμπνευσει ολους θα γινουμε καλυτεροι σιγουρα.

Ενας μεγαλος σεβασμος στο ονομα του πλεον.

 

δειτε το 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πλανητης Γη εχασε αν οχι το λαμπροτερο, ενα απο τα λαμπροτερα μυαλα που πατησαν σε τουτο τον ερμο κοσμο και εκαναν την μεγαλη διαφορα! Δεν εζησε απλα σε αυτον τον κοσμο. Τον αλλαξε. Τον εξελιξε. Μας πηγε σαν ανθρωποτητα ενα βημα μπροστα και η ειρωνια ειναι πως δεν μπορουσε απο μονος του ουτε να σταθει ορθιος!

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Δεν νομίζω ότι και ο ίδιος πίστευε ότι θα πάει κάπου πάνω, ούτε ότι εκεί θα είναι καλά ή κακά.

Όντως, παραήταν έξυπνος για να πιστεύει σε παραμυθάκια...

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτόν τον άνθρωπο για ότι πρόσφερε ,προσφέρει και θα προσφέρει για πάντα στην ανθρωπότητα.

 

Stephen hawking quote: «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης»

 

Καλό ταξίδι μέγιστε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP. Και ακριβώς όπως το λέω, "rest", στο χώμα, ούτε πάνω θα πάει ούτε κάτω. Ένα από τα μεγαλύτερα μυαλά της ανθρωπότητας δεν ήταν δυνατόν να πιστεύει σε παραμύθια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα.

Επειδή μου αρέσει να βλέπω επιστημονικά βιντεάκια στο youtube έχω μια γενική γνώση των θεωριών του.

Δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει και τη theory of everything που ήθελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικά θυμάμαι εκείνη τη νύχτα που ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι και έκανα ζάπινγκ στην tv για να δω κάτι να με πάρει ο ύπνος, και έπεσα σε ένα ντοκιμαντέρ που έδειχνε το διάστημα και είπα «ε, ας το αφήσω εδώ». Μου άρεσε πολύ που μιλούσε για μαύρες τρύπες και big bang και διάφορα τέτοια «παράξενα» που δεν καταλάβαινα πολλά πολλά αλλά μου έμεινε στο μυαλό το όνομα «Stephen Hawking» που αναφερόταν ουκ ολίγες φορές. Από την επόμενη μέρα πήγαινα σχεδόν καθημερινά για 2 βδομάδες περίπου στην δημοτική βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης, στην Εθνικής Αμύνης, και διάβαζα κάποια βιβλία του. Ποτέ δεν ολοκλήρωσα κάποιο βιβλίο του και ποτέ ξανά δεν διάβασα και δεν ασχολήθηκα με την επιστήμη. Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά στη ζωή μου που τραβιόμουν σε βιβλιοθήκη για να διαβάσω κάτι.

Αξίζει πολλά μπράβο για όσα πρόσφερε και πόσο μάλλον που δεν τα παράτησε ποτέ μετά απ' όλα όσα πέρασε και κατάφερε να γίνει ένας τόσο μεγάλος επιστήμονας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rip και τεράστιο respect στον άνθρωπο που παρά τις τεραστιες δυσκολίες στην ζωή του, προσπάθησε και κατάφερε ως ένα σημείο  να εξηγήσει την προέλευση και πορεία του «κόσμου» μας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν, οι απογόνοι μας θα μιλάνε για αυτόν όπως ακριβώς μιλάμε εμείς για τον Αινστάιν που ήταν μια γενιά πίσω από εμάς.

ΥΓ: Που είναι ο τύπος που θα πει ότι απαρνήθηκε τον Θεό και γι'αυτό ήταν μια ζωή ανάπηρος; 4 σελίδες και ακόμα να εμφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...