Προς το περιεχόμενο

Σε ηλικία 76 ετών απεβίωσε ο διαπρεπής αστροφυσικός Stephen Hawking


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, blackraven είπε

Τόσο διαπρέπουσα νοημοσύνη που τα τελευταία 20 χρόνια το μόνο που έκανε ήταν να προφητεύει το τέλος του κόσμου,μια με εξωγήινους,μια με μαύρες τρύπες μέχρι και για το μποζόνιο του Χίγκς τα ίδια έλεγε σε διαλέξεις ανα τον κόσμο και έκοβε χρήμα (χρήμα η λέξη κλειδί!).

Πόσοι απο εμάς θα τον γνωρίζαμε αν δεν ήταν ανάπηρος και πόσοι πιτσιρικάδες αν το όνομα του δεν λατρευόταν σαν Θεός απο ήρωες τηλεοπτικής σειράς;

Θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του αλλά εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας.

Κλασσικό παράδειγμα εντελώς άσχετου ανθρώπου με την φυσική. Σε προτρέπω να δεις αυτό το βιντεάκι στο οποίο ο καθηγητής επεφυμεί τον Hawkings γιατί ακριβώς μπορεί να εκτελεί τις πράξεις στο μυαλό του χωρίς χαρτί και στυλό και τους βοηθάει όταν το χρειάζονται για να κάνουν ανακαλύψεις οι οποίες θα χρειαστούν στο μέλλον για την επιβίωση της ανθρωπότητας. Όταν εσύ καταφέρεις να κάνεις κάτι έστω ελάχιστον για να βοηθήσεις με την έρευνά σου τον άνθρωπο σαν σύνολο τότε θα είσαι άξιος να μιλάς για τον Hawkings με τέτοιο ύφος. Ο άνθρωπος απλά έβλεπε τόσο μπροστά :

 

Επεξ/σία από Human Soul
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Malthador said:

Όσοι γράφετε «μην θεοποιείτε» κλπ κάντε μία χάρη στο εαυτό σας: αφήστε στην άκρη για λίγο το χόμπι σας (είτε το λένε gaming, είτε ποδόσφαιρο, είτε εκκλησία κάθε Κυριακή) και δώστε 40-50 ευρώ για να αγοράσετε και να διαβάσετε την εικονογραφημένη έκδοση του «A Brief Time of History». Δεν είναι μεγάλο, 250 σελίδες είναι που θα σας πάρει 2-3 απογεύματα να τις διαβάσετε και είναι τόσο απλοϊκά γραμμένο που μέχρι και οι μπετόστοκοι το κατανοούν.

Όταν λοιπόν το διαβάσετε και καταλάβετε μέσα σε λίγες ώρες ανάγνωσης τι είναι η κβαντομηχανική, τι είναι η Σχετικότητα, από τι είμαστε φτιαγμένοι και γιατί το Σύμπαν διαστέλλεται, τότε ελάτε να ξαναγράψετε «μην θεοποιείτε» για τον άνθρωπο που σας έδωσε να καταλάβετε το πως λειτουργεί ο κόσμος χωρίς να χρειάζεστε μεταπτυχιακό αστροφυσικής. Μέχρι τότε κοιμηθείτε ευτυχισμένοι στην άγνοιά σας.

Κατά τ' άλλα RIP και από εμένα, αν και δεν θλίβομαι τόσο για τον άνθρωπο που θα συνεχίσει να είναι μέρος του σύμπαντος, όσο για την επιστήμη που δεν θα έχει τη συνεισφορά του για μερικά χρόνια ακόμα. :(

Δεν ξέρω εάν αναφέρεσαι σε εμένα, αλλά εγώ δεν μίλησα για θεοποίηση. Πως θα μπορούσε άλλωστε να ήταν Θεός αφού δεν πίστευε στη ύπαρξη του, ή να το θέσω καλύτερα. Ποτέ δεν είπε με βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει.

Δηλαδή αμφισβητείς το γεγονός κάποιος να έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από αυτά που προτείνεις και απλά να τα έχει απορρίψει? 

Απλά ήταν καλός για αυτό που πρόσφερε, στον τομέα του, ως εκεί. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

ΥΓ: Που είναι ο τύπος που θα πει ότι απαρνήθηκε τον Θεό και γι'αυτό ήταν μια ζωή ανάπηρος; 4 σελίδες και ακόμα να εμφανιστεί.

Άνθρωποι χωρίς παιδεία, σκοταδιστές που ανήκουν στο μεσαίωνα και θα ήταν άνετα μέλη της ιεράς εξέτασης. Δυστυχώς το 2018, ακόμη να εξαλειφθούν. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, mader said:

Εγω πάντως διαφωνώ με την ακτινοβολία Hawkins. ,έχει καταρριφθεί η θεωρία.

Δεν πειράζει, αρκεί τουλάχιστον να λες το ονομά του σωστά... 

...oh wait. :P

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lion2486 είπε

Ξέρουμε αν υπάρχουν famous last words?

Λέγεται ότι,λίγο πριν αφήσει τα εγκόσμια,ανακάλυψε τι υπήρχε πριν το Big Bang... Ο άνθρωπος είχε ΚΑΙ τρομερό χιούμορ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγκόσμια μέρα του π σήμερα. Επίσης σαν σημέρα γενήθηκε ένας τιτάνας της επιστήμης ο Albert Einstein. Σήμερα έφυγε ένας άλλος τιτάνας της επιστήμης ο Stephen Hawking. RIR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή αμφισβητείς το γεγονός κάποιος να έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από αυτά που προτείνεις και απλά να τα έχει απορρίψει? 

Μόνο που ο Hawkings έχει γράψει βιβλία και πολλές θεωρίες του είναι αποδεκτές στον επιστημονικό κόσμο.

Το να τα απορρίψει κάποιος άγνωστος στο Insomnia μόνο και μόνο επειδή έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από αυτά που προτείνει ο Malthador, δεν λέει απολύτως τίποτα.

Όταν αναπτύξετε τις δικές σας θεωρίες και τις δημοσιεύσετε στην επιστημονική κοινότητα (και σας πάρουν στα σοβαρά) τότε μπράβο. Προς το παρόν τα σχόλια σας (αναφέρομαι και σε άλλους) μόνο γέλια προκαλούν εδώ μέσα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AlexanderTheGr said:

Παγκόσμια μέρα του π σήμερα. Επίσης σαν σημέρα γενήθηκε ένας τιτάνας της επιστήμης ο Albert Einstein. Σήμερα έφυγε ένας άλλος τιτάνας της επιστήμης ο Stephen Hawking. RIR.

Πνευματικός πατέρας του οποίου ήταν ο μέγιστος Καραθεοδωρής, που σκοπίμως αποσιωποιείται από τους πάντες.

Just now, D.Luffy said:

Μόνο που ο Hawkings έχει γράψει βιβλία και πολλές θεωρίες του είναι αποδεκτές σον επιστημονικό κόσμο.

Το να τα απορρίψει κάποιος στο Insomnia μόνο και μόνο επειδή έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από αυτά που προτείνει ο Malthador, δεν λέει απολύτως τίποτα.

Όταν αναπτύξετε τις δικές σας θεωρίες και τις δημοσιεύσετε στην επιστημονική κοινότητα (και σας πάρουν στα σοβαρά) τότε μπράβο. Προς το παρόν τα σχόλια σας (αναφέρομαι και σε άλλους) μόνο γέλια προκαλούν εδώ μέσα.

Μα αυτό είπα παραπάνω, δεν γίνετε να ασχολείσαι με πεδίο που δεν εντάσσεται στα του πεδίου σου. Δεν γίνεται η ύλη να αποδείξει την αϋλότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, Hapatingo said:

Δεν ξέρω εάν αναφέρεσαι σε εμένα, αλλά εγώ δεν μίλησα για θεοποίηση. Πως θα μπορούσε άλλωστε να ήταν Θεός αφού δεν πίστευε στη ύπαρξη του, ή να το θέσω καλύτερα. Ποτέ δεν είπε με βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει.

Δηλαδή αμφισβητείς το γεγονός κάποιος να έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο από αυτά που προτείνεις και απλά να τα έχει απορρίψει? 

Απλά ήταν καλός για αυτό που πρόσφερε, στον τομέα του, ως εκεί. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Εγώ χωρίς να είμαι ιδιοφυία κατάλαβα τι λένε η Γενική και η Ειδική σχετικότητα στα 13 μου, μόνο και μόνο λόγω του τρόπου γραφής αυτού που εσύ λες «απλά καλός στον τομέα του». Στο τομέα του δεν το είχε κάνει ποτέ κάποιος πριν από αυτόν άρα μπορούμε με ασφάλεια να θεωρήσουμε ότι δεν ήταν «απλά καλός στον τομέα του».

Σε κάθε περίπτωση συζήτηση περί θεού, Αλλάχ και λοιπών τελωνίων δεν πρόκειται να μπω στο νήμα που αφορά τον άνθρωπο που ταυτίζεται με την ανθρώπινη διάννοια και θα σου πρότεινα να μην το κάνεις ούτε εσύ. Φιλικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Malthador said:

Εγώ χωρίς να είμαι ιδιοφυία κατάλαβα τι λένε η Γενική και η Ειδική σχετικότητα στα 13 μου, μόνο και μόνο λόγω του τρόπου γραφής αυτού που εσύ λες «απλά καλός στον τομέα του». Στο τομέα του δεν το είχε κάνει ποτέ κάποιος πριν από αυτόν άρα μπορούμε με ασφάλεια να θεωρήσουμε ότι δεν ήταν «απλά καλός στον τομέα του».

Σε κάθε περίπτωση συζήτηση περί θεού, Αλλάχ και λοιπών τελωνίων δεν πρόκειται να μπω στο νήμα που αφορά τον άνθρωπο που ταυτίζεται με την ανθρώπινη διάννοια και θα σου πρότεινα να μην το κάνεις ούτε εσύ. Φιλικά.

Συγνώμη θα πήγαινες σε κάποιον παπά, πάστορα ή ιμάμη για να τον ρωτήσεις για την επιστήμη?! Πως μου ζητάς να κάνω το ακριβώς αντίθετο?!

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RIP ο θεός να αναπαύει την ψυχή του.

Γιατί κάθε νοήμον άνθρωπος πιστεύει στο θεό ;)

Ήταν ένα μεγάλο μυαλό όχι όμως το μεγαλύτερο που έβγαλε ποτέ ο πλανητής γη :P

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...