Προς το περιεχόμενο

Bates Motel


Πανος999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.imdb.com/title/tt2188671/?ref_=nv_sr_1

 

Ξεκινησα τη σειρα χθες κ ηδη ειμαι στο 8ο επεισοδιο..Πως κ δεν εχει  ανοιχτει καποιο θεμα..?

Ειναι μια σειρα δραμα/θριλερ θα ελεγα..Ειδα οτι ειναι 5 σεζον..Θελω να μου πει καποιος αν τελειωσε η σειρα ή απλα κοπηκε..:blink: Ειναι βασισμενη στην ταινια ''Ψυχω''..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πανος999 είπε

http://www.imdb.com/title/tt2188671/?ref_=nv_sr_1

Ξεκινησα τη σειρα χθες κ ηδη ειμαι στο 8ο επεισοδιο..Πως κ δεν εχει  ανοιχτει καποιο θεμα..?

Ειναι μια σειρα δραμα/θριλερ θα ελεγα..Ειδα οτι ειναι 5 σεζον..Θελω να μου πει καποιος αν τελειωσε η σειρα ή απλα κοπηκε..:blink: Ειναι βασισμενη στην ταινια ''Ψυχω''..

υπαρχει θεμα σιγουρα, τα σπαει η σειρα και η Βερα ειναι πολυ καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτή η σειρά έχει φτάσει 5 σεζόν,αφού τα γεγονότα της ταινιάρας έχουν συγκεκριμένο πλοτ Α Β Γ

Κάποιος που έχει δει ας μας κάνει μια μικρή "σούμα" μπας κ βγει άκρη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μπορει να μν ταυτιζεται απολυτα με την ταινια.. Εγω ειμαι στον 2ο κυκλο αλλα να σου πω κ την αληθεια, δν εχω δει την ταινια..  Οποτε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο Πάνος δεν έχει δει την ταινία το βάζω σε spoiler

Είναι prequel. Δείχνει την ιστορία του Norman όταν ακόμα η μητέρα του ήταν ζωντανή και ανέλαβαν το Motel. Είναι τοποθετημένο στο σήμερα βέβαια αλλά δεν "ενοχλεί" γιατί η ατμόσφαιρα είναι πολύ σωστά φτιαγμένη. Πιο πολύ εστιάζει στη σχέση τους και σε όσα γίνονταν στο κεφάλι του Norman μέχρι να καταλήξει όπως τον βλέπουμε στην ταινία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα δει την ταινία του Χίτσκοκ με τον Antony Perkins (τρομερός στον ρόλο του και πολύ τρομακτικός).

Την έχω υπόψη τη σειρά αφού τελειώσω κάτι εκκρεμότητες που έχω :-).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Αφού ο Πάνος δεν έχει δει την ταινία το βάζω σε spoiler

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Είναι prequel. Δείχνει την ιστορία του Norman όταν ακόμα η μητέρα του ήταν ζωντανή και ανέλαβαν το Motel. Είναι τοποθετημένο στο σήμερα βέβαια αλλά δεν "ενοχλεί" γιατί η ατμόσφαιρα είναι πολύ σωστά φτιαγμένη. Πιο πολύ εστιάζει στη σχέση τους και σε όσα γίνονταν στο κεφάλι του Norman μέχρι να καταλήξει όπως τον βλέπουμε στην ταινία. 

Φοβαμαι κ δν το ανοιγω.. Χαχα.. 

Ευτυχως που δν εχω δει κ τν ταινια.. Δν μ αρεσει να ξερω το story η κτ τετοιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/16/2018 στις 3:24 ΜΜ, Πανος999 είπε

Φοβαμαι κ δν το ανοιγω.. Χαχα.. 

Ευτυχως που δν εχω δει κ τν ταινια.. Δν μ αρεσει να ξερω το story η κτ τετοιο.. 

Το spoiler ΣΙΓΟΥΡΑ μην το ανοίξεις αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλό που δεν έχεις δει την ταινία. Δε θέλω να πω κάτι παραπάνω για να μη σε "υποψιάσω". Θα το κουβεντιάσουμε αν θες όταν την τελειώσεις.

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/3/2018 στις 12:20 ΜΜ, katergaris79 είπε

Το spoiler ΣΙΓΟΥΡΑ μην το ανοίξεις αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλό που δεν έχεις δει την ταινία. Δε θέλω να πω κάτι παραπάνω για να μη σε "υποψιάσω". Θα το κουβεντιάσουμε αν θες όταν την τελειώσεις.

Την τελειωσα σμρ τη σειρα.. 

Τν ευχαριστηθηκα πολυ κ της εβαλα 9/10..

Τι γινεται στην ταινια περιληπτικα? Γτ λες οτι δν ειναι καλο που δν τν εχω δει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/9/2018 στις 12:39 ΠΜ, Πανος999 είπε

Την τελειωσα σμρ τη σειρα.. 

Τν ευχαριστηθηκα πολυ κ της εβαλα 9/10..

Τι γινεται στην ταινια περιληπτικα? Γτ λες οτι δν ειναι καλο που δν τν εχω δει? 

Ακολουθεί spoiler για την ταινία. 

 

Στην ταινία φτάνει μια κοπέλα σ' ένα Motel στην άκρη του πουθενά (μάντεψε σε ποιο), και γνωρίζει τον μυστηριώδη Νόρμαν ο οποίος μένει σ' ένα σπίτι πάνω από το Motel με τη μητέρα του (που σε όλη την ταινία δε βλέπουμε παρά μόνο ακούμε σε κάποια φάση). Αρχίζουν λοιπόν να γίνονται κάποιοι φόνοι με πρώτο αυτόν στην κλασική σκηνή στην μπανιέρα. Όλο το στόρι είναι στημένο έτσι ώστε να παραπλανήσει τον θεατή ότι η μάνα του Νόρμαν κάνει τους φόνους. Μέχρι που στο τέλος (τελευταία σκηνή ουσιαστικά) ανακαλύπτουμε ότι ο Νόρμαν είναι phycho, έχει μουμιοποιήσει τη μάνα του και ντυμένος με τα ρούχα της και περούκα κάνει τους φόνους νομίζοντας πραγματικά ότι ο ίδιος είναι εκείνη. Όπως καταλαβαίνεις ένα τέτοιο φινάλε (αν συνυπολογίσεις ότι φτιάχτηκε το 1960) ήταν ΠΟΛΥ μπροστά. Αυτή λοιπόν την αριστουργηματική λύση του μυστηρίου , τη χάνεις αν έχεις δει τη σειρά γιατί ξέρεις ήδη τι παίζει με τον ήρωα. Ακόμα και να ξέρεις τι παίζει πάντως, αξίζει να τη δεις γιατί μιλάμε για ένα διαμάντι από τα λίγα.

Επεξ/σία από katergaris79
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...